Spalio 16d. Šeštadienis

Psichologai: tikslus kurti lengva, įgyvendinti – sunku

Peržiūrų skaičius: 23748

Nemažai daliai lietuvių sunkiai sekasi formuluoti sau tikslus ir juos įgyvendinti, pastebi ekspertai. Anot jų, taip yra todėl, kad negyvenama savo galva, dažnam būdingas aukos sindromas, kai kurių sau keliami reikalavimai dažniau panašūs į "tuščias svajones", o ne motyvuotus ir apibrėžtus tikslus, be to, daugelis yra labiau linkę būti kontroliuojami, nei patys kontroliuoti.

Ekspertų teigimu, visos tautos suabsoliutinti negalima, tačiau didesnė dalis lietuvių susiduria su problemomis, kai tenka sau suformuluoti tikslus ir juos įgyvendinti.

"Tai labai svarbus įgūdis, kurio neįgiję arba pakankamai neišvystę nemaža dalis žmonių", - teigia psichologas psichoterapeutas Robertas Petronis.

Vyrų ir moterų santykių instituto steigėja, psichologė psichoterapeutė Aušra Griškonytė pastebi, kad tokia situacija yra rimta lietuvių problema.

"Žmonės negyvena savo galva. Jie gali būti labai intelektualūs, labai kūrybingi ir kurti kažką išorinėje erdvėj, bet kai tik susiliečia su savo vidine atdala - "ko aš noriu savo asmeniniame gyvenime, kaip aš noriu" - štai čia jau viskas, galvojimas išsijungia ir žmogus tampa visiškai bejėgiu.

Tokį žmogų mes labai dažnai vadiname auka. Jis pats nežino, ką jam daryti, ieško, kas jam patartų, kas jį išgelbėtų - gal kokia vyriausybė, partija, mama, tėtis ar panašiai", - kalbėjo pašnekovė.

Tuo metu psichologė konsultantė Edita Čekuolienė pažymi, kad ji pati asmeniškai pažįstanti daug tautiečių, kurie yra "gana tikslingi, gana konkretūs ir gana praktiški" ir beveik visuomet įgyvendina savo užsibrėžtus tikslus, tačiau prisipažįsta, kad netrūksta ir atvirkštinio varianto pavyzdžių.

Anot E. Čekuolienės, tai žmonės, kurie keldami sau tikslus "svaičioja", o ir savo tikslus keičia vieną po kito jų taip ir iki galo neįgyvendinę.

"Aš sakyčiau, kad tai būna netgi ne tikslai, bet tuščios svajonės", - pastebėjo specialistė.

Nuo pirmadienio girtuokliauti dažniausiai nenustojama

Psichologė psichoterapeutė A. Griškonytė ir psichologas psichoterapeutas R. Petronis Naujųjų išvakarėse daugelio sau dėliojamus tikslus kitiems metams vertina skeptiškai, tačiau įžvelgia ir šio savotiško žaidimo pliusų.

Anot A. Griškonytės, "žmonėms labai norisi kažkokios atskaitos sistemos, todėl jie ir sieja savo ketinimus su Naujais metais, su pavasariu, su darbymečiu rudenį".

"Žmogaus psichika funkcionuoja viską struktūruodama - mes negalime būti kažkokiame chaose ilgesnį laiką, todėl mums ta struktūra ir yra reikalinga. Tie Nauji metai gali būti tos struktūros tam tikra pradžia", - sakė ekspertė.

Ji taip pat pažymėjo, kad Naujųjų išvakarėse sau kelti tikslus yra beveik tas pats, kas priklausomybę alkoholiui turinčio asmens pažadas nuo pirmadienio nustoti gerti.

"Tie tikslai yra tiesiog šiaip išsikelti ir nuplaukia pavėjui", - teigė specialistė.

Tuo metu psichologas psichoterapeutas R. Petronis pastebi, kad "tikslų įgyvendinimas tiesiogiai susijęs su gyvenimo prasmingumu", todėl net jei pavyks įgyvendinti tik 10 procentų Naujųjų išvakarėse sau duotų pažadų - tai vis tiek yra svarbu.

Realistiškumas, konkretumas ir motyvacija

Kaip pastebi psichologė psichoterapeutė A. Griškonytė, "tikslus reikia sau kelti visą laiką, nepriklausomai nuo to, Nauji metai, ar seni metai". Specialistė prieš formuluojant tikslą pataria apgalvoti jo motyvaciją.

"Labai dažnai kai žmogus brėžia tikslus, jis negalvoja, ar jie yra jo asmeniniai ar padiktuoti aplinkos. Pavyzdžiui, kažkas nori numesti svorio. Jis pats gal ir nejaučia, kad jo esamas svoris yra jo problema, bet draugui nepatinka, mama sakė, kad reikia jį numesti, kolegos, dar kažkas.

Visuomenėje yra populiaru kažką daryti arba kažko nedaryti ir todėl žmogus daro, bet jeigu jis nejaučia, kad tai yra jo vidinis poreikis (pavyzdžiui, kad jam sunku gyventi su tuo svoriu), tikslą bus sunku įgyvendinti. Svarbiausia, kad keliamas tikslas jie būtų susiję su asmeniniu žmogaus noru", - pabrėžia pašnekovė.

R. Petronis pastebi, kad "jeigu mes neformuluojame sau tikslų, tai tam tikras gyvenimo beprasmybės, gyvenimo tuštumos jausmas beveik garantuotas". O kad išsikelti tikslai būtų įgyvendinti, anot jo, svarbu, kad jie būtų realistiški, o po jų iškėlimo sektų veiksmų, kaip juos pasiekti, planas.

"Dažnai problema tampa tai, kad žmonės tik pasvajoja, tikslą, ko nori, įvardija, bet toliau, prie konkrečių veiksmų nežengia", - pastebi ekspertas.

Svarbu tikslus sugebėti skirti

Psichologė konsultantė E. Čekuolienė išskiria 3 pagrindines tikslų rūšis: tikslą pusmečiui, tikslą ilgesniam laikotarpiui, tarkime, keletui metų, bei viso gyvenimo tikslą. Anot ekspertės, kad žmogus gerai jaustųsi, ypač svarbu šių tikslų nepainioti vieno su kitu.

"Paprastas tikslas neturi sutapti su gyvenimo tikslu. Pavyzdžiui, aš atsimenu vieną moterį, kuri man sakė: "Mano gyvenimo tikslas yra nuvažiuoti į Izraelį. Kada aš tą tikslą pasieksiu, jau galėsiu ir numirti". Ir ji kažkaip visai netikėtai gavo tą kelionę. Ji išsigando, sako: "Tai bet aš dar visai nenoriu mirti".

Reikia, kad tas ypatingas, gyvenimo tikslas būtų tarsi įprasminantis. Tarkime, jeigu jums pasakytų, kad štai, tada ir tada jūs mirsite, pagalvokite, ką jums svarbiausio šiame gyvenime turėtume spėti iki tos jums numatytos datos nuveikti. Bet vėlgi, vieną tikslą pasiekę mes galima kurti naują tikslą, nes tai yra mūsų pačių taisyklės", - pastebėjo specialistė.

E. Čekuolienė pažymi, jog formuluojant tikslą ypač svarbu, kad jis atitiktų keletą kriterijų, kurie garantuotų sėkmę.

"Visų pirma, jis turi būti mums suprantamas. Pavyzdžiui, jeigu mano tikslas būti laiminga arba pagaliau pailsėti - tai nėra aiškūs tikslai. Ko iš tikrųjų aš noriu: parą išsimiegoti, nuvažiuoti į kažkokią negyvenamą salą ar atvirkščiai, praleisti laiką labai aktyviai - man visiškai neaišku.

Mes turime susikonkretizuoti ir iš ko atpažinsime, kad mes pasiekėme tą tikslą. Pavyzdžiui, aš žinosiu, kad pasiekiau savo tikslą būti turtinga, kai turėsiu dešimt tūkstančių litų (čia mano turtingumo supratimas, kito - kitoks)", - dėstė ekspertė.

E. Čekuolienė taip pat pažymi, kad "tikslas turi būti išmatuojamas".

"Jeigu aš noriu išmokti užsienio kalbą, reiškia turi numatyti žodžių skaičių, kuriuos planuoju išmokti iki tam tikro laiko, jeigu apsisprendžiau mesti svorį - apsibrėžti kilogramų, kurių ketinu atsikratyti, skaičių ir laiką iki kada juos numesiu", - pataria specialistė.

Greičiau leidžiasi valdomi, nei patys siekia valdyti

Sociologė Aušra Maslauskaitė pastebi, jog "tikslo kėlimas ir plano kūrimas yra racionalaus veiksmo išvestinės ir toks veiksmas atspindi labai specialų žmogaus santykį su pasauliu bei savo vaidmens jame suvokimą".

"Bet koks planas išreiškia tikėjimą, kad ateitį įmanoma suvaldyti, ji gali paklusi veikėjui (žmogui), jei šis numatys tam tikras aplinkybes ir įsipareigos veikti tam tikru būdu.

Tokioje "planuojančioje" pasaulėžiūroje slypi dar vienas raktinis dalykas - tikėjimas, jog aplinkinis pasaulis sukonstruotas pagal aiškias taisykles, kurių laikydamiesi žmonės gali pasiekti tikslų", - sako sociologė.

A. Maslauskaitė teigia, jog "žiūrint į Lietuvą susidaro įspūdis, kad tikėjimo veikiančiomis taisyklėmis ir jų pripažinimo maža, o racionalaus veiksmo sritis yra "susitraukusi".

"Tikslai ir planai kuriami, bet greičiau vizionieriškai, o jų įgyvendinimas simuliuojamas. Žmonės nesijaučia pajėgūs kontroliuoti savo gyvenimo situacijas, greičiau jau atvirkščiai, situacijos juos kontroliuoja.

Psichologiškai tokia situacija lyg ir paranki: įsipareigojimas lyg ir priimtas, bet ne visai. Taigi, visuomet lieka patogaus atsitraukimo manevro laisvė", - pastebi pašnekovė.

A. Maslauskaitė pateikia keletą veiksmų kontrolės stygių pavyzdžių.

"Lietuviai linkę tartis susitikimo vietą "kažkur apie" (laikas), "maždaug ten" (vieta), "aš tau perskambinsiu".

Arba, pavyzdžiui, 40 proc. turinčių šeimą lietuvių mano, jog jie nėra padėties šeimininkai savo šeimos gyvenime ir tik 20 proc. įsitikinę priešinga situacija, kaip rodo tyrimas. Įdomu tai, kad panašūs vertinimai išsakomi ir svarstant ne tik asmeninę, bet savo darbo ar finansinę situaciją.

Taigi, jei nesijaučiu "šeimininku", vadinasi nesu atsakingas, kažkas kitas yra mano sėkmių ir nesėkmių režisierius. Suveikia psichologinis atsakomybės perkėlimo "kitam" mechanizmas, o tas "kitas" gali būti bet kas (valdžia, darbdavys, žmona, kaimynas, tėvai, likimas etc.)", - pasakojo sociologė.

LRT

Atlikta aortos vožtuvo implantavimo procedūra per kateterį

Kauno klinikose atlikta aortos vožtuvų implantacijos procedūra – dviem garbaus amžiaus pacientėms aortos vožtuvai implantuoti per kirkšnies arteriją. Ši procedūra ypatinga tuo, kad ji atliekama pacientams, sulaukusiems garbaus amžiaus ir...


Tuberkuliozė: nemirtinga mikobakterija puola pavargusius žmones

Tuberkuliozė nėra išnykusi ar užmiršta liga. Ja serga ištisos šeimos, platina nesigydantieji. Pastariesiems gali būti taikoma priverstinė hospitalizacija, bet Kauno savivaldybės taryba per visą kadenciją nesugebėjo sudaryti specialios komisijos,...


Tyrimai brangesni už sveikatą

Tyrimai brangesni už sveikatą

Brangius magnetinio rezonanso, kompiuterinės tomografijos bei kitus tyrimus gydymo įstaigos iki šiol atlikdavo pagal poreikį. Pastaruoju metu jis nuolat augo. Be to, dažna ligoninė įsigijo modernios, itin brangios aparatūros. Valstybinės ligonių...


Dirbtinė gėlelė sustabdys maliarijos epidemiją

Dirbtinė gėlelė sustabdys maliarijos epidemiją

Maliarija - viena dažniausiai pasitaikančių infekcinių ligų ir sukelia dideles visuomenės sveikatos problemas. Tai ypač opi problema šiltuose kraštuose. Maliariją sukelia plazmodijų genties pirmuonys. Skiriamos keturios jų rūšys, kurios skiriasi...


JAV mokslininkai teigia nustatę, kodėl vyrai plinka

JAV mokslininkai teigia, kad jiems veikiausiai pavyko nustatyti vyrų plikimo priežastį, rašo britų visuomeninio transliuotojo BBC naujienų svetainė. Ekspertų grupė, publikuojanti savo tyrimų rezultatus leidinyje "Journal of Clinical...


5 taisyklės, kaip išsaugoti vedybinius santykius

Vedybos - ne juokas, o norint laimingai gyventi būtina puoselėti ir stiprinti tarpusavio santykius. Nepaminkite savo principų, o pasirinkite tinkamą aplinką. Nepamirškite, kad partneris turi pomėgių, todėl stenkitės juos toleruoti, o galbūt net...


Cezario pjūvio operacija - madinga?

Pastaruoju metu Europoje, o taip pat ir Lietuvoje, išryškėja Cezario operacijų skaičiaus didėjimo tendencija. Priežastys įvairios. Be dažniau pasitaikančio gimdyvių noro ir savotiškos „mados" negimdyti natūraliai, daugėja ir objektyvių...


Kokia kamieninių ląstelių reikšmė šiuolaikinėje medicinoje?

Kokia kamieninių ląstelių reikšmė šiuolaikinėje medicinoje?

Ilgas, sveikas ir kokybiškas gyvenimas – bene kiekvieno svajonė. Vis dėlto, visi susiduriame su įvairiais sveikatos sutrikimais, kurių gydymas reikalauja didelio dėmesio. Norint gydymą padaryti efektyvesnį, pasitelkiamos šiuolaikinės...


"Arklių balzamai" Jūsų sveikatai

"Arklių balzamai" Jūsų sveikatai

Neretai jaučiame raumenų, sąnarių, stuburo skausmus, bandome įvairiausias priemones, galinčias sumažinti šiuos skausmus, geriame tabeletes. Kaip puikią „išeitį“ norime pristatyti trejopą „arklių balzamą“, skirtą sveikatos...


Moksleivių sveikatos patikrinimas: svarbiausia pažyma, o ne sveikata

Moksleivių sveikatos patikrinimas: svarbiausia pažyma, o ne sveikata

Prieš mokslo metus, ar jiems jau prasidėjus, daugelis tėvų suskuba gauti sveikatos pažymas, kurias iki rugsėjo 15 d. privaloma pateiktas švietimo įstaigoms, kuriose mokosi vaikai. Pasitaiko, kad gydytojui paskambinę tėvai prašo, kad jie tokią...


Medikai pacientei nuo veido pašalino kamuolio dydžio auglį

Medikai pacientei nuo veido pašalino kamuolio dydžio auglį

Indijos medikai vienai moteriai nuo veido pašalino futbolo kamuolio dydžio auglį, praneša agentūra AFP. Medikų teigimu, beveik du kilogramu svėręs paausinės seilių liaukos auglys tikriausiai yra didžiausias, kada nors išoperuotas žmogui. 67 metų...


Patyčios mokykloje plinta lyg epidemija

Šalį sukrėtusi Prienų moksleivio savižudybė dar labiau pakurstė kalbas apie patyčias mokyklose. Kauno ugdymo įstaigų atstovai tikina, esą sėkmingai kovojantys su šia problema. Devintokė Gertrūda (vardas pakeistas), paprašyta prisiminti daugiau nei...


Kauno klinikų urologai atliko sudėtingą šlapimo pūslės operaciją

Operuodami invazinį šlapimo pūslės vėžį 40 metų amžiaus vyrui, Kauno klinikų Urologijos klinikos gydytojai pritaikė Lietuvoje dar retą metodiką - pašalinę šlapimo pūslę, iš plonosios žarnos segmento suformavo naują, prisiūdami ją prie šlaplės....


Iš kamieninės ląstelės išauginta dalis dirbtinės širdies

Iš kamieninės ląstelės išauginta dalis dirbtinės širdies

Jungtinės Karalystės mokslininkams pavyko iš kamieninės ląstelės išauginti dalį dirbtinės širdies – širdies vožtuvą. Britų mokslininkams teko atlikti daugybę eksperimentų, kol pavyko iš kamieninių ląstelių gauti audinį, kuris veikia taip pat...


„Pamokėlė“ apie arterinį spaudimą

„Pamokėlė“ apie arterinį spaudimą

Ar kada nors patys bandėte matuoti savo arterinį spaudimą? Kaip manote, koks arterinis spaudimas laikomas normaliu? Ar esate girdėje, kuo pavojingas arterinio spaudimo padidėjimas arba sumažėjimas? Nenusiminkite, jeigu negalite visus klausimus...


Kaip matuoti kraujospūdį

Kaip matuoti kraujospūdį

Norint pasimatuoti kraujospūdį, nebūtina skubėti į polikliniką ar vaistinę. Įsigijus kraujospūdžio aparatą, tą galima padaryti ir namuose. Tik reikėtų žinoti keletą svarbių dalykų. Kraujospūdžio matuoklių yra mechaninių, pusiau automatinių bei...


J.Pundzius žino, kaip Klinikos atrodys po 50 metų

Interviu sutartu laiku Kauno medicinos universiteto klinikų (KMUK) generalinio direktoriaus Juozo Pundziaus darbo kabinete nebuvo. Profesorius užtruko poliklinikoje, kur kartą per savaitę konsultuoja ligonius. – Jūs, didžiausios šalies...


Milda Astrauskaitė. Mokyklų epidemija – patyčios

Patyčios plinta kaip virusas. Tie, kurie šiandien mano draugai, rytoj gali tapti priešais. Jonas: Aš sėdžiu pirmame suole. Kai kas nors kikena ar šnibždasi už nugaros, visada susinervinu. Galvoju, kad juokiasi iš manęs. Kai kas nors ką pasako, tai...


Rusiją įspėja dėl ŽIV protrūkio

Vyriausiasis kovos su ŽIV ir AIDS ekspertas trečiadienį BBC pareiškė, kad Rusijoje fiksuojamas nekontroliuojamas ŽIV protrūkis. Tarptautinės kovos su AIDS bendruomenės vadovas Robinas Gorna paragino Rusiją imtis aktyvesnių priemonių kovoje su ŽIV...


Dėl kiaulių gripo mirusio berniuko tėvų išvados neguodžia

Su siaubu skaičiuojame naujojo, vadinamojo kiaulių, gripo aukas ir vis grįžtame prie pirmosios – berniuko, mirusio Kauno klinikose. Ar tikrai jis – gripo, o ne medikų abejingumo arba neprofesionalumo auka? Labai sunku kalbėti su...


Vegetacinės būklės pacientų mintis atskleidžia smegenų skenavimo rezultatai

Visiškai paralyžiuotų žmonių smegenų aktyvumo stebėsena leido padaryti ganėtinai šiurpų atradimą: netgi visiškos "daržovės" būsenoje esantys pacientai gali likti visiškai sąmoningi, tuo pat metu visiškai negalėdami pajudinti ne tik...


Nori įsiminti veidą – žiūrėk tiesiai į akis

Nori įsiminti veidą – žiūrėk tiesiai į akis

Ispanijos mokslininkai nustatė, kad žiūrėjimas nepažįstamam žmogui į akis yra svarbiausias veiksnys, padedantis įsiminti jo veidą. Mokslininkų manymu, būtent iš kito žmogaus akių smegenys gauna svarbiausią jo atpažinimui būtiną informaciją, rašo...


Tobulėjantys budrumo preparatai: intensyvus, bet trumpas gyvenimas

Tobulėjantys budrumo preparatai: intensyvus, bet trumpas gyvenimas

Nenorite atsilikti nuo vis greitėjančio gyvenimo tempo? Pamirškite kavą - naujos klasės Amerikos Maisto ir vaistų administracijos patvirtinti stimuliatoriai "Eugeroics" padės jums dirbti daugiau ir geriau. Štai tokiais šūkiais po...


Akne, pigmentacijos ir senėjimo požymius koreguojantis pilingas

Akne, pigmentacijos ir senėjimo požymius koreguojantis pilingas

Nuo 2011 m. vasario mėn. GK Klinika pradėjo taikyti naujos kartos profesionalius giliuosius pylingus. Odos nusluosniavimai (pylingai) naudojami odos struktūrai pagerinti, jos trūkumams mažinti, taip pat švelniai ir efektyviai koreguoja akne...


Pritarta Klaipėdos apskrities ligoninės plėtrai

Numatomiems Klaipėdos apskrities ligoninės plėtros planams Lietuvos architektų sąjungos Klaipėdos apskrities organizacijos Ekspertų taryba pritarė tik po trečiojo svarstymo. Vilties gatvėje gydymo įstaiga dar šiemet planuoja pradėti statyti naujus...


Nori būti turtingas? Būk mažiau laimingas

Nori būti turtingas? Būk mažiau laimingas

Vidutinė laimė teikia daugiau naudos nei euforija. Pernelyg didelis pasitenkinimas gyvenimu trukdo mums tapti turtingais ar padaryti sėkmingą profesinę karjerą. Prieš keletą metų Ilinojaus universiteto psichologijos profesoriaus Edo Dienerio...


Kaip fiziologiškai siejasi kūrybiškumas ir protinė sveikata?

Žmonija jau seniai atkreipė dėmesį į ryšį tarp protinės sveikatos (o tiksliau - nesveikatos) ir kūrybinių gebėjimų. Panašu, jog toks ryšys egzistuoja netgi smegenų fiziologijos lygmenyje. Per visą psichologijos mokslo istoriją yra atlikta nemažai...


Tyrimas: "G taškas" – tik mitas

Vokiečių ginekologo Ernsto Grafenbergo 1950 m. tariamai atrasta moterų erogeninė zona, pavadinta "G tašku", tėra tik moterų fantazija, tvirtina D. Britanijoje atlikto tyrimo autoriai.Apklausę daugiau nei 1 800 moterų, specialistai priėjo...


Ligoniai greičiau sulauks slaugytojų namuose

Ligoniai greičiau sulauks slaugytojų namuose

Slaugos paslaugas pacientų namuose galės teikti ne tik bendruomenės, bet ir bendrosios praktikos licencijas turintys slaugytojai. Tokia teisė bendrosios praktikos slaugytojams suteikta, pakeitus sveikatos apsaugos ministro įsakymą "Dėl...


Kardiologai skambina pavojaus varpais

Kardiologai skambina pavojaus varpais

Tos pačios amžiaus grupės ligonių, sirgusių pakartotinu miokardo infarktu, vidutinis vyrų mirštamumo rodiklis buvo 47,1 proc., moterų – 37,7 proc. Nepaisant gerėjančios diagnostikos ir gydymo, Kauno medicinos universiteto Širdies, krūtinės...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9

Spila Spila Spila Spila Spila