Sausio 26d. Trečiadienis

Psichologai: tikslus kurti lengva, įgyvendinti – sunku

Peržiūrų skaičius: 23748

Nemažai daliai lietuvių sunkiai sekasi formuluoti sau tikslus ir juos įgyvendinti, pastebi ekspertai. Anot jų, taip yra todėl, kad negyvenama savo galva, dažnam būdingas aukos sindromas, kai kurių sau keliami reikalavimai dažniau panašūs į "tuščias svajones", o ne motyvuotus ir apibrėžtus tikslus, be to, daugelis yra labiau linkę būti kontroliuojami, nei patys kontroliuoti.

Ekspertų teigimu, visos tautos suabsoliutinti negalima, tačiau didesnė dalis lietuvių susiduria su problemomis, kai tenka sau suformuluoti tikslus ir juos įgyvendinti.

"Tai labai svarbus įgūdis, kurio neįgiję arba pakankamai neišvystę nemaža dalis žmonių", - teigia psichologas psichoterapeutas Robertas Petronis.

Vyrų ir moterų santykių instituto steigėja, psichologė psichoterapeutė Aušra Griškonytė pastebi, kad tokia situacija yra rimta lietuvių problema.

"Žmonės negyvena savo galva. Jie gali būti labai intelektualūs, labai kūrybingi ir kurti kažką išorinėje erdvėj, bet kai tik susiliečia su savo vidine atdala - "ko aš noriu savo asmeniniame gyvenime, kaip aš noriu" - štai čia jau viskas, galvojimas išsijungia ir žmogus tampa visiškai bejėgiu.

Tokį žmogų mes labai dažnai vadiname auka. Jis pats nežino, ką jam daryti, ieško, kas jam patartų, kas jį išgelbėtų - gal kokia vyriausybė, partija, mama, tėtis ar panašiai", - kalbėjo pašnekovė.

Tuo metu psichologė konsultantė Edita Čekuolienė pažymi, kad ji pati asmeniškai pažįstanti daug tautiečių, kurie yra "gana tikslingi, gana konkretūs ir gana praktiški" ir beveik visuomet įgyvendina savo užsibrėžtus tikslus, tačiau prisipažįsta, kad netrūksta ir atvirkštinio varianto pavyzdžių.

Anot E. Čekuolienės, tai žmonės, kurie keldami sau tikslus "svaičioja", o ir savo tikslus keičia vieną po kito jų taip ir iki galo neįgyvendinę.

"Aš sakyčiau, kad tai būna netgi ne tikslai, bet tuščios svajonės", - pastebėjo specialistė.

Nuo pirmadienio girtuokliauti dažniausiai nenustojama

Psichologė psichoterapeutė A. Griškonytė ir psichologas psichoterapeutas R. Petronis Naujųjų išvakarėse daugelio sau dėliojamus tikslus kitiems metams vertina skeptiškai, tačiau įžvelgia ir šio savotiško žaidimo pliusų.

Anot A. Griškonytės, "žmonėms labai norisi kažkokios atskaitos sistemos, todėl jie ir sieja savo ketinimus su Naujais metais, su pavasariu, su darbymečiu rudenį".

"Žmogaus psichika funkcionuoja viską struktūruodama - mes negalime būti kažkokiame chaose ilgesnį laiką, todėl mums ta struktūra ir yra reikalinga. Tie Nauji metai gali būti tos struktūros tam tikra pradžia", - sakė ekspertė.

Ji taip pat pažymėjo, kad Naujųjų išvakarėse sau kelti tikslus yra beveik tas pats, kas priklausomybę alkoholiui turinčio asmens pažadas nuo pirmadienio nustoti gerti.

"Tie tikslai yra tiesiog šiaip išsikelti ir nuplaukia pavėjui", - teigė specialistė.

Tuo metu psichologas psichoterapeutas R. Petronis pastebi, kad "tikslų įgyvendinimas tiesiogiai susijęs su gyvenimo prasmingumu", todėl net jei pavyks įgyvendinti tik 10 procentų Naujųjų išvakarėse sau duotų pažadų - tai vis tiek yra svarbu.

Realistiškumas, konkretumas ir motyvacija

Kaip pastebi psichologė psichoterapeutė A. Griškonytė, "tikslus reikia sau kelti visą laiką, nepriklausomai nuo to, Nauji metai, ar seni metai". Specialistė prieš formuluojant tikslą pataria apgalvoti jo motyvaciją.

"Labai dažnai kai žmogus brėžia tikslus, jis negalvoja, ar jie yra jo asmeniniai ar padiktuoti aplinkos. Pavyzdžiui, kažkas nori numesti svorio. Jis pats gal ir nejaučia, kad jo esamas svoris yra jo problema, bet draugui nepatinka, mama sakė, kad reikia jį numesti, kolegos, dar kažkas.

Visuomenėje yra populiaru kažką daryti arba kažko nedaryti ir todėl žmogus daro, bet jeigu jis nejaučia, kad tai yra jo vidinis poreikis (pavyzdžiui, kad jam sunku gyventi su tuo svoriu), tikslą bus sunku įgyvendinti. Svarbiausia, kad keliamas tikslas jie būtų susiję su asmeniniu žmogaus noru", - pabrėžia pašnekovė.

R. Petronis pastebi, kad "jeigu mes neformuluojame sau tikslų, tai tam tikras gyvenimo beprasmybės, gyvenimo tuštumos jausmas beveik garantuotas". O kad išsikelti tikslai būtų įgyvendinti, anot jo, svarbu, kad jie būtų realistiški, o po jų iškėlimo sektų veiksmų, kaip juos pasiekti, planas.

"Dažnai problema tampa tai, kad žmonės tik pasvajoja, tikslą, ko nori, įvardija, bet toliau, prie konkrečių veiksmų nežengia", - pastebi ekspertas.

Svarbu tikslus sugebėti skirti

Psichologė konsultantė E. Čekuolienė išskiria 3 pagrindines tikslų rūšis: tikslą pusmečiui, tikslą ilgesniam laikotarpiui, tarkime, keletui metų, bei viso gyvenimo tikslą. Anot ekspertės, kad žmogus gerai jaustųsi, ypač svarbu šių tikslų nepainioti vieno su kitu.

"Paprastas tikslas neturi sutapti su gyvenimo tikslu. Pavyzdžiui, aš atsimenu vieną moterį, kuri man sakė: "Mano gyvenimo tikslas yra nuvažiuoti į Izraelį. Kada aš tą tikslą pasieksiu, jau galėsiu ir numirti". Ir ji kažkaip visai netikėtai gavo tą kelionę. Ji išsigando, sako: "Tai bet aš dar visai nenoriu mirti".

Reikia, kad tas ypatingas, gyvenimo tikslas būtų tarsi įprasminantis. Tarkime, jeigu jums pasakytų, kad štai, tada ir tada jūs mirsite, pagalvokite, ką jums svarbiausio šiame gyvenime turėtume spėti iki tos jums numatytos datos nuveikti. Bet vėlgi, vieną tikslą pasiekę mes galima kurti naują tikslą, nes tai yra mūsų pačių taisyklės", - pastebėjo specialistė.

E. Čekuolienė pažymi, jog formuluojant tikslą ypač svarbu, kad jis atitiktų keletą kriterijų, kurie garantuotų sėkmę.

"Visų pirma, jis turi būti mums suprantamas. Pavyzdžiui, jeigu mano tikslas būti laiminga arba pagaliau pailsėti - tai nėra aiškūs tikslai. Ko iš tikrųjų aš noriu: parą išsimiegoti, nuvažiuoti į kažkokią negyvenamą salą ar atvirkščiai, praleisti laiką labai aktyviai - man visiškai neaišku.

Mes turime susikonkretizuoti ir iš ko atpažinsime, kad mes pasiekėme tą tikslą. Pavyzdžiui, aš žinosiu, kad pasiekiau savo tikslą būti turtinga, kai turėsiu dešimt tūkstančių litų (čia mano turtingumo supratimas, kito - kitoks)", - dėstė ekspertė.

E. Čekuolienė taip pat pažymi, kad "tikslas turi būti išmatuojamas".

"Jeigu aš noriu išmokti užsienio kalbą, reiškia turi numatyti žodžių skaičių, kuriuos planuoju išmokti iki tam tikro laiko, jeigu apsisprendžiau mesti svorį - apsibrėžti kilogramų, kurių ketinu atsikratyti, skaičių ir laiką iki kada juos numesiu", - pataria specialistė.

Greičiau leidžiasi valdomi, nei patys siekia valdyti

Sociologė Aušra Maslauskaitė pastebi, jog "tikslo kėlimas ir plano kūrimas yra racionalaus veiksmo išvestinės ir toks veiksmas atspindi labai specialų žmogaus santykį su pasauliu bei savo vaidmens jame suvokimą".

"Bet koks planas išreiškia tikėjimą, kad ateitį įmanoma suvaldyti, ji gali paklusi veikėjui (žmogui), jei šis numatys tam tikras aplinkybes ir įsipareigos veikti tam tikru būdu.

Tokioje "planuojančioje" pasaulėžiūroje slypi dar vienas raktinis dalykas - tikėjimas, jog aplinkinis pasaulis sukonstruotas pagal aiškias taisykles, kurių laikydamiesi žmonės gali pasiekti tikslų", - sako sociologė.

A. Maslauskaitė teigia, jog "žiūrint į Lietuvą susidaro įspūdis, kad tikėjimo veikiančiomis taisyklėmis ir jų pripažinimo maža, o racionalaus veiksmo sritis yra "susitraukusi".

"Tikslai ir planai kuriami, bet greičiau vizionieriškai, o jų įgyvendinimas simuliuojamas. Žmonės nesijaučia pajėgūs kontroliuoti savo gyvenimo situacijas, greičiau jau atvirkščiai, situacijos juos kontroliuoja.

Psichologiškai tokia situacija lyg ir paranki: įsipareigojimas lyg ir priimtas, bet ne visai. Taigi, visuomet lieka patogaus atsitraukimo manevro laisvė", - pastebi pašnekovė.

A. Maslauskaitė pateikia keletą veiksmų kontrolės stygių pavyzdžių.

"Lietuviai linkę tartis susitikimo vietą "kažkur apie" (laikas), "maždaug ten" (vieta), "aš tau perskambinsiu".

Arba, pavyzdžiui, 40 proc. turinčių šeimą lietuvių mano, jog jie nėra padėties šeimininkai savo šeimos gyvenime ir tik 20 proc. įsitikinę priešinga situacija, kaip rodo tyrimas. Įdomu tai, kad panašūs vertinimai išsakomi ir svarstant ne tik asmeninę, bet savo darbo ar finansinę situaciją.

Taigi, jei nesijaučiu "šeimininku", vadinasi nesu atsakingas, kažkas kitas yra mano sėkmių ir nesėkmių režisierius. Suveikia psichologinis atsakomybės perkėlimo "kitam" mechanizmas, o tas "kitas" gali būti bet kas (valdžia, darbdavys, žmona, kaimynas, tėvai, likimas etc.)", - pasakojo sociologė.

LRT


Gripas įsisuka ir į ledo ritulininkų gretas

Savaitgalį neįvyks dvejos atvirojo Latvijos ledo ritulio čempionato rungtynės tarp Elektrėnų "Energijos" ir Liepojos "Metallurgs 2". Varžybas teko nukelti į ateitį dėl latvių komandoje įsisiautėjusio gripo. "Dėl...


SAM kancleris: kaltų reikia ieškoti, bet jų ministerijoje nebėra

Dėl netinkamai kurtos Nacionalinės elektroninės sveikatos informacinės sistemos, kuriai išleista 34 mln. litų, galimai kalti asmenys ministerijoje jau nebedirba, o prokurorai nusikalstamos veikos požymių nenustatė, teigia Sveikatos apsaugos...


Depresija: vyrai ginklus kreipia į save

Depresija: vyrai ginklus kreipia į save

Prieš kelerius metus dauguma nuo depresijos gydomų pacienčių buvo moterys. Dabar jas pakeitė darbingo amžiaus vyrai. Dauguma jų į ligoninę patenka po bandymo žudytis. "Vyrai ginkluojasi", – liūdnai šypteli Respublikinės Klaipėdos...


Tarp priemonių sveikatai gerinti - papildomas laisvadienis ir daugiau socialinės reklamos

Sveikatos apsaugos ministerijos Vyriausybei teikiamose svarstyti Sveikatos sistemos plėtros 2010-2015 metų metmenyse numatytas siekis įstatymu įtvirtinti pareigą darbdaviams per metus suteikti darbuotojams vieną laisvą dieną profilaktiškai...


Implantuotas mažiausias pasaulyje nugaros smegenų stimuliatorius

Implantuotas mažiausias pasaulyje nugaros smegenų stimuliatorius

Adam'as Hammond'as, buvęs JAV kariuomenės parašiutininkų komandos "Golden Knights" narys, tapo pirmuoju pacientu, kuriam buvo implantuotas mažiausias pasaulyje nugaros smegenų stimuliatorius "Eon Mini". Prieš porą...


Ketverių metų britui persodinti plaučiai

Keturmetis berniukas tapo jauniausiu Didžiojoje Britanijoje žmogumi, kuriam buvo persodinti plaučiai. Keturmečio Meisono Luiso ūgis – vos 93 centimetrai. Jam persodinti tik 11 centimetrų ilgio 140 gramų sveriantys plaučiai. Organas buvo toks...


Sukurti dirbtiniai eritrocitai (Video)

JAV mokslininkai pagamino nanodaleles, kurios imituoja svarbiausias raudonųjų kraujo kūnelių - eritrocitų - savybes, pranešė Šiaurės Karolinos universitetas (JAV). Pasak mokslininkų, šis pasiekimas yra svarbus žingsnis į priekį kuriant sintetinį...


Kiaulių gripas Ukrainoje: lietuvių diplomatai dirba su kaukėmis

Niūrios prognozės dėl kiaulių gripo plitimo rudenį, atrodo, pildosi. Tik šį kartą protrūkis ne už Atlanto vandenyno, o Lietuvos pašonėje. Ukrainoje užfiksuoti beveik 200 tūkst. susirgusių, o kai kuriose šalies srityse paskelbtas karantinas. Šių...


Hepatito užkratas gydymo įstaigose - netoleruotinas aplaidumas

Medicinos diagnostikos ir laboratorinių tyrimų asociacija yra šokiruota žiniasklaidoje pasirodžiusia informacija, esą Lietuvos gydymo įstaigose perpilant kraują vis dar pasitaiko užkrėtimo hepatitu per donorų kraują atvejų. Pasak asociacijos...


Gripas - klastinga liga, juokauti nepatariama

Gripas - klastinga liga, juokauti nepatariama

Prasidėjęs sergamumas gripu ir ūmiomis virusinėmis kvėpavimo takų infekcijomis specialistų nestebina, bet ir ypatingo optimizmo nekelia. Pirmieji šį rudenį pavieniai gripo atvejai užregistruoti Vilniuje ir Klaipėdoje, sužinojo ELTA Užkrečiamųjų...


Medikai atskyrė galvomis suaugusias Siamo dvynes

Australijos chirurgai po 25 valandas trukusios sudėtingos operacijos atskyrė galvomis suaugusias Siamo dvynes iš Bangladešo, informuoja BBC. Dvynės Trishna ir Krishna, kurioms jau beveik treji metai, buvo suaugusios viršugalviais. 16 chirurgų...


Nesutinka, jog už 7 ligos dienas mokėtų darbdavys

Nesutinka, jog už 7 ligos dienas mokėtų darbdavys

Ūkio ir susisiekimo ministrai nepritaria siūlymams, jog kompensaciją už 7 ligos dienas mokėtų darbdavys. Ne visos siūlomos reformos nuostatos yra priimtinos ir Liberalų ir centro sąjungai, teigė partijos pirmininko pavaduotojas Algis Čaplikas,...


Eilės trumpėja – gydymas prastėja

Ligoniai, kuriems reikalinga tam tikros srities specialisto pagalba, Panevėžyje pas daugelį konsultantų, išskyrus endokrinologą, hematologą, neurochirurgą, vaikų psichiatrą, vaikų chirurgą, gali patekti per savaitę–tris, o pas kai kuriuos...


Žarnyno virusai šalčio nebijo

Žarnyno virusai šalčio nebijo

Apie 70 proc. į Klaipėdos universitetinės ligoninės Infekcinių ligų skyrių patenkančių pacientų diagnozuojamos virusinės žarnyno ligos. Kaip savo mažylius apsaugoti nuo žiemą užklumpančių rota- ar noravirusinių infekcijų, kaip juos prižiūrėti...


„Pamokėlė“ apie arterinį spaudimą

„Pamokėlė“ apie arterinį spaudimą

Ar kada nors patys bandėte matuoti savo arterinį spaudimą? Kaip manote, koks arterinis spaudimas laikomas normaliu? Ar esate girdėje, kuo pavojingas arterinio spaudimo padidėjimas arba sumažėjimas? Nenusiminkite, jeigu negalite visus klausimus...


Kovoje su kurtumu - žymiausių ausų chirurgų pagalba

Klaipėdos universitetinėje ligoninėje (KUL) liepos 13-17 dienomis viešėjo otochirurgai (ausies chirurgai) iš Prancūzijos ir Didžiosios Britanijos. Jie per tarptautinę konferenciją "Otochirurgijos ir otoneurochirurgijos teorija ir...


Sintetiniai vitaminai trumpina gyvenimą

Sintetiniai papildai beta karotinas ir vitaminai A bei E, kurie esą padeda apsisaugoti nuo galybės pavojingų ligų, iš tikrųjų ne tik neilgina žmogaus gyvenimo, bet ir trumpina jį. Tokią šokiruojančią išvadą priėjo Kopenhagos universitetinės...


Dvikalbystė padeda nutolinti senatvinę silpnaprotystę

Dvikalbystė padeda nutolinti senatvinę silpnaprotystę

Kanados mokslininkai nustatė, kad dvikalbiai žmonės, kurie kasdien vartoja dvi kalbas, gali maždaug keturiems metams nutolinti senatvinės silpnaprotystės (demencijos) pradžią. Tyrėjai teigia, kad papildomos pastangos, kurias įdedame kasdien...


Ką daryti susižeidus iškyloje?

Ką daryti susižeidus iškyloje?

Vasarą iškylų metu neretai susižeidžiama. Su vaikų chirurgu, LSMU ligoninės Kauno klinikų Vaikų chirurgijos klinikos doc. dr. Daliumi Malciumi kalbamės apie tai, kaip elgtis susižeidus iškylaujant. Kurių kūno vietų sužeidimai pavojingiausi?


Viena injekcija išgydys nuo bet kokios baimės

Bijote aukščio, vorų, gyvačių arba tamsos? Japonijoje kuriamas nuo įvairiausių fobijų gydantis preparatas, kurio vienos injekcijos esą pakaks baimei atsikratyti. Japonijos mokslininkai pranešė nustatę, kad žmonių ir gyvūnų smegenis galima...


Išvykstantiems studijuoti užsienyje verta pasirūpinti sveikatos draudimu

Išvykstantiems studijuoti užsienyje verta pasirūpinti sveikatos draudimu

Artėjant mokslo metams pakvietimus dieninėms studijoms užsienyje gavę moksleiviai domisi, ar prieš išvykdami studijuoti jie galėtų pratęsti savo privalomąjį sveikatos draudimą Lietuvoje. Kartu prieš rugsėjo pirmąją pageidaujama įsigyti ir Europos...


Kyšininkavimu įtariamo Jonavos gydytojo byla perduota teismui

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Kauno valdybos pareigūnai baigė ikiteisminį tyrimą baudžiamojoje byloje, kurioje vienos Jonavos rajono savivaldybės medicinos įstaigos gydytojas A. B. įtariamas kyšių ėmimu iš pacientų už medicininių tyrimų...


Pasaulinė apklausa - ką jūs žinote apie autizmą?

Jungtinės Tautos yra paskelbusios balandžio 2-ąją Pasauline autizmo supratimo diena. Ji svarbi ir Lietuvos gyventojams, nes autizmas – neurologinis žmogaus raidos sutrikimas – nesirenka nei pagal tautybę, nei pagal socialinę padėtį....


Ataugantys organai - proveržis medicinoje?

Ataugantys organai - proveržis medicinoje?

Įsivaizduokite ataugantį nupjautą rankos pirštą, arba organo sukūrimą laboratorijoje, kurį vėliau galima persodinti pacientui be jokios atmetimo rizikos. Tai skamba tarsi mokslinė fantastika, tačiau išties tai yra sparčiai auganti regeneracinės...


Gydymas hormonais sukelia krūties vėžį

Gydymas hormonais sukelia krūties vėžį

Penkis metus vartojant menopauzės simptomus švelninančius hormonus krūties vėžio rizika išauga du kartus, rodo nauji tyrimai. Netgi moterys vartojančios estrogeno ir progestino tabletes vos du metus labiau rizikuoja susirgti. Nustojus vartoti...


Jaunieji gydytojai aptarė rezidentūros problemas

Šių metų lapkričio 6 d. Jaunųjų gydytojų asociacija Lietuvos jaunuosius gydytojus, medicinos specialybės studentus ir rezidentus pakvietė į konferenciją "Rezidentūra – ką galime rinktis šiandien?". Konferencijoje pristatytos ir...


Kovo 22-oji – Pasaulinė vandens diena

Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras, minėdamas Pasaulinę vandens dieną, primena: vanduo yra būtinas gyvybei. Žmogui kasdien reikia išgerti 2–3 litrus vandens. Labai svarbu, kad jis būtų švarus ir grynas. Vartojant...


Įkurtas organų transplantacijos koordinavimo centras

Įkurtas organų transplantacijos koordinavimo centras

Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikose įkurtas Organų transplantacijos koordinavimo centras. Šis centras medikams leis geriau planuoti ir pasiskirstyti darbus, atlikti daugiau transplantacijų. Šiuo metu visi medikai, taip pat ir...


"Kaimo teorija"

"Kaimo teorija"

Socialinės antropologijos specialistai tvirtina, kad emociškai stimuliuojančių ir svarbių ryšių, kuriuos kiekvienas atskiras žmogus gali užmegzti, skaičius yra ribotas. Susidaro įspūdis, kad bet kurioje visuomenėje individo ryšiai kuriami pagal...


Vyro širdį sudaužyti lengviau

Vyro širdį sudaužyti lengviau

Nutrūkę santykiai – rimtas išbandymas ne tik moteriai, bet ir vyrui. Po išsiskyrimo moterys dažniausia atsiduria prastesnėje finansinėje padėtyje, o vyrai – kenčia vienatvę. Kaip rašo portalas news.com.au, stipriąją lytį po skyrybų...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9