Birželio 14d. Pirmadienis

Psichologai: tikslus kurti lengva, įgyvendinti – sunku

Peržiūrų skaičius: 23748

Nemažai daliai lietuvių sunkiai sekasi formuluoti sau tikslus ir juos įgyvendinti, pastebi ekspertai. Anot jų, taip yra todėl, kad negyvenama savo galva, dažnam būdingas aukos sindromas, kai kurių sau keliami reikalavimai dažniau panašūs į "tuščias svajones", o ne motyvuotus ir apibrėžtus tikslus, be to, daugelis yra labiau linkę būti kontroliuojami, nei patys kontroliuoti.

Ekspertų teigimu, visos tautos suabsoliutinti negalima, tačiau didesnė dalis lietuvių susiduria su problemomis, kai tenka sau suformuluoti tikslus ir juos įgyvendinti.

"Tai labai svarbus įgūdis, kurio neįgiję arba pakankamai neišvystę nemaža dalis žmonių", - teigia psichologas psichoterapeutas Robertas Petronis.

Vyrų ir moterų santykių instituto steigėja, psichologė psichoterapeutė Aušra Griškonytė pastebi, kad tokia situacija yra rimta lietuvių problema.

"Žmonės negyvena savo galva. Jie gali būti labai intelektualūs, labai kūrybingi ir kurti kažką išorinėje erdvėj, bet kai tik susiliečia su savo vidine atdala - "ko aš noriu savo asmeniniame gyvenime, kaip aš noriu" - štai čia jau viskas, galvojimas išsijungia ir žmogus tampa visiškai bejėgiu.

Tokį žmogų mes labai dažnai vadiname auka. Jis pats nežino, ką jam daryti, ieško, kas jam patartų, kas jį išgelbėtų - gal kokia vyriausybė, partija, mama, tėtis ar panašiai", - kalbėjo pašnekovė.

Tuo metu psichologė konsultantė Edita Čekuolienė pažymi, kad ji pati asmeniškai pažįstanti daug tautiečių, kurie yra "gana tikslingi, gana konkretūs ir gana praktiški" ir beveik visuomet įgyvendina savo užsibrėžtus tikslus, tačiau prisipažįsta, kad netrūksta ir atvirkštinio varianto pavyzdžių.

Anot E. Čekuolienės, tai žmonės, kurie keldami sau tikslus "svaičioja", o ir savo tikslus keičia vieną po kito jų taip ir iki galo neįgyvendinę.

"Aš sakyčiau, kad tai būna netgi ne tikslai, bet tuščios svajonės", - pastebėjo specialistė.

Nuo pirmadienio girtuokliauti dažniausiai nenustojama

Psichologė psichoterapeutė A. Griškonytė ir psichologas psichoterapeutas R. Petronis Naujųjų išvakarėse daugelio sau dėliojamus tikslus kitiems metams vertina skeptiškai, tačiau įžvelgia ir šio savotiško žaidimo pliusų.

Anot A. Griškonytės, "žmonėms labai norisi kažkokios atskaitos sistemos, todėl jie ir sieja savo ketinimus su Naujais metais, su pavasariu, su darbymečiu rudenį".

"Žmogaus psichika funkcionuoja viską struktūruodama - mes negalime būti kažkokiame chaose ilgesnį laiką, todėl mums ta struktūra ir yra reikalinga. Tie Nauji metai gali būti tos struktūros tam tikra pradžia", - sakė ekspertė.

Ji taip pat pažymėjo, kad Naujųjų išvakarėse sau kelti tikslus yra beveik tas pats, kas priklausomybę alkoholiui turinčio asmens pažadas nuo pirmadienio nustoti gerti.

"Tie tikslai yra tiesiog šiaip išsikelti ir nuplaukia pavėjui", - teigė specialistė.

Tuo metu psichologas psichoterapeutas R. Petronis pastebi, kad "tikslų įgyvendinimas tiesiogiai susijęs su gyvenimo prasmingumu", todėl net jei pavyks įgyvendinti tik 10 procentų Naujųjų išvakarėse sau duotų pažadų - tai vis tiek yra svarbu.

Realistiškumas, konkretumas ir motyvacija

Kaip pastebi psichologė psichoterapeutė A. Griškonytė, "tikslus reikia sau kelti visą laiką, nepriklausomai nuo to, Nauji metai, ar seni metai". Specialistė prieš formuluojant tikslą pataria apgalvoti jo motyvaciją.

"Labai dažnai kai žmogus brėžia tikslus, jis negalvoja, ar jie yra jo asmeniniai ar padiktuoti aplinkos. Pavyzdžiui, kažkas nori numesti svorio. Jis pats gal ir nejaučia, kad jo esamas svoris yra jo problema, bet draugui nepatinka, mama sakė, kad reikia jį numesti, kolegos, dar kažkas.

Visuomenėje yra populiaru kažką daryti arba kažko nedaryti ir todėl žmogus daro, bet jeigu jis nejaučia, kad tai yra jo vidinis poreikis (pavyzdžiui, kad jam sunku gyventi su tuo svoriu), tikslą bus sunku įgyvendinti. Svarbiausia, kad keliamas tikslas jie būtų susiję su asmeniniu žmogaus noru", - pabrėžia pašnekovė.

R. Petronis pastebi, kad "jeigu mes neformuluojame sau tikslų, tai tam tikras gyvenimo beprasmybės, gyvenimo tuštumos jausmas beveik garantuotas". O kad išsikelti tikslai būtų įgyvendinti, anot jo, svarbu, kad jie būtų realistiški, o po jų iškėlimo sektų veiksmų, kaip juos pasiekti, planas.

"Dažnai problema tampa tai, kad žmonės tik pasvajoja, tikslą, ko nori, įvardija, bet toliau, prie konkrečių veiksmų nežengia", - pastebi ekspertas.

Svarbu tikslus sugebėti skirti

Psichologė konsultantė E. Čekuolienė išskiria 3 pagrindines tikslų rūšis: tikslą pusmečiui, tikslą ilgesniam laikotarpiui, tarkime, keletui metų, bei viso gyvenimo tikslą. Anot ekspertės, kad žmogus gerai jaustųsi, ypač svarbu šių tikslų nepainioti vieno su kitu.

"Paprastas tikslas neturi sutapti su gyvenimo tikslu. Pavyzdžiui, aš atsimenu vieną moterį, kuri man sakė: "Mano gyvenimo tikslas yra nuvažiuoti į Izraelį. Kada aš tą tikslą pasieksiu, jau galėsiu ir numirti". Ir ji kažkaip visai netikėtai gavo tą kelionę. Ji išsigando, sako: "Tai bet aš dar visai nenoriu mirti".

Reikia, kad tas ypatingas, gyvenimo tikslas būtų tarsi įprasminantis. Tarkime, jeigu jums pasakytų, kad štai, tada ir tada jūs mirsite, pagalvokite, ką jums svarbiausio šiame gyvenime turėtume spėti iki tos jums numatytos datos nuveikti. Bet vėlgi, vieną tikslą pasiekę mes galima kurti naują tikslą, nes tai yra mūsų pačių taisyklės", - pastebėjo specialistė.

E. Čekuolienė pažymi, jog formuluojant tikslą ypač svarbu, kad jis atitiktų keletą kriterijų, kurie garantuotų sėkmę.

"Visų pirma, jis turi būti mums suprantamas. Pavyzdžiui, jeigu mano tikslas būti laiminga arba pagaliau pailsėti - tai nėra aiškūs tikslai. Ko iš tikrųjų aš noriu: parą išsimiegoti, nuvažiuoti į kažkokią negyvenamą salą ar atvirkščiai, praleisti laiką labai aktyviai - man visiškai neaišku.

Mes turime susikonkretizuoti ir iš ko atpažinsime, kad mes pasiekėme tą tikslą. Pavyzdžiui, aš žinosiu, kad pasiekiau savo tikslą būti turtinga, kai turėsiu dešimt tūkstančių litų (čia mano turtingumo supratimas, kito - kitoks)", - dėstė ekspertė.

E. Čekuolienė taip pat pažymi, kad "tikslas turi būti išmatuojamas".

"Jeigu aš noriu išmokti užsienio kalbą, reiškia turi numatyti žodžių skaičių, kuriuos planuoju išmokti iki tam tikro laiko, jeigu apsisprendžiau mesti svorį - apsibrėžti kilogramų, kurių ketinu atsikratyti, skaičių ir laiką iki kada juos numesiu", - pataria specialistė.

Greičiau leidžiasi valdomi, nei patys siekia valdyti

Sociologė Aušra Maslauskaitė pastebi, jog "tikslo kėlimas ir plano kūrimas yra racionalaus veiksmo išvestinės ir toks veiksmas atspindi labai specialų žmogaus santykį su pasauliu bei savo vaidmens jame suvokimą".

"Bet koks planas išreiškia tikėjimą, kad ateitį įmanoma suvaldyti, ji gali paklusi veikėjui (žmogui), jei šis numatys tam tikras aplinkybes ir įsipareigos veikti tam tikru būdu.

Tokioje "planuojančioje" pasaulėžiūroje slypi dar vienas raktinis dalykas - tikėjimas, jog aplinkinis pasaulis sukonstruotas pagal aiškias taisykles, kurių laikydamiesi žmonės gali pasiekti tikslų", - sako sociologė.

A. Maslauskaitė teigia, jog "žiūrint į Lietuvą susidaro įspūdis, kad tikėjimo veikiančiomis taisyklėmis ir jų pripažinimo maža, o racionalaus veiksmo sritis yra "susitraukusi".

"Tikslai ir planai kuriami, bet greičiau vizionieriškai, o jų įgyvendinimas simuliuojamas. Žmonės nesijaučia pajėgūs kontroliuoti savo gyvenimo situacijas, greičiau jau atvirkščiai, situacijos juos kontroliuoja.

Psichologiškai tokia situacija lyg ir paranki: įsipareigojimas lyg ir priimtas, bet ne visai. Taigi, visuomet lieka patogaus atsitraukimo manevro laisvė", - pastebi pašnekovė.

A. Maslauskaitė pateikia keletą veiksmų kontrolės stygių pavyzdžių.

"Lietuviai linkę tartis susitikimo vietą "kažkur apie" (laikas), "maždaug ten" (vieta), "aš tau perskambinsiu".

Arba, pavyzdžiui, 40 proc. turinčių šeimą lietuvių mano, jog jie nėra padėties šeimininkai savo šeimos gyvenime ir tik 20 proc. įsitikinę priešinga situacija, kaip rodo tyrimas. Įdomu tai, kad panašūs vertinimai išsakomi ir svarstant ne tik asmeninę, bet savo darbo ar finansinę situaciją.

Taigi, jei nesijaučiu "šeimininku", vadinasi nesu atsakingas, kažkas kitas yra mano sėkmių ir nesėkmių režisierius. Suveikia psichologinis atsakomybės perkėlimo "kitam" mechanizmas, o tas "kitas" gali būti bet kas (valdžia, darbdavys, žmona, kaimynas, tėvai, likimas etc.)", - pasakojo sociologė.

LRT

Nori būti turtingas? Būk mažiau laimingas

Nori būti turtingas? Būk mažiau laimingas

Vidutinė laimė teikia daugiau naudos nei euforija. Pernelyg didelis pasitenkinimas gyvenimu trukdo mums tapti turtingais ar padaryti sėkmingą profesinę karjerą. Prieš keletą metų Ilinojaus universiteto psichologijos profesoriaus Edo Dienerio...


Bulvių balzamas su jojobos aliejumi

Bulvių balzamas su jojobos aliejumi

Sausėja ir ragėja oda? Rekomenduojame bulvių balzamą, skirtą sausos, suragėjusios odos priežiūrai. Balzamo formulė sukurta remiantis šiuolaikinėmis žiniomis apie augalinių substancijų imponuojančias savybes. Bulvių ekstraktas savyje turi daug...


Ar moterys nesugeba ryžtingai priimti sprendimų?

Ar moterys nesugeba ryžtingai priimti sprendimų?

Dalis psichologų teigia, kad moterys nesugeba ryžtingai priimti sprendimų, o vyrai tai daro žymiai greičiau ir paprasčiau. Kodėl moterys yra prastesnės? ymiai greičiau ir paprasčiau. Kodėl moterys yra prastesnės? Kaip rašo portalas askmen.com,...


Kuo neįprastesnė smegenų žievė, tuo protingesnis?

Kodėl vieni žmonės protingesni nei kiti? Naujame straipsnyje "Dabartinėse Psichologijos Mokslo Kryptyse" (Current Directions in Psychological Science) Eduardas Merkado III (Eudarod Mercado III) iš Bufalo (Buffalo) universiteto aprašo...


Išrasta skausmo nesukelianti injekcijų adata

Japonijoje išrasta skausmo nesukelianti medicininė adata, pranešė "Telegraph.co.uk". Pasak jos išradėjo, Kioto Farmacijos universiteto profesoriaus Kanji Takados, naujasis medicininis švirkštas - 1,5 cm skersmens apvalus...


Laboratoriniai tyrimai primena kosmines technologijas

Ką tik atnaujinta medicininė įranga Medicina practica laboratorijai leidžia dar labiau paspartinti tyrimų atlikimo greitį ir garantuoti aukščiausią jų patikimumo kokybę. Šį technologinį šuolį pajus poliklinikų, šeimos klinikų gydytojai ir...


Virtualus sniego pasaulis nugali skausmą

Virtualus sniego pasaulis nugali skausmą

Vašingtono universiteto mokslininkai dirba su "SnowWorld" projektu - tai yra virtualios realybės sniego pasaulio imitacija, kurioje nudegimus patyrę pacientai gali žaisti žaidimus su sniegu. Tai jiems padeda pamiršti skausmą....


Ką daryti, jei vaiką apniko utėlės?

Ką daryti, jei vaiką apniko utėlės?

Turbūt visi ne kartą esame smagiai gurkšnoję kavą su draugais, o mūsų vaikai valandą ar dvi lando tuneliais, čiuožinėja, karstosi kokios vaikų žaidimų šalies labirintais. Tačiau... vieną dieną aiktelite supratę, kad parsinešėte ir nemalonią...


Moteriai pašalintas keturmečio vaiko dydžio auglys

Moteriai pašalintas keturmečio vaiko dydžio auglys

54 metų amžiaus pacientei daugiau nei 20 kg sveriantis auglys buvo pašalintas vienoje Buenos Airės ligoninėje. Kaip praneša telegraph.co.uk, pacientė į gydytojus kreipėsi tuomet, kai ji nebegalėjo pasilenkti, o per pusantrų metų ji priaugo...


Dėl lytinių ląstelių donorystės gali apsispręsti netrukus

Dėl lytinių ląstelių donorystės gali apsispręsti netrukus

Negali būti jokių diskusijų, ar Lietuvai reikalingas spermos bankas, - jis būtinas, teigia medikai. "Kaip jūs manote, ar geriau savo išnešiotą vaiką auginti, ar svetimą? Dauguma moterų mieliau augintų savo išnešiotą", - teigia...


Bioninės akies bandymai – per trejus metus

Australijos mokslininkai, sekdami savo kolegų ir Didžiosios Britanijos pavyzdžiu, sukūrė pusiau dirbtinės akies prototipą ir vėliausiai po trejų metų planuoja jį implantuoti pirmajam pacientui. Technologija padės žmonėms su regėjimo negalia...


Sukurtas nešiojamasis dirbtinis inkstas

Sukurtas nešiojamasis dirbtinis inkstas

2011 m. turėtų būti pradėta nešiojamojo dirbtinio inksto, kurį prie juosmens segintys pacientai galės atlikti hemodializę namuose ar vaikščiodami po miestą, serijinė gamyba. AWAK (Automated Wearable Artificial Kidney) pavadintą portatyvinį...


Bijau nebijoti...

Bijau nebijoti...

Vaikystėje bijojome baubo, tykančio tamsoje. Arba juodosios rankos, kuri gali čiupti už kojų iš palovio. Arba kažkokio neaprėpiamos vaizduotės vaisiaus, nenusakomai skambiu pavadinimu… Kai augame ir įžengiame į suaugusiųjų pasaulį, mūsų...


"GlaxoSmithKline" atlikti tyrimai suteikia vilčių atrasti veiksmingus vaistus nuo maliarijos

Tarptautinė farmacijos kompanija "GlaxoSmithKline" (GSK) paskelbė naujo tyrimo rezultatus, teikiančius vilčių atrasti vaistus, skirtus gydyti maliariją. Tyrimo rezultatai buvo gauti visus metus tiriant daugiau nei 2 milijonus junginių iš...


Beveik aklą vyrą apie ligą įspėjo dingstantys daiktai

Beveik aklą vyrą apie ligą įspėjo dingstantys daiktai

"Nusipirk geresnius akinius", – tokio patarimo sulaukia regėjimo likutį išsaugojęs Almantas Čebanauskas. Vyras dėl nenoro pripažinti savo negalę dažnai atsiduria kuriozinėse situacijose. 41 metų klaipėdietis serga pigmentine...


Tirdami žmogaus reakciją, mokslininkai pasinaudoja kaubojų dvikovų principais

Tikri ginkluoti Holivudo didvyriai niekada nepralaimi dvikovos, netgi kai priešininkas pirmasis išsitraukia ginklą. Atliktas tyrimas parodė, kad šioje tradicijoje slypi daugiau nei tik filmų magija. Klasikinėje Laukinių Vakarų scenoje blogiukas,...


Lietuvoje jau galima atlikti ir itin sudėtingas operacijas laparoskopu

Lietuvoje jau galima atlikti ir itin sudėtingas operacijas laparoskopu

Vilniaus universiteto (VU) Vaikų ligoninė jau turi galimybę atlikti sudėtingas laparoskopines operacijas urologinėmis ligomis sergantiems vaikams. Pasak vaikų chirurgo Vytauto Biliaus, laparoskopinės operacijos ligoninėje buvo daromos ir anksčiau,...


Vieneri metai be patikros dėl prostatos vėžio gali būti lemtingi

"Siekiame, kad apie šią akciją žinotų kuo daugiau Lietuvos vyrų. Ji labai vertinga, nes sudaroma galimybė beveik perpus pigiau atlikti specifinio prostatos antigeno (PSA) tyrimą. Dėl ministerijos nehumaniško sprendimo sumažinti finansavimą...


Ką veikia audinių bankai?

Ką veikia audinių bankai?

Audinių bankas – tai įstaiga, kuri surenka ir saugo žmogaus audinius medicininių tyrimų ar terapijos tikslais. Audinių banke, priklausomai nuo to kas ir kaip saugoma, gali būti saugomi gyvo ar mirusio donoro audiniai ar ląstelės. Žmogaus...


Dirbtinis apvaisinimas: sparnai bevaikių svajonėms kalasi labai sunkiai

Rudenį Seime pradėtas dirbtinio apvaisinimo įstatymo projektų svarstymas bus tęsiamas kitais metais. Nesunku suprasti žmonių, negalinčių susilaukti vaikų, lūkesčius ir neviltį. Net ir didžiausių karjeristų gyvenimo prasmė yra vaikai, kuriems bent...


14 metų su ŽIV: vyras nesigaili susirgęs šia liga

Prieš 14 metų žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV) užsikrėtęs klaipėdietis Edmundas, sutikęs papasakoti savo ligos istoriją, įspėjo neatsakysiąs į vieną klausimą. 43 metų vyras prašė neklausti, kaip užsikrėtė. Dabar Edmundas dirba Klaipėdos...


Nėra jokios prasmės apipjaustyti berniukus, teigia chirurgai

Nėra jokios prasmės apipjaustyti berniukus, teigia chirurgai

Nėra jokios rimtos medicininės priežasties, kad reikėtų berniukus apipjaustyti. Taip praėjusį savaitgalį pareiškė Naujosios Zelandijos chirurgai. Anot jų, Naujojoje Zelandijoje vis dar apipjaustoma apie 10 procentų vyriškos lyties naujagimių....


Naujas vėžį stebintis implantas galės prilygti visai laboratorijai

Naujas implantuojamas aparatas gali stebėti piktybinį naviką savaites ar mėnesius bei kartu gali pasiūlyti paprastesnę ir mažiau nepageidaujamą alternatyvą biopsijai, kuri tradiciškai naudojama diagnozuojant vėžio buvimo vietą - visa tai gali...


Nesutariama dėl gydytojų vizitų apmokestinimo

Nesutariama dėl gydytojų vizitų apmokestinimo

2007-ieji prasidėjo nauju nerimu Lietuvos piliečiams – ar reikės mokėti už gydytojų vizitus į namus, kas už juos mokės, ar bus apmokestinamos paslaugos viešosiose poliklinikose ir kaip tai atsilieps sveikatos paslaugų kokybei bei gyventojų...


Tikslinės prevencijos projektų atrankos konkursas 2009 m.

Narkotikų kontrolės departamentas informuoja, kad 2009 m. rugsėjo 4 d. pasirašytas įsakymas Nr. T1-70 "Dėl Tikslinės psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencijos projektų 2009 metais atrankos konkurso nuostatų patvirtinimo" yra...


Rusė pagimdė per širdies operaciją

Rusijos spauda praneša apie 36 metų moterį, kuri, keičiant dirbtinį širdies vožtuvą, pagimdė sveiką mergaitę. Penzos srityje gyvenanti rusė į ligoninę atvyko darytis būtinos dirbtinio širdies vožtuvo keitimo operacijos, kuri buvo suplanuota dar...


Vitaminas C apsaugo senyvo amžiaus vyrų kaulus

Vitaminas C apsaugo senyvo amžiaus vyrų kaulus

"Senyvo amžiaus vyrai, vartojantys vaisių ir daržovių, gali apsisaugoti nuo kaulų nykimo, kuris gali lemti klubų lūžį", – teigia JAV mokslininkai. "Svarbu suvokti tai, kad kaulų tankis, jų būklė ir lūžio rizika yra susijusi su...


Beskausmės injekcijos - rašalinių spausdintuvų technologijos pagrindu

Beskausmės injekcijos - rašalinių spausdintuvų technologijos pagrindu

"HP Labs" inžinieriai sukūrė naujos kartos vaistų leidimo sistemą, kurios pagalba vaistai suleidžiami nesukeliant skausmo pacientui. Išoriškai įrenginys primena nikotino pleistrą ir susideda iš mikroprocesoriaus, valdančio mikroskopinio...


Natūralumas - ne visada pranašumas

Kas naujo grožio chirurgijoje, paklausiau plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos specialisto dr. Vytauto Jankūno. "Silikono implantai - populiarus produktas, tačiau jų rinkoje - nieko naujo. Firmos keičiasi, produktai lieka tie patys",...


Su Europos sveikatos draudimo kortele – saugiau

Vykstančiam į Europos Sąjungos (ES) šalis, taip pat į Norvegiją, Islandiją, Lichtenšteiną (Ekonominės erdvės šalys) bei Šveicariją privalomuoju sveikatos draudimu apdraustam ar apsidraudusiam Lietuvos piliečiui svarbu turėti Europos sveikatos...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9