REXSAN raumenims sąnariams kaulams

Probleminės odos priežiūra: kokių kasdienės rutinos žingsnių vertėtų nepraleisti?

Probleminės odos priežiūra

Su odos problemomis – veido raudoniu, pigmentinėmis dėmėmis, akne – susiduria neretas. Siekiant sušvelninti odos problemas išbandomos įvairios skirtingos priemonės bei rutinos ieškant tinkamiausių konkrečiai odos būklei. Medicinos gydytoja pastebi, kad nors savo odą reikia priimti tokią, kokia ji yra, verta nepamiršti keleto svarbių odos priežiūros žingsnių. Efektyviam odos problemų sprendimui, anot vaistininkės, prireiks ir atidžiau pasižiūrėti į veido priežiūros priemonių etiketes.  

Svarbu suvokti problemas provokuojančius veiksnius

Pasak „Revu clinic“ medicinos gydytojos, dermatovenerologijos studijų rezidentės Karolinos Minikavičiūtės, dažniausios odos problemos, dėl kurių kreipiamasi į specialistus, yra veido raudonis, pigmentinės dėmės ir aknė. Gydytoja pastebi, tam, kad oda keltų kuo mažiau rūpesčių, svarbu visų pirma suvokti odos problemas provokuojančius veiksnius bei atitinkamai jų vengti.

„Veido rožinės atsiradimą daugiausia lemia genetika bei įvairūs aplinkos veiksniai, tad vienas iš pagrindinių šios ligos gydymo būdų yra provokuojančių veiksnių – ryškių temperatūrų pokyčių: karščio, šalčio, taip pat streso vengimas. Tuo tarpu pigmentinės dėmės dažniausiai yra ilgalaikė ultravioletinių (UV) spindulių poveikio pasekmė“, – pastebi gydytoja.

Dažnai klaidingai tik bręstančių žmonių problema laikoma aknė pasireiškia padidėjusia riebalinių liaukų veikla – išskiriami odos riebalai susimaišo su prakaitu, negyvomis odos ląstelėmis ir užkemša odos poras, formuojasi inkštirai. Į užsikimšusią liauką patekus odos paviršiaus mikrobams gali pradėti vystytis ir uždegiminiai spuogai, atsirasti odos bėrimas.

„Iš tiesų aknė ir bėrimai amžiaus neturi. Dėl hormonų pokyčių, streso, skurdžios mitybos, netinkamo gyvenimo būdo, tam tikrų vaistų vartojimo, genetikos ir kitų individualių priežasčių su tokiomis odos problemomis susiduria tiek paaugliai, tiek brandaus amžiaus žmonės. Kadangi aknė yra lėtinė liga, jos gydymas nėra paprastas ir greitas, trunka net kelerius metus“, – pastebi gydytoja.

Vos vienas žingsnis gali gerokai paspartinti problemų sprendimo eigą

K. Minikavičiūtė pabrėžia, kad gydant odos problemas labai svarbus yra paties žmogaus įsitraukimas bei provokuojančių veiksnių vengimas – tuomet oda lengviau pasiduoda gydymui, neatsiranda ilgalaikių nepageidaujamų pasekmių.

„Atsiradus odos problemoms, nepatarčiau užsiimti savigyda. Esant ūmioms problemoms ar paprasčiausiai nerimaujant dėl tam tikrų odos būklių, teisingiausias žingsnis būtų konsultacija su gydytoju dermatovenerologu ar kosmetologu – tam, kad būtų visapusiškai įvertinta esama situacija, sudarytas odos priežiūros planas bei paskirtas gydymas“, – teigia K. Minikavičiūtė.  

Gydytojai antrina ir BENU Sveikos odos instituto ekspertė, kosmetologė Ramunė Uosienė, kurios teigimu, dėl odos problemų pasitarti su specialistais galima ne tik poliklinikose ar privačiose klinikose, bet ir vaistinėse.

„Pavyzdžiui, kai kuriose BENU vaistinėse galima nemokamai atlikti veido ir galvos odos bei plaukų būklės tyrimus, kurių metu, naudojant profesionalią įrangą, kompleksiškai yra įvertinama veido ir galvos odos bei plaukų būklė, sudaromas individualus priežiūros planas. Šie tyrimo duomenys gali būti išsaugomi, o tai leidžia stebėti ir įvertinti taikomų priemonių efektyvumą“, – sako kosmetologė.

Sveikos odos instituto ekspertė pabrėžia, kad su odos ir plaukų analizatoriumi ligos nėra diagnozuojamos, tačiau gali būti įvertinta odos problematika, konsultuojantis atrasti tinkamiausi produktai, kurie geriausiai tinka individualiai odos būklei.

Naudojamos priemonės turi atitikti odos būklę

„Savo praktikoje tenka susidurti ir su tokiais atvejais, kuomet vos 20-ies metų sulaukusi mergina prašo jai rekomenduoti geriausius priešraukšlinius kremus, nors pastarieji jai visiškai nereikalingi. Kiekvienu atveju bendromis pastangomis bandome išsiaiškinti, ar sprendžiant odos problemas jau reikia specialistų pagalbos ir vaistų, o gal pakanka vien tinkamai parinktos dermatologinio veikimo kosmetikos“, – sako R. Uosienė. 

Pasak kosmetologės, priežiūros priemones problemų kamuojamai odai reikia rinktis atsakingai. Tokiai odai netinka stipriai kvepiantys produktai, nes kvapikliai ir konservantai gali papildomai dirginti odą ar net sukelti alergines reakcijas.

„Šiuo atveju svarbu atkreipti dėmesį į tai, kokios yra konkretaus produkto veikliosios medžiagos – tos, kurių yra daugiausia, nurodomos produkto sudėties pradžioje. Ne mažiau svarbu atminti, jog skirtingoms odos problemoms spręsti reikalingi skirtingi produktai – tai, kas tinka aknės kamuojamai odai, gali visiškai netikti raustančiai ar pigmentinių dėmių turinčiai odai“, – pažymi Sveikos odos instituto ekspertė.

Jos teigimu, odos priežiūros produktuose yra ir tokių medžiagų, kurias pasirinkus beveik niekada neprašausime, pavyzdžiui, hialurono rūgštis, kuri įprastai nesukelia alergijos, tinka įvairaus amžiaus žmonėms, dažniausiai naudojama kaip odą drėkinanti priemonė. Turintiems raustančią odą žmonėms kosmetologė rekomenduoja atkreipti dėmesį ir į odos priežiūros produktus, kurių sudėtyje yra tokių odą raminančių medžiagų kaip pantenolis ar alantoinas. Pastarasis skatina odos regeneraciją, suteikia jai lygumo ir elastingumo.

Pataria nepamiršti mitybos įpročių

Anot R. Uosienės, mitybos įpročiai taip pat turi didelės įtakos odos būklei, todėl, norint išsaugoti sveiką odą, rekomenduojama rinktis tokį maistą, kuriame būtų pakankamai riebiųjų rūgščių, vitaminų bei mineralų, tokių kaip selenas, cinkas, biotinas, vitaminas A, D.

„Neapsiriksite ir jei savo organizmą po žiemos pastiprinsite kokybiškais maisto papildais, kuriuose, be jau minėtų vitaminų ir mineralų, dar galėtų būti hialurono rūgšties bei kolageno. Vartodami pastarąjį vienu šūviu nušausite du zuikius, nes kolagenas yra atsakingas ne tik už gerą kaulų, sąnarių būklę, bet yra ir ypač reikalingas odai, plaukams bei nagams“, – aiškina Sveikos odos instituto ekspertė.

Susiduriantiems su odos problemomis R. Uosienė pataria vengti daug angliavandenių ir aukštą glikemijos indeksą turinčių maisto produktų.

TAIP PAT SKAITYKITE