Avene

Išsausėjusi nosies gleivinė – priežastis gali būti ir namuose. Kas lemia ir kokios pasekmės?

Išsausėjusi nosis

Tie, kurie patiria nosies gleivinės išsausėjimą, pritars, kad tai itin nemalonus jausmas. Nosies gleivinė – labai svarbi kvėpuojant, filtruojant orą bei apsisaugant nuo begalės bakterijų, kurios iš oro gali patekti į žmogaus organizmą. Pasak BENU vaistininkės Lauros Mockutės, labai svarbu vėdinti patalpas ir tinkamai rūpintis nosies higiena. 

Svarbu žinoti simptomus

Išsausėjusi nosies gleivinė turi įvairių simptomų, kuriuos itin svarbu atpažinti laiku tam, kad išvengti didesnių problemų. Pasak BENU vaistininkės, žmogus iš esmės pajunta, kuomet nosis tampa sausesnė nei įprastai – tai sukelia nemalonius pojūčius. Itin svarbu susirgimo požymius atpažinti  dar pirmoje stadijoje.

„Nosies išsausėjimą gali rodyti tokie simptomai kaip diskomfortas, įvairūs įtrūkimai, šašiukai nosyje, kraujavimas iš nosies landos, didesnis sekreto išsiskyrimas, opų, žaizdų atsiradimas, padažnėjusios virusinės ir bakterinės ligos”, – sako L. Mockutė.

Vaistininkė išskiria ir keletą retesnių simptomų, kurie gali būti sunkiau atpažįstami – nosies niežulys, čiaudulys, nosies landos dirginimas bei užsikimšimas, akių dirginimas ir ašarojimas.

Gali lemti daugybė priežasčių 

Nosies gleivinė gali išsausėti dėl skirtingų priežasčių. Gleivinės darbą ypatingai veikia oro temperatūros svyravimas, prie to šaltuoju sezonu gali prisidėti šildytuvas, o šiltuoju – oro kondicionierius.

„Staigus temperatūros pasikeitimas stipriai prisideda prie nosies gleivinės išsausėjimo. Taip pat svarbu atkreipti į suvartojamo vandens kiekį bei išsitirti ar organizmui netrūksta A ir D vitaminų, jų trūkumas gali lemti nosies sausumą”, – sako vaistininkė.

Nosies išsausėjimą gali lemti ir biologinis senėjimas. Senstant, mažėja liaukų nosies gleivinėje, kurios atsakingos už gleivių gaminimą. Vyresnio amžiaus žmonės kur kas dažniu susiduria su šia problema, kuri vėliau gali išsivystyti į lėtinį atrofinį rinitą.

Pasekmės rimtos

Uždelstas nosies gleivinės išsausėjimo gydymas ar laiku neatpažinti simptomai gali padidinti komplikacijų riziką, tai apsunkintų ir prailgintų gydymą.

„Pasekmės gali būti labai rimtos. Pajutus pirmuosius simptomus, patartina nedelsti ir kreiptis į gydytoją. Nesigydant, atsiranda didelė rizika susirgti virusinėmis, bakterinėmis ar alerginėmis ligomis. Gali atsirasti ūminė sloga ir peršalimas, kuris gali prieiti iki sinusito. Kaip vienas iš retesnių komplikacijų išskirčiau –  tonzilitą, otitą bei bronchitą ”, – teigia BENU vaistininkė.

Tinkamas gydymas

Norint išvengti komplikacijų ir pagreitinti gydymo procesą, svarbu gydytis tinkamais preparatais. Vaistininkė pabrėžia, kad kai kurie nosies purškalai gali atnešti daugiau žalos, negu naudos.

„Žmonės dažnai naudoja dekongestantus, kurie esant slogai mažina paburkimą ir padeda lengviau kvėpuoti, tačiau jie taip pat ir sausina nosies gleivinę. Jų negalima vartoti ilgiau nei 5–7 dienas ir dažniau nei 2 –3 kartus per dieną. Minėtus purškalus patarčiau keisti į jūros vandenį, jis ne taip stipriai sausina nosies gleivinę”, – sako ji.

L. Mockutė gydymui rekomenduoja drėkinančius purškalus su dekspantenoliu, jie atstato nosies gleivinę, skatina regeneraciją ir gydo šašus. Taip pat tinkami įvairūs tepaliukai bei aliejiniai lašai. Itin svarbu nepamiršti nosies higienos – plauti nosį kartą į dieną, tai sumažins gleivinės išsausėjimą. Taip pat svarbu rūpintis, kad namų ir darbo patalpos būtų nuolatos vėdinamos.

TAIP PAT SKAITYKITE