Grybelinės pėdų ir nagų infekcijos yra subtili problema, apie kurią paprastai nejauku kalbėti, nes tai „gėdinga”, „užkrečiama”, „nehigieniška”. Tačiau kas penktas žmogus susiduria su šios ligos simptomais, o kojų nagus grybelis pažeidžia dešimt kartų dažniau, nei rankų. Šiame straipsnyje pakalbėsime apie šios infekcijos atsiradimo priežastį ir jos efektyvų gydymą.
Nagų plokštelės infekcija vadinama onichomikoze (onychomycosis – gr. onyx, kilm. onychos – nagas + mykēs – grybas), grybelinių infekcijų sukėlėjai vadinami dermatomicetais. Dermatomicetai, tai patogenai, kurie, negali pažeisti giliųjų audinių, o užkrečia keratino (baltymas, esantis viršutiniame odos sluoksnyje) turinčius audinius – odą, plaukus, nagus. Todėl jų sukeliamos ligos priskiriamos paviršinėms mikozėms ar dermatomikozėms. Dermatomicetai, skverbdamiesi į baltymo turinčias struktūras, jas naikina, veikdami savo aktyviai išskiriamu fermentu keratinaze.
Iš tikrųjų tai yra odos liga, ji vystosi ant odos, tačiau, dėl to, kad nagas yra odos priedėlis, ji pažeidžia ir nago plokštelę. Šią problemą turi beveik kiekvienas trečias iš besikreipiančių pacientų. Pagrindiniai sukėlėjai yra Trychophyton genties grybeliai (dažniausiai Trychophyton rubrum, Trychophyton mentagrophytes, Trychophyton schoenleini ir kt.), mieliagrybiai (Candida albicans ir kt.), pelėsiniai grybai (Aspergillus, Fusarium, Scopulariopsis ir kt.).
Suprantama, kad nagų grybelis sukelia daug nepatogumų žmogaus gyvenime. Tai ir estetinės išvaizdos pakitimai, keičiasi nago spalva ir struktūra, deformuojasi nago plokštelė, ir fiziniai nepatogumai. Dėl nago deformacijos, sustorėjimo gali atsirasti skausmas avint avalynę, judant, nagas gali įaugti arba atsilupti. Pacientams, kurių plona oda ir jau yra susidariusios nuospaudos, taip pat tiems, kurie serga endokrininės, virškinimo ir kitų sistemų ligomis, rizika susirgti grybeliu yra daug didesnė.
„Kadangi pats esu iš Ukrainos, ir 15 metų užsiimu šia praktika, grybelio gydymo klausimais bendradarbiauju su kolega dermatologu gydytoju Anton Eduardovič Martynenko, taip pat ukrainiečiu. Abu esame jauni, atviri naujovėms, todėl tobuliname savo darbo įgūdžius, ieškome pačių saugiausių, kiek tai įmanoma, ir efektyviausių grybelio gydymo būdų ir metodų. Galiu tvirtai teigti, kad mūsų bendradarbiavimas duoda tikrai gerus rezultatus, kuo jau įsitikinau dirbdamas Vilniuje”- pasakoja gydytojas podiatras podologas Vitalii Konov.
„Mano praktikoje aš taikau ir rekomenduoju kompleksinį šios problemos sprendimo būdą” – sako Vitalii. „Kiekvienam pacientui gydymas yra parenkamas labai individualiai. Gana dažnai tenka skirti geriamus vaistus (tabletes), tačiau yra atvejų, kai užtenka sisteminio pažeistų nagų valymo, tam, kad sveikas nagas augtų greičiau, nei jį „valgo” grybelis, ir preparatų išoriniam naudojimui. Tai priešgrybeliniai vaistai tepalų, aliejų, kremų, taip pat, audinių regeneraciją pagreitinančių medžiagų pavidalu”.
Simptominis (išorinis) ir vidinis (peroralinis) kojų nagų grybelio gydymas skiriamas tik atlikus privalomus odos ar nagų (mikroskopija ir pasėlis) ir kraujo tyrimus bendrai organizmo būklei nustatyti. Vaistų paskirimą atlieka gydytojas dermatologas. Tuo pat metu reikia sistemingai lankytis podologo kabinete tam, kad būtų išvalomos nuaugančios pažeistos nagų dalys.
Norėdami pasveikti, turite laikytis visų gydytojo rekomendacijų. Siekiant išvengti pakartotinio užsikrėtimo, visų pirma reikėtų pasirūpinti ligos profilaktika – bendro imuniteto stiprinimu ir sisteminga higienine pėdų ir nagų priežiūra. Dažnai pacientai patys, nusistatę diagnozę, be specialisto pagalbos, gydo nagų grybelį priemonėmis, kurios tik slopina simptomus. Čia galima paminėti įvairius lakus, tepaliukus ir aliejus, parduodamus vaistinėse, o kur dar liaudiškos priemonės – actas, jodas ir t.t. Pakenkti šios priemonės gal ir nepakenks, bet tikrai neišgydys. To daryti nerekomenduojama, nes šios priemonės tik prisideda prie tolesnio ligos vystymosi, užmaskuoja, bet nepanaikina grybelinės infekcijos.
Sistemingas lankymasis podologo kabinete gali padėti išvengti šio nemalonaus susirgimo.
„Healthyfeet” podologijos kabinetas Antakalnio g. 43, Vilnius
Tel nr +37061427199
Gydytojas podologas Vitalii Konev
Daugiau informacijos:
www.pagalbapedoms.lt
Būtina išankstinė registracija.
Extra atveju priimame be eilės.
Viskas, ką daro podologas, suteikia jūsų pėdoms sveikatos! O grožį renkatės jūs!