REXSAN

Kas yra Saccharomyces Boulardii ir kuo jos naudingos mūsų organizmui?

boulardi

Saccharomyces boulardii – tai mielės, kurias mokslininkai atrado tam tikrų tropinių vaisių žievelėse. Jos probiotinė padermė S. boulardii CNCM I-745 buvo pirmosios mielės, kurias mokslininkai ištyrė kaip probiotiką žmonių medicinoje. Probiotikai – tai maisto papildai, kurių sudėtyje yra gyvų mikroorganizmų, galinčių būti naudingais sveikatai.

S. boulardii pasižymi tam tikromis savybėmis, dėl kurių jis gali būti naudingas kaip probiotikas. Jis gali išgyventi sunkiomis skrandžio mikrofloros sąlygomis. Rūgšti aplinka, aukšta temperatūra, tulžis ir virškinimo fermentai jos nedeaktyvuoja, o tai reiškia, kad žarnyną ji gali pasiekti gyva.

Saccharomyces boulardii nauda

Yra tam tikrų įrodymų, kad S. boulardii gali būti naudingas sergant tam tikromis virškinimo ligomis. S. boulardii gali padėti kovoti su šiais žarnyno sutrikimais:

Kelioninė diarėja (viduriavimas)

Kelioninė diarėja pasireiškia dažnu tuštinimusi neįprastai skystos konsistencijos išmatomis. Daugumai susirgusiųjų diarėja pasireiškia staiga. Viduriuoti pradedama, kai mikroorganizmai (įvairios bakterijos) ar jų toksinai sudirgina žarnyno gleivinę. Sudirgintas žarnynas tampa labai aktyvus, nereguliariai ir neįprastai dažnai susitraukinėja. Be pagrindinio diarėjos požymio gali pasireikšti ir apetito netekimas, pykinimas, vėmimas, pilvo skausmai, karščiavimas, dehidratacija.

80 % kelioninių diarėjų yra bakterinės kilmės, pagrindiniai sukėlėjai dažniausiai būna bakterijos (pvz. Esherichia coli, Vibrio cholerae Shigella, Salmonella). Kita dalį kelioninių diarėjų sukelia virusai (pvz. virusiniai hepatitai A ir E, Rotavirusas) ir pirmuonys (pvz. Gardia lamblia, Cryptosporidium parvum, Entamoeba histolytica ir Cyclospora).    

Atlikus įvairius tyrimus nustatyta, kad, palyginti su kitais probiotikais, S. boulardii yra daug veiksmingesnis keliautojų viduriavimo profilaktikai.

Helicobacter pylori

H. pylori – tai bakterija, kurią daugelis žmonių turi savo virškinamajame trakte. Kai kuriais atvejais ji gali sukelti virškinimo sutrikimus ir skrandžio opas.

2019 m. atliktoje sisteminėje apžvalgoje ir metaanalizėje išnagrinėti 18 ankstesnių tyrimų duomenys apie S. boulardii vartojimą šiai infekcijai gydyti. Nustatyta, kad palyginti su vien tik standartiniu gydymu, t. y. antibiotikais, S. boulardii ir antibiotikų derinys buvo efektyvesnis naikinant bakterijas.

Žmonėms, vartojantiems S. boulardii, taip pat rečiau pasireiškė šalutinis gydymo poveikis, ypač viduriavimas ir vidurių užkietėjimas.

Krono liga

Krono liga yra lėtinė uždegiminė žarnyno liga, kuri pirmiausia pažeidžia virškinimo traktą, tačiau gali paveikti ir kitus kūno organus. Ši liga sukelia tokius virškinamojo trakto simptomus kaip pilvo pūtimas, vidurių pūtimas, spazminis viduriavimas, pykinimas, vėmimas ir kraujas išmatose.

Saccharomyces boulardii gali padėti sumažinti minėtus Krono ligos simptomus.

Kitos galimos naudos

Probiotics

Yra manoma, kad Saccharomyces boulardii gali padėti kovoti ir su kitais virškinimo sutrikimais, tačiau tam kol kas trūksta išsamesnių mokslinių tyrimų. 

Moksliškai nepagrįstos Saccharomyces boulardii naudos yra šios:

Dirgliosios žarnos sindromas

Dirgliosios žarnos sindromas (DŽS) – tai virškinimo sistemos simptomų, įskaitant viduriavimą, vidurių užkietėjimą ir mėšlungį, grupė. Gali būti keletas pagrindinių DŽS priežasčių, tačiau mokslininkai apie tai vis dar aiškinasi.

Atliktuose tyrimuose S. boulardii vartojusių DŽS sergančių žmonių gyvenimo kokybė buvo geresnė nei placebą vartojusių žmonių. Tačiau jie nepranešė, kad pasikeitė tuštinimosi dažnumas ar pastovumas.

Kiti tyrimai, įskaitant kai kuriuos tyrimus su gyvūnais, parodė geresnius simptomus mažinančius rezultatus, tačiau apskritai rezultatai buvo nevienareikšmiai.

Kandidozė

Panašiai kaip S. boulardii, Candida albicans yra žmogaus virškinimo trakte aptinkamų mielių rūšis. Tačiau ji yra oportunistinė, t. y. jei tik pasitaiko proga augti ir plisti, ji taip ir padaro. Taip gali atsitikti, jei žmogus vartoja antibiotikus arba jei jo imuninė sistema nusilpusi.

Ankstesni laboratoriniai tyrimai parodė, kad S. boulardii slopina C. albicans augimą ir mažina bioplėvelės, kuri gali apsaugoti mikrobus nuo žalos, gamybą. Šiai naudai patvirtinti reikia atlikti daugiau tyrimų su žmonėmis.

Clostridium difficile

C. difficile yra bakterija, sukelianti viduriavimą ir galinti kelti pavojų gyvybei. Ji dažnai pasireiškia žmonėms, kurie vartojo antibiotikus.

2020 m. apžvalgoje apibendrinti iki šiol atlikti tyrimai, susiję su S. boulardii naudojimu C. difficile gydyti. Tačiau daugelyje tyrimų dalyvavo per mažas dalyvių skaičius arba tyrimų rezultatai buvo neaiškūs.

Dislipidemija

Dislipidemija – tai sveikatos būsena, kai žmogaus kraujyje yra nesubalansuotų lipidų, įskaitant cholesterolį ir trigliceridus.

Kol kas atlikti tyrimai tik su gyvūnais. Atlikti tyrimai parodė, kad S. boulardii probiotikai gali būti saugus ir naudingas būdas mažinti cholesterolio kiekį, taikant tradicinį gydymą arba be jo. Tačiau tyrimai su gyvūnais ne visada parodo, kas nutiks žmonėms, todėl būtina atlikti daugiau tyrimų.

TAIP PAT SKAITYKITE