Vasario 20d. Ketvirtadienis

Dvylikametės mergaitės viltis – donoro širdis

Peržiūrų skaičius: 22836

Mergaitė, kuri laukia. Taip būtų galima pavadinti dvylikametę Mantę. Ji viena iš aštuonių Lietuvos vaikų, laukiančių širdies donoro. Širdies persodinimo operacija – vienintelė mergaitės viltis išgyventi.

Gimė su širdies yda

Savaitgalį Vaiko širdies asociacijos, vienijančios širdies ydomis sergančias atžalas auginančius tėvus, nariai išsiruošė į kelionę.

Šįkart laukė plaukiojimas laivu jūroje – tai dvylikametės Mantės viena svajonių. Kita – sulaukti širdies persodinimo operacijos. Mergaitė tinkamo donoro laukia antrus metus.

"Dukra gimė su ypač sunkia širdies yda. Vos jai gimus, gydytoja įspėjo, kad su širdele – ne viskas gerai", – jaunėlės dukters pirmąsias gyvenimo dienas prisiminė mama Nijolė Lidikauskienė.

Po savaitės, su naujagime iš ligoninės grįžus namo, mergaitė susirgo sloga. Tada prasidėjo Lidikauskų maratonai po ligonines. Klaipėdoje gydytojai traukė pečiais – mažylės padėtis buvo itin sunki ir atrodė beviltiška.

Mergaitę išvežė į Vilnių, kur ji iškart buvo operuota. Operacija truko aštuonias valandas. Gydytojai abejojo, ar kūdikis tiek ištvers, ar pabus po narkozės. Mergaitei išgyvenus, operavę kardiochirurgai Mantę pavadino užsispyrusia žemaite.

"Ši operacija padėjo dukrai išgyventi, nors gydytojų prognozės visada – labai niūrios", – neslėpė N.Lidikauskienė.

Skuba gyventi

Kompleksinė širdies yda – taip skamba mergaitės diagnozė, kuri jos ligos istorijoje užima beveik visą lapą.

Mantė iš savo bendraamžių išsiskiria liūdnomis, nevaikiškomis akimis. Kad ji labiau suaugusi nei bendraamžiai, pastebi ir aplinkiniai.

Mergaitė labai greitai pavargsta, privalo vengti fizinio krūvio. Tačiau ji mokosi kartu su visais, vaidina teatro studijoje, dainuoja.

Mantės mokytojai pastebi, kad Mantė labai skuba gyventi ir stengiasi iš gyvenimo paimti kuo daugiau.

Pasak mamos, sostinės gydytojai stebisi, kad dukros išvaizda neatspindi jos tikrosios sveikatos būklės bei situacijos rimtumo.

Apie nelaimę vengė kalbėti

Pernai rugsėjį Mantė sulaukė donoro. Mama prisiminė, kad tuomet reikėjo greitai apsispręsti dėl galimos operacijos ir važiuoti į Vilnių.

Tačiau mergaitės reakcija nustebino. Ji pradėjo verkti. Nuraminta, kad tik pati gali nuspręsti dėl operacijos būtinumo, po poros minučių duktė pati paragino mamą ruoštis į kelionę. Bet donoro širdis netiko. Iš Vilniaus Mantė grįžo nusiminusi.

"Ji jaučiasi ramiau nei aš, – apie kasdienį laukimą sakė Nijolė. – Nuo pat pradžių nuo jos neslepiame tikrosios padėties."

Lidikauskai apie šeimą užklupusią nelaimę ilgai tylėjo ir aplinkiniams nieko apie tai nepasakojo. Kodėl šįkart nusprendė prabilti?

"Su ta bėda gyvename jau trylikti metai. Gydytojų prognozės kaskart būna labai niūrios. Kasdien laukiame stebuklo – širdies donoro. Nėra lengva, kai tenka kasdien su tuo gyventi. Tad stengiausi neparodyti savo skausmo", – buvo atvira moteris.

Pasak N.Lidikauskienės, Vaiko širdies asociacijoje susipažinus su panašaus likimo tėvais, jau įveikusiais šį kelią, tapo ramiau, lengviau. Tad jų patirtis teikia vilties ir optimizmo.

Pakirto gripas

Inga gegužės 23-iąją šventė šešioliktąjį gimtadienį, o praėjus mažiau nei mėnesiui – antrąją savo gimimo dieną. Prieš porą metų birželio 18-ąją paauglei buvo persodinta donoro širdis.

Iki 12 metų mergaitė augo kaip ir visi vaikai, neturėdama didesnių sveikatos problemų. Ingos mama Ilona Kripienė pasakojo, kad vidurinioji dukra buvo itin guvi ir judri.

Prieš ketverius metus gruodžio pradžioje Inga susirgo. Ją kamavo aukšta temperatūra, kosulys bei kiti gripą primenantys požymiai. Liga tęsėsi kelis mėnesius, tačiau tėvams tikslios diagnozės gydytojai taip ir nepasakė.

Balandžio pradžioje paauglė iš Šateikių (Plungės raj.) buvo paguldyta į Plungės ligoninę. Ingai nuolat svaigo galva, pykino, krito svoris. Ji sunkiai vaikščiojo.

Po ligoninėje atliktų tyrimų tėvai sužinojo užsitęsusių negalavimų priežastį – išsiplėtusi širdis. Vietos gydytojų prognozės buvo liūdnos – mergaitė gyvens mėnesį ar net mažiau.

Iš Plungės mergaitė atsidūrė Klaipėdos vaikų ligoninėje. Čia praleido beveik metus su kelių mėnesių pertraukomis. Po daugiau nei metus trukusio gydymo gydytojai nuleido rankas. Pasak I.Kripienės, jiems su dukra pasiūlyta važiuoti namo – numirti.

Ištiko koma

Ingos likimą pakreipė jos klasės auklėtoja, iškvietusi vienos televizijos laidos komandą. Taip mergaitė atsidūrė Vilniuje, garsaus širdies chirurgo Vytauto Sirvydžio rankose.

Ingos būklė tuomet buvo itin sunki: kvėpavimą lengvino deguonis, leido morfijų. Dėl susikaupusių skysčių ligonė atrodė keliskart stambesnė. Mergaitė nebevaikščiojo.

2007 m. birželį Ingai buvo prijungtas dirbtinės širdies aparatas. Praėjus kelioms dienoms po šios operacijos, ją ištiko koma.

Visą 2007-ųjų vasarą Inga praleido Vilniaus vaikų ligoninės Reanimacijos-intensyvios priežiūros skyriuje. Pasak mamos, per tą laiką ji persirgo visomis įmanomomis ligomis: sepsiu, gelta ir t.t.

Gydytojai tėvams teikė itin mažai vilties, o kartais ir jos nelikdavo. Tačiau paskutinę vasaros dieną Inga buvo perkelta į skyrių. Kiek sustiprėjusi mergaitė grįžo namo – laukti donoro širdies.

Lemtingas trečias kartas

Pasak I.Kripienės, donoras buvo atsiradęs du kartus, tačiau dėl įvairiausių priežasčių širdis netiko. Mergaitės gyvybę palaikantis aparatas gelbėjo tik ribotą laiką.

"Ėjo paskutinės mūsų dienos, valandos, kai reikės atjungti ir aparatą", – jaudulį sunkiai tramdė mama, prisimindama poros metų senumo įvykius. – Tas laukimas – sunkiai nusakomas žodžiais. Donoras būdavo tas vilties spindulėlis. Bet ateidavo gydytoja ir pasakydavo, kad paaukota širdis netinka."

Prieš porą metų birželio 18 d. mergaitės šeimą pasiekė gera žinia. "Ruoškitės, greičiausiai sulauksime donoro", – tuomet gydytojas įspėjo ligoninėje gulėjusią mergaitę.

"Aš džiaugiuosi, o kitas verkia. Turėčiau gėdytis savo džiaugsmo. Bet įvyko stebuklas. Donoro širdis mano vaikui išgelbėjo gyvybę. Ačiū tai mamai, kuri padovanojo savo mirštančio vaiko širdį", – įvairialypius jausmus tramdė pašnekovė.

Nors apie organus padovanojusį žmogų bei jo artimuosius informacija neviešinama, tačiau Ingos tėvai apie jų dukros gyvenimą prailginusį donorą sužinojo atsitiktinai – iš spaudos, kur buvo aprašytos 17 metų jaunuolio žūties aplinkybės.

Mergaitės tėvai išsaugojo laikraščio iškarpą kaip dėkingumo ženklą. Žuvusio berniuko bruožai motinai priminė dukros.

Vengia saulės

Inga dabar gyvena beveik normalų gyvenimą. Ji tik negali būti saulėje, valgyti greipfrutų ir gerti vienos vaistažolių arbatos.

Artimieji, draugai, pažįstami nepamiršta, kad mergaitės krūtinėje plaka antrąjį gimtadienį padovanojusi širdis, tad nuolat ją saugo. Žino, kad jos negalima pastumti, užgauti. Primena, kad ši neužmirštų skarelės ar kepurės, saugančios nuo saulės.

"Lieka tik laiku išgerti vaistus", – su šypsena pridūrė I.Kripienė.

Diena.lt

Prieš vėžį kovos naujos technologijos

Prieš vėžį kovos naujos technologijos

Vilniuje, Santariškėse, atidaryta "Patologijos diagnostikos" laboratorija padės greičiau ir tiksliau diagnozuoti vėžinius susirgimus. Anot laboratorijos atstovų, nauja įranga, atitinkanti aukščiausius pasaulinius standartus, padės...


Akistata su kiaulių gripu neišgąsdino

"Menkas baubas", - taip pandeminį gripą įvertino Karo akademijos trečiakursis Tadas Gudavičius. Jis - vienas iš šešių kariūnų, kuriems praėjusį antradienį buvo patvirtinta vadinamojo kiaulių gripo diagnozė. Kiaulių gripo užkluptas...


Transplantacijas koordinuos naujas centras

Transplantacijas koordinuos naujas centras

Jie neskaičiuoja darbo valandų. Jei tik reikia, šoka iš lovos vidurnaktį ir skuba į ligoninę. Organų transplantacijomis besirūpinančių medikų darbas aplinkiniams primena įtempto siužeto filmą. Viskas turi būti paruošta, kol nusileis kažkam...


Gripo baimė pildo farmacininkų kišenes

Dėl vadinamojo kiaulių gripo protrūkio supanikavusiems ir vaistines šturmuojantiems gyventojams tenka plačiai atverti pinigines, nes medikamentų kainos staiga šovė į aukštumas. Kas dėl to kaltas? Vaistų gamintojai ir prekybininkai pirštus kreipia...


Sunkiausia savaitės diena - antradienis

Didžiosios Britanijos sociologai minučių tikslumu suskaičiavo, koks darbo savaitės laikas yra pats sunkiausias. Įprasta manyti, jog sunkiausia savaitės diena - pirmadienis, tačiau mokslininkai tikina, jog tai nėra tiesa, rašo "The Daily...


Sėkmės raktas - meilė sau

Kokie žmonės traukia kitus kompanijose ar darbo kolektyvuose? Greičiausiai tie, kurie jaučiasi laimingi, yra ramūs, atviri ir geranoriški. Tuo tarpu su savo trūkumais negalintis susitaikyti žmogus elgiasi neužtikrintai. O tai taip pat reiškia, jog...


Bioinžinieriai ėmėsi kepenų

Mokslininkams pirmąkart pavyko išauginti kepenų audinį, kuris - bent jau laboratorijoje - funkcionuoja visai kaip žmogaus organizme. Sekantis žingsnis - išsiaiškinti, ar sukurtosios kepenys toliau dirbs gyvūnų organizme. Tikimasi, kad...


Suprastintos vaistų pakuočių ženklinimo taisyklės

Sveikatos apsaugos ministras Algis Čaplikas pasirašė įsakymą dėl vaistų pakuočių ženklinimo tvarkos pakeitimo. Naujuoju teisės aktu supaprastintas receptinių, nedidelėmis partijomis gaunamų vaistinių preparatų pakuočių ženklinimas. Nuo šiol ant...


Siūlo nubraukti PSD skolas emigrantams ir bedarbiams

Opozicija siūlo nereikalauti iš emigrantų ir bedarbių įsiskolinimų privalomojo sveikatos draudimo (PSD) sistemai. "Akivaizdu, kad ir to įstatymo priėmimas, ir pasekmės netenkina didžiosios daugumos Lietuvos gyventojų, ir aš pasiūliau, kad...


Pavydas griauna santykius

Pavydas griauna santykius

Pavydas dažnai traktuojamas kaip nereikalingas, nenaudingas ar nesubrendusių žmonių jausmas. Deja, taip nėra. Pavydas yra labai natūralus jausmas ir tam tikrose situacijose jį jaučiame visi. Galima išskirti net keletą pavydo rūšių: vienas...


Kasdien vartojamas aspirinas gali sumažinti krūties vėžio riziką

Kasdien vartojamas aspirinas gali sumažinti krūties vėžio riziką

Moterims, kurios kasdien vartoja aspiriną, rizika susirgti labiausiai paplitusia krūties vėžio forma gali sumažėti 16 procentų. Tai parodė didelis JAV atliktas tyrimas. Estrogenų receptorių turintis krūties vėžys sudaro maždaug 75 procentus visų...


Seimas grįžta prie konservatyvaus dirbtinio apvaisinimo varianto

Parlamentarų kova dėl dirbtinio apvaisinimo įgauna pagreitį - anksčiau pritarę embrionų šaldymui, ketvirtadienį Seimo nariai apsigalvojo ir pritarė pataisai, leidžiančiai sukurti tik tiek embrionų, kiek jų vienu metu gali būti perkeliama į moters...


Mobilusis telefonas galės prognozuoti gripo epidemiją

Amerikiečių mokslininkai kuria įrenginį, kuris aptiks kraujyje gripo virusą prieš ligos atsiradimo simptomus. Įrenginys bus gaminamas kaip priedas prie mobilaus telefono. Aparato pagalba bus paimtas žmogaus kraujo mėginys ir išanalizuotas...


Buvusiam sveikatos apsaugos viceministrui A.Skikui prokuroras siūlo skirti 2 metų lygtinę laisvės atėmimo bausmę

Prokuroras dėl kyšio reikalavimo buvusiam sveikatos apsaugos viceministrui Artūrui Skikui pasiūlė skirti dvejų metų laisvės atėmimo bausmę jos vykdymą atidedant trejiems metams. Tokią bausmę Vilniaus miesto 3-iojo apylinkės teismo posėdyje pasiūlė...


Pašto poste sulaikyti preparatai su medvarlės ikrais

Vilniaus Pašto poste Muitinės Pažeidimų prevencijos skyriaus pareigūnai sulaikė 240 kapsulių vaistinio preparato, į kurio sudėtį įeina medvarlės ikrai. Atliekant smulkių siuntų muitinį patikrinimą, dviejose siuntose iš Kinijos Vilniaus teritorinės...


Gydytojų sąjunga perspėja apie susidariusią grėsmingą situaciją

Balandžio 10 d. įvykęs sveikatos apsaugos ministro Algio Čapliko susitikimas su gydymo įstaigų vadovais ir medicinos darbuotojų profesinėmis sąjungomis, medikų bendruomenei sukėlė dar daugiau nerimo. Jei bus priimtos skubos tvarka parengto 2009...


Ortopediniai įtvarai: kam ir kada jie reikalingi?

Ortopediniai įtvarai: kam ir kada jie reikalingi?

Kiekvienas iš mūsų bent kartą gyvenime esame patyręs traumą. Vieniems nedideli galūnių sužalojimai išgydomi vos per pora savaičių, o kiti dėl rimtų lūžų negali judėti ir pora mėnesių. Bet, kai visi planai būna sujaukiami dėl netikėtos traumos,...


Radviliškio rajone - ūmus žarnyno infekcijos prie

Atlikus tyrimus dėl ūmios žarnyno infekcijos protrūkio Radviliškio rajone, spėjama, kad sukėlėju galėjo būti sausainiai su įdaru. Ūmia infekcija susirgo 18 asmenų, iš kurių 10 išskirta Sallmonela ir sukėlėjo perdavimo veiksniu galėjo būti plikyti...


Kai įvyksta trauma…

Kai įvyksta trauma…

Tik kelios savaitės, kurios pakeičia įprastą gyvenimą, įvykus traumai. Ir net kelios savaitės, jei traumą gavai pats ar tavo artimasis. Trauma pristabdo darbus, nes tenką saugoti sugipsuotą ranką ar koją, apriboja judrumą ir galimybę atlikti kai...


Nauja vakcina nuo gripo bus purškiama į nosį

Mokslininkai baigia sukurti naują vakciną nuo gripo, kuri bus net tik geresnės kokybės, bet ir purškiama į nosį. Planuojama, kad ši skiepų naujovė - panašus į vaistus nuo slogos purškalas - pasirodys balandį. Projektas "FLUVACC" - vienas...


Dalyje rajonų ligoninių bus teikiamos tik ambulatorinės chirurgijos paslaugos

Dalyje rajonų ligoninių bus teikiamos tik ambulatorinės chirurgijos paslaugos

Ketvirtadalyje rajonų ligoninių nuo balandžio pirmosios atsisakius stacionarinių chirurgijos paslaugų, šių gydymo įstaigų priėmimo skyriai teiks tik ambulatorines chirurgijos paslaugas. Rajono lygmens ligoninėse nuo balandžio pirmosios...


Delfinų terapija – vaistas ir suaugusiesiems ir vaikams

Delfinų terapija – vaistas ir suaugusiesiems ir vaikams

Nuo balandžio 1-osios, visą mėnesį Jūrų muziejus registruoja norinčius dalyvauti individualiuose užsiėmimuose su delfinais. Keletą metų dėl susidariusios ilgos eilės registravimas buvo visiškai nutrauktas. Individualūs užsiėmimai su delfinais...


Voroneže gydytojai pašalino moteriai 57 kg sveriantį pilvą

Voroneže gydytojai pašalino moteriai 57 kg sveriantį pilvą

Voroneže gydytojai pašalino 32-ejų metų moteriai nutįsusį iki grindų pilvą, sveriantį 57 kilogramus, praneša naujienų svetainė "life.ru". Antsvorio Natalija turi nuo 13 metų, kai jai sutriko hormonų veikla. Išmėginusi beveik visas...


Dėl gripo Serbijoje atidedama šauktinių tarnybos pradžia

Dėl naujojo gripo epidemijos Serbijos kariuomenė mėnesiui atidėjo šauktinių tarnybos pradžią, informuoja naujienų agentūra AFP. Naujasis gripas Serbijoje jau nusinešė 17 gyvybių. Pagal naujus Serbijos gynybos ministerijos planus, šauktinių tarnyba...


Plikasis smėlrausys – atsparus vėžiui

Pasaulyje nėra žinomo nei vieno atvejo, kad plikojo smėlrausio organizme būtų aptiktas kokio nors tipo vėžinis auglys. Tai neįprasta, turint omenyje, kad šie gyvūnai gyvena iki 30 metų. Dabar Rochesterio universiteto biologai atrado tokios savybės...


Sudėtingos procedūros padeda gelbėti kepenis

Kauno medicinos universiteto klinikose (KMUK) jau atliekamos modernios kraujagyslių procedūros, papildančios kepenų transplantaciją. Jas visame pasaulyje atlieka tik aukščiausios kvalifikacijos specialistai. Kaip informavo KMUK atstovė ryšiams su...


Regeneracijos gebėjimui aktyvuoti pakanka "ištrinti" vieną geną?

Ilgą laiką buvo manoma, jog dabartiniai gyvūnai regeneracijos funkciją prarado evoliucionuodami, ir ja dabar pasižymi tik kai kurių rūšių sutvėrimai, tokie kaip plokščiosios kirmėlės, parazitai ir dalis salamandrų. Tačiau Wistar instituto...


Daugelis amerikiečių tiki, kad vedė tinkamą partnerį

Daugelis amerikiečių tiki, kad vedė tinkamą partnerį

Vedę amerikiečiai tiki, kad gyvena su tinkamu partneriu. Tačiau daugelis jų abejoja, jog šie partneriai yra sielos draugai. Apklausa parodė, kad 97 procentai vedusių vyrų ir 94 procentai ištekėjusių moterų tiki, kad jų partneris – pats...


Piktybinius navikus šalins naujose operacinėse

Piktybinius navikus šalins naujose operacinėse

Vilniaus universiteto Onkologijos instituto Onkourologijos skyriuje atidarytos naujos operacinės. Operacinėse atliekamų endoskopinių bei laparoskopinių piktybinių navikų operacijų tiesiogines transliacijas mokomojoje auditorijoje galės stebėti...


Emocinės paramos tarnybos priims daugiau savanorių

Emocinės paramos tarnybos priims daugiau savanorių

Prie paguodos telefonų netrukus budės daugiau savanorių. Emocinę paramą telefonu bei internetu teikiančios "Jaunimo linija" ir "Vaikų linija" šiemet sulaukė didesnio nuolatinių rėmėjų finansavimo. Todėl linijų veiklą...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9