Gruodžio 15d. Sekmadienis

Dvylikametės mergaitės viltis – donoro širdis

Peržiūrų skaičius: 22836

Mergaitė, kuri laukia. Taip būtų galima pavadinti dvylikametę Mantę. Ji viena iš aštuonių Lietuvos vaikų, laukiančių širdies donoro. Širdies persodinimo operacija – vienintelė mergaitės viltis išgyventi.

Gimė su širdies yda

Savaitgalį Vaiko širdies asociacijos, vienijančios širdies ydomis sergančias atžalas auginančius tėvus, nariai išsiruošė į kelionę.

Šįkart laukė plaukiojimas laivu jūroje – tai dvylikametės Mantės viena svajonių. Kita – sulaukti širdies persodinimo operacijos. Mergaitė tinkamo donoro laukia antrus metus.

"Dukra gimė su ypač sunkia širdies yda. Vos jai gimus, gydytoja įspėjo, kad su širdele – ne viskas gerai", – jaunėlės dukters pirmąsias gyvenimo dienas prisiminė mama Nijolė Lidikauskienė.

Po savaitės, su naujagime iš ligoninės grįžus namo, mergaitė susirgo sloga. Tada prasidėjo Lidikauskų maratonai po ligonines. Klaipėdoje gydytojai traukė pečiais – mažylės padėtis buvo itin sunki ir atrodė beviltiška.

Mergaitę išvežė į Vilnių, kur ji iškart buvo operuota. Operacija truko aštuonias valandas. Gydytojai abejojo, ar kūdikis tiek ištvers, ar pabus po narkozės. Mergaitei išgyvenus, operavę kardiochirurgai Mantę pavadino užsispyrusia žemaite.

"Ši operacija padėjo dukrai išgyventi, nors gydytojų prognozės visada – labai niūrios", – neslėpė N.Lidikauskienė.

Skuba gyventi

Kompleksinė širdies yda – taip skamba mergaitės diagnozė, kuri jos ligos istorijoje užima beveik visą lapą.

Mantė iš savo bendraamžių išsiskiria liūdnomis, nevaikiškomis akimis. Kad ji labiau suaugusi nei bendraamžiai, pastebi ir aplinkiniai.

Mergaitė labai greitai pavargsta, privalo vengti fizinio krūvio. Tačiau ji mokosi kartu su visais, vaidina teatro studijoje, dainuoja.

Mantės mokytojai pastebi, kad Mantė labai skuba gyventi ir stengiasi iš gyvenimo paimti kuo daugiau.

Pasak mamos, sostinės gydytojai stebisi, kad dukros išvaizda neatspindi jos tikrosios sveikatos būklės bei situacijos rimtumo.

Apie nelaimę vengė kalbėti

Pernai rugsėjį Mantė sulaukė donoro. Mama prisiminė, kad tuomet reikėjo greitai apsispręsti dėl galimos operacijos ir važiuoti į Vilnių.

Tačiau mergaitės reakcija nustebino. Ji pradėjo verkti. Nuraminta, kad tik pati gali nuspręsti dėl operacijos būtinumo, po poros minučių duktė pati paragino mamą ruoštis į kelionę. Bet donoro širdis netiko. Iš Vilniaus Mantė grįžo nusiminusi.

"Ji jaučiasi ramiau nei aš, – apie kasdienį laukimą sakė Nijolė. – Nuo pat pradžių nuo jos neslepiame tikrosios padėties."

Lidikauskai apie šeimą užklupusią nelaimę ilgai tylėjo ir aplinkiniams nieko apie tai nepasakojo. Kodėl šįkart nusprendė prabilti?

"Su ta bėda gyvename jau trylikti metai. Gydytojų prognozės kaskart būna labai niūrios. Kasdien laukiame stebuklo – širdies donoro. Nėra lengva, kai tenka kasdien su tuo gyventi. Tad stengiausi neparodyti savo skausmo", – buvo atvira moteris.

Pasak N.Lidikauskienės, Vaiko širdies asociacijoje susipažinus su panašaus likimo tėvais, jau įveikusiais šį kelią, tapo ramiau, lengviau. Tad jų patirtis teikia vilties ir optimizmo.

Pakirto gripas

Inga gegužės 23-iąją šventė šešioliktąjį gimtadienį, o praėjus mažiau nei mėnesiui – antrąją savo gimimo dieną. Prieš porą metų birželio 18-ąją paauglei buvo persodinta donoro širdis.

Iki 12 metų mergaitė augo kaip ir visi vaikai, neturėdama didesnių sveikatos problemų. Ingos mama Ilona Kripienė pasakojo, kad vidurinioji dukra buvo itin guvi ir judri.

Prieš ketverius metus gruodžio pradžioje Inga susirgo. Ją kamavo aukšta temperatūra, kosulys bei kiti gripą primenantys požymiai. Liga tęsėsi kelis mėnesius, tačiau tėvams tikslios diagnozės gydytojai taip ir nepasakė.

Balandžio pradžioje paauglė iš Šateikių (Plungės raj.) buvo paguldyta į Plungės ligoninę. Ingai nuolat svaigo galva, pykino, krito svoris. Ji sunkiai vaikščiojo.

Po ligoninėje atliktų tyrimų tėvai sužinojo užsitęsusių negalavimų priežastį – išsiplėtusi širdis. Vietos gydytojų prognozės buvo liūdnos – mergaitė gyvens mėnesį ar net mažiau.

Iš Plungės mergaitė atsidūrė Klaipėdos vaikų ligoninėje. Čia praleido beveik metus su kelių mėnesių pertraukomis. Po daugiau nei metus trukusio gydymo gydytojai nuleido rankas. Pasak I.Kripienės, jiems su dukra pasiūlyta važiuoti namo – numirti.

Ištiko koma

Ingos likimą pakreipė jos klasės auklėtoja, iškvietusi vienos televizijos laidos komandą. Taip mergaitė atsidūrė Vilniuje, garsaus širdies chirurgo Vytauto Sirvydžio rankose.

Ingos būklė tuomet buvo itin sunki: kvėpavimą lengvino deguonis, leido morfijų. Dėl susikaupusių skysčių ligonė atrodė keliskart stambesnė. Mergaitė nebevaikščiojo.

2007 m. birželį Ingai buvo prijungtas dirbtinės širdies aparatas. Praėjus kelioms dienoms po šios operacijos, ją ištiko koma.

Visą 2007-ųjų vasarą Inga praleido Vilniaus vaikų ligoninės Reanimacijos-intensyvios priežiūros skyriuje. Pasak mamos, per tą laiką ji persirgo visomis įmanomomis ligomis: sepsiu, gelta ir t.t.

Gydytojai tėvams teikė itin mažai vilties, o kartais ir jos nelikdavo. Tačiau paskutinę vasaros dieną Inga buvo perkelta į skyrių. Kiek sustiprėjusi mergaitė grįžo namo – laukti donoro širdies.

Lemtingas trečias kartas

Pasak I.Kripienės, donoras buvo atsiradęs du kartus, tačiau dėl įvairiausių priežasčių širdis netiko. Mergaitės gyvybę palaikantis aparatas gelbėjo tik ribotą laiką.

"Ėjo paskutinės mūsų dienos, valandos, kai reikės atjungti ir aparatą", – jaudulį sunkiai tramdė mama, prisimindama poros metų senumo įvykius. – Tas laukimas – sunkiai nusakomas žodžiais. Donoras būdavo tas vilties spindulėlis. Bet ateidavo gydytoja ir pasakydavo, kad paaukota širdis netinka."

Prieš porą metų birželio 18 d. mergaitės šeimą pasiekė gera žinia. "Ruoškitės, greičiausiai sulauksime donoro", – tuomet gydytojas įspėjo ligoninėje gulėjusią mergaitę.

"Aš džiaugiuosi, o kitas verkia. Turėčiau gėdytis savo džiaugsmo. Bet įvyko stebuklas. Donoro širdis mano vaikui išgelbėjo gyvybę. Ačiū tai mamai, kuri padovanojo savo mirštančio vaiko širdį", – įvairialypius jausmus tramdė pašnekovė.

Nors apie organus padovanojusį žmogų bei jo artimuosius informacija neviešinama, tačiau Ingos tėvai apie jų dukros gyvenimą prailginusį donorą sužinojo atsitiktinai – iš spaudos, kur buvo aprašytos 17 metų jaunuolio žūties aplinkybės.

Mergaitės tėvai išsaugojo laikraščio iškarpą kaip dėkingumo ženklą. Žuvusio berniuko bruožai motinai priminė dukros.

Vengia saulės

Inga dabar gyvena beveik normalų gyvenimą. Ji tik negali būti saulėje, valgyti greipfrutų ir gerti vienos vaistažolių arbatos.

Artimieji, draugai, pažįstami nepamiršta, kad mergaitės krūtinėje plaka antrąjį gimtadienį padovanojusi širdis, tad nuolat ją saugo. Žino, kad jos negalima pastumti, užgauti. Primena, kad ši neužmirštų skarelės ar kepurės, saugančios nuo saulės.

"Lieka tik laiku išgerti vaistus", – su šypsena pridūrė I.Kripienė.

Diena.lt

Kaltinimai – tik dėl konkurencijos?

Seimo Sveikatos reikalų komitetas teigia, kad nesaugiais tyrimais kraujo centrai vienas kitą kaltina tik konkuruodami dėl valstybės lėšų. Daugumą donorų kraujo į gydymo įstaigas pristato du didieji centrai – Nacionalinis ir Kauno kraujo...


Lietuva įtraukta į tarptautinį lėšų rinkimą kovai prieš krūties vėžį

Spalį, tarptautinį kovos prieš krūties vėžį mėnesį, Lietuvoje prasidės visą mėnesį truksianti tarptautiniu mastu organizuojama Rožinio kaspino draugijos ir kompanijos "Fazer" akcija "Rožinė Geiša". Suomijoje, Švedijoje,...


Brangi viltis – kamieninės ląstelės

Klaipėdietei Rasai Brasienei laikas sustojo prieš devynerius metus, kai gydytojai nustatė išsėtinę sklerozę. Tačiau dabar moteris vėl kupina vilčių – ji pirmoji pacientė iš Lietuvos, kuriai atlikta kamieninių ląstelių transplantacija....


Kiaulių gripas sėja pandemijos baimę

Meksikoje ir JAV sparčiai plintanti kiaulių gripo A(H1N1) viruso atmaina verčia suklusti visą pasaulį. Meksikoje jau registruojami mirties atvejai. Pirmieji sergančiųjų žmonių atvejai pradėti registruoti ir Europoje. Didžiausią susirūpinimą...


Ar reikėtų atleisti neištikimybę?

Vokiečių mokslininkai išsiaiškino, kad 67 proc. moterų nepatenkintos savo seksualiniu gyvenimu, 79 proc. norėtų turėti meilužį, o kas ketvirta moteris apskritai nebemiega su savo nuolatiniu partneriu.Žurnalo vyrams "Player", leidžiamo...


Surasta AIDS viruso silpnoji vieta

Mokslininkams pavyko užfiksuoti, kaip AIDS virusas biologiškai kontaktuoja su imuninėmis ląstelėmis, kurias užpuola, ir pareiškė turintys vilties, kad tai padės sukurti geresnę vakciną prieš šią nepagydomą ligą, praneša "Reuters". Ant...


Maisto papildus "Helvetia Direct Marketing" platina neteisėtai

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) nustatė, kad įmonė "Helvetia Direct Marketing" interneto svetainėje www.helvetia.lt platina ir reklamuoja maisto papildus "NeoSlim" ir "ArthroPrim", neturėdama Maisto...


Sidabro dalelių poveikis antibiotikų efektyvumui

Sidabro dalelių poveikis antibiotikų efektyvumui

Sidabras yra brangusis metalas, kuris jau nuo senų laikų buvo naudojamas apsaugoti žaizdas nuo infekcijų ir išsaugoti maistą bei vandenį. Dar 400 m. pr. m. e. Hipokratas pirmasis apibūdino sidabro antibakterines savybes, tačiau veikimo mechanizmas...


Kas atsitinka, kai "išjungiami" viruso genai?

Tenesio universiteto (JAV) mokslinio sveikatos centro mokslininkas John'as DeVincenzo kartu su kolegomis pirmą kartą sugebėjo suvaldyti žmogui pavojingo kvėpavimo takų viruso RSV plitimą, panaudojant RNR interferencijos metodą -...


Mažo tamprumo tvarsčiai kompresinei terapijai

Mažo tamprumo tvarsčiai kompresinei terapijai

Ūmių sportinių traumų metu, ypač kai pažeidžiami minkštieji audiniai (raumenys, raiščiai, jungiamasis audinys ir t. t.), kokybiškas pažeistos srities suspaudimas yra vienas iš kelių pagrindinių pirmosios pagalbos suteikimo principų. Tinkamai...


Nuo prostatos vėžio Robertą De Niro išgelbėjo ankstyva diagnozė

Nuo prostatos vėžio Robertą De Niro išgelbėjo ankstyva diagnozė

Ne tik eiliniams mirtingiesiems tenka susidurti su sunkumais. Nemažai kino žvaigždžių, politikų ir kitose srityse garsių vyrų patyrė, kas yra prostatos vėžys. Žymus beisbolo žaidėjas Joe Torre, politikas Rudy Giuliani, vienas žymiausių Amerikos...


Lietuvos humanitarinė pagalba pagaliau išskraidinta į Ukrainą

Po ilgų derinimų karinių oro pajėgų (KOP) lėktuvas "Spartan" trečiadienį priešpiet išskraidino Lietuvos humanitarinę pagalbą, skirtą pandeminio arba vadinamojo kiaulių gripo užkluptai Ukrainai. Pasak Krašto apsaugos ministerijos, už...


Inkstų akmenis skaldo be chirurgo skalpelio

Inkstų akmenis skaldo be chirurgo skalpelio

Inkstų akmenlige serga maždaug kas dešimtas žmogus. Tačiau apie galimą ligą dažnai jis sužino netikėtai – tik tuomet, kai ištinka priepuolis: ima pykinti, pila karštis, tampa sunku šlapintis, o į šoną įsimeta dieglys. Visų šių nemalonumų...


Psichologai: vis daugiau emigrantų galvoja apie savižudybę

Per pastarąsias kelias savaites per Lietuvą nuvilnijo savižudybių banga. Specialistai skambina pavojaus varpais, kad esant ekonominiam nuosmukiui savižudybių skaičius gali dar labiau padidėti, tuo tarpu psichologinės pagalbos prieinamumas...


Gebėjimas atpažinti veidus – paveldimas

Kai kurie žmonės niekada nepamiršta pamatytų veidų, kitiems juos atpažinti sunku. Prosopagnozija sergantieji neatpažįsta net draugų. Dabar mokslininkai tvirtina, jog gebėjimas atpažinti veidus yra paveldimas ir nesusijęs su protiniais gebėjimais...


Papildomas tyrimas pacientui užtikrina ramybę

Papildomas tyrimas pacientui užtikrina ramybę

Anksčiau trisdešimtmečiui diagnozuota tarpslankstelinio disko išvarža būdavo retenybė, dabar nebestebina, kai ši liga nustatoma gerokai jaunesniems. Daugėja ir jaunėja Klaipėdos jūrininkų ligoninės Neurologijos skyriuje maždaug trečdaliui gydomų...


Abejotina vilties kaina

Nepagydoma liga sergančios mergaitės motina laiškais apipylė žiniasklaidą bei valdžios institucijas, pasiekė net Rusijos prezidentą ir ketina šioje šalyje operuoti dukrą, nors tai kainuos kelis kartus brangiau nei Vokietijoje. Istorija apie...


Komoje esantys pacientai yra sąmoningi?

Pacientai, po sunkaus smegenų sužeidimo atsidūrę "vegetatyvinėje" būsenoje, gali ne tik galvoti, bet ir bendrauti, rodo pastarųjų kelių metų medicininiai tyrimai. Smegenų skenerius naudoję ekspertai dar 2006 metais pirmą kartą pastebėjo,...


Miegojimas skirtingose lovoje – griūvančių santykių ženklas?

Miegojimas skirtingose lovoje – griūvančių santykių ženklas?

Žmonės – įpročių vergai, todėl miegamasis yra būtent tokia vieta, kur pertvarkos nelaukiamos. Net jei jos padeda tarpusavio santykiams. Kaip rašoma portale askmen.com, nemaža dalis žmonių galvoja, kad jeigu du susituokę žmonės nutaria...


Siūloma labiau centralizuoti greitosios pagalbos paslaugas

Siūloma labiau centralizuoti greitosios pagalbos paslaugas

Valstybinė medicinos audito inspekcija siūlo šalyje įkurti 6-8 greitosios medicinos pagalbos (GMP) centrus, turinčius centrines dispečerines. Anot inspekcijos, tai leistų pagerinti greitosios medicinos pagalbos paslaugų kokybę. Išanalizavusi GMP...


Peru kenčia nuo buboninio ir plaučių uždegimo maro

Peru kenčia nuo buboninio ir plaučių uždegimo maro

Buboninio ir plaučių uždegimo protrūkis Peru jau nusinešė 14 – mečio berniuko gyvybę, o išgyventi bando dar 31 užsikrėtęs žmogus. Užkrato židinys yra visai netoli turistų pamėgto kurorto – Chicama paplūdimio. Sveikatos ministras...


Neišsimiegantys labiau linkę persivalgyti

Beveik trečdalį savo gyvenimo praleidžiame miegodami ir tai tikrai ne laiko švaistymas. Kokybiškas miegas yra būtinas gerai savijautai. Miegant pailsi ne tik mūsų kūnas, bet ir smegenys. Suaugusio žmogaus organizmas privalo kasnakt ilsėtis ne...


Kaip išsirinkti tinkamiausią čiurnos įtvarą?

Kaip išsirinkti tinkamiausią čiurnos įtvarą?

Čiurnos įtvaras, dar vadinamas ortezu, yra dėvima ant kulkšnies, kad skatintų gijimą. Jis apsaugo kulkšnis ir kojas nuo rimtesnių sužalojimų, stabilizuoja sąnarį, kad jis greičiau sugytų. Taip pat užtikrina suspaudimą bei šilumą. Čiurnos įtvarai...


Sėkmės raktas - meilė sau

Kokie žmonės traukia kitus kompanijose ar darbo kolektyvuose? Greičiausiai tie, kurie jaučiasi laimingi, yra ramūs, atviri ir geranoriški. Tuo tarpu su savo trūkumais negalintis susitaikyti žmogus elgiasi neužtikrintai. O tai taip pat reiškia, jog...


Pinigai smegenis veikia kaip narkotikai

Pinigai smegenis veikia kaip narkotikai

Mintys apie pinigus svaigina ne mažiau nei kvaišalai. Vien mintis apie didesnį atlyginimą, nepaisant didėjančių kainų ir silpnėjančios perkamosios galios, aktyvuoja tam tikras galvos smegenų sritis. Tokią išvadą padarė Bonos universiteto...


Kviečia į kraujo donorystės akciją

Klaipėdos jaunimo organizacijų asociacija "Apskritasis stalas" kviečia nebūti abejingus ir tapti neatlygintinais kraujo donorais. Siekdami populiarinti neatlygintiną kraujo donorystę, birželio 22-ąją "Apskritojo stalo" tarybos...


Streso metas: kaip atsilaikyti

Streso metas: kaip atsilaikyti

Stresas yra organizmą gelbėjanti gynybinė reakcija. Jis mus perspėja, kai peržengiame protingo požiūrio į gyvenimą principus. Kaip išvengti streso? Pataria specialistai. 1. Kelkite sau tik tuos tikslus, kurie atitinka realias galimybes. Šis...


Inhaliatoriai su GPS gali padėti gydytojams tiksliau nustatyti astmos priežastis

Norėdami tiksliai susekti visas galimas astmos priepuolių priežastis, Wisconsin-Madison Universiteto (JAV) mokslininkai ėmėsi kurti integruotą GPS imtuvą turintį inhaliatorių. Šio įtaiso idėja paprasta - kiekvieno panaudojimo metu į atmintį būtų...


Genų žymenų medžiotojai

Jungtinėje Karalystėje buvo atliktas didžiulis tyrimas, kurio metu rasti 24 žymenys, padidinantys riziką susirgti septyniomis paveldimomis ligomis. Vis daugiau mokslininkų ir medikų ieško ligas sukeliančių genų. Juos surasti labai svarbu, nes...


Farmacininkai remia gydytojų atostogas

Praėjusį šeštadienį gausus būrys šeimos gydytojų, parėmus uždarajai akcinei bendrovei "Actavis Baltics", pakėlė sparnus į Izraelį. Čia jie praleis savaitę. Į Tel Avivą išskrido šeimos gydytojai iš Panevėžio, Utenos, Klaipėdos, Vilniaus...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9