Spalio 21d. Ketvirtadienis

Dvylikametės mergaitės viltis – donoro širdis

Peržiūrų skaičius: 22836

Mergaitė, kuri laukia. Taip būtų galima pavadinti dvylikametę Mantę. Ji viena iš aštuonių Lietuvos vaikų, laukiančių širdies donoro. Širdies persodinimo operacija – vienintelė mergaitės viltis išgyventi.

Gimė su širdies yda

Savaitgalį Vaiko širdies asociacijos, vienijančios širdies ydomis sergančias atžalas auginančius tėvus, nariai išsiruošė į kelionę.

Šįkart laukė plaukiojimas laivu jūroje – tai dvylikametės Mantės viena svajonių. Kita – sulaukti širdies persodinimo operacijos. Mergaitė tinkamo donoro laukia antrus metus.

"Dukra gimė su ypač sunkia širdies yda. Vos jai gimus, gydytoja įspėjo, kad su širdele – ne viskas gerai", – jaunėlės dukters pirmąsias gyvenimo dienas prisiminė mama Nijolė Lidikauskienė.

Po savaitės, su naujagime iš ligoninės grįžus namo, mergaitė susirgo sloga. Tada prasidėjo Lidikauskų maratonai po ligonines. Klaipėdoje gydytojai traukė pečiais – mažylės padėtis buvo itin sunki ir atrodė beviltiška.

Mergaitę išvežė į Vilnių, kur ji iškart buvo operuota. Operacija truko aštuonias valandas. Gydytojai abejojo, ar kūdikis tiek ištvers, ar pabus po narkozės. Mergaitei išgyvenus, operavę kardiochirurgai Mantę pavadino užsispyrusia žemaite.

"Ši operacija padėjo dukrai išgyventi, nors gydytojų prognozės visada – labai niūrios", – neslėpė N.Lidikauskienė.

Skuba gyventi

Kompleksinė širdies yda – taip skamba mergaitės diagnozė, kuri jos ligos istorijoje užima beveik visą lapą.

Mantė iš savo bendraamžių išsiskiria liūdnomis, nevaikiškomis akimis. Kad ji labiau suaugusi nei bendraamžiai, pastebi ir aplinkiniai.

Mergaitė labai greitai pavargsta, privalo vengti fizinio krūvio. Tačiau ji mokosi kartu su visais, vaidina teatro studijoje, dainuoja.

Mantės mokytojai pastebi, kad Mantė labai skuba gyventi ir stengiasi iš gyvenimo paimti kuo daugiau.

Pasak mamos, sostinės gydytojai stebisi, kad dukros išvaizda neatspindi jos tikrosios sveikatos būklės bei situacijos rimtumo.

Apie nelaimę vengė kalbėti

Pernai rugsėjį Mantė sulaukė donoro. Mama prisiminė, kad tuomet reikėjo greitai apsispręsti dėl galimos operacijos ir važiuoti į Vilnių.

Tačiau mergaitės reakcija nustebino. Ji pradėjo verkti. Nuraminta, kad tik pati gali nuspręsti dėl operacijos būtinumo, po poros minučių duktė pati paragino mamą ruoštis į kelionę. Bet donoro širdis netiko. Iš Vilniaus Mantė grįžo nusiminusi.

"Ji jaučiasi ramiau nei aš, – apie kasdienį laukimą sakė Nijolė. – Nuo pat pradžių nuo jos neslepiame tikrosios padėties."

Lidikauskai apie šeimą užklupusią nelaimę ilgai tylėjo ir aplinkiniams nieko apie tai nepasakojo. Kodėl šįkart nusprendė prabilti?

"Su ta bėda gyvename jau trylikti metai. Gydytojų prognozės kaskart būna labai niūrios. Kasdien laukiame stebuklo – širdies donoro. Nėra lengva, kai tenka kasdien su tuo gyventi. Tad stengiausi neparodyti savo skausmo", – buvo atvira moteris.

Pasak N.Lidikauskienės, Vaiko širdies asociacijoje susipažinus su panašaus likimo tėvais, jau įveikusiais šį kelią, tapo ramiau, lengviau. Tad jų patirtis teikia vilties ir optimizmo.

Pakirto gripas

Inga gegužės 23-iąją šventė šešioliktąjį gimtadienį, o praėjus mažiau nei mėnesiui – antrąją savo gimimo dieną. Prieš porą metų birželio 18-ąją paauglei buvo persodinta donoro širdis.

Iki 12 metų mergaitė augo kaip ir visi vaikai, neturėdama didesnių sveikatos problemų. Ingos mama Ilona Kripienė pasakojo, kad vidurinioji dukra buvo itin guvi ir judri.

Prieš ketverius metus gruodžio pradžioje Inga susirgo. Ją kamavo aukšta temperatūra, kosulys bei kiti gripą primenantys požymiai. Liga tęsėsi kelis mėnesius, tačiau tėvams tikslios diagnozės gydytojai taip ir nepasakė.

Balandžio pradžioje paauglė iš Šateikių (Plungės raj.) buvo paguldyta į Plungės ligoninę. Ingai nuolat svaigo galva, pykino, krito svoris. Ji sunkiai vaikščiojo.

Po ligoninėje atliktų tyrimų tėvai sužinojo užsitęsusių negalavimų priežastį – išsiplėtusi širdis. Vietos gydytojų prognozės buvo liūdnos – mergaitė gyvens mėnesį ar net mažiau.

Iš Plungės mergaitė atsidūrė Klaipėdos vaikų ligoninėje. Čia praleido beveik metus su kelių mėnesių pertraukomis. Po daugiau nei metus trukusio gydymo gydytojai nuleido rankas. Pasak I.Kripienės, jiems su dukra pasiūlyta važiuoti namo – numirti.

Ištiko koma

Ingos likimą pakreipė jos klasės auklėtoja, iškvietusi vienos televizijos laidos komandą. Taip mergaitė atsidūrė Vilniuje, garsaus širdies chirurgo Vytauto Sirvydžio rankose.

Ingos būklė tuomet buvo itin sunki: kvėpavimą lengvino deguonis, leido morfijų. Dėl susikaupusių skysčių ligonė atrodė keliskart stambesnė. Mergaitė nebevaikščiojo.

2007 m. birželį Ingai buvo prijungtas dirbtinės širdies aparatas. Praėjus kelioms dienoms po šios operacijos, ją ištiko koma.

Visą 2007-ųjų vasarą Inga praleido Vilniaus vaikų ligoninės Reanimacijos-intensyvios priežiūros skyriuje. Pasak mamos, per tą laiką ji persirgo visomis įmanomomis ligomis: sepsiu, gelta ir t.t.

Gydytojai tėvams teikė itin mažai vilties, o kartais ir jos nelikdavo. Tačiau paskutinę vasaros dieną Inga buvo perkelta į skyrių. Kiek sustiprėjusi mergaitė grįžo namo – laukti donoro širdies.

Lemtingas trečias kartas

Pasak I.Kripienės, donoras buvo atsiradęs du kartus, tačiau dėl įvairiausių priežasčių širdis netiko. Mergaitės gyvybę palaikantis aparatas gelbėjo tik ribotą laiką.

"Ėjo paskutinės mūsų dienos, valandos, kai reikės atjungti ir aparatą", – jaudulį sunkiai tramdė mama, prisimindama poros metų senumo įvykius. – Tas laukimas – sunkiai nusakomas žodžiais. Donoras būdavo tas vilties spindulėlis. Bet ateidavo gydytoja ir pasakydavo, kad paaukota širdis netinka."

Prieš porą metų birželio 18 d. mergaitės šeimą pasiekė gera žinia. "Ruoškitės, greičiausiai sulauksime donoro", – tuomet gydytojas įspėjo ligoninėje gulėjusią mergaitę.

"Aš džiaugiuosi, o kitas verkia. Turėčiau gėdytis savo džiaugsmo. Bet įvyko stebuklas. Donoro širdis mano vaikui išgelbėjo gyvybę. Ačiū tai mamai, kuri padovanojo savo mirštančio vaiko širdį", – įvairialypius jausmus tramdė pašnekovė.

Nors apie organus padovanojusį žmogų bei jo artimuosius informacija neviešinama, tačiau Ingos tėvai apie jų dukros gyvenimą prailginusį donorą sužinojo atsitiktinai – iš spaudos, kur buvo aprašytos 17 metų jaunuolio žūties aplinkybės.

Mergaitės tėvai išsaugojo laikraščio iškarpą kaip dėkingumo ženklą. Žuvusio berniuko bruožai motinai priminė dukros.

Vengia saulės

Inga dabar gyvena beveik normalų gyvenimą. Ji tik negali būti saulėje, valgyti greipfrutų ir gerti vienos vaistažolių arbatos.

Artimieji, draugai, pažįstami nepamiršta, kad mergaitės krūtinėje plaka antrąjį gimtadienį padovanojusi širdis, tad nuolat ją saugo. Žino, kad jos negalima pastumti, užgauti. Primena, kad ši neužmirštų skarelės ar kepurės, saugančios nuo saulės.

"Lieka tik laiku išgerti vaistus", – su šypsena pridūrė I.Kripienė.

Diena.lt


Vitaminas B6 siejamas su didesne tikimybe išgyventi sergant prostatos vėžiu

Vyrams nustačius ankstyvosios stadijos prostatos vėžį, jie turi daugiau galimybių išgyventi, jei vartoja daugiau vitamino B6 nei rekomenduojama, rodo naujas tyrimas. Tyrimo rezultatai, kuriuos paskelbė žurnalas "American Journal of Clinical...


Dėl gripo Serbijoje atidedama šauktinių tarnybos pradžia

Dėl naujojo gripo epidemijos Serbijos kariuomenė mėnesiui atidėjo šauktinių tarnybos pradžią, informuoja naujienų agentūra AFP. Naujasis gripas Serbijoje jau nusinešė 17 gyvybių. Pagal naujus Serbijos gynybos ministerijos planus, šauktinių tarnyba...


Kodėl mamos jaučiasi kaltos

Kodėl mamos jaučiasi kaltos

Kodėl taip dažnai pirmas gimdyvės klausimas apie kūdikį būna ne "Kas tai?", o "Ar jam viskas gerai?", "Ar jis normalus?" O jei medicinos sesuo prieš atsakydama kiek palūkuriuos? Mamos baimės ir abejonės iškart...


Vienoje Izraelio ligoninių operacijos metu užsidegė gimdyvė

Vienoje Izraelio ligoninių Cezario pjūvį atliekantis chirurgas padegė gimdyvę, trečiadienį rašo dienraštis "Haaretz". Šio netoli Tel Avivo esančio Tel Hašomero miesto Šebos ligoninėje 2008 metais įvykusio incidento detalės išaiškėjo per...


Gripas pakirto šviesuolių turą

Dėl gripo Edita Mildažytė atšaukia šviesuolių turą per Lietuvą. Šeštą kartą Lietuvos televizijos ir E.Mildažytės organizuojama akcija "Daugiau saulės, daugiau šviesos", šiemet turėjusi apkeliauti šešis šalies miestus, atšaukiama. Pasak...


Teigiama, kad regos netekę asmenys aplinkoje gali orientuotis naudodami echolokaciją

Aklas Jamie`is Asplandas "mato" naudodamas echolokacijos techniką: savo burna sukuria aukšto dažnio garsus, kurie atsispindi nuo objektų ir aidu grįžta atgal. Teigiama, jog jis yra vienas iš kelių vaikų, kuriems išugdomas gebėjimas...


Kvapai sužadina prisiminimus

Kvapai sužadina prisiminimus

Mokslininkai teigia, kad kvapai ir garsai susiję su prisiminimais, mat juos valdo ta pati smegenų dalis. Nesvarbu, ar moteris yra graži, tačiau užuodus jos kvepalus, kurie primena buvusios ar esamos draugės kvapą, vyrams pradeda labiau tvinksėti...


Vitaminas E didina tikimybę susirgti plaučių vėžiu

Vitaminas E didina tikimybę susirgti plaučių vėžiu

JAV atlikti tyrimai su 77 tūkst. žmonių. Paaiškėjo, kad ilgą laiką vartojant po 400 mg vitamino E per dieną galimybė susirgti vėžiu padidėja 28 proc. Rūkantiems asmenims iškyla dar didesnė tikimybė susirgti vėžiu. Taip pat įspėjama dėl pernelyg...


Kuriamas kertinis elementas dirbtinėms smegenims: vėl galima pasinaudoti evoliucijos pavyzdžiu

Kuriamas kertinis elementas dirbtinėms smegenims: vėl galima pasinaudoti evoliucijos pavyzdžiu

Mokslininkai jau seniai svajoja apie kompiuterį, kuris veiktų taip pat, kaip žmogaus smegenys. Smegenys, lyginant su kompiuteriais, sunaudoja kur kas mažiau energijos, ir svarbiausia – jos gali mokytis pačios, jų nereikia programuoti.


Nukirpti sveikatos priežiūros įstaigų vadovų atlyginimai

Vidutiniškai 10 proc. mažinami ministerijai pavaldžių sveikatos priežiūros įstaigų vadovų atlyginimai. Pasak pirmadienį įsakymą, kuriuo mažinami vadovų atlyginimai, pasirašiusio sveikatos apsaugos ministro Algio Čapliko, tokių nepopuliarių, tačiau...


Sergantieji nuogastauja, kad turės daugiau primokėti už modernius Parkinsono ligos vaistus

Parkinsono liga sergantiems ligoniams atstovaujantis susivienijimas prašo Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) atsisakyti planų sugrupuoti ilgo ir trumpo veikimo šiai ligai gydyti skirtus vaistus. Teigiama, jog tai padarius, 30-40 proc. pacientų...


Tyrimas: "G taškas" – tik mitas

Vokiečių ginekologo Ernsto Grafenbergo 1950 m. tariamai atrasta moterų erogeninė zona, pavadinta "G tašku", tėra tik moterų fantazija, tvirtina D. Britanijoje atlikto tyrimo autoriai.Apklausę daugiau nei 1 800 moterų, specialistai priėjo...


Tyrimas: spalvos atskleidžia pacientų nuotaikas

Spalvos, kuriomis nusakome savijautą, gali būti daug naudingesnės nei manome, įsitikinę medikai. Kaip praneša portalas "Live Science", depresija sergantys žmonės savo nuotaiką dažniausiai linkę susieti su pilka spalva. Pilkai gyvenimą...


Paracetamolis

Ar tiesa, kad paracetamolis pažeidžia kepenis? Kiek jo reikia išgerti, kad taip atsitiktų? Paracetamolis - vienas iš populiariausių preparatų skausmui malšinti bei karščiavimui mažinti. Tačiau vartojant jo per dideles dozes arba su tam tikrais...


Kovoje dėl kraujo donorų - gasdinimai hepatitu

Mažėja kraujo donorų, o gydymo įstaigos pasimetusios, nes nežino, kurio kraujo centro tiekiamas kraujas iš tiesų yra saugus ir neapkrėstas hepatitu. Seimo Sveikatos reikalų komitetas teigia, kad nesaugiais tyrimais kraujo centrai vienas kitą...


Jūsų smegenys rodo altruizmą

Jūsų smegenys rodo altruizmą

Altruizmas – viena sunkiausiai apibūdinamų žmogaus savybių. JAV mokslininkai praneša, kad altruizmo požymiai matomi smegenyse, rašoma "Reuters". Mokslininkų teigimu, tam tikros smegenų zonos aktyvumas rodo, kad žmogus yra...


6 sakiniai, kurių vyrai niekad neištars

Vyro burna panaši į šarvuotą sunkvežimį: kai kurios mintys saugiai užrakinamos. Kodėl? Nes bijo būti apšaukti kiaulėmis arba likti nesuprasti. Kaip rašo womenshealthmag.com, vyrams lengviau tylėti, nei pasakyti kelis priekaištus, kuriuos moterys...


Moteriai pašalintas 18 kg auglys

Jos svoris - 37 kg, o auglio - beveik 18. 35-erių metų moteriai iš Saudo Arabijos Berlyne pašalintas piktybinis kaulų auglys dubens srityje. Medikų duomenimis, tai yra didžiausias toks auglys pasaulyje. Auglys pradžioje buvo mažinamas...


Norite sąžiningumo? Įtikinkite žmogų, jog jis yra stebimas

Norite sąžiningumo? Įtikinkite žmogų, jog jis yra stebimas

Jau seniai žinoma, jog žmonės yra sąžiningesni kai žino, jog juos kažkas stebi. Tačiau kas atsitiks, jei jiems tik bus primenama stebėjimo idėja, tačiau realiai tai nebus daroma? Njukastlo (Newcastle, D.Britanija) universiteto psichologijos...


Terminas stiprioji lytis vyrams seniai nebetinka?

Vyrų ir moterų gyvenimo trukmės atotrūkis per pastaruosius 8 metus padidėjo net dvvejais metais ir sėkmingai didėja toliau. Nors vyrai vis dar tradiciškai vadinami stipriąja lytimi, praktiškai nuo visų ligų jie miršta dažniau nei moterys. Ir, anot...


Japonijoje veikia intraveninių vitaminų "kavinės"

Japonijoje veikia intraveninių vitaminų "kavinės"

Įtemptai dirbantys ir kitokia aktyvia veikla užsiimantys žmonės dažnai kenčia nuo išsekimo, nemigos, nugaros skausmų ir kitokių sveikatos sutrikimų. Kartais viskas ko jiems reikia - tai tik dozė prevencinių medikamentų, sudarytų iš vitaminų ir...


Kraujo donorystė padeda inžinieriui išlipti iš nevilties duobių

Kraujo donorystė padeda inžinieriui išlipti iš nevilties duobių

Šiemetinės pasaulinės kraujo donorų dienos šūkis - "Aukok kraujo nuolat!" ("Giving Blood Regularly"). Pasaulio sveikatos organizacijos asamblėja dar 2005 metais pripažino, kad savanoriška kraujo donorystė, jeigu kraujo duodama...


Chirurgas dr. B. Špakauskas: žmogaus liga - jo gyvenimo, genų, mitybos išraiška

Auksinių rankų chirurgu vadinamas Kauno medicinos universiteto klinikų Neurochirurgijos klinikos Stuburo smegenų ir periferinių nervų chirurgijos skyriaus vedėjas dr. Bronius Špakauskas gerai žinomas mūsų šalyje ir užsienyje. Jis - naujų metodikų...


Osteoporozė – kaulus laužanti liga

Osteoporozė – kaulus laužanti liga

Vis dažniau medikai ragina kalbėti apie tyliąją epidemiją – būtent spalio 20-ąją minima Pasaulinė osteoporozės diena. Didėjantis sergančių ja skaičius įspėja: nuo pat mažų dienų privalome galvoti apie antroje gyvenimo pusėje užklumpančią...


14 metų su ŽIV: vyras nesigaili susirgęs šia liga

Prieš 14 metų žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV) užsikrėtęs klaipėdietis Edmundas, sutikęs papasakoti savo ligos istoriją, įspėjo neatsakysiąs į vieną klausimą. 43 metų vyras prašė neklausti, kaip užsikrėtė. Dabar Edmundas dirba Klaipėdos...


5 taisyklės, kaip išsaugoti vedybinius santykius

Vedybos - ne juokas, o norint laimingai gyventi būtina puoselėti ir stiprinti tarpusavio santykius. Nepaminkite savo principų, o pasirinkite tinkamą aplinką. Nepamirškite, kad partneris turi pomėgių, todėl stenkitės juos toleruoti, o galbūt net...


Reformos anatomija: kova dėl pinigų, bet ne su ligomis

Neduok Dieve, bet jeigu reikėtų operuoti galvą, kurią gydymo įstaigą rinktumėtės: kuo arčiau namų, įvykio vietos ar toliau esantį respublikinį centrą, kuriame dirba patyrę specialistai? Nebūtinai neurochirurgijos, bet kokio gydymo prireikus, kur...


Zita Vasiliauskaitė. Dovana – tai žinia

Jei surengtume viešą diskusiją apie dovanas, jų vietą mūsų gyvenime, patys nustebtume – kiek įvairiausių nuomonių, požiūrių, beje, labai prieštaringų, būtų išsakyta. Vieni sakytų, kad dovana – tikras džiaugsmas, ypač jei dovanojama...


Pasaulyje paminėta tarptautinė kovos su AIDS diena

Gruodžio 1 d. visame pasaulyje minima tarptautinė kovos su AIDS diena. Naujausia statistika rodo, kad per pastaruosius penkerius metus mirtingumas nuo ŽIV/AIDS pasaulyje sumažėjo 10 proc. Manoma, kad prie situacijos gerėjimo labiausiai prisidėjo...


Į medikus jau kreipiasi pirmieji gyvačių sugelti pacientai

Medikai jau sulaukia pirmųjų vienintelės Lietuvos nuodingos gyvatės - angies sugeltų pacientų. Sezonas atsidarė, šypteli ūmių apsinuodijimų specialistai. Kaip Eltai sakė Apsinuodijimų kontrolės ir informacijos biuro vedėja Ramunė Rutkauskaitė, po...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9

Spila Spila Spila Spila Spila