Birželio 27d. Pirmadienis

Dvylikametės mergaitės viltis – donoro širdis

Peržiūrų skaičius: 22836

Mergaitė, kuri laukia. Taip būtų galima pavadinti dvylikametę Mantę. Ji viena iš aštuonių Lietuvos vaikų, laukiančių širdies donoro. Širdies persodinimo operacija – vienintelė mergaitės viltis išgyventi.

Gimė su širdies yda

Savaitgalį Vaiko širdies asociacijos, vienijančios širdies ydomis sergančias atžalas auginančius tėvus, nariai išsiruošė į kelionę.

Šįkart laukė plaukiojimas laivu jūroje – tai dvylikametės Mantės viena svajonių. Kita – sulaukti širdies persodinimo operacijos. Mergaitė tinkamo donoro laukia antrus metus.

"Dukra gimė su ypač sunkia širdies yda. Vos jai gimus, gydytoja įspėjo, kad su širdele – ne viskas gerai", – jaunėlės dukters pirmąsias gyvenimo dienas prisiminė mama Nijolė Lidikauskienė.

Po savaitės, su naujagime iš ligoninės grįžus namo, mergaitė susirgo sloga. Tada prasidėjo Lidikauskų maratonai po ligonines. Klaipėdoje gydytojai traukė pečiais – mažylės padėtis buvo itin sunki ir atrodė beviltiška.

Mergaitę išvežė į Vilnių, kur ji iškart buvo operuota. Operacija truko aštuonias valandas. Gydytojai abejojo, ar kūdikis tiek ištvers, ar pabus po narkozės. Mergaitei išgyvenus, operavę kardiochirurgai Mantę pavadino užsispyrusia žemaite.

"Ši operacija padėjo dukrai išgyventi, nors gydytojų prognozės visada – labai niūrios", – neslėpė N.Lidikauskienė.

Skuba gyventi

Kompleksinė širdies yda – taip skamba mergaitės diagnozė, kuri jos ligos istorijoje užima beveik visą lapą.

Mantė iš savo bendraamžių išsiskiria liūdnomis, nevaikiškomis akimis. Kad ji labiau suaugusi nei bendraamžiai, pastebi ir aplinkiniai.

Mergaitė labai greitai pavargsta, privalo vengti fizinio krūvio. Tačiau ji mokosi kartu su visais, vaidina teatro studijoje, dainuoja.

Mantės mokytojai pastebi, kad Mantė labai skuba gyventi ir stengiasi iš gyvenimo paimti kuo daugiau.

Pasak mamos, sostinės gydytojai stebisi, kad dukros išvaizda neatspindi jos tikrosios sveikatos būklės bei situacijos rimtumo.

Apie nelaimę vengė kalbėti

Pernai rugsėjį Mantė sulaukė donoro. Mama prisiminė, kad tuomet reikėjo greitai apsispręsti dėl galimos operacijos ir važiuoti į Vilnių.

Tačiau mergaitės reakcija nustebino. Ji pradėjo verkti. Nuraminta, kad tik pati gali nuspręsti dėl operacijos būtinumo, po poros minučių duktė pati paragino mamą ruoštis į kelionę. Bet donoro širdis netiko. Iš Vilniaus Mantė grįžo nusiminusi.

"Ji jaučiasi ramiau nei aš, – apie kasdienį laukimą sakė Nijolė. – Nuo pat pradžių nuo jos neslepiame tikrosios padėties."

Lidikauskai apie šeimą užklupusią nelaimę ilgai tylėjo ir aplinkiniams nieko apie tai nepasakojo. Kodėl šįkart nusprendė prabilti?

"Su ta bėda gyvename jau trylikti metai. Gydytojų prognozės kaskart būna labai niūrios. Kasdien laukiame stebuklo – širdies donoro. Nėra lengva, kai tenka kasdien su tuo gyventi. Tad stengiausi neparodyti savo skausmo", – buvo atvira moteris.

Pasak N.Lidikauskienės, Vaiko širdies asociacijoje susipažinus su panašaus likimo tėvais, jau įveikusiais šį kelią, tapo ramiau, lengviau. Tad jų patirtis teikia vilties ir optimizmo.

Pakirto gripas

Inga gegužės 23-iąją šventė šešioliktąjį gimtadienį, o praėjus mažiau nei mėnesiui – antrąją savo gimimo dieną. Prieš porą metų birželio 18-ąją paauglei buvo persodinta donoro širdis.

Iki 12 metų mergaitė augo kaip ir visi vaikai, neturėdama didesnių sveikatos problemų. Ingos mama Ilona Kripienė pasakojo, kad vidurinioji dukra buvo itin guvi ir judri.

Prieš ketverius metus gruodžio pradžioje Inga susirgo. Ją kamavo aukšta temperatūra, kosulys bei kiti gripą primenantys požymiai. Liga tęsėsi kelis mėnesius, tačiau tėvams tikslios diagnozės gydytojai taip ir nepasakė.

Balandžio pradžioje paauglė iš Šateikių (Plungės raj.) buvo paguldyta į Plungės ligoninę. Ingai nuolat svaigo galva, pykino, krito svoris. Ji sunkiai vaikščiojo.

Po ligoninėje atliktų tyrimų tėvai sužinojo užsitęsusių negalavimų priežastį – išsiplėtusi širdis. Vietos gydytojų prognozės buvo liūdnos – mergaitė gyvens mėnesį ar net mažiau.

Iš Plungės mergaitė atsidūrė Klaipėdos vaikų ligoninėje. Čia praleido beveik metus su kelių mėnesių pertraukomis. Po daugiau nei metus trukusio gydymo gydytojai nuleido rankas. Pasak I.Kripienės, jiems su dukra pasiūlyta važiuoti namo – numirti.

Ištiko koma

Ingos likimą pakreipė jos klasės auklėtoja, iškvietusi vienos televizijos laidos komandą. Taip mergaitė atsidūrė Vilniuje, garsaus širdies chirurgo Vytauto Sirvydžio rankose.

Ingos būklė tuomet buvo itin sunki: kvėpavimą lengvino deguonis, leido morfijų. Dėl susikaupusių skysčių ligonė atrodė keliskart stambesnė. Mergaitė nebevaikščiojo.

2007 m. birželį Ingai buvo prijungtas dirbtinės širdies aparatas. Praėjus kelioms dienoms po šios operacijos, ją ištiko koma.

Visą 2007-ųjų vasarą Inga praleido Vilniaus vaikų ligoninės Reanimacijos-intensyvios priežiūros skyriuje. Pasak mamos, per tą laiką ji persirgo visomis įmanomomis ligomis: sepsiu, gelta ir t.t.

Gydytojai tėvams teikė itin mažai vilties, o kartais ir jos nelikdavo. Tačiau paskutinę vasaros dieną Inga buvo perkelta į skyrių. Kiek sustiprėjusi mergaitė grįžo namo – laukti donoro širdies.

Lemtingas trečias kartas

Pasak I.Kripienės, donoras buvo atsiradęs du kartus, tačiau dėl įvairiausių priežasčių širdis netiko. Mergaitės gyvybę palaikantis aparatas gelbėjo tik ribotą laiką.

"Ėjo paskutinės mūsų dienos, valandos, kai reikės atjungti ir aparatą", – jaudulį sunkiai tramdė mama, prisimindama poros metų senumo įvykius. – Tas laukimas – sunkiai nusakomas žodžiais. Donoras būdavo tas vilties spindulėlis. Bet ateidavo gydytoja ir pasakydavo, kad paaukota širdis netinka."

Prieš porą metų birželio 18 d. mergaitės šeimą pasiekė gera žinia. "Ruoškitės, greičiausiai sulauksime donoro", – tuomet gydytojas įspėjo ligoninėje gulėjusią mergaitę.

"Aš džiaugiuosi, o kitas verkia. Turėčiau gėdytis savo džiaugsmo. Bet įvyko stebuklas. Donoro širdis mano vaikui išgelbėjo gyvybę. Ačiū tai mamai, kuri padovanojo savo mirštančio vaiko širdį", – įvairialypius jausmus tramdė pašnekovė.

Nors apie organus padovanojusį žmogų bei jo artimuosius informacija neviešinama, tačiau Ingos tėvai apie jų dukros gyvenimą prailginusį donorą sužinojo atsitiktinai – iš spaudos, kur buvo aprašytos 17 metų jaunuolio žūties aplinkybės.

Mergaitės tėvai išsaugojo laikraščio iškarpą kaip dėkingumo ženklą. Žuvusio berniuko bruožai motinai priminė dukros.

Vengia saulės

Inga dabar gyvena beveik normalų gyvenimą. Ji tik negali būti saulėje, valgyti greipfrutų ir gerti vienos vaistažolių arbatos.

Artimieji, draugai, pažįstami nepamiršta, kad mergaitės krūtinėje plaka antrąjį gimtadienį padovanojusi širdis, tad nuolat ją saugo. Žino, kad jos negalima pastumti, užgauti. Primena, kad ši neužmirštų skarelės ar kepurės, saugančios nuo saulės.

"Lieka tik laiku išgerti vaistus", – su šypsena pridūrė I.Kripienė.

Diena.lt

Prisiminimus atgaivinti padeda muzika

Prisiminimus atgaivinti padeda muzika

Visi žinome tą jausmą: vos tik išgirstame seną pažįstamą dainą, atmintyje tuoj pat iškyla su ja susiję vaizdiniai - atmintinas šokių vakaras mokykloje ar tobula popietė su draugais. Mokslininkai atrado, jog tokios sąsajos atsiranda ne be reikalo....


Lūžius skubiai gydys "įšvirkščiamas kaulas"

Lūžius skubiai gydys "įšvirkščiamas kaulas"

Kaulų lūžiams sugyti prireikia mėnesių. Tačiau Didžiosios Britanijos kompanija "RegenTec" tikisi pagreitinti gijimo procesą specialių baltų miltelių injekcija. Milteliai lūžusio kaulo dalis sujungs į vieną vos per kelias minutes. Tiesa,...


Optimizmas vėžio negydo

Optimizmas vėžio negydo

Pasak Amerikos mokslininkų, buvo teikiama pernelyg didelė reikšmė dvasios nusiteikimui kovojant su vėžiu. Jie teigia nustatę, jog pozityvi arba negatyvi paciento emocinė būklė nėra tiesiogiai susijusi su pasveikimu ar ligos progresavimu, - rašo...


Galimas aštuonetuko tėvas nori DNR testo

Galimas aštuonetuko tėvas nori DNR testo

Buvęs amerikietės, praeitą mėnesį Los Andžele pagimdžiusios aštuonetuką, draugas teigia, kad gali būti tiek aštuonetuko, tiek dar šešių moters vaikų tėvas, informuoja BBC. Denisas Beaudoinas sakė, kad savo buvusiai merginai Nadyai Suleman tris...


Paneigtas "Mocarto efektas"

Mocarto kūrinių klausymas negerina žmogaus protinių gebėjimų, skelbia Austrijos mokslininkai, kurie paneigė 1993 m. atlikto tyrimo išvadas. Tuomet mokslininkai teigė, kad egzistuoja taip vadinamas "Mocarto efektas", o klausantis...


Naujas vėžį stebintis implantas galės prilygti visai laboratorijai

Naujas implantuojamas aparatas gali stebėti piktybinį naviką savaites ar mėnesius bei kartu gali pasiūlyti paprastesnę ir mažiau nepageidaujamą alternatyvą biopsijai, kuri tradiciškai naudojama diagnozuojant vėžio buvimo vietą - visa tai gali...


Nekompensuojamieji vaistai turėtų atpigti iki 15 proc.

Nekompensuojamieji vaistai turėtų atpigti iki 15 proc.

Sveikatos apsaugos ministro manymu, iki metų pabaigos nekompensuojamieji vaistiniai preparatai turėtų atpigti dar 4 proc. Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos atlikti sisteminiai tyrimai parodė, kad nuo sausio...


Akupunktūra kartais efektyvesnė už vaistus

Pagal senovės kinų filosofiją, sveikam žmogui būdinga energetinė, dar kitaip vadinama psichofizinė, pusiausvyra. Susirgus ši energetika daugiau ar mažiau išsibalansuoja. Jei energijos viename organe susikaupia per daug, pasireiškia šio organo...


Kaip įveikti rytmetinio kėlimosi sunkumus žiemą

Kaip įveikti rytmetinio kėlimosi sunkumus žiemą

Žiemos rytais, kai dar tamsu kaip naktį, ne vienam yra sunkiau atsikelti nei kitais metų laikais. Vis dėlto daugelis kito pasirinkimo neturi, tačiau vien dejavimas čia nieko nepadės. Tinkami pusryčiai, ryški šviesa, šaltas dušas ir judėjimas -...


Vitamino D nepakankamumas siejamas su sveikų moterų uždegimais

Misūrio universiteto mokslininkai nustatė, kad vitamino D nepakankamumas susijęs su sveikų moterų uždegimais, kurie laikomi imuninės sistemos reakcija. Nepakankamai vitamino D vartojusioms moterims nustatyti padidėję alfa faktoriaus (TNF-alfa)...


Streso metas: kaip atsilaikyti

Streso metas: kaip atsilaikyti

Stresas yra organizmą gelbėjanti gynybinė reakcija. Jis mus perspėja, kai peržengiame protingo požiūrio į gyvenimą principus. Kaip išvengti streso? Pataria specialistai. 1. Kelkite sau tik tuos tikslus, kurie atitinka realias galimybes. Šis...


"Biologinis laikrodis" gali lemti geresnę sveikatą ir ilgesnį gyvenimą

Naujas tyrimas leidžia manyti, kad jei jums nuolat nepavyksta gerai išsimiegoti naktį, dėl to gali sumažėti sugebėjimas valdyti stresą, tai gali turėti poveikį jūsų sveikatai, sukelti judėjimo sutrikimus ir padidinti neurologinių ląstelių nykimą,...


Kiek kartų per metus moterys atsisako mylėtis?

Аmerikiečių psichologai nustatė, kad moterys atsisako mylėtis su partneriu vidutiniškai 127 kartus per metus. 67 kartus vyrams atsakoma dėl galvоs skausmo, 28 – dėl nuovargio ir 32 kartus paaiškinama, kad "ji jau miega",...


Eilės trumpėja – gydymas prastėja

Ligoniai, kuriems reikalinga tam tikros srities specialisto pagalba, Panevėžyje pas daugelį konsultantų, išskyrus endokrinologą, hematologą, neurochirurgą, vaikų psichiatrą, vaikų chirurgą, gali patekti per savaitę–tris, o pas kai kuriuos...


Inkstų ligos kamuoja kas dešimtą lietuvį

Inkstų ligos kamuoja kas dešimtą lietuvį Kartą per metus medikai ragina apsilankyti ne tik pas odontologą. Net jeigu jaučiatės gerai, kartą per metus išsitirkite ir inkstus. Lengviausia apie tai prisiminti kovo 13-ąją – Pasaulinę inkstų...


Kodėl motinos jaučia kaltę

Kodėl motinos jaučia kaltę

"Žmogaus prigimtyje tiek daug giliai paslėptų dalykų, ir aš pats būčiau linkęs būti vaiku motinos, kuriai būdingi vidiniai žmogaus būties konfliktai, ir nenorėčiau, kad mane auklėtų moteris, kuriai viskas lengva ir paprasta, kuri žino visus...


Sniego spąstuose – atokiose vietose gyvenantys ligoniai

Storu sniego sluoksniu padengti kaimų ir vienkiemių vieškeliai tampa sunkiai įveikiami greitosios pagalbos automobiliams. Kupiškio rajone pirmadienio vakarą užklimpo pas sunkų ligonį skubėjęs greitosios medicinos pagalbos automobilis, antradienio...


Pilkoji smegenų medžiaga susitraukia, jei negeriama pakankamai vandens

Ekspertai įspėjo, kad jei negeriama pakankamai vandens, pilkoji smegenų medžiaga susitraukia, todėl mąstyti darosi sunkiau, praneša "Daily Mail". Tyrimų metu paaiškėjo, kad dehidratacija turi įtakos ne tik smegenų tūriui, bet ir jų...


"Priešnuodis" paukščių gripui išbandomas Lietuvoje

"Priešnuodis" paukščių gripui išbandomas Lietuvoje

Beveik šimtui lietuvių suleista eksperimentinė vakcina nuo paukščių gripo. Šalies mokslininkų teigimu, visi jie – savanoriai, rašo "Kauno diena". Kauno medicinos universiteto Infekcinių ligų klinikos mokslininko profesoriaus Alvydo...


Psichologinis spaudimas - kaip apsisaugoti

Kartais žodžiai kerta daug skaudžiau nei kumštis. Todėl psichologai siūlo daugybę psichologinės savigynos būdų bei metodų, kaip išsiugdyti emocinį tvirtumą, atlaikyti bet kokį psichologinį puolimą. Kritinėje situacijoje įsivaizduokite, kad tarp...


Romantinės komedijos kenkia meilės santykiams

Romantinės komedijos kenkia meilės santykiams

Edinburge esančio Heriot Watt (HW)universiteto mokslininkai nustatė, kad romantinių komedijų žiūrėjimas iš tiesų gali pakenkti jūsų meilės santykiams, praneša BBC. Pasak mokslininkų, romantinių komedijų žiūrėjimas skatina nerealistiškus lūkesčius...


Ginčas dėl brangaus onkologiniams tyrimams reikalingo aparato pasiekė Seimo Antikorupcijos komisiją

Penkerius metus trunkantis ginčas, kurioje gydymo įstaigoje Vilniuje reikėtų įrengti itin brangų onkologijos tyrimams skirtą pozitronų emisijos tomografą (PET), pasiekė ir Seimo Antikorupcijos komisiją. Komisijos darbo grupė galimoms korupcijos...


Kodėl moterys renkasi teistus vyrus?

Britų mokslininkai atliko tyrimą ir išsiaiškino, kad randai ne tik puošia vyrus, bet jie kaip magnetas traukia kai kurias moteris. Moterims buvusių sužeidimų pėdsakai asocijuojasi su vyrų drąsa, stiprybe, ryžtu ir galimybe apginti moteris. Moterys...


Saugaus sporto atmintinė – kaip išvengti traumų ir lieknėti saugiai

Saugaus sporto atmintinė – kaip išvengti traumų ir lieknėti saugiai

Turbūt kiekvienas žmogus, pajutęs, jog jo kūno formos palaipsniui išeina iš idealios figūros rėmų, susimąsto apie sportą. Tai tampa ypač aktualu pavasarį, kai prieš šiltąjį metų sezoną norisi jaustis sveikai ir patraukliai. Priklausomai nuo sporto...


Aspirinas efektyviai malšina migreną?

Daugeliui žmonių aspirinas padeda numalšinti migrenos keliamus skausmus, todėl turėtų būti naudojamas kaip svarbiausia priemonė, kovojant su šia liga. Daugiau nei pusė pacientų teigia, kad vartojant plačiai paplitusį vaistą nuo skausmo, šis...


Daugiadažniai tomografai sugebės automatiškai atpažinti ligas

Daugiadažniai tomografai sugebės automatiškai atpažinti ligas

Magnetinio rezonanso tomografas gydymo įstaigose spėjo pelnyti gydytojų prielankumą kaip naudingas ankstyvosios auglių diagnostikos prietaisas. Tačiau „Case Western Reserve“ universiteto mokslininkai rado būdą jį dar labiau...


Mažakraujystė

Mažakraujystė

Mažakraujystę galima nustatyti padarius kraujo tyrimą. Suradęs ligos priežastį gydytojas paskirs reikiamą gydymą. Pasirūpinkite, kad jūsų valgiaraštyje netrūktų produktų, kuriuose yra vitaminų ir mineralinių medžiagų, ypač geležies. Daugiau...


Sveikatos duomenys bus tvarkomi elektroniniu būdu

Pacientų sveikatos duomenys ateityje bus tvarkomi elektroniniu būdu. Seimas antradienį 62 balsais už, 5 prieš, 21 susilaikius priėmė Sveikatos įstatymo pataisą, kuria įtvirtinta elektroninė sveikatos sistema. Įstatymas įsigalios nuo rugpjūčio,...


Klinikinis įrankis padės diagnozuoti raumenų - skeleto funkcijų sutrikimus

Bandomoji klinikinio tyrimo programa - tai įrankis, analizuojantis raumenų struktūrą. Tikimasi, kad tai pagerins diagnostikos tikslumą, reabilitaciją ir palengvins sprendimų priėmimą gydant nugaros bei kaklo raumenų - skeleto funkcijų sutrikimus....


Paveldėtojams, norintiems gauti kompensaciją už sąnario endoprotezą, sumažinta biurokratinė našta

Paveldėtojams, norintiems gauti kompensaciją už sąnario endoprotezą, nereikės dokumentų kopijų tvirtinti pas notarą. Sveikatos apsaugos ministras Algis Čaplikas pasirašė įsakymą, kuriuo panaikinamas įpareigojimas, kad Valstybinei ligonių kasai...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9