Sebamed

Ženšenis: natūralus adaptogenas jūsų sveikatai

Ženšenis

Kas yra adaptogenai ir kodėl jie svarbūs mūsų organizmui?

Adaptogenai yra natūralios kilmės medžiagos, kurios padeda organizmui prisitaikyti prie stresinių situacijų ir įveikti iššūkius. 1947 m. rusų mokslininkas Nikolai Lazarev sukūrė terminą „adaptogenas‘‘. Šios medžiagos yra beveik netoksiškos ir veikia mūsų kūną taip, kad jis geriau geba įveikti įvairius biologinius, fizinius ir cheminius stresus bei normalizuoti skirtingų organų veiklą.

Žinote, kodėl adaptogenai yra svarbūs? Jie padeda mums jaustis energingiems ir atsparesniems stresui, be to, didina organizmo atsparumą iš išrorės. Daugelis augalinių adaptogenų, pvz., ženšenis, padeda organizmui prisitaikyti prie aplinkos pokyčių ir apsaugo nuo neigiamo ir žalingo aplinkos poveikio.

Ne visada lengva suprasti, kas yra adaptogenai, bet esmė yra tai, kad jie veikia bendrai organizmą, o ne tik vieną simptomą ar ligą. Koncepcija  – „vienas vaistas-vienas simptomas“ ar „vienas vaistas-viena liga“, netinka adaptogenams apibūdinti. Adaptogenai padeda mums sustiprinti bendrą organizmo būklę, apsaugo nuo ligos komplikacijų ir sumažina streso neigiamą poveikį. Adaptogenai apsaugo nuo stresinių faktorių, mažina reakciją į stresą ūmioje fazėje, padeda išvengti išsekimo stadijos. Klinikinių tyrimų metu nustatyta, kad adaptogenus pravartu vartoti žmonėms, patiriantiems didelį fizinį ir psichinį aktyvumą, pvz. atletams.

Šiandien mes sužinome vis daugiau apie tai, kaip veikia adaptogenai. Manoma, kad jie aktyvina tam tikras nervų ir endokrininės sistemos dalis, padedančias organizmui prisitaikyti prie stresinių situacijų. Daugelis iš jų taip pat turi priešuždegiminių, antioksidacinių ir antidepresinių savybių, taip pat stiprina imuninę sistemą.

Dauguma augalų adaptogenų yra Azijos floros atstovai. Klasikinis ir populiariausias „pirmos kartos“ augalas adaptogenas yra kininis ženšenis (Panax ginseng C. A. Meyer ). Tai vienas labiausiai ištirtų adaptogenų. Adaptogeninių savybių turi ir kiti augalai, laikomi „antros kartos“ adaptogenais: paprastasis rapontikas (Rhaponticum carthamoides (DC.) Iljin., Asteraceae), juodasis eleuterokokas (Eleutherococcus senticosus (Rupr. et Maxim.) Maxim., Araliaceae), rausvoji rodiolė (Rhodiola rosea L., Crassulaceae), kininis citrinvydis (Schisandra chinensis (Turcz.) Baill., Schisandraceae), aukštoji aralija (Aralia mandshurica Maxim., Araliaceae)

Kininis ženšenis – augalas naudingas medicininiais ir sveikatinimo tikslais

Tradiciškai Panax ginseng C.A. Meyer vartojamas esant išsekimui, nerimui, stresui, sutrikus seksualinei funkcijai, virškinimui. Klinikiniais tyrimais paremtas augalo šaknų ekstrakto vartojimas, kaip tonizuojančios, gerinančios kognityvines funkcijas. Augalo šaknų ekstraktas rekomenduojamas vartoti, esant vaisingumo sutrikimui, sergant II tipo cukriniu diabetu, lėtinėmis plaučių ligomis. Taip pat nustatyta, kad  Panax ginseng C.A. Meyer lėtina senėjimo procesą, gerina atmintį ir mokymąsi, pasižymi antioksidaciniu – antiradikaliniu poveikiu, padidina organizmo atsparumą įvairiems stresiniams veiksniams, gali būti vartojamas kaip pagalbinė priemonė alkoholizmo gydymui. Augalo ekstraktas ne tik reguliuoja metabolinius procesus, teigiamai veikia endokrininę sistemą (reguliuoja antinksčių aktyvumą, kortikosteroidų sintezę, padidina jautrumą insulinui, gerina jodo pasisavinimą skydliaukėje ir t.t.), bet dėl ženšenių šaknyse esančių polisacharidų turi imunomoduliacinį poveikį, t.y., aktyvina leukocitų, fagocitų ir makrofagų veiklą prieš bakterijas: Staphylococcus aureusHelycobacter pyloriBacillus cereusSalmonella enteritidisEscherichia coliListeria monocytogenes ir kt.. Dėl imunomoduliacinių savybių Panax ginseng C.A. Meyer rekomenduojamas vartoti po sunkių ligų, chirurginio gydymo. Tyrimuose stebėtas ženšenių šaknų ekstrakto regeneruojantis poveikis audinių ląstelėms, greitesnis ir sėkmingesnis žaizdų gijimo procesas.

Taigi, jei jūsų tikslas yra geriau prisitaikyti prie stresinių situacijų, nuolat turėti energijos ir striprų imunitetą bei gerą sveikatą, adaptogenai, tokie kaip kininis ženšenis, gali būti puikus pasirinkimas jūsų sveikatai palaikyti ir stiprinti.

TAIP PAT SKAITYKITE