Gudručio vaistinė

Ar pelyno šalutinis poveikis yra labai sunkus mūsų sveikatai?

Pelyno naudojimas

Kai pradėjome kalbėti apie pelyną, iš karto sakėme, kad tai yra kontraversiškas augalas. Jis turi tam tikrų medžiagų, kurios ir gydo, ir gali pakenkti. Nevenkime apie tai kalbėti atvirai.

Svarbu išlaikyti tam tikrą sveiką požiūrį į šį vaistinį augalą. Jei augalas vartojamas itin dideliais kiekiais, jis gali turėti ir šalutinį poveikį, kuris ne visada būna malonus.

Pelyno panaudojimas

Pelynas yra naudojamas medicinoje kaip gydomoji žolė. Tai šimtus metų žinomas vaistinis augalas, kuris dažniausiai naudojamas skrandžio ligoms gydyti, taip pat miego kokybei gerinti. Pelynas yra vienas iš pagrindinių augalų kovoje su žarnyno parazitais, kuriuos pasigauti lengva, o išprašyti – labai sunku. Pelynas padeda gydyti ir tulžies pūsles, bei kai kurias kepenų ligas.

Teisingas pelyno naudojimas yra sveikintinas, tačiau turi būti jaučiamas ir saikas. Puodelis pelynų arbatos prieš miegą padės užmigti, tačiau jei padidinsite koncentraciją, gali kilti ir tam tikrų sutrikimų. Nereikia pamiršti, kad tai yra augalas, o žmonės, turintys alergijų, gali labai sunkiai sureaguoti į pelyno pluošte esančias medžiagas.

Pelyno šalutinis poveikis

Pelyno šalutinis poveikis yra tiriamas iki pat šiol, nes visuomenė turi teisę žinoti, kuo naudinga ir ydinga ši vaistažolė. Tik taip galima išvengti situacijų, kokių yra pasitaikę praeityje (pavyzdžiui, kai populiarus gėrimas buvo gaminamas iš kvaišalų gamybai naudotų lapų).

Per didelis pelyno kiekis gali sukelti vėmimą, pykinimą ir kitus skrandžio negalavimus.

Taip pat pelynas turi alerginių savybių, todėl nerekomenduojama žmonėms su polinkiu į įvairias alergijas, taip pat ir nėščiosioms arba krūtimi maitinančioms moterims.

Tam tikrais atvejais pelynas yra nesuderinamas su kraują skystinančiais vaistais ar diabetą kontroliuojančiais preparatais.

Dar kartą pabrėžiame: kalba eina tik apie per didelius pelyno kiekius. Medikų rekomenduojamos normos šalutinių poveikių neturi arba jie yra visiškai nežymūs.

Kodėl diskutuojame apie pelyno šalutinį poveikį, kai kitų augalų šalutinius poveikius esame linkę ignoruoti? Juk per didelis kai kurių augalų vartojimas gali turėti dar liūdnesnių pasekmių.

Priežastis yra labai paprasta. Pelynas yra plačiai naudojamas ne tik medicinoje, bet ir alkoholio pramonėje. Lietuviai mėgsta įvairias augalų trauktines ir užpiltines. Kai kurios yra įrašytos į mūsų kultūrinį paveldą ir nesukelia daug klausimų, tuo tarpu pelynas yra aptarinėjamas gana dažnai. Pelynas naudojamas vermuto gamyboje, todėl natūralu, kad žmonės nori įsitikinti, kad jo šalutinis poveikis yra nepavojingas sveikatai. Medicinoje yra dažniausiai naudojama pelynų arbata ir pelynų aliejus. Kiekiai nedideli, todėl rimto šalutinio poveikio arbatos puodelis dažniausiai neturi. Bet prieš vartojant šią vaistinę žolę, visada pasikonsultuokite su savo gydytoju.

TAIP PAT SKAITYKITE