Natula

Krepšinio rinktinės gydytojas papasakojo apie tai, ko nematome aikštelėje

Krepšinio rinktinės gydytojas papasakojo apie tai, ko nematome aikštelėje

Sirgdami už savo šalies rinktinę, sulaikę kvapą stebime viską: atleto žvilgsnį, įtemptus raumenis, aprangą. Iš judesių ir elgesio stengiamės nuspėti sportininko nuotaiką, įvertinti likusias jėgas. Juk aukščiausio lygio varžybose rezultatą gali lemti pati mažiausia detalė.

Tačiau kad ir kaip akylai žiūrėtume, didelė dalis varžybų lieka užkulisiuose. Nes tikroji kova prasideda ne aikštelėje, o savaitę, mėnesį ar net kelis metus prieš į ją žengiant. Griežtas mitybos režimas, poilsio ir treniruočių grafikas – visa tai ir dar daugiau susiveda į tobulo rezultato siekimą.

Tyrimai kas kelias savaites

Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės gydytojas Vytenis Trumpickas pasakoja, kad vienas pirmųjų darbų, kurie atliekami rinktinės treniruočių stovykloje – patikrinama krepšininkų sveikatos būklė.

„Atliekame nuodugnius tyrimus, aiškinamės krepšininkų fizinę būklę, jų kraujo sudėtį, deguonies įsisavinimą ir kitus dalykus. Normalu, kad visų rezultatai kiek skiriasi – į rinktinę krepšininkai suvažiuoja iš skirtingų klubų, kuriuose gauna nevienodus krūvius. Turėdami duomenis, matome, kokių treniruočių ar pagalbos reikia krepšininkams, pagal tai parengiame individualius treniruočių ir mitybos planus, parenkame maisto papildus“, – pasakoja gydytojas, prie rinktinės prisijungęs dar 2007 metais.

Po kelių savaičių tyrimai pakartojami ir stebima, ar pavyko pasiekti norimą rezultatą. Didelis fizinis krūvis pasirengimo metu išvargina sportininkus, tad tenka imtis papildomų priemonių jiems pakelti ant kojų – daromos specialios kontrastinės vonios, kineziterapija, skiriama speciali energijos suteikianti dieta.

Jėgų suteikia slapti kokteiliai

V.Trumpickas žinomas ne tik kaip sporto medikas, bet ir kaip profesionalus dietologas. Nenuostabu, kad jis skiria didelį dėmesį sportininkų mitybai ir jų vartojamiems maisto papildams.

„Šiuolaikiniame sporte nepakanka suvalgyti karbonadą ir eiti į varžybas, – pusiau juokais pasakoja gydytojas. – Labai svarbūs šiuolaikiniai maisto papildai, vitaminai. Įtemptu treniruočių ir varžybų periodu plaku maistinius kokteilius, kuriuos žaidėjai geria du kartus per dieną. Taip užtikriname, kad žaidėjų jėgos nepasibaigs svarbiausiu momentu, jie gaus visas reikalingas medžiagas optimaliai organizmo būklei pasiekti“.

V.Trumpickas taip pat yra sukūręs „energy shots“ – nedidelius kokteilius, kupinus tonizuojančių ir jėgas atstatančių produktų. Priklausomai nuo situacijos, krepšininkai juos išgeria trečiame ar ketvirtame rungtynių kėlinyje. Įgautos naujos jėgos ir nuslopintas nuovargis gali lemti skirtumą, ar aikštelė bus palikta iškėlus, ar žemai nuleidus galvą.

„Niekad nebūna taip, kad ramiai sėdi ir žiūri treniruotes ar varžybas – turi nuolat stebėti situaciją ir padėti, kaip dar vienas komandos narys“, – šypsosi V.Trumpickas.

Tik natūralios medžiagos

Tikslios savo „energy shots“ formulės gydytojas nenori atskleisti, tačiau patikina, kad nieko draudžiamo ar nenatūralaus ten nėra – pasikliaujama natūraliais, gamtoje randamais ingredientais. Panašius kokteilius savo komandoms paruošia dauguma rinktinėms padedančių gydytojų.

„Aktyviems, sportuojantiems žmonėms tinka augalai adaptogenai. Kažkuria prasme jie veikia kaip gamtos „steroidai“ – dažniausiai didina hormonų sistemos aktyvumą. Tačiau, skirtingai nei sintetiniai, augalų preparatai veikia švelniai, skatindami, o ne perkaitindami organizmą ir yra visiškai saugūs“, – sako V.Trumpickas.

Gali naudoti kiekvienas

Adaptogeninių augalų preparatai gali daryti įtaką hormonų sistemos aktyvumui ir baltymų sintezei, kas yra aktualu sportuojant ir siekiant geresnių fizinių rezultatų.

Geriausiai žinomi ir ištirti augalai adaptogenai yra ženšenis, eleuterokokas. Dar vienas augalas – gulsčioji ragužė (lot. Tribulus terrestris) yra itin mėgstamas sportuojančių vyrų, jį krepšinio rinktinei skiria ir V.Trumpickas. Dėl labai mažos šalutinio poveikio tikimybės, šį augalą gali vartoti kiekvienas.

„Profesionaliame sporte fizinis pasirengimas yra labai svarbus, tad naudojamės visomis galimybėmis, kurias turime, kad mūsų krepšininkai būtų maksimaliai pasiruošę varžyboms. Tačiau gerą fizinę būklę reikia palaikyti kiekvienam sportuojančiam, o tą padaryti vien savo organizmo rezervais yra sunku – nereikia bijoti į pagalbą pasitelkti maisto papildų. Būtina atkreipti dėmesį, kur juos įsigyjate – ieškantiems saugių ir kokybiškų maisto papildų, visada juos rekomenduoju pirkti vaistinėse“, – pataria gydytojas V.Trumpickas.

TAIP PAT SKAITYKITE