Hempo

Vitaminų trūkumą gali išduoti oda

Vitaminų trūkumas

Žmogaus oda gali būti sveikatos atspindys. Per didelis odos baltumas, pigmentinės dėmės, paraudimai, spuogai, raukšlės, per didelis sausumas gali signalizuoti apie tam tikrų vitaminų, mineralų ir kitų maistinių medžiagų trūkumą. 

Odos blyškumas

Blyški odos spalva gali būti geležies, cinko, vitamino B12, vitamino B6 ar folio rūgšties trūkumo požymis. Oda gali pabalti, kai sergate anemija arba kai jūsų kraujotaka neveikia efektyviai. Jei ilgą laiką atrodote išblyškęs, patartina kreiptis į sveikatos specialistą ir pasitikrinti kokių maistinių medžiagų jums trūksta. Nustačius kokių vitaminų ar mineralų trūksta jūsų organizmui, reikėtų juos įtraukti į savo kasdienę mitybą.

Odos sausumas

Jeigu jūsų oda yra sausa ir linkusi pleiskanoti, gali būti, kad organizmas stokoja tam tikrų maistinių medžiagų ar vitaminų. Yra žinoma, jog odos sausumą, raukšlelių atsiradimą ar jų paryškėjimą gali sukelti vitamino C trūkumas, kuris yra svarbus kolageno gamybai. Kolagenas yra svarbus odos elastingumo ir drėgmės palaikymui. Taip pat nustatyta, kad vitaminas C gali sustiprinti odos barjerinę funkciją ir padėti sumažinti vandens netekimą, taip išvengiant odos sausėjimo.

Atlikti tyrimai nustatė, kad taip pat esama ryšio tarp vitamino D trūkumo ir odos sausumo. Vitaminas D gali padėti mažinti raukšles ir saulės pažeidimų sukeltą odos senėjimą.Normaliai odos hidratacijai palaikyti reikalingos ir omega-3 riebalų rūgštys, kurios turi priešuždegiminį poveikį. Tai gali būti naudinga kovojant su odos spuogais arba kitais odos susirgimais.

Vitaminų trūkumas

Pigmentinės dėmės

Pigmentinės dėmės ant odos gali atsirasti dėl įvairių priežasčių: dėl saulės poveikio, hormoninių pokyčių, odos pažeidimų, genetikos. Tačiau kai kurių vitaminų trūkumas arba disbalansas organizme taip pat gali paveikti odos pigmentaciją.

Kaip jau minėjome, vitaminas C dalyvauja kolageno gamyboje. Nepakankamas šio vitamino kiekis sąlygoja nepakankamą kolageno sintezę ir gali prisidėti prie pigmentinių dėmių atsiradimo.

Nepakankamas vitamino D ir vitamino B12 kiekis organizme gali paveikti melanocitus, odos ląsteles, kurios yra atsakingos už pigmentaciją. Melanocitų sumažėjimas gali turėti įtakos pigmentinių dėmių atsiradimui. 

Spuogai

Netinkama mityba, stresas, žalingi įpročiai, oro tarša – dažniausiai pasitaikančios priežastys, iššaukiančios nepageidaujamus spuogelius veido srityje. Tačiau pasitaiko atvejų, jog įvairius spuogelius gali sukelti ir tam tikrų vitaminų trūkumas. 

Spuoguotumas, sausa ir šiurkšti oda, lėtas žaizdų gijimas – tai simptomai, kurie gali reikšti cinko trūkumą. Cinkas turi priešuždegiminį poveikį, todėl dažnai gali būti naudojamas spuogų ir aknės kontrolei. Jis gali prisidėti prie ląstelių augimo ir regeneracijos procesų.

Spuoguota oda taip pat gali signalizuoti apie vitamino A trūkumą, kuris nuo seno naudojamas ir veido odos priežiūros produktuose, kadangi turi didžiulę naudą mūsų veido odai. 

Kokie vitaminai gali padėti palaikyti normalią odos būklę?

Norint palaikyti normalią odos būklę, mūsų organizmui reikalingi tam tikri vitaminai ir mineralai. Paminėsime keletą svarbiausių elementų:

  • Biotinas dalyvauja riebalų rūgščių skaidyme. Šios rūgštys gali apsaugoti odą nuo žalingo poveikio, išsausėjimo. 
  • Niacinas gali sulėtinti senėjimo procesus ir padėti odai išlaikyti elastingumą.
  • Cinkas dalyvauja kolageno sintezeje. Jei organizme trūksta cinko, sulėtėja ir kolageno gamyba, o to pasekoje oda gali prarasti elastingumą ir stangrumą.
  • Vitaminas A neretai vadinamas jaunos odos eleksyru, nes jis gali paskatinti odos atsinaujinimą, stimuliuoti kolageno gamybą ir pagerinti bendrą odos išvaizdą. 
  • Vitaminas C padeda palaikyti normalų kolageno, kuris reikalingas normaliai odos funkcijai, susidarymą.
  • Varis yra stiprus antioksidantas, neutralizuojantis laisvuosius radikalus. Jis gali padėti palaikyti normalią odos pigmentaciją.

TAIP PAT SKAITYKITE