Nobel biocare

Psichologai – už alkoholio reklamos ribojimą

Lietuvos psichologų sąjunga (LPS) atkreipia visuomenės bei politikų dėmesį, kad alkoholinių gėrimų kainos, prekybos bei reklamos apribojimai yra viena iš veiksmingų priemonių kovojant su nesaikingu alkoholio vartojimu.

Pastaruoju metu plačiai diskutuojama apie nesaikingo alkoholio vartojimo priežastis bei prevenciją. Tačiau viešoje diskusijoje suinteresuotos pusės pateikia prieštaringus ir klaidinančius faktus bei tyrimų išvadas dėl alkoholio prieinamumą ribojančių priemonių efektyvumo.

LPS teigimu, daugybė mokslinių tyrimų įrodo, kad alkoholinių gėrimų prekybos ir kainos kontrolė bei reklamos draudimas yra veiksmingos ir būtinos priemonės sprendžiant nesaikingo alkoholio vartojimo sukeliamas problemas. Lietuvos sveikatos informacijos centro duomenimis, pritaikius šias alkoholio kontrolės priemones, vien per 2008-uosius dėl apsinuodijimų alkoholiu gydytų 7-14 m. amžiaus vaikų sumažėjo nuo 105,2 iki 81,2, skaičiuojant 100 tūkst. gyventojų.

Šie rezultatai tik patvirtina Jungtinės Karalystės Alkoholio tyrimų instituto anksčiau parengtos ataskaitos Europos Komisijai išvadas: „Tyrimų duomenys aiškiai rodo, kad alkoholio rinkos reguliavimo politika labai efektyviai sumažina alkoholio daromą žalą.

Ypač svarbus yra alkoholio apmokestinimas, kuris padeda sumažinti alkoholio vartojimo daromą žalą jauniems žmonėms. Jei dėl alkoholio mokesčių padidinimo 15 senųjų ES narių alkoholio kaina būtų pakelta 10 proc., per ateinančius metus būtų išvengta daugiau kaip 9000 mirčių”.

LPS ragina politikus nepasiduoti spaudimui ir ne tik kad neatsisakyti jau priimtų sprendimų, bet ir imtis papildomų priemonių, kurios padėtų išvengti bei įveikti nesaikingo alkoholio vartojimo problemą šalyje. Psichologai pastebi, kad tam būtinas visas kompleksas įvairių priemonių.

„Alkoholinių gėrimų reklamos ir prekybos apribojimas yra pirmas ir labai reikalingas žingsnis kovoje su nesaikingu alkoholio vartojimu. Tačiau jei tik ribosime prieinamumą, bet nesudarysime galimybių gauti adekvačią medicininę bei psichologinę pagalbą metantiems gerti, problemos neišspręsime” – teigia LPS valdybos narė doc. Laima Bulotaitė.

LPS Psichikos sveikatos komiteto narė doc. Nida Žemaitienė pabrėžia, kad efektyvi alkoholizmo prevencija neįmanoma ir neskiriant pakankamai dėmesio švietimui: „Vienas iš būtinų žingsnių švietimo sistemoje – kompleksinės sveikos gyvensenos ugdymo sistemos įdiegimas mokyklose”.

Psichologų teigimu, aštrėjančios ekonominės bei socialinės šalies problemos, didina gyventojų netikrumą dėl finansinės ateities, o kartu ir nesaikingo alkoholio vartojimo riziką.

TAIP PAT SKAITYKITE