Stuburas yra nepaprastai reikšminga mūsų kūno dalis – jos veiklos sutrikimas gali itin skaudžiai atsiliepti, apriboti mėgiamas veiklas ir labai pabloginti gyvenimo kokybę. Todėl saugoti savo stuburą privalu. Visgi ne viskas priklauso nuo mūsų pačių. Milijonai žmonių visame pasaulyje patiria didesnį ar mažesnį nugaros skausmą, kilusį dėl stuburo veiklos sutrikimo. Ar žinote, jog nugaros skausmai yra vieni dažniausių? Daug besikreipiančių į gydytojus dėl nugaros skausmų išgirsta diagnozę – stuburo išvarža. Kas tai per liga ir kokie gydymo būdai galimi?
Kas yra stuburo išvarža?
Stuburo išvarža, kurią dažnai galime išgirsti vadinant tarpslankstelinio disko išvarža, yra sutrikimas, kurį sukelia į stuburo kanalą išsiveržęs tarpslankstelinio disko žiedas arba minkštoji jo dalis, susiaurindami paties stuburo kanalo arba tarpslankstelinių angų spindį ir sukeldami didelius skausmus.
Dar visai neseniai stuburo išvarža buvo siejama su amžiumi ir manyta, jog liga būdinga vyresniems žmonėms. Bet realybė rodo, jog vis dažniau liga diagnozuojama jauniems, darbingo amžiaus asmenims. Kodėl taip yra? Toks pokytis siejamas su šiuolaikiniu gyvenimo būdu, sėdimu darbu, stuburui dideles apkrovas teikiančio sporto propagavimu ir pan.
Kas sąlygoja stuburo išvaržos atsiradimą ir kokiais simptomais ji pasireiškia?
Paprastai nurodomos trys pagrindinės stuburo išvaržos priežastys: patirtos traumos, raumenų disbalansas ir degeneraciniai procesai. Matyti, kad ne visos priežastys priklauso nuo žmogaus, todėl ir ligos atsiradimą ne visuomet galima numatyti ar kontroliuoti. Taip pat galimos ir tokios priežastys kaip sunkių svorių kilnojimas ar kita didelė apkrova stuburui, nevisavertė mityba, net paveldimumas.
Stuburo išvaržą leidžia įtarti tokie simptomai kaip maudimas ar veriantis skausmas juosmens ar kaklo srityje (priklausomai nuo išvaržos lokacijos), taip pat skausmas, juntamas atliekant nugaros judesius, sukrypusi laikysena, kojose juntamas silpnumas. Pajutus bent vieną minėtų simptomų reikėtų skubiai užsirašyti vizitui pas gydytoją. Į stuburo problemas numoti ranka negalima, o ligą identifikuos ir tikslingą gydymą parinks tik gydytojas, atlikęs tyrimus. Bene visiems pacientams, išgirdusiems stuburo išvaržos diagnozę, kyla klausimas – koks gydymas laukia?
Stuburo išvaržos gydymo būdai
Specialistai vieningai tvirtina, kad į gydytoją reikia kreiptis pajutus pirmuosius simptomus – ankstyvas ligos diagnozavimas ir pradėtas gydymas turi labai didelės įtakos gydymo procesui, metodų pasirinkimui, gydymo trukmei bei pasiektiems rezultatams.
Operacija – ne visuomet geriausias ir vienintelis sprendimas. Yra ir daugiau alternatyvų. Viena iš jų galėtų būti fizioterapija ir kineziterapija. Pastarosios procedūros dažnai duoda puikių rezultatų ir pacientams leidžia atkurti tokią judėjimo funkciją, kokia buvo prieš išvaržą.
Esant ligos pradžiai padėti gali osteopatija – metodas patogus pacientui, nereikalaujantis dažnų vizitų pas specialistą, bet ne visada veiksmingas stuburo išvaržos atveju.
Vis populiarėjanti manualinė terapija – irgi viena iš alternatyvų. Taip pat verta paminėti ir akupunktūrą, galinčią padėti mažinti skausmą.
Medikamentinis gydymas daugiau skirtas simptomams šalinti, bet, žinoma, naudingas pacientui, nes vaistai padeda malšinti skausmą.
Masažas – dar viena iš priemonių, padėsiančių gydant stuburo išvaržą. Tiesa, masažą patikėkite šios srities profesionalams ir būtinai nurodykite jam savo ligą.
Jei visgi paminėti alternatyvūs gydymo metodai neduoda norimų rezultatų, tuomet siūlomas chirurginis gydymas. Taip pat chirurginei intervencijai ryžtamasi ir tada, jei išvarža trukdo tinkamai funkcionuoti vidaus organams.
Gydymo laikotarpiui įsigykite įtvarą – nustebsite, kaip jis pagerins gyvenimo kokybę! Įtvaras priglus prie nugaros, palengvins raumenų darbą, leis lengviau judėti, malšins skausmą.
Ar įmanoma išvengti stuburo išvaržos?
Minėtos išvaržos priežastys leidžia teigti, jog stuburo išvaržos kai kuriais atvejais galbūt ir galima išvengti, bet kai kuriais, nuo žmogaus nepriklausančiais, – ne. Norint sumažinti stuburo išvaržos riziką, reikėtų vengti sunkumų kilnojimo arba, jei išvengti nepavyksta, tą daryti pritūpus, taip pat pasirūpinkite tinkama mityba, pasistenkite su maistu gauti reikalingų vitaminų ir mineralų, atsiradus nugaros skausmams nedelskite ir kreipkitės į gydytoją.