Sausio 23d. Sekmadienis

Lengvai pasprunkanti paukštė

Peržiūrų skaičius: 20012
Lengvai pasprunkanti paukštė

"Kiekvienas vis kitur sutinka laimę. Vienam laimė - ankstų rytą basomis bėgti per rasotą pievą, kitam - ant rankų paimti kūdikį. Laimę gali teikti seksas, naujas dizainerio sukurtas kostiumėlis, kepta dešra ar tryliktasis Mocarto koncertas fortepijonui ir orkestrui. Retkarčiais laimės jausmą gali sukelti ir viso to nebuvimas: dzenbudizmą praktikuojantis vienuolis patiria dvasinę palaimą grimzdamas į tuštumą." Stefanas Kleinas

Malonumai virsta tingumu

Prieš suėsdama pelę, katė su ja dar pažaidžia. Ir meilėje visas malonumas slypi flirte, slėpynėse, užuominose, delsime... "Nenoriu pigiai įsigyti gerų dalykų", - sako Choderloso de Lakloso laiškų romano "Pavojingi ryšiai" veikėjas Valmonas.

Troškimas ir mėgavimasis glaudžiai susiję, tačiau vienas kitam prieštarauja. Jie - tarsi vaikai, kurie supasi sūpuoklėse: kai vienas - viršuje, kitas - apačioje.

Kas trokšta, tas negali visiškai atsiduoti mėgavimuisi. Kas mėgaujasi tuo, ką pagaliau gavo, to troškimai tam tikram laikui nuslopsta. Po troškimu slepiasi noras stengtis, o mėgavimasis yra pasitenkinimas pačiu savimi.

Kas džiaugiasi geru maistu, meile ar tiesiog saule, tas neina kariauti.

Tuo momentu jis nenusiteikęs net menkiems kasdieniams mūšiams.

Neuropsichologas Jaakas Pankseppas spėja, kad egzistuoja faktoriai, dėl kurių veikimo nenoromis aptingstame.

Tačiau palaimingas tingulys trunka neilgai. Opioidų poveikis trumpas, jis išnyksta per porą minučių ar valandų - priklauso nuo situacijos.

Malonumas - tai signalas. Kai žinia jau perduota, pasiuntinys gali nutilti.

Kiauras maišas

Sumažėja laimės hormonų poveikis, todėl mūsų nuotaika grįžta į normalią būseną, ir tai po ką tik patirtos euforijos galime palaikyti nepakeliamu riedėjimu žemyn.

Skundai, kad po meilės žaidimų apima slogi nuotaika, girdimi veikiausiai nuo tada, kai žmonės išmoko reikšti savo jausmus. Senasis Testamentas aprašo tuštumą, kurią juto karalius Koheletas po to, kai įgijo tiek turto ir patyrė tiek malonumų, kad pranoko visus savo pirmtakus.

"Tada ėmiau galvoti apie visus savo darbus ir turtus, kurių siekiau. Pasirodo, kad visa tai tik vėjo gūsis ir oro pilys

Ir atvirkščiai - su pasimėgavimu ko nors ilgėtis ir siekti galima ištisas valandas, dienas ar net metus.

Kai kada vaišės gali būti malonesnės nei pati medžioklė, mėgavimosi svaigulys stipresnis už virpulingą laukimą to, ką sumedžiosime. Tačiau tas išankstinio džiaugsmo virpuliukas trunka daug ilgiau.

Daugelis žmonių bando išvengti atomazgos daugiau ar mažiau sąmoningai trukdydami išsipildyti svajonei. Jų šūkiu galėtų būti posakis, kad kelias ir esąs tikslas. Ištisas epochas neišsipildęs troškimas buvo laikomas varomąja gyvenimo jėga.

Romantizmo poetas svajojo apie žydrąją gėlę, kurios žavesys slypėjo amžinose jos paieškose, nes tokios gėlės nebuvo įmanoma rasti. Viduramžių minezingeriai (meilės dainiai) aukštino ištekėjusias damas, kurių meilė jiems buvo nepasiekiama. Trubadūras negalėdavo tikėtis ko nors daugiau nei poros skubiai brūkšteltų eilučių, vogčiomis šmėkštelėjusios šypsenos. To pakakdavo, kad neišnyktų ilgesys, bet būdavo per maža jam numalšinti.

Troškimai virsta potraukiu

Anot Stefano Kleino, kai kada kyla pavojus tapti valdomam savo paties teigiamų jausmų. Džiaugsmas dėl nusipirktos vasarinės suknios trunka neilgai, todėl pasitaikius progai įsigyjamos prie jos derančios "Prada" basutės. Juk buvo nuolaida, taigi tiesiog reikėjo būtinai jas čiupti. Taip daugybė geras pajamas turinčių žmonių nuolat rizikuoja prasiskolinti. Malonumas - lengvai pasprunkanti paukštė.

Kas nepatyrė šleikštulio, apėmusio po trijų gardaus torto gabalų, ir nebandė jo slopinti riebia kepta dešra ir taip sužlugdyti vakarykštės dienos ketinimus laikytis dietos?

Troškimas gali virsti liguistu potraukiu. Kas tuomet gali nutikti, 1954 metais legendiniu eksperimentu parodė Kanados neurologas Jamesas Oldsas. Jis žiurkių pagumburyje (tai tarpinių smegenų sritis, kurioje gimsta norai) įtaisė plonus elektrodus, o laidą prijungė prie mygtuko, kurį paspaudę patys gyvūnai galėjo sukelti silpną elektros impulsą ir taip stimuliuoti šį centrą.

Rezultatas pribloškė: netrukus žiurkės jau nebesitraukė nuo mygtuko. Vargšai padarai pamiršę viską pasaulyje ir tarsi kuoktelėję be paliovos jį spusčiojo. Mokslininkas užregistravo apie šešis tūkstančius savęs stimuliavimo bandymų per valandą.

D. Oldso nuostabai, tiems gyvūnėliams nebesinorėjo netgi poruotis, ką jau kalbėti apie maistą ir gėrimą. Žiurkės rizikavo dvėsti badu tam, kad galėtų patirti nors truputį laimės! Mokslininkas po poros dienų išjungė stimuliatorių ir taip išgelbėjo joms gyvybę.

Kas žiurkių vos neprivertė susinaikinti?

Būdavo sužadinama jų lūkesčių sistema, smegenis užplūsdavo dopaminas. Ši medžiaga praneša, jog laukia atlygis, ir paspartina visas organizmo funkcijas, kad organizmas šį atlygį gautų. Tačiau dopaminas pirmiausiai smegenis paveikia taip, kad situacija imama vertinti teigiamai.

Vadinasi, tarsi suprogramuojamas jos kartojimas.

Šis eksperimentas atskleidė tamsiąją teigiamų jausmų pusę. Jei dirgiklis pakartotinai sukelia troškimą, kitaip ima funkcionuoti gana didelės smegenų sritys.

Tapęs nevaldomas, troškimas paverčia žmogų jokių ribų nejaučiančiu ir realybės pojūtį praradusiu padaru.

Naujosios Zelandijos mokslininkas Johnas Reynoldsas neseniai įrodė, kad veikiant dopaminui kinta smegenyse susidarančios jungčių grandinės. Tam jis pasinaudojo eksperimentu, panašiu į atliktą D. Oldso. Prabėgus vos dešimčiai minučių nuo pirmo mygtuko spustelėjimo, pakito neuronų sukibimo stiprumas žiurkių vidurinėse smegenyse, kurios valdo išorinius veiksmus. Programavimas patirti malonumą prasidėjo.

Barbė devyndarbė

Tuo, ką galima panaudoti daug kam, lengvai galima imti piktnaudžiauti. Tai pasakytina ir apie atsakingą už malonius pojūčius smegenų sritį. Mus ji gali valdyti tik todėl, kad geba įvairiai funkcionuoti ir keistis kintant situacijoms. Jei taip nebūtų, veikiausiai turėtume jų daugybę - viena žadintų maisto, kita - meilės, trečia - pripažinimo visuomenėje poreikį. Vietoje to turime devyndarbę troškimų sistemą. Vienas vienintelis mechanizmas skatina žmogų ko nors geisti ir veda jį geidžiamo tikslo link, kad ir koks tas tikslas būtų. Čia ir slypi šios programos galia ir pavojus.

Geriausias vaistas nuo nuobodulio - ko nors norėti.

Troškimas dar labiau stiprina jau egzistuojantį nusiteikimą ką nors įgyti. Ir ne taip svarbu, kas suteiks tą gerą nuotaiką: fantastiška suknelė, auksinė kreditinė kortelė, - viskas tinka tam, kad malonumų karuselė suktųsi nesustodama. Reikšminga tampa pati troškimo būsena. Už tai esame pasirengę atiduoti bet ką.

Žymės: laimė

JAV tiria galimą vaisto Alli žalą kepenims

FDA praėjusią savaitę atnaujino informaciją apie jos stebimus vaistus, kurie laikomi potencialiai žalingais, praneša nutraingredients-usa.com. Tarp naujų į šį sąrašą įtrauktų medikamentų yra ir orlistatas, kurį "GlaxoSmithKline" bendrovė...


Šiuolaikinės technologijos leidžia jaustis ne tokiais vienišais, rodo tyrimas

Nuolatinė prieiga prie šiuolaikinių komunikacijos technologijų aštuoniems iš dešimties Lietuvos gyventojų leidžia jaustis mažiau vienišiems, rodo didžiausios Šiaurės ir Baltijos šalių telekomunikacijų bendrovės "TeliaSonera" atlikto...


Atrastas laimingos santuokos receptas

Laimingą santuoką, anot šveicarų mokslininkų, lemia tinkamas partnerio pasirinkimas, o ne akla meilė. Ypač geros perspektyvos laukia tų porų, kuriose vyras yra mažiausiai penkeriais metais vyresnis už moterį, tačiau ji yra labiau išsilavinusi nei...


Žmones galima identifikuoti ir pagal kvapą

Žmones galima identifikuoti ir pagal kvapą

Kiekvieno asmens kvapas lygiai toks pat unikalus, kaip ir pirštų atspaudai, jo "suklastoti" neįmanoma, atskleidė JAV atliktas tyrimas.Monellio Cheminių pojūčių tyrimų centro Filadelfijoje specialistai nustatė, kad individualus kvapas,...


A. Čaplikas: būtina įstatymiškai reglamentuoti dirbtinį apvaisinimą

Visuomenės nuomonės tyrimo bendrovės RAIT Sveikatos apsaugos ministerijos užsakymu atlikta apklausa parodė, kad beveik 50 proc. visų apklaustųjų pritaria tam, kad pilnos tradicinės (moteris ir vyras) šeimos, negalinčios susilaukti vaikų, galėtų...


Nauja vakcina kerta ŽIV infekcijai

Naujame tyrime panaudota eksperimentinė ŽIV vakcina, tyrėjų teigimu, pirmą kartą per tokius bandymus sumažino infekcijos riziką. Vakcina - dviejų ankstesnių eksperimentinių vakcinų kombinacija - buvo duodama 16 tūkst. žmonių Tailande, didžiausiame...


Britai masiškai įdarbina "pigius" Baltijos šalių gydytojus

Baltijos valstybėse siaučiant krizei medicinos darbuotojai įnirtingai viliojami į D.Britaniją kaip pigi darbo jėga, praneša dailymail.co.uk. Pasak britų žiniasklaidos, šalyje nerimaujama dėl vis didesnio skaičiaus medikų, atvykusių iš tokių šalių...


Atrasti veiksmingesni vaistai nuo odos vėžio

Per konferenciją JAV Čikagoje pranešta, kad atrasti nauji vaistai gali pailginti pacientų, sergančių sunkesnės formos odos vėžiu, gyvenimą. Mokslininkų teigimu, vartodami piliules "Vemurafenib", pacientai gali išgyventi ilgiau nei gydomi...


Patrauklūs pasiūlymai Diabeto dienos proga!

Patrauklūs pasiūlymai Diabeto dienos proga!

Pasaulinės diabeto dienos (Lapkričio 14 d.) proga kviečiame įsigyti gaminius, skirtus diabetu sergantiems pacientams, už patrauklią kainą: RelaxSan kojinės jautrioms kojoms su sidabro gijomis rekomenduojamos mūvėti sergantiems cukriniu diabetu,...


Žarnyno infekcijų protrūkį sukėlė žmonėms būdingos bakterijos?

Vokietijoje didelį žarnyno infekcijų protrūkį sukėlusios bakterijos Escherichia coli priklauso atmainai, kuri aptinkama beveik vien tik žmonių, o ne gyvūnų organizmuose, antradienį paskelbė dienraštis "Taggesspiegel", remdamasis...


Elektroniniai nedarbingumo pažymėjimai: patogu ar ne?

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) iš esmės pritaria Valstybinio socialinio draudimo fondo (VSDF) valdybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos ketinimams įdiegti Elektroninių nedarbingumo bei nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimų...


Odontologai mokosi radiacinės saugos

Radiacinės saugos užtikrinimas odontologijoje, dirbant su dantų rentgeno aparatais, yra itin aktualus ir dirbantiems darbuotojams, ir pacientams. Siekiant pagelbėti odontologijos paslaugas teikiančių įmonių specialistams tinkamai įgyvendinti...


Joana Lapėnienė. Ar pagrįsta psichozė dėl kiaulių gripo?

Vadinamasis kiaulių gripas apnuogino mūsų globalios visuomenės bėdas. Dar pandemija neprasidėjo, bet masinė psichozė pasiekė net ir atokiausius pasaulio kampelius. Aišku, geriau tuščiai išsigąsti nei ištiktų globali katastrofa. Globaliame...


Bakterinių žarnyno infekcijų protrūkis nusinešė 31-ąją gyvybę

Pavojingos atmainos bakterijų Escherichia coli sukeliamų žarnyno infekcijų protrūkis Vokietijoje nusinešė dar vienos pacientės gyvybę, o bendras jo aukų skaičius pasiekė 31, penktadienį pranešė regioninė sveikatos apsaugos tarnyba. Naujausia...


Naujos smegenų ląstelės formuojasi netgi senyvame amžiuje

Gimus žmogui, smegenys praranda daug jas sudarančių nervinių ląstelių, ir šis procesas tęsiasi visą gyvenimą. Tačiau išlieka tam tikros ląstelės, kurios gali dalintis į naujas ląsteles netgi senyvo amžiaus organizme. Tiesa, kol kas jos tiriamos...


Švytinčios detalės sklaido niūrią nuotaiką

Švytinčios detalės sklaido niūrią nuotaiką

Šaltuoju ir tamsiuoju metų laiku ne vienas su ilgesiu prisimena vasaros akimirkas ar kuriame nors pietų kurorte praleistas atostogas. Nenuostabu – Lietuvos klimatas nelepina nei kaulus laužančia šiluma, nei gausiais saulės bučiniais....


ES ministrai tarsis dėl bakterinių žarnyno infekcijų protrūkio

Europos Sąjungos (ES) žemės ūkio ministrai antradienį susirinks į neeilinį pasitarimą dėl žmonių gyvybių nusinešusio bakterijų Escherichia coli sukeliamų žarnyno infekcijų protrūkio ir jo pasekmių daržovių bei vaisių augintojams, pirmadienį...


Sveikatos duomenys bus tvarkomi elektroniniu būdu

Pacientų sveikatos duomenys ateityje bus tvarkomi elektroniniu būdu. Seimas antradienį 62 balsais už, 5 prieš, 21 susilaikius priėmė Sveikatos įstatymo pataisą, kuria įtvirtinta elektroninė sveikatos sistema. Įstatymas įsigalios nuo rugpjūčio,...


Širdies ir kraujagyslių ligos išlieka dažniausia mirties priežastimi

"Širdies ir kraujotakos ligos laikomos pagrindine mūsų amžiaus sveikatos problema. Pastebima, kad šiomis ligomis serga vis jaunesni žmonės", – tikino Palangos poilsio namų "Baltija" Reabilitacijos centro...


Taupymo grimasos: sunkūs ligoniai ėmė "sveikti" greičiau

Sunkmečiu šalies valdžiai suskatus taupyti ir neįgaliesiems skirtus pinigus, net labiausiai pasiligojusieji pradėjo sparčiai sveikti. Tiesa, ne iš tiesų, o popieriuje. Valstybė laimėjo – jų išlaikymas sumažinus išmokas atpigo. Tačiau krizės...


Nerašyta taisyklė: dovanos gydytojams tapo privalomos

Medikų ir jų pacientų santykiuose dominuoja vieša paslaptis: vieni duoda, kiti ima. Paradoksalu tai, kad šitaip dėkojama dar prieš gydymą. Kaip tai vertina patys gydytojai? Penkiasdešimtmetė kaimo gyventoja pateko į avariją. Buvo akivaizdu, kad...


Ligoninės ir poliklinikos neįgaliesiems nepritaikytos

Judėjimo negalią turintieji skundžiasi, kad daugelyje ligoninių ir poliklinikų sudėtinga lankytis ir gydytis, mat šios nepritaikytos jų poreikiams. Viena iš didžiausių šalies ligoninių – Kauno klinikos – neneigia: pastatai seni, tad...


Iš kamieninės ląstelės išauginta dalis dirbtinės širdies

Iš kamieninės ląstelės išauginta dalis dirbtinės širdies

Jungtinės Karalystės mokslininkams pavyko iš kamieninės ląstelės išauginti dalį dirbtinės širdies – širdies vožtuvą. Britų mokslininkams teko atlikti daugybę eksperimentų, kol pavyko iš kamieninių ląstelių gauti audinį, kuris veikia taip pat...


Medicininė apranga internetu

Medicininė apranga internetu

Medikų darbui reikalinga medicininė apranga. Nori to ar nenori, tai yra būtinybė. Kai kuriems darbo drabužiai suteikiami darbovietėje, kitiems gi, darbo drabužius tenka įsigyti patiems. Iš dalies tai gerai, nes galima pasirinkti patikusią aprangą....


Smegenų lytis

Filosofas Rene Dekartas kartą tarė: "mąstau, vadinasi esu". Turbūt ne kiekvienas žmogus gali tą pasakyti, jau nekalbant apie beždžionę. Už šį unikalų sugebėjimą turime dėkoti savo smegenims. Tiesa, žmogaus smegenys yra, vaizdžiai sakant,...


Laboratorijoje sukurta plakanti širdis

Laboratorijoje sukurta plakanti širdis

Minesotos universiteto mokslininkai laboratorijoje sukūrė plakančią širdį. Iš žiurkių ir kiaulių širdžių pašalinę ląsteles ir palikę tik karkasą, jį užpildė tam tikru gyvų ląstelių mišiniu. Po kiek laiko širdis ėmė plakti. Tyrimo organizatorė,...


"Geriečiai" ir balta spalva

Du psichologai aiškinosi, kodėl dauguma žmonių yra linkę baltą spalvą susieti su gėriu, o juodą - su blogiu. Balta ir juoda spalvos moralinę prasmę įgijo gerokai anksčiau, nei žmoniją paveikė šiuolaikinė "Holivudinė" kultūra. Išties, kai...


Naujos kartos auglių diagnostika

Vienas iš asmeninės arba personalizuotos medicinos tikslų - surasti ir pašalinti auglius pačioje ankstyviausioje stadijoje, kai jų dar "nemato" įprastiniai diagnostikos prietaisai. JAV kompanija "Quanterix" sukūrė ypač jautrią...


Kompensuojamųjų vaistų priemokos skirtingose vaistinėse turėtų supanašėti gruodžio viduryje

Skirtingose vaistinėse nuo gruodžio vidurio kompensuojamųjų vaistų kainos taps panašesnės, nes gamintojai turės taikyti vienodas nuolaidas visoms vaistinėms. Kainos nuo gruodžio 11 dienos galės svyruoti tik vaistinių taikomų antkainių ribose....


Ligonių kasa nupirko 100 tūkst. dozių sezoninio gripo vakcinos

Valstybinė ligonių kasa (VLK) centralizuotai nupirko 100 tūkst. sezoninio gripo vakcinos dozių.Šiemet sezoninės gripo vakcinos nupirkta 40 tūkst. dozių mažiau nei pernai, todėl sutartyje su vaistų tiekėjais numatyta, kad prireikus į Lietuvą bus...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9