Nobel biocare

Ką žinai apie savo smegenis?

Kaip veikia smegenys? Kaip jos atrodo? Ką jos gali? Tokiais klausimais mokiniai apibėrė medikus ir mokslininkus, minėdami „Smegenų pažinimo savaitę”.

Šiemet Lietuvoje pirmą kartą paminėta „Smegenų pažinimo savaitė” bendrais Lietuvos neuromokslų asociacijos ir viešosios įstaigos „Psichikos sveikatos iniciatyva” renginiais. Šia proga Vilniaus mokyklose ir įstaigose vyko paskaitos apie smegenis. Pradinių klasių mokiniai piešė smegenis ir kalbėjosi apie smegenų veiklą su neuromokslų ir psichikos sveikatos specialistais. Visuomenei skaitytos paskaitos apie psichikos sveikatą ir jos sutrikimus. Šią iniciatyvą numatoma plėtoti kitais metais.

„Smegenų pažinimo savaitę” pasaulyje 1996 m. pradėjo rengti JAV nevyriausybinė labdaros organizacija DANA fondas, kurio tikslas – stiprinti pasaulyje susidomėjimą smegenimis, skleisti žinias apie smegenų mokslų pasiekimus visuomenei prieinama forma. Minint „Smegenų pažinimo savaitę” Lietuvoje norima atkreipti dėmesį į tai, kad smegenų ligos ir psichikos sveikata  – itin svarbios visuomenei sritys, kurioms vis dar skiriama nepakankamai dėmesio ir lėšų. Lietuvoje smegenų ligų paplitimas yra panašus kaip ir daugelyje Europos šalių, tačiau lėšų joms gydyti skiriame beveik mažiausiai Europoje. Pasaulio sveikatos organizacija nurodo, kad net ketvirtadalis gyventojų bent kartą gyvenime išgyvena psichikos sutrikimą, todėl valstybės patiria didžiulių nuostolių. Vienas iš būdų juos sumažinti  – vykdyti smegenų ligų ir smegenų sveikatos tyrimus. Tačiau Lietuva atsilieka ir lėšomis skiriamomis smegenų tyrimams. Vidutiniškai Europoje smegenų tyrimams skiriama beveik 1,3 euro (4,48 lito) vienam gyventojui, tuo tarpu Lietuvoje vienam gyventojui tenkanti suma nesiekia 0,3 euro (vieno lito).

TAIP PAT SKAITYKITE