Ditel

SVARBUS SVEIKOS ODOS FAKTORIUS – PH

SVARBUS SVEIKOS ODOS FAKTORIUS – PH

Kas yra pH? pH (vandenilio potencialas) – vandenilio jonų (H+) koncentracijos tirpale matas, parodantis tirpalo rūgštingumą ar šarmingumą. pH skalė yra nuo 0-14. pH 7 yra laikomas neutraliu (vanduo), viskas kas virš 7 yra šarminis, kas žemiau 7 yra rūgštinis. Idealu jei žmogaus kūnas būtų viduje šarminis, išorėje – rūgštinis.

Pakalbėkime apie tokį dalyką kaip odos pH. Kas tai yra?

Sveikos odos pH yra šiek tiek rūgštinis (4,5-6). Oda palaiko sveiką pH lygį formuodama rūgštinę mantiją – t.y. plėvelę, kuri dengia odos paviršių, o ją pagrinde sudaro odos riebalai, prakaitas (vanduo), amino rūgštys bei kitos riebalų rūgštys. Ši rūgštinė mantija atlieka gyvybiškai svarbią funkciją; lengvai rūgštinė terpė kovoja su bakterijomis, grybeliais bei teršalais. Rūgštinė mantija gali būti veikiama hormoninių pokyčių ir streso, o tai gali pakeisti pH, tačiau dauguma faktorių keičiančių pH lygį yra išoriniai faktoriai. Kai rūgštinė mantija suardoma, odos pH tampa šarminis. Kai oda tampa perdaug šarmine, ji tampa labai sausa ir sudirgusi: ji negali toliau tinkamai kovoti su bakterijomis, kurios pažeidžia odą. Dėl išbalansuoto pH gali atsirasti spuogai (akne). Daugelio prausiklių, ypač gausiai putojančių, pH yra 8.0, o daugumos muilų pH yra 9,0-11, todėl, kai oda prausiama šiais šarminiais muilais, rūgštinė mantija yra laikinai „nuplaunama“, o dažnas prausimasis pakeičia odos pH, dėl to paveikiamas viršutinis epidermio sluoksnis ir suardomas apsauginis barjeras. Priklausomai nuo to, kokio šarmingumo yra prausiklis ir kokia yra odos būklė, odos pH normalizuojasi per 3- 14 val. (per tą laiką oda gali būti prausiama dar bent kelis kartus). Pakartotinis prausimas su šarminiais prausikliais nuplauna rūgštinę mantiją 16-kai valandų arba dviems trečdaliams dienos, tad ilgainiui odos pH nebesugeba atsistatyti į normalų ilgesnį laiką, o tai ir nulemia odos sveikatos būklę. Bet koks odos paviršiaus pH padidėjimas skatina bakterijų augimą.

Viso kūno odos paviršių sudaro keletas skirtingų terpių: pažastys, tarpvietė (kirkšnys) ir kojų tarpupirščiai yra drėgnesnės bei palankesnės sritys bakterijoms augti. Šiose „atogrąžų miškų“ srityse yra didžiausia bakterijų įvairovė: tipiniai organizmai Staphylococcus aureus, Corynebacterium ir kai kurios Gram-neigiamos bakterijos. Kitas žmogaus odos paviršius yra daug sausesnis ir čia daugiausia gyvena Staphylococcus epidermidis bei Propionibacterium. Taip pat galima rasti Propionibacterium granulosum bakterijų, mielių grupės grybelį Malassezia šurfu, pastarieji įtakoja pleiskanų atsiradimą. Vaginoje po brendimo apsigyvena Lactobacillus aerophilus bakterijos, kurios fermentuoja glikogeną ir palaiko rūgštinę pH terpę.

Daugelis žmonių apsirinka manydami, jog prausiant odą su muilais galima išvengti problemų ir pagerinti odos būklę. Tai ne tiesa!

Ką daryti ir kaip apsaugoti odą nuo nuolatinės grėsmės ją pažeisti?

Svarbu palaikyti tinkamą odos pH, kad oda išliktų sveika ir graži. Daugelis žmonių apsirinka manydami, jog prausiant odą su muilais galima išvengti problemų ir pagerinti odos būklę. Tai ne tiesa! Plaunant odą reikia ne tik nuplauti nešvarumus, bet ir nepažeisti odos pH lygio. Tokios odos ligos kaip egzema, psoriazė, kontaktinis ir atopinis dermatitas, reiškia, kad viso kūno odos pH gali būti paveiktas ir oda tapo per daug šarminė. Itin svarbu kuo greičiau sugražinti pH lygį į normalų (4,5-6,0).

Parduotuvių lentynose vis dar galima rasti netinkamo pH lygio produktų, tad prieš perkant būkite atidžios. Norėdamos apsaugoti savo kūno odą rinkitės prausiklius, kurių pH būtų apie 5 – 5,5, intymiai higienai prausiklių pH gali būti ir žemesnis – nuo 3,8 – 5,5. Venkite prausiklių kurių pH aukštesnis nei 7. Skaitykite produktų etiketes ir ieškokite frazės „odai tinkamas, subalansuotas pH“ ar pan.

Rekomenduojame natūralų Gentle Day prausiklį

Daugiau informacijos: www.gentleday.lt

TAIP PAT SKAITYKITE