Vyrai kantrūs ir nelinkę sureikšminti negalavimų, tai ypač juntama pandemijos metu, pastebi gydytojai. Pagirtinos savybės, bet tik ne tada, kai kalba sukasi apie prostatos sveikatą ir pavojingiausią jos ligą – prostatos vėžį. Jis kasmet atima apie 600 sutuoktinių, tėčių, sūnų, brolių gyvybių.
Jei tik jiems artimos moterys, kiti artimieji ir šeimos gydytojai paragintų laiku profilaktiškai pasitikrinti, daugelio netekčių būtų galima išvengti. Ši diagnozė nebereiškia nuosprendžio nei gyvybei, nei vyriškumui – nauji diagnostikos ir gydymo metodai, inovatyvios technologijos padeda ligą nustatyti laiku ir efektyviai gydyti išvengiant komplikacijų.
Nerimą kelianti statistika
Lietuvoje prostatos vėžys sudaro trečdalį visų onkologinių vyrų ligų ir pirmauja tarp piktybinių navikų. Tai tęsiasi ne vienus metus ir kelia didelį susirūpinimą, teigia Nacionalinio vėžio instituto (NVI) Onkourologijos skyriaus vedėjas, Europos urologų draugijos sertifikuotas prostatos vėžio diagnostikos ir gydymo ekscelencijos centro vadovas, gydytojas urologas onkologas dr. Albertas Ulys.
Jo pateikti duomenys išsklaido iliuziją, kad ši liga gresia tik senyvo amžiaus vyrams. Tarp gydytojo pacientų yra ir 50–60 metų vyrų. Apmaudu, kad dalis jų kreipiasi pavėluotai, kai vėžys jau būna pasiekęs trečią ar ketvirtą stadiją, o tada ir gydymas būna sudėtingas, ilgas, ne visuomet sėkmingas.
Sunkiausių ligos atvejų ir dalies mirčių būtų išvengta, jei profilaktiškai, nors jaučiasi puikiai ir nepastebi jokių simptomų, pasitikrintų bent tie, kurie patenka į Priešinės liaukos vėžio ankstyvosios diagnostikos programą. Tai yra visi vyrai, sulaukę 50 metų. Jeigu šeimoje, tarp artimų giminaičių yra sirgusių prostatos, krūties ar kiaušidžių vėžiu (ypač jei sirgo tėvas ar brolis), tai padaryti rekomenduojama jau nuo 45-erių, nes tokiu atveju rizika susirgti smarkiai išauga.
„Kiekvienas vyras turėtų žinoti savo šeimos anamnezę, ir šeima turėtų jį skatinti pasitikrinti. Pirmas žingsnis yra vizitas pas šeimos gydytoją, kuris surenka anamnezę. Jeigu ji nepalanki, turime pagalvoti apie genetiko konsultaciją ir BRC geno mutaciją, kuri padidina tikimybę susirgti prostatos, krūties ar kiaušidžių vėžiu. Šiuos pacientus turime ypač atidžiai stebėti“, – aiškina A.Ulys.
Tyrimų radiniai
Prostatos profilaktinis patikrinimas susideda iš kelių dalių. Pirmiausia imamas kraujo mėginys. Tyrimo metu nustatomas prostatos specifinio antigeno kiekis kraujyje (PSA). Tai baltymas, kurį gamina prostatos epitelinės ląstelės. Sergant prostatos vėžiu, kitomis prostatos ligomis, jo kiekiai padidėja.
Pacientai, kuriems nustatomas padidėjęs PSA, siunčiami į urologo konsultaciją. Jos metu atliekama prostatos apčiuopa per tiesiąją žarną arba transrektalinis ultragarsinis prostatos tyrimas, prireikus – ir prostatos biopsija.
2019 m. patikrinta 90,2 tūkst. asmenų, 15 proc. mažiau nei 2018 m. Iš jų 11 proc. nustatytas padidėjęs PSA rodiklis. Po urologo konsultacijos 2 tūkst. pacientų buvo atlikta ir prostatos biopsija. Beveik pusei iš jų nustatyta prostatos adenokarcinoma, tai yra prostatos vėžys.
Tarp kitų radinių buvo įvairios prostatos ligos – prostatos uždegimas (90 atvejų), gerybinė hiperplazija (386 atvejai). Joms taip pat būdingas padidėjęs PSA.
Geriau ankstyva diagnostika
PSA tyrimas anksčiau buvo vienintelė galimybė anksti diagnozuoti prostatos vėžį. Pirmoje ir antroje ligos stadijose jis yra besimptomis, kadangi vystosi prostatos periferijoje, nesutrikdo nei šlapinimosi, nei lytinės funkcijos.
Pastaraisiais metais į pagalbą pasitelktas daugiaparametris magnetinio rezonanso tomografijos (MRT) tyrimas, kuris parodo pokyčius prostatoje ir jų reikšmingumą. Įtariant prostatoje kliniškai reikšmingą vėžį, atliekama nustatyto darinio biopsija kontroliuojant ultragarsu su magnetinio rezonanso navigacija. Tokiu atveju vėžio nustatymo tikslumas padidėja iki 90 proc. ir biopsijos atliekamos tik kliniškai reikšmingam vėžiui. Šios naujovės iš esmės keičia prostatos vėžio diagnostines galimybes, pažymi A.Ulys.
Prostatos vėžiui augant ir plintant per prostatos kapsulę (trečioji ligos stadija), gali būti jaučiamas maudimas tarpvietėje, apatinėje pilvo dalyje, šlapime gali atsirasti kraujo, šlapinimasis padažnėja. Esant ketvirtai stadijai, vėžiui išplitus, skauda kaulus, gali sutrikti inkstų funkcija. Pasak skyriaus vedėjo, kasmet diagnozuojama daugiau nei 100 prostatos vėžio su metastazėmis kauluose, limfmazgiuose atvejų. Galime pasidžiaugti, kad dėl naujo medikamentinio gydymo, radioterapijos, gydymo radžiu šių pacientų išgyvenamumo kreivė smarkiai išaugo, o gyvenimo kokybė pagerėjo, bet visais atvejais geriau ankstyva diagnostika.
Padeda genetiniai testai
„Kaip minėjau, daug naudingos informacijos onkologams suteikia daugiaparametrė magnetinio rezonanso tomografija. Be šio tyrimo sunku įsivaizduoti šiuolaikinę prostatos vėžio diagnostiką, kurios tikslas – tiksliai nustatyti prostatos vėžio židinių lokalizaciją ir jų piktybiškumą. Siūloma atlikti biopsijas tik iš kliniškai reikšmingų židinių. Ši metodika sumažina nereikalingo gydymo atvejus, nustačius kliniškai nereikšmingą vėžį, siūloma jį tik aktyviai stebėti. Tokiems pacientams aktyvaus stebėjimo rezultatai išgyvenamumo ir gyvenimo kokybės prasme geresni nei radikalaus gydymo“, – tikina gydytojas.
Nustatant kliniškai reikšmingą ar nereikšmingą vėžį, į pagalbą pasitelkiami ir genetiniai testai, kurių metu tiriamas šlapimas. Jie padeda priimti sprendimą, kaip geriau elgtis. Nauji prognostiniai genetiniai testai specialistams padeda apsispręsti dėl stebėjimo taktikos.
Tik nedidelė dalis prostatos navikų auga greitai, atsiranda metastazių. Net 85 proc. prostatos vėžio atvejų nėra labai piktybiški, vyras be jokių intervencijų, didelių komplikacijų gali gyventi visą gyvenimą. Aktyviai stebint nuolat atliekami PSA tyrimai, prostatos palpacija (DRE), magnetinio rezonanso tomografija, esant indikacijų kartojama prostatos biopsija.
Įvertina riziką
Aktyvaus paciento stebėjimo laikotarpiu, jei negalima atlikti MRT, siūloma trimatė echoskopija su vaizdo rekonstrukcija ir histoskenavimu. Tyrimas nurodo, kurioje vietoje yra vėžio židinys, kokiu atstumu nuo prostatos kapsulės, koks jo tūris.
Jau trejus metus prostatos biopsijos atliekamos naudojant magnetinio rezonanso navigacijos sistemą. Ji sujungia 3D ultragarsinį tyrimą ir MRT. Prostatos vėžys ir jo aktyvumas geriausiai matomas magnetinio rezonanso vaizduose. Ultragarso ir MRT vaizdų suliejimo sistema leidžia tiksliai nustatyti naviko vietą.
Gydytojams nusprendus, kad prostatos vėžį reikia gydyti dėl didelės rizikos, kai kurių didėjančių parametrų, stengiamasi labai individualiai įvertinti kiekvieno paciento būklę, galimybes. Taikomi įvairūs gydymo metodai: chirurginis, spindulinis, minimaliai invaziniai.
Per metus skyriuje atliekama per 200 prostatos vėžio operacijų, maždaug trečdalis pacientų operuojami tausojančiu laparoskopiniu būdu. Pasitelkiama ir robotizuota ranka, ji dirba tiksliai, atkuria chirurgo rankos judesius. NVI urologų svajonė yra robotinė chirurgija, kuri leidžia jaustis komfortiškai chirurgui ir trumpina gijimo laiką. Tai ypač aktualu pandemijos metu.
Naujosios technologijos
Spindulinė terapija neįsivaizduojama be modernaus naujos kartos linijinio greitintuvo, kuris geba stereotaksiškai spindulį nutaikyti į prostatos naviką, metastazes ir jas sunaikinti.
Sėkmingai pradėtas gydyti ketvirtos stadijos vėžys, kai metastazių skaičius ribotas. Tokiais atvejais taikoma prostatos ir metastazių spindulinė terapija, ji derinama su hormonų terapija. Dar vienas gydymo būdas – didelių dozių brachiterapija, kuri taikoma prostatos vėžio recidyvui gydyti. Dėl šio gydymo vienu ar dviem seansais galima visiškai sunaikinti vėžį. Kai židinys lokalizuotas tam tikroje prostatos dalyje, taikoma fokalinė brachiterapija.
Krioterapija kontroliuojant ultragarsu taikoma atsinaujinusiam prostatos vėžiui po spindulinės terapijos gydyti arba fokalinei terapijai. Tikimasi, kad šių procedūrų ateityje bus atliekama žymiai daugiau. Šis metodas pasižymi maža komplikacijų rizika, todėl ypač tinka, kai pacientui dėl vienos ar kitos priežasties negalima taikyti chirurginio gydymo.
Nepaisant gydytojų pastangų ir naujų technologijų, komplikacijų vis dėlto pasitaiko, konstatuoja pašnekovas. Paprastai jos nedidelės ir nekelia pavojaus gyvybei – dažniausiai tai šlapimo nelaikymas, erekcijos sutrikimai. Šiems pacientams gali pagelbėti naujos kartos pošlaplinių raiščių implantavimas, jie žymiai pagerina funkcinius rodiklius, gyvenimo kokybę.
Ne visi nauji vaistai pasiekiami
Didžiąją dalį mirčių nuo prostatos vėžio lemia ypač piktybiška, hormonams rezistentiška metastazinė liga. Prostatos vėžys yra priklausomas nuo testosterono. Jo kiekį galima visiškai sumažinti atlikus chirurginę kastraciją (pašalinus sėklides) arba tai atlikus medikamentais, t.y. taikant hormonų terapiją.
Deja, po kurio laiko vėžinės ląstelės prie jos įpranta ir kai ilgai negauna šio hormono, pačios pradeda jį gaminti iš cholesterolio. Šį mechanizmą sustabdo nauji vaistai, blokuojantys hormono gamybą. Jie priskiriami antros eilės hormonų terapijai. Šiuolaikinė hormonų terapija derinama su pirmos ir antros eilės antiandrogenais. Lietuvoje jau kelerius metus jie taip pat kompensuojami.
Deja, vėžys ir prie jų ilgainiui įpranta. Jei jis itin agresyvus, pereina į kaulus, atsiranda metastazių kituose organuose, gydoma chemoterapija. Ji gali būti pirmos eilės, kai naudojami seniau sukurti vaistai, ir antros, kai naudojami nauji, jie taip pat kompensuojami.
Chemoterapija sumažina skausmus, gana gerai toleruojama, todėl pagerina gyvenimo kokybę, jį pailgina. Tiems, kuriems ji neefektyvi, o metastazės lokalizuojasi kauluose, skiriamas pažangus gydymas radionuklidu radžiu (Ra-223). Tai ypatingas alfa daleles spinduliuojantis izotopas. Jei metastazių yra tik kauluose, jis ten patenka ir jas apšvitina neliesdamas sveikų audinių.
Naudojant šį preparatą pailgėja laikotarpis iki naujų metastazių kauluose atsiradimo, geriau pakeliamas skausmas, pagerėja gyvenimo kokybė. Gydymas radžiu turėtų būti pradedamas, kol metastazės kauluose dar mažos ir nesukelia grėsmingų komplikacijų. JAV yra sukurta keletas medikamentų, skirtų hormonams rezistentiškam vėžiui, kai dar nėra metastazių, gydyti. NVI onkologai tikisi, kad artimiausiu metu jie pasieks ir Lietuvą. Dabar šiuos vaistus gauna pacientai, dalyvavę studijose, naujų vaistų programose. Jų nauda akivaizdi, nes daugumai daugiau kaip trejiems metams nutolina metastazių atsiradimą.
Prostatos vėžio diagnostika ir gydymas vis dažniau remiasi molekuliniais tyrimais, kurių metu nustatomi prostatos vėžio biožymenys ir receptorių mutacijos. Dalis žmonių turi BRC geno mutaciją. Turintiems šią mutaciją ir sergantiems hormonams rezistentišku metastaziniu vėžiu yra galimybė taikyti naujus vaistus pagal naujų vaistų programą. „Orientuojamės į ateities mediciną, kuri yra individuali kiekvienam pacientui, – pagal ligos išplitimą, lokalizaciją, genetinius duomenis. Taip galime pasiekti gerų rezultatų net beviltiškais atvejais“, – apibendrina Onkourologijos skyriaus vedėjas.
Šaltinis: kauno.diena.lt