Nobel biocare

Nudegus – pirmiausia vanduo, visa kita paskui!

Saugokite vaikus. Jie dažniausiai nukenčia dėl artimųjų neatsargumo. Kasmet Lietuvoje nudega per 10 000 žmonių, apie trečdalis jų – vaikai. Ketvirtadalis šių žmonių paguldoma į ligonines, kur jiems dėl įvairaus stiprumo nudegimų atliekamos sudėtingos operacijos. Medikai kartais būna bejėgiai padėti nudegusiems pacientams.

Todėl kiekvienais metais nuo nudegimų ir jų komplikacijų miršta apie 100 nukentėjusiųjų. Dalį šių žmonių galima būtų išgelbėti, palengvinti sunkiai nudegusiųjų būklę, sumažinti dėl nudegimų atsirandančius kosmetinius defektus, jei būtų suteikta kvalifikuota pirmoji pagalba. Deja, dažnai naudojamos liaudiškos priemonės ne tik nesumažina nudegimo, bet ir apsunkina gydymą.

Pirmosios pagalbos priemonės priklauso nuo nudegimą sukeliančio veiksnio ir jo veikimo trukmės. Dažniausiai pasitaikančius nudegimus galima klasifikuoti: nudegimai nuo saulės, karštų garų, skysčių, liepsnos, cheminių medžiagų, nudegimai prisilietus prie įkaitinto daikto, elektros šaltinio.

Nudegimai nuo saulės dažniausiai būna paviršiniai, pasireiškia odos paraudimu ir nesukelia rimtesnės grėsmės sveikatai. Šie nudegimai būna labai nemalonūs, skausmingi, kartais palieka žymes ilgesniam laikui pigmentines ir depigmentines dėmes. Apsisaugoti galima vartojant kremus nuo nudegimo saulėje, o jeigu jau nudegėte gelbėkitės įvairiais regeneruojančiais ar vitaminizuotais kremais.

Kitus nudegimus gydyti yra daug sunkiau.

Nudegimai karštais garais ir skysčiais gana panašūs. Pirmoji pagalba tokiu atveju labai svarbi. Pirmiausia reikia pašalinti nudegimo šaltinį – nuvilkti karštu skysčiu permirkusius rūbus. Tada nudegusi vieta atšaldoma. Medicininiai tyrimai rodo, kad efektyviausia – staigiai atšaldyti nudegusią vietą.

Ją reikia laikyti 3-5 minutes po tekančiu vandeniu, kurio temperatūra 5-10 laipsnių, galima šaldyti ledu ar sniegu. Staigiai atšaldžius sumažėja skausmas, pavyksta apsaugoti gilesnius odos sluoksnius. Tačiau jau po nudegimo atsiradę pakitimai ir organizmo reakcija į juos taip pat turi būti gydoma. Vėliau būtina žaizdą šaldyti 18-20 laipsnių temperatūroje.

Galima ant žaizdos uždėti drėgną tvarstį, suvilgytą furacilino tirpalu ar ramunėlių nuoviru. Praėjus 6 ir daugiau valandų, jei iškyla pūslės ar jos trūksta, uždedamas tvarstis su specialiais, ne riebaliniais tepalais – „Levosino”, „Levomekolio”, „Silvadeno”. Šie tepalai nuskausmina žaizdą, apsaugo ją nuo išorinio traumavimo ir užteršimo bakterijomis, sudaro optimalias sąlygas žaizdai gyti.

Apsideginus vandeniu ir garais dažniausiai nudegimai būna paviršiniai (nors ne visuomet). Tai reiškia, kad tokie nudegimai sugyja patys. Dažni perrišimai tik kenkia tokiai žaizdai gyti – geriausia perrišinėti kas 23 dienas. Jeigu nudegimo plotas nedidelis, į gydytoją galima kreiptis ir kitą dieną.

Nudegimo plotą galima apsiskaičiuoti pagal tokią taisyklę: nudegusio žmogaus delno plotas yra lygus apytiksliai 1 procentui jo kūno paviršiaus ploto. Nedideliu nudegimu laikomas iki 5 procentų nudegimas suaugusiems ir iki 3 procentų paviršinis nudegimas vaikams. Kitu atveju geriau nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Jeigu nudegimo plotas didesnis, o šalia neturite jokių priemonių, atšaldykite vandeniu, pridenkite nudegusią vietą sausu švariu rankšluosčiu ar paklode, pagirdykite nudegusįjį šiltais gėrimais ir gabenkite į sveikatos priežiūros įstaigą.

Nudegus liepsna nudegimų plotas būna gana didelis ir tuoj pat po traumos smarkiai pablogėja ligonio būklė. Tokiu atveju nepakanka tik užgesinti degantį rūbą. Pirmiausia būtina nuvilkti drabužius. Jei drabužiai sintetiniai ir ant kūno išsilydė, nebūtina jų plėšti – geriau iškart apipilti vandeniu. Tada 3-5 minutėms uždėkite ledo ar šaldykite po tekančiu vandeniu.

Ligonį pagirdykite šiltu gėrimu, žaizdas uždenkite tvarsčiais, suvilgytais furacilino tirpalu. Ligonis patogiai paguldomas, duodama vaistų nuo skausmo. Jeigu aplinkos temperatūra žema, nukentėjusįjį reikėtų apkloti. Paskui kviečiama greitoji pagalba ir apdegęs žmogus gabenamas į artimiausią ligoninę.

Neužmirškite, kad ligonis gali būti prisikvėpavęs smalkių arba nudegę kvėpavimo takai. Tokiu atveju labai svarbu išvengti ilgo transportavimo ir kuo anksčiau pradėti gydymą. Todėl nebūtina ligonio iš karto gabenti į nudegimų gydymo centrą. Jūsų rajono ligoninės gydytojai puikiai išmano savo darbą ir įvertinę sužalojimus suteiks atitinkamą pagalbą. Jeigu iškils neaiškumų, jie visada pasikonsultuos telefonu su kolegomis, dirbančiais nudegimų centruose.

Jeigu nusideginote atvira liepsna, tačiau nudegimo plotas nedidelis, elkitės kaip minėta aukščiau. Tačiau žinokite – jei prisilietus prie žaizdos neskauda, nudegimas gali būti gilus. Kai žaizda gili, yra nudegę skausmo receptoriai. Tada matomos vien sprogusios pūslės, balkšvas žaizdos dugnas ar apanglėję audiniai. Kreipkitės į gydytoją nedelsiant – gali reikėti skubios operacijos.

Kontaktiniai nudegimai (prisilietus prie įkaitinto daikto) paprastai būna nedideli ir pirmosios pagalbos principai nesiskiria nuo anksčiau minėtų.

Atskirai paminėti verta nudegimus karšta derva. Jeigu nudegėte – tuoj pat atšaldykite žaizdą, nebūtina tuoj pat nuvalyti dervą. Ji nenuodinga, o grubiai gramdydami galite sužaloti sveikus audinius. Kai nudegusi vieta gerai atšaldyta, po kelių valandų dervą galima nuvalyti vaistiniais riebaliniais tepalais.

Nudegimai elektra dažnai būna nedidelio ploto, išoriškai sužalojimas nežymus. Tačiau elektra, ypač aukšta įtampa, gali stipriai pakenkti nervų sistemai – sutrinka kvėpavimas ar širdies veikla. Kuo skubiau ir laikydamiesi saugumo taisyklių atitraukite sužalotąjį nuo elektros šaltinio. Jeigu reikia, daromas dirbtinis kvėpavimas ir širdies masažas. Skubiai kviečiama greitoji medicinos pagalba, nukentėjėlis gabenamas į ligoninę.

Neretai apsideginama įvairiomis cheminėmis medžiagomis. Nesvarbu, nudegėte rūgštimi ar šarmu – būtina gausiai nuplauti žaizdą vandeniu. Plaunama ne mažiau kaip 30 minučių – geriausia po tekančiu vandeniu. Jeigu plausite nepakankamai ilgai, cheminės medžiagos gali likti žaizdoje ir toliau žaloti audinius. Jeigu cheminė medžiaga pateko į akis, jas taip pat reikia gerai išplauti vandeniu. Anksčiau buvo manoma, kad nudegus rūgštimi reikia plauti sodos tirpalu. Naujausi tyrimai parodė, kad tai tiek pat efektyvu, kaip ir plauti vandeniu. Gausiai išplauta žaizda pridengiama kompresu, suvilgytu furacilino tirpalu, arba sutepama „Levosino” ar „Levomekolio” tepalais. Esant akių nudegimui skubiai kreipkitės į akių gydytoją.

Svarbu žinoti, kad kai kurie vaistai, kuriais nudegimus rekomenduoja gydyti kaimynės ar bendradarbės, ne visada yra tinkami. Pavyzdžiui, „Panthenol” flakonėlyje esantis aerozolis purškiamas virsta putomis. Tai ne gesintuvas ir ne pirmosios pagalbos priemonė nudegus. Pantoteninė rūgštis reikalinga sveikoje odoje vkstantiems procesams, tačiau nudegusi oda yra nesveika ir naudodami šį preparatą galite pakenkti sau. Jis vartotinas daug vėliau – gyjant žaizdai. Apie šaltalankio aliejų galima pasakyti visiškai tą patį. Jis naudojamas vėliau, kai žaizda jau gyja.

„Višnevskio” ir „Ichtiolo” tepalai netinka nudegusiai odai. Senokai pastebėta, kad jie skatina nudegusios žaizdos uždegiminius procesus, sudaro palankią terpę veistis mikrobams ir padidina pūliavimą.

Nudegusi vieta – ne sumuštinis ir nereikia jos tepti sviestu ar aliejumi. Šlapimo mėgėjams reikia priminti, kad sterilus būna tik vaiko šlapimas. Dažnas suaugęs žmogus, ypač vyresnio amžiaus, serga inkstų ligomis ir jo šlapime būna bakterijų – uždėję tokį tvarstį rizikuojate užteršti žaizdą mikrobais. Jeigu mėgstate geltonos spalvos skysčius, geriau vartokite furacilino tirpalą ar ramunėlių nuovirą.

Avevita klinika

TAIP PAT SKAITYKITE