REXSAN

Gydytojui pataria kompiuteris

Navigacijos sistema praverčia ne tik kelionėje. Gydytojams ji padeda operacinėje. Klaipėdos apskrities ligoninės traumatologai ortopedai kelio sąnarį protezuoja, paisydami kompiuterinės programos duodamų patarimų.

Kelio sąnario keitimo operacijų iki tol atlikta tūkstančiai. Naujosios technologijos palengvina darbą medikams, o pacientus apsaugo nuo gydytojų klaidų.

Keičiant susidėvėjusį kelio sąnarį medikams tenka paplušėti. Protezai pritaikomi žmonėms, kuriems sužalotas sąnarys, deformavęsi kaulai. Tad dar prieš operaciją svarbu numatyti protezo modelį, kaip jis bus įsodintas. Navigacijos sistema suteikia tokią galimybę.

Kaip vaizdžiai pasakojo ligoninės traumatologas ortopedas Zigmas Juzumas, kelio sąnario protezas kaulą turi atitikti taip, kaip naujas batas tikti pėdai.

Paciento rentgeno ar magnetinio rezonanso tyrimų duomenys suvedami į kompiuterį. Navigacijos sistema gydytojui padeda tiksliau įsodinti sąnario protezą, o kompiuterinė sistema parodo, kokius daryti kaulo pjūvius, kaip lankstysis sąnarys. Netiksliai pakreipus protezą, vėliau gali iškrypti kojos ašis arba tinkamai nesilankstyti sąnarys.

Per šią operaciją atliekama daug pjūvių, tad čia vėl į pagalbą skuba navigacijos sistema. Patariama, kaip kuo tiksliau atlikti pjūvį, taip pat padedama išvengti klaidų ir mokoma tikslumo.

Z.Juzumas klubo ir kelio sąnarių keitimo operacijas prilygino šuliniui: per nedidelį odos pjūvį gilumoje neįmanoma matyti visko, ko reikia: kraujagyslių, nervų, raiščių. Navigacijos sistemos nupieštas erdvinis vaizdas padeda jų nekliudyti.

Kol kas klaipėdiečiai mokosi, tad operacijos vyksta lėčiau. Bet užsienio gydytojų praktika rodo, kad vėliau sąnario keitimo operacijų laikas sutrumpėja.

Per operaciją kompiuterinė programa fiksuoja kiekvieną žingsnį. Šie duomenys praverčia vėlesnei rezultatų analizei, padeda mokytis kitiems medikams.

Šią navigacijos sistemą ateityje tikimasi panaudoti ir klubo sąnario keitimo, neochirurginėse operacijose.

Prieš metus bendrovės „Stryker” navigacijos sistemą išbandė Kauno medicinos universiteto klinikų neochirurgai, taip pat Kauno Raudonojo Kryžiaus klinikinės ligoninės ortopedai traumatologai.


Specialisto komentaras

Gedas Raulinaitis, kompanijos „Stryker” atstovės Lietuvoje bendrovės „Limeta” komercijos direktoriaus pavaduotojas

Navigacijos sistemos ateina į Lietuvos ligonines. Artimiausius penkerius metus jos bus naudojamos ne tik per ortopedines, bet ir neochirurgines, stuburo, nosies, ausų bei gerklės operacijas. Europos plėtros programoje 2008–2010 metams skirta apie 10 mln. litų įsigyti neochirurgijai pritaikytą navigacijos sistemą. Šiuo metu ją jau naudoja kauniečiai. Iki 2010 m. planuoja įsigyti Vilniaus ir Klaipėdos ligoninės. Už skirtas lėšas dar būtų galima įsigyti keturias navigacijos sistemas. Po vieną jų ateityje turės visos didžiosios Lietuvos ligoninės.

Avevita klinika

TAIP PAT SKAITYKITE