Biorythm

Garbus amžius – ne nuosprendis dantų sveikatai

Garbus amžius – ne nuosprendis dantų sveikatai

Kad žmogus savo gyvenimo rudenį sutiktų su sveikų dantų džiugia šypsena ir ilgai gyventų visavertį gyvenimą laimingas, svarbu rūpintis savo sveikata nuolat, nuo mažų-jaunų dienų. Vaiko sveikatai didelę įtaką turi jo priežiūra, auginimo, vystymosi, ugdymo bei aplinkos sąlygos. Tačiau suaugęs žmogus jau gali pasirūpinti savimi pats.

Realybė tokia, kad dantų problemos gali sukelti ir dažnai sukelia kitas sveikatos problemas. O šios jau aštrėja ir dėl paties amžiaus, ir dėl priežasčių, sukauptų per didesnį kiekį savo amžiaus metų. Tačiau amžius pats savaime nėra nuosprendis. Kiekvieno žmogaus sveikata didžiąja dalimi yra jo paties rankose. Burnos ir dantų būklė yra labai svarbi viso organizmo sveikatos sąlyga. Nė vienas organas nedirba izoliuotas nuo viso organizmo, ir jo liga – viso organizmo liga.

Nepageidaujamus vyresniojo amžiaus žmonių dantų, žandikaulių ir burnos gleivinės dažniausius pokyčius išvardija pranešime žiniasklaidai Kauno odontologijos klinikos „Angitia“ burnos higienistė Gabija Babrauskaitė.

Atsitraukia dantenos (recesija), apnuoginami dantų kakleliai, tad padidėja jų jautrumas karštam arba šaltam maistui ir gali skaudėti valantis dantis kietesniu dantų šepetėliu. Dylantį dantų paviršių sustabdyti ir atkurti buvusią formą bei apsaugoti nuo erozijos apnuogintus dantų kaklelius galima odontologijos klinikoje estetinėmis plombomis arba kitomis specialiomis medžiagomis su fluoru.

Dylantys apnuoginti dantų kakleliai ir kramtomasis paviršius dar labiau padidina jautrumą. Niekur nepabėgsime nuo fakto, kad dantys per visą gyvenimą tiesiog dėvisi. Maisto atsikandimas, kramtymas, dantų griežimas (bruksizmas), netaisyklingas sukandimas, rūgštūs maisto produktai ir gėrimai bei kitos priežastys pamažu silpnina dantų emalį. Todėl vyresniame amžiuje reikėtų vengti labai kieto maisto.

Džiūstanti burnos gleivinė yra dažna vyresniųjų žmonių burnos sveikatos problema, tačiau nėra natūrali amžiaus pasekmė. Priežastimi gali būti padidėjusio vaistų vartojimo šalutinis poveikis. Džiūstanti burnos gleivinė mažina atsparumą bakterijoms ir yra viena didžiausių dantų ėduonies priežasčių. Todėl jos negalima ignoruoti ir būtina apie tai pranešti gydančiajam arba šeimos gydytojui. Galima naudoti įvarius purškalus, kasdienį burnos skalavimo skystį, dažniau gerti vandenį, naudoti kramtomą gumą seilių išsiskyrimo skatinimui, didinti aplinkos oro drėgnumą namuose, vengti burną džiovinančio ar sausai burnai kenkiančio maisto, pvz., kavos, gėrimų su angliarūgšte, alkoholinių gėrimų, rūgščių vaisių sulčių.

Gelsta ir tamsėja dantys. Po dantų emale esantis dentinas kartu žmogaus metais keičia spalvą natūraliai, o danties emalio sluoksnis plonėja. Įvairus dažantis dantis maistas – net ir paprasčiausia juodoji arbata ar kai kurie vaistai – pamažu keičia dantų spalvą. Tad per plonesnį emalio sluoksnį aiškiau matosi tamsėjančio dentino spalva. Tie pakeitimai gali būti sąlyginai nežymūs, tačiau per gyvenimą susikaupia, ir vyresniame amžiuje dantų spalva jau būna aiškiai pakitusi. Šis pokytis nėra tokia rimta problema, kaip dylantys dantys arba periodontitas, tačiau vis tiek nemalonus.

Dantenų ir periodonto uždegimas periodontitas – dažna vyresniųjų žmonių dantų problema, tačiau ji nėra natūrali amžiaus pasekmė. Periodontitas ir jo sukeliamas dantų, dantenų ar net kaulo irimas, dantų praradimas, vyresniame amžiuje pasireiškia dažniausiai dėl netinkamos dantų priežiūros ir nereguliarios burnos higienos.

Rečiau nei kas 6 mėn. atliekant burnos higieną, iš maisto likučių, bakterijų, virusų ir seilių mišinio, formuojasi kietos apnašos – dantų akmenys; juos pašalinti gali tik burnos higienistas. Nepašalinus laiku dantų akmenų, jie „skverbiasi“ po dantenomis ir slenka gilyn link žandikaulio kaulo, sukeldami periodonto uždegimą ir atpalaiduodami dantis. Nesuteikus laiku pagalbos, dantų nebelieka.

Nyksta žandikaulio kaulas. Dantų praradimas, pats būdamas dažnesne vyresniųjų žmonių problema, savo ruožtu sukelia kitų bėdų. Jei trūkstamų dantų vietoje neįsriegiami implantai arba kramtoma tik viena burnos puse, žandikaulio kaulas pradeda tirpti. Tuomet nykstančio žandikaulio kaulo tūrio dažnai neužtenka įsriegti vieno ar kelių dantų implantams, ir belieka trūkstamą kaulo kiekį priauginti. Žandikaulio kaulo nykimą galima stabdyti tik dantų implantais, o atkurti – tik priauginus nuosavu arba natūralios kilmės dirbtiniu kaulu.

Pabrėžtina, kad visi šie pokyčiai yra tarpusavyje glaudžiai susiję. Kuo daugiau dėmesio yra skiriama burnos ir dantų sveikatai nuo ankstyvos vaikystės, tuo mažiau problemų sulaukiama senatvėje. Taisyklingai prižiūrint dantis visą gyvenimą bei reguliariai atliekant burnos higieną ir užplombavus vos prasidedantį paviršinį dantų ėduonį, nuosavus dantis galima išsaugoti taip pat visą gyvenimą kaip viso organizmo puikios sveikatos svarbią sąlygą.

www.angitia.lt

+370 699 37 323265
+370 699 05758

seraninas

TAIP PAT SKAITYKITE