Famisano

Burnos higiena ir cukrinis diabetas – save palaikantis ciklas?

Burnos higiena

Vienareikšmiškai įrodyta, kad periodonto uždegimas periodontitas gali paaštrinti esamas ligas ir sukelti naujas, įskaitant ir cukrinį diabetą, kaip galimą periodontito komplikaciją. Todėl sergantieji cukralige turėtų ypatingai kruopščiai valyti ir prižiūrėti dantis, – konstatuoja Kauno odontologijos klinikos „Angitia“ burnos higienistė Gabija Babrauskaitė. 

Nustatyta, kad prisižiūrinčių dantis gliukozės lygis kraujyje yra daug geresnis nei pacientų, sergančių dantenų ligomis. Ir atvirkščiai: dantenos paprastai būna sveikesnės žmonių, kurių gliukozės kiekis kraujyje atitinka normą.

Burnos higiena

Kokios yra dantenų ligų ir cukrinio diabeto sąsajų priežastys? 

  • Aukštas cukraus kiekis kraujyje silpnina baltuosius kraujo kūnelius – pagrindinius kovotojus su infekcija. 
  • Kai kraujyje būna daug cukraus, jo netrūksta ir seilėse. O cukrus – pagrindinis bakterijų maistas. 
  • Cukrinis diabetas, kaip ir kai kurie medikamentai, gali sukelti burnos džiūvimą, seilių nepakankamumą. Todėl cukraligė padeda bakterijoms daugintis ir apsunkina periodontito prevenciją bei gydymą. 
  • Cukriniu diabetu sergančių žmonių uždegiminė reakcija yra daug stipresnė nei sveikų, todėl kietieji dantų audiniai suyra sparčiau. 
  • Periodontitas savo ruožtu pasunkina cukrinio diabeto keliamų sveikatos problemų suvaldymą.

Neskaitant sausos burnos, gingivito ir periodontito bei sulėtėjusio audinių atsistatymo, cukriniu diabetu sergantiems pacientams yra didesnė rizika susirgti ir kitomis burnos ligomis; tarp vienų dažniausių susirgimų yra burnos gleivinės grybelinės infekcijos.

Burnos higiena

Kokia yra šio save palaikančiojo ciklo prevencija? 

  • Norint išvengti rimtesnių dantų bei dantenų ligų, svarbu du kartus per metus lankytis pas burnos higienistą bei pofilaktinei dantų apžiūrai ir būtinai pasakyti, jei yra diagnozuotas cukrinis diabetas. „Angitia“ klinikoje burnos higienistė, kruopščiai nuvalydama kietąsias bei minkštąsias dantų apnašas, kartu atlieka ir profilaktinę dantų apžiūrą. 
  • Apie cukrinį diabetą svarbu informuoti visų sričių odontologus, į kuriuos tenka kreiptis ir dėl kitų procedūrų, o ypač – dėl chirurginių burnos intervencijų: krūminio arba netaisyklingai dygstančio protinio danties rovimo, žandikaulio kaulo priauginimo, sinuso dugno pakėlimo, dantų implantų sriegimo ir pan. 
  • Jei dantenos paraudusios, patinusios ar lengvai kraujuoja, apsilankyti pas odontologą būtina nedelsiant. Tai gali būti pirmieji dantenų uždegimo ženklai.
  • Odontologui svarbu žinoti ir gydančiojo gydytojo paskirtų naudojamų receptinių vaistų pavadinimus. 
  • Nors du kartus dienoje valytis dantis dantų pasta su fluoru. Geriausia – po kiekvieno valgio.
  • Bent kartą dienoje valytis tarpdančius dantų siūlu.
  • Jei rūkote – svarbu šio žalingo įpročio atsisakyti visam likusiajam gyvenimui. Rūkymas padidina dantenų ligų riziką, apsunkina jų gydymą ir pasunkina cukrinio diabeto eigą.
  • Pasirūpinti visaverte, subalansuota mityba.
Burnos higiena

Sergantiesiems cukriniu diabetu svarbu kontroliuoti gliukozės kiekį kraujyje. Tai padeda išvengti ne tik dantų problemų, bet išsaugoti ir kitų organų sveikatą, o ypač – akių ir nervų bei širdies ir kraujagyslių sistemų. 

Iš visų cukrinio diabeto ir dantų problemų ryšį rodančių statistikų svarbu nepamiršti svarbiausios: besilaikantys tinkamos burnos higienos ir tinkamai prisižiūrintys gliukozės kiekį kraujyje dantų problemų turi ne daugiau už sveikus.

www.angitia.lt
https://www.facebook.com/angitiaklinika/

Angitia

TAIP PAT SKAITYKITE