Bruksizmas yra periodiškas ir nevalingas kramtymo raumenų susitraukinėjimas, o rezultatas – žmogus griežia dantimis. Dantimis griežiama naktį miego metu, o dieną – nesuvaldžius neigiamų emocijų.
Pats bruksizmas yra neurologinio pobūdžio sutrikimas ir neurologų diagnozuojamas vadinamose miego klinikose, tačiau patyręs odontologas iš tam tikrų požymių gali tai įtarti apžiūrėjęs pacientą odontologo kėdėje. Bruksizmas yra ypač žalingas sveikatai.
Pagrindiniai simptomai, leidžiantys įtarti bruksizmą, yra šie:
- neaiškios kilmės žandikaulių skausmas;
- stipriai padidėjęs dantų jautrumas;
- nudilęs kramtomojo dantų paviršiaus emalis;
- prasidedantis periodontitas;
- pasikartojantys galvos skausmai;
- nuolat pažeidžiamos dantų plombos ir dirbtinės karūnėlės;
- apatinio žandikaulio kaulo, raumenų bei sąnario ir kitos sveikatos problemos.
Įvairių tyrimų duomenimis, nuo bruksizmo kenčia 8 % – 31 % žmonių. Nors yra įvairūs bruksizmo gydymo eksperimentiniai būdai, kol kas nieko patikimai veikiančio nėra atrasta. Todėl geriausia, kaip galima sau padėti – tai siekti subalansuotos stabilios psichologinės būsenos ir suvokti, kad jokios emocijos, o juo labiau – neigiamos, nėra geras patarėjas. Todėl visas galimas problemas racionaliau spręsti ramiai ir dalykiškai.
O jeigu susizgrimbama, kad problemas kelia jau pats bruksizmas – svarbu nedelsiant pasirūpinti ir simptominiu gydymu, t. y. bruksizmo sukeltų žalingų sveikatos pasekmių prevencija, kiek įmanoma sumažinant jų daromą žalą. Ta prevencija – tai specialios odontologinės kapos, apsaugančios nuo tiesioginio dantų sąlyčio ir jų žalojimo nakties miego metu.
Naktinis dantų griežimas, arba bruksizmas, gali pasireikšti po didelio nuovargio arba streso. Žmonės dažnai net nežino, kad turi šią naktinę problemą, kol neišgirsta dantų griežimo kiti šeimos nariai arba nenustato odontologas pagal nugriežtus dantis ir dažnai krentančias plombas. Todėl naktinis bruksizmas gali tęstis ilgą laiką ir sukelti daug burnos bei kitų susietų sveikatos problemų.
Dantų griežimo problemų turintiems žmonėms ypač svarbu atsižvelgti į dantų vainikėlių, implantų, plombų, laminačių, dantų tiltų ir pan. tvirtumą ir ilgalaikiškumą; šie parametrai dažnai būna net svarbesni už estetinę išvaizdą. Antraip gali tekti nuolat lankytis pas odontologą dėl nudilusių ir pažeistų dėl bruksizmo dantų vainikėlių atkūrimo. Tai nėra labai palanku paciento sveikatai ir piniginei.
Apsisaugoti nuo naktinio bruksizmo „Angitia“ klinikoje rekomenduojamos specialios kapos, užsidedamos prieš einant miegoti ir nusiimamos ryte. Jos gaminamos individualiai pagal žandikaulio ir dantų formą ir stabilizuoja dantų sukandimą (palaiko dantis stabilioje vietoje) bei tolygiai paskirsto dantų lankui apkrovas stipraus nevalingo sukandimo metu. Kapos apsaugo dantų emalį nuo skilinėjimo ir kramtomąjį paviršių nuo nudilimo, o danties kaklelį nuo pažeidimų.
Dieninio bruksizmo atvejai yra retesni, nei naktinio.
Yra daug įvairių kapų rūšių, tarp jų – ir bruksizmo, įvairiems atvejams, pvz., netaisyklingam sukandimui, jau nudilusiems dantims ir kt. Todėl paskirti konkrečias apsaugos nuo bruksizmo priemones gali tik patyręs odontologas, atlikęs detalią paciento nudilusių dantų būklės diagnostiką. „Angitia“ klinikoje tokia diagnostika atliekama, ir dantis nuo bruksizmo žalos siūloma apsaugoti individualiai pagamintomis kapomis. Bruksizmo kapų kaina priklauso nuo konkrečios kapos tipo.