Hempo

Triukšmas gali sukelti priepuolius

Triukšmas gali sukelti priepuolius

Šiais metais balandžio 27 d. minima 16-oji Tarptautinė triukšmo supratimo diena. Ši diena skirta pažymėti visuotinį susirūpinimą ilgalaikio triukšmo žala visuomenės sveikatai.

Pasaulio sveikatos organizacijos Europos regiono biuro 2011 m. kovo 30 d. pranešime spaudai skelbiama, kad dėl transporto sukeliamo triukšmo Pasaulio sveikatos organizacijos Europos regiono vakarų valstybėse gyventojai kasmet praranda 1 milijoną sveiko gyvenimo metų. Akcentuojama, kad triukšmas ne tik dirgina ar trikdo miegą, bet taip pat gali sukelti širdies priepuolius, spengimą ausyse, gali susilpninti gebėjimą mokytis.

Palyginti su kitomis Europos aplinkosaugos sritimis, aplinkos triukšmo lemiama ligų našta pagal savo mastus yra antra po oro taršos. Vienas iš trijų žmonių dienos metu yra dirginamas kelių, geležinkelių ar oro transporto triukšmo. Vienam iš penkių žmonių nakties metu yra trikdomas miegas. Šis poveikis didina širdies ir kraujagyslių susirgimų bei padidėjusio kraujospūdžio riziką. Pasaulio sveikatos organizacijos atstovų teigimu, triukšmas yra ne vien tik aplinkosaugos problema, bet ir vis didėjanti visuomenės sveikatos grėsmė.

Įgyvendinant Europos Sąjungos politiką aplinkos triukšmo valdymo srityje, valstybės įpareigotos sistemingai vertinti didžiuosiuose miestuose, šalia intensyvaus eismo kelių, geležinkelių ir oro uostų sklindantį triukšmą ir nustatyti šio triukšmo veikiamų gyventojų skaičių – sudaryti triukšmo strateginius žemėlapius. Šie žemėlapiai leidžia identifikuoti dėl aplinkos triukšmo problemiškas vietas, kuriose būtina įgyvendinti triukšmo mažinimo priemones. Pradedant 2008 m., o vėliau kas penkerius metus Europos Sąjungos valstybės įpareigotos pagal triukšmo strateginio kartografavimo rezultatus rengti triukšmo prevencijos veiksmų planus. Šiomis priemonėmis Europos Sąjungos institucijos siekia suderintomis procedūromis ir metodais aktyviau spręsti aplinkos triukšmo problemas.

Valstybinė visuomenės sveikatos priežiūros tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos ir jai pavaldžios teritorinės visuomenės sveikatos priežiūros įstaigos pagal savo kompetenciją dalyvauja teritorijų planavimo, statybos ar ūkinės veiklos plėtros etapuose bei vertina planų ir projektų suderinamumą su triukšmo valdymą reglamentuojančių visuomenės sveikatos teisės aktų reikalavimais. Ši veikla sudaro sąlygas išvengti naujų ar išspręsti esamus žalingo aplinkos triukšmo poveikio žmonių sveikatai atvejus.

TAIP PAT SKAITYKITE