Dauguma cheminių medžiagų esančiose buitiniuose valikliuose yra tikra „periodinė lentelė”. MEA, DEA, TEA, fosfatai, triklozanas, fenoliai, įvairios kvapiosios medžiagos, dažikliai ir dervos, natrio laurilsulfatas – neįmanoma išvardyti visų kenksmingų sudedamųjų dalių, esančių mums žinomose valymo priemonėse. Deja, visiškai atsikratyti kiekvieno iš jų taip pat neįmanoma. Tik nedaugelis žmonių supranta, kad net iš dalies sumažinus toksinų naudojimą namuose galima apsisaugoti nuo daugelio daugiau ar mažiau sunkių ligų ir negalavimų. Imuninės sistemos sutrikimai, alergijos, gleivinės sudirginimai, o kraštutiniais atvejais – vidaus organų funkcijos sutrikimai – iš pažiūros nekenksmingas paviršiaus valiklis gali būti tylusis žudikas.
Kokios rūšies ekologiški produktai?
Parduotuvėse rasite daugybę valymo priemonių su išdidžia „EKO” etikete. Ekologiškos valymo priemonės, aplinkai nekenksmingas skalbimo skystis, toksinų neturintis stiklo valiklis ar antialerginis baldų purškiklis – 90 proc. rinkoje esančių produktų neturi nieko bendro su ekologiniais sprendimais. „EKO” yra tikra rinka. Ekologiška kosmetika ir maistas parduodami kaip „šviežios duonos kepalėliai”. Tai, kad etiketėje nėra aiškios informacijos, turėtų mus įtikinti, kad turime reikalą ne su aplinkai draugišku produktu, o tik su „rinkodaros triuku”. Tai, kad gaminys yra ekologiškas, rodo gaminio sudėtį patvirtinantis sertifikatas (pvz., EcoControl, ICEA, Ecocert, ECO ir kt.
Ekologiškų ir klasikinių produktų skirtumai?
Esmė slypi detalėse. Dauguma žmonių pagrindinį skirtumą tarp „EKO” ir įprastų produktų mato jų kainoje. Negalima paneigti, kad ekologiniai sprendimai yra šiek tiek brangesni už kitus. Aukštesnė kaina tiesiogiai susijusi su brangesne gamyba – tiek naudojant aplinkai nekenksmingas mašinas, tiek sveikatai saugias žaliavas. Tačiau verta paminėti, kad plovikliai be dirbtinių „užpildų” yra daug veiksmingesni. Koncentruoti skysčiai veikia daug ilgiau nei cheminės medžiagos, kuriose gausu įvairių priedų. Skirtumų yra ir daugiau. Ekologiška buitinė chemija daug ilgiau užtikrina švarą ir gaivumą, o juose esantys natūralūs eteriniai aliejai nedirgina gleivinės. Klasikinės valymo priemonės pasižymi gana specifiniu, dirbtiniu ir labai erzinančiu kvapu, kuris greitai prasiskverbia į visus tekstilės gaminius ir trikdo mūsų kasdienybę. Dirginantis kvapas gali pabloginti miego ar poilsio kokybę ir net paveikti mūsų darbą. Ekologiškuose milteliuose ar skysčiuose nėra alergenų, todėl jie saugūs beveik visiems – vaikams, naminiams gyvūnams ir žmonėms, sergantiems įvairiomis ligomis.