REXSAN

Mirtenių eterinis aliejus

eukaliptas

Arbatmedžių aliejus jau beveik prieš 100 metų buvo naudojamas Australijoje. Šiandien visame pasaulyje galima įsigyti arbatmedžių ar kitų tos pačios genties medžių (Melaleuca – Mirtenių) eterinių aliejų, jie dažnai naudojami kosmetikos ir natūralių medikamentų gamyboje.

Australijos aborigenai mirtenių genties medžius naudojo ne tik buitiniams tikslams: žievę gultų, krepšių,  ceremoninių apdarų, įkapių ir kanojų gamyboj; bet ir maistui ir gydymo tikslais. Žiedai buvo naudojami geriamam vandeniui pasaldinti, o sutrinti lapai kaip tvarstis dedami ant žaizdų ir inhaliacijoms esant peršalimui , kosuliui ar galvos skausmui. Naujojoj Kaledonijoj (Prancūzijos kolonija Ramiajam vandenyne) jis buvo naudojamas kaip oro gaiviklis ir kaip kraująsiurbius vabzdžius, ypatingai uodus, atbaidantis preparatas, taip pat geriamąjam vandeniui dezinfekuoti. Viduriniuose rytuose lapų arbata buvo naudojama esant žarnų problemoms. Prancūzijoje, dėl savo antiseptinių savybių, mirtenių eterinis aliejus buvo naudojamas ligoninėse ginekologiniams tikslams.

Kodėl šie medžiai vadinami „arbatmedžiais“ (tea tree)? Populiariausios versijos yra dvi. Viena sako, kad 1770m. su kapitonu Kuku keliavę anglų jūreiviai iš šių medžių lapų pasigamino arbatą ir todėl pradėjo juos vadinti arbatmedžiais. Kita sako, kad šie medžiai buvo taip pavadinti todėl, kad nukritę lapai ežero vandenį nudažo kaip arbatą. Tačiau jei arbatmedžiu galima pavadinti daugelį tos pačios genties medžių, arbatmedžio aliejumi (tea tree oil) galima vadinti tik tuos eterinius aliejus, kurie tam tikrais kiekiais turi 15 specifinių komponentų (apibrėžta standartu ISO 4730, 2004). Dažniausiai arbatmedžių eterinis aliejus išgaunamas iš Melaleuca alternifolia augančio Australijoje.

Mirtenių eterinis aliejus (Niaouli oil) dažniausiai išgaunamas iš Melaleuca viridiflora arba Melaleuca quinquenervia medžių lapų, ūglių ir jaunų šakelių distiliuojant vandens garais. Šių medžių lapeliai išvaizda ir kvapu yra panašūs į eukalipto, o sutrynus turi stiprų, gaivų ir truputį saldų aromatą.

Nuo seno, laikantis vartojimo patirties, mirtenių aliejus buvo naudojamas kaip priešuždegiminis ir antimikrobinis preparatas. Šiandien jau yra atliktos mokslinės studijos, kurios ne tik identifikavo eterinių aliejų sudedamąsias dalis, bet ir ištyrė jų savybes.

Mirtenių eterinis aliejus kaupia panašias medžiagas kaip ir arbatmedžių eterinis aliejus, daugiausiai terpenus. Dažniausiai arbatmedžių eterinis aliejus yra pakeičiamas mirtenių eteriniu aliejumi, kai norima išvengti truputį nemalonaus ir specifinio arbatmedžių eterinio aliejaus kvapo. Mirtenių eterinis aliejus laikomas saugiu,  netoksišku, nedirginančius ir nedidinančiu jautrumo produktu.

Mirtenių eterinis aliejus yra puikus antiseptikas. Jis pasižymi antibakterinėm ir priešvirusinėm savybėm, skatina žaizdų gijimą. Mirtenių eterinio aliejaus inhaliacijos stimuliuoja ir tonizuoja, jas galima naudoti pervargus, kai trūksta koncentracijos ar skaudant galvai. Inhaliacijoms jis naudojamas esant bronchitui ir sinusitui. Dr. Kurtas Schnaubeltas (Dr. Kurt Schnaubelt, chemikas, tyrinėjantis aromaterapiją) 2007m. pažymėjo kad mirtenių eterinis aliejus stimuliuoja imuninę sistemą ir padeda įveikti alergines reakcijas.
Medicinoje mirtenių aliejus naudojamas švitinimo terapijoje, kaip odą nuo nudegimo apsauganti priemonė. Taip pat kaip preparatas stimuliuojantis kraujo cirkuliaciją ir baltųjų kraujo kūnelių gamybą. Sportininkai mirtenių eterinį aliejų naudoja masažui, kad sumažintų raumenų įtampą.

Šiandien Mirtenių eterinis aliejus dažniausiai naudojamas aromaterapijoj ir kosmetikos gamyboj. Remdamiesi ilgalaike mirtenių eterinio aliejaus naudojimo patirtimi ir mokslinių tyrimų rezultatais Istituto Ganassini S.p.A sukūrė unikalų ir ypač patogų naudoti produktą. Iš mirtenių (Melaleuca Viridifrola) eterinio aliejaus, papildant jo poveikį eukaliptų eteriniu aliejumi, hipertoniniu jūros vandeniu ir hialurono rūgštimi, buvo sukurti unikalūs produktai – Tonimer balsamic nosies geliai.

Tonimer balsamic nosies gelis skirtas esant bet kokios kilmės slogai ar užgulusiai nosiai. Šie produktai nosį atkemša osmosiniu būdu – atimdami vandenį iš nosies gleivinės, todėl yra saugūs vartoti ilgesnį laikotarpį nei įprasti nosies lašai.

TAIP PAT SKAITYKITE