Mollers

Atitolinkime alergiją!

Ar tiesa, kad vis jaunesni vaikai tampa alergiški namų dulkėms? Kodėl svarbu, kad naujagimio kambaryje būtų kuo mažiau dulkes kaupiančių daiktų?

Iš mamos laiško: „Mano dukrytei – 11 mėn. Neseniai gydytojai jai nustatė alergiją dulkių erkutėms. Aš labai nustebau, nes maniau, kad šios rūšies alergija kamuoja vyresnius vaikus. Kodėl vis jaunesni vaikai suserga alergija?“ Živilė


Konsultuoja gydytoja alergologė Nemira Vaičiulionienė

Ar tiesa, kad alergija namų dulkėms yra nustatoma vis mažesniems vaikams. Kodėl?

Prieš 20–25 m. ji dažniau pasitaikydavo darželinio ar mokyklinio amžiaus vaikams. Priežasčių daug. Viena jų – dabartinių vaikų organizmas tapo mažiau atsparus, nei kažkada buvo mūsų tėvų ar senelių, lengvai sudirginamas. Nestipri imuninė sistema neapsigina ir pradeda reaguoti į aplinkos alergenus. Aplinka, kurioje gyvena vaikas, gali pakeisti net ir jo gerą įgimtą atsparumą. Svarbu maistas, kurį valgo mama per nėštumą, antibiotikai, kurie patenka į dar negimusio kūdikio organizmą, jeigu nėščioji jų vartojo. Įtakos turi ir vadinamoji buitinė chemija bei daugelis kitų veiksnių. Tai priežastys, kurios gali įjautrinti organizmą ir vaikas pradeda reaguoti į namų dulkes, šunį, katę, žiedadulkes.

Šiuolaikiniame pasaulyje turbūt sunku pašalinti visas šias priežastis, mes valome namus su specialiomis priemonėmis, besilaukdamos geriame vitaminų, kartais prireikia ir antibiotikų…

Vis dėlto reikėtų stengtis per nėštumą nevartoti vaistų ir ypač antibiotikų, kurie pakeičia visą kūdikio biostruktūrą. Antibiotikai naikina ne tik mamos, bet ir dar negimusio kūdikio organizmo mikroflorą, kuri, kaip žinoma, yra reikalinga. Antibiotikai gali pakeisti ir kūdikio genetinį fondą. Susilpnėjus atsparumui organizmas nesusidoroja su aplinkos alergenais. Besilaukiančiai mamai nėra gerai vartoti ir vitaminų. Kartais jie reikalingi, tarkim, kai hemoglobinas labai žemas, kai moteris sirguliuoja, silpnai jaučiasi. Tačiau vis tiek turėtų pabandyti vitaminų atsargas papildyti keisdama mitybą arba vartoti vieną kitą vitaminą, kaip tik tokį, kurio jos organizmui trūksta, o ne multivitaminų. Kaip sakiau, visi vaistai veikia mūsų ir dar negimusio kūdikio organizmą ir mažylis jau gimsta būdamas dirglus aplinkai. Jeigu kūdikis netrukus dar ir suserga, dar labiau susilpnėja jo imunitetas ir mažiau kovoja su aplinkos dirgikliais.

Ką daryti, jeigu matome, kad kūdikis jautrus namų dulkėms, kas išduoda alergiją?

Dar prieš gimstant mažyliui reikėtų tėvams pagalvoti, ar giminėje yra alergiškų žmonių. Jeigu taip, geriau iškart paruošti namus, kad kuo mažiau juose kauptųsi dulkių ir užkirsti kelią ankstyvajai alergijai. Kuo vyresnis vaikas suserga alergija, tuo lengviau jį gydyti. Tinkamai sutvarkę namus mes tarsi atitolinsime priešą ir vėliau jis nebus toks agresyvus, koks būtų mažam kūdikiui.

2 „sveiko“ kambario principai

Kambarys, kuriame miegos kūdikis, negali būti prikrautas daiktų: pledų, apklotų, minkštų žaislų. Jame turi būti tik tai, kas
reikalinga. Svarbu, kad ir spintoje nebūtų per daug drabužių, tik reikalingiausi. Ant baldų irgi patartina laikyti kuo mažiau daiktų, kad būtų patogu dažnai nuvalyti dulkes. Jeigu kūdikiui arba vaikui nustatyta alergija, šių principų privalu ypač griežtai laikytis.

Itin svarbi patalynė. Ji turi būti tokia, kurioje negyvena dulkių erkutės, lengvai prižiūrima ir skalbiama. Patartina užvalkalus rinktis šviesios spalvos, nes tamsūs audiniai gali dirginti odą. Per daugelį metų pastebėjau, kad daug vaikų yra alergiškų dulkių erkutėms, kurie nuo gimimo miegojo ant kokoso čiužinių.

TAIP PAT SKAITYKITE