Nobel biocare

Plaukų slinkimas gali tapti plikimo požymiu!

Plaukai – viena iš svarbiausių įvaizdžio detalių, pabrėžiančių mūsų individualumą. Pripažinkime, kad plaukų žavesį lemia ir teigiamos emocijos, grynas oras, geras miegas ir atsakingai parinktos plaukų priežiūros priemonės. Mūsų plaukų grožis, kaip ir odos bei nagų, priklauso nuo to, kaip mes jais rūpinamės. Pastebėjus, kad plaukai pradėjo intensyviai slinkti, reikėtų kuo greičiau imtis priemonių. Kuo anksčiau susirūpinsite, tuo lengviau bus kovoti ir sustabdyti plaukų slinkimą, išvengti didelio kiekio plaukų praradimo. Žmogus turi apie 100 000 galvos plaukų. Šiek tiek slenkantys plaukai – normalus reiškinys. Normaliai kasdien netenkama 20-100 plaukų, didesnis kiekis pastebimas plaunant galvą. Normaliai tiek pat jų ir atauga. Tačiau jei pastebėjote, kad plaukų, net ir labai vešlių, sumažėjo, rūpintis vertėtų pradėti nedelsiant. Ilgalaikis negydomas plaukų slinkimas gali sukelti nuplikimą.

Yra skiriamos trys plaukų augimo fazės: augimo (anageninė), nykimo (katogeninė) ir ramybės (telogeninė). Per aktyvaus augimo fazę auga apie 85 % visų galvos plaukų, vidutiniškai šį fazė trunka 33 mėn. Šiuo laikotarpiu plaukai auga apie 1,5 cm per mėnesį. Likę 15 % būna nykimo fazėje, kuri trunka keletą dienų ir ramybės būsenoje, trunkančioje apie 100 dienų. Pasibaigus aktyvaus augimo fazei, plaukų šaknų medžiagų apykaita sulėtėja. Todėl jie nustoja augti ir šaknys suragėja. Vėliau nauji plaukai išstumia senus, kurie paprasčiausiai iškrenta. Plaukų folikulai per kiekvieną fazę atrodo skirtingai, todėl tai svarbu nustatant plaukų slinkimo priežastis.

Kodėl slenka plaukai? Priežasčių, dėl ko plaukai silpnėja ir slenka, yra gana daug: dėl nepalankaus kai kurių lėtinių ligų gydymui vartojamų vaistų poveikio plaukų folikulams, dėl chemoterapinio gydymo sergant onkologinėmis ligomis, dėl sisteminių ir infekcinių ligų, streso, blogos mitybos ir higienos įpročių. Pagal odos pažeidimą plikimas skirstomas į nerandinį ir randinį. Esant nerandiniam plikimui apžiūrint odos plotą matomos plaukų folikulų žiotys. Randinis plikimas pasireiškia tuomet, kai nuplikusiame arba plinkančiame odos plote kilus uždegimui pažeidžiami plaukų folikulai ir jie daugiau nebeatauga. Ligos diagnozė ir gydymas priklauso nuo plikimą sukėlusios priežasties, kurią nustato gydytojas. Nerandinis plikimas gali būti paveldėtas, difuzinis ir židininis.

Verta pažymėti, kad difuzinis – lėtinis plaukų slinkimas dažniau pasireiškia moterims, net jei jaunystėje jos turėjo labai tankius, storus plaukus. Ši problema tampa pastebima  po 40 – mečio, plaukai slenka tam tikrais laikotarpiais, kurie gali užsitęsti net iki 72 mėnesių. Plaukai ima slinkti staiga, jų iškrenta labai daug. Manoma jog taip atsitinka dėl neaiškaus, bet proporcingo jų augimo ciklų sutapimo. Plaukų šaknų stimuliavimas gali padėti sureguliuoti šiuos ciklus, taigi, ir sulėtinti plikimo progresavimą ir net visiškai jį sustabdyti.

Paveldėtas androgeninis plaukų slinkimas pasireiškia sulaukus 12 – 40 m. Tai plikimas, atsirandantis dėl paveldėtos plaukų folikulų savybės neįprastai reaguoti į normalų kraujyje  esančių vyriškų hormonų (androgenų) lygį, t.y. plaukų folikulai traukiasi ir trumpina augimo fazę, bei ilgina ramybės fazę. Apie 90 proc. vyrų plaukai išretėja kaktos šonuose, iš jų 50 proc. plikimas progresuoja. Išretėjusius plaukus turi ir moterys, nors ši problema retai progresuoja iki visiško nuplikimo. Ji gali prasidėti jau paauglystėje, bet dažniausiai sustiprėja po menopauzės. Pasiekus 50-metį, netgi pusės visų moterų plaukai tampa nebe tokie tankūs. Dėl to kaltas vyriškas hormonas testosteronas, kurio yra ir moterų organizme. Moterims plaukai slenka kitaip negu vyrams – dažniausiai pradeda slinkti nuo šonų ar galvos viršutinės dalies.

Su kokiomis plaukų ir galvos odos problemomis dažniausiai kreipiamasi pas gydytojus?

Šių dienų rykštė – seborėjinis dermatitas. Tai dažna uždegiminė odos liga, kuriai būdingas riebalinių liaukų suaktyvėjimas, odos uždegimas, niežėjimas, gausios geltonos pleiskanos, greitai besiriebaluojantys plaukai ir blizganti oda. Šiai ligai pasireikšti svarbus genetinis polinkis, biotino, piridoksino, riebiųjų rūgščių trūkumas, provokaciniai veiksniai: nervinis stresas, skrandžio veiklos sutrikimai, ligos eigą blogina prisidėjusi mieliagrybio infekcija. Labai dažnai kartu su kūno bėrimais išberiama ir galvos oda sergant žvyneline. Tai paveldimas uždegiminis autoimuninis susirgimas, kurį provokuoja stresinės situacijos, infekcijos, netinkama mityba ir nesilaikymas poilsio rėžimo.

Vyriškojo tipo plikimas sutinkamas labai dažnai, tačiau daugeliui pacientų tai ne pagrindinė problema, o ir sužinoję apie reikalingą ilgalaikį šios ligos gydymą pacientai jo atsisako.

Kitaip į plaukų slinkimą reaguoja moterys, tai labai atsakingai besigydančios pacientės, todėl ir gydymo rezultatai pasiekiami greičiau. Moterų plaukų slinkimas dažnas dėl anemijos, todėl pirmiausia reikėtų atlikti kraujo tyrimus, be to, moterims dažniau pasitaiko skydliaukės ligos bei lytinių hormonų sutrikimai. Taip pat plaukus gali žaloti ir nekokybiški plaukų dažai ar prastos plaukų priežiūros priemonės.

Ką daryti, jeigu nepavyksta nustatyti priežasčių bet plaukai ir toliau retėja, slenka ir lūžta?

Bet kokiu atveju reikalinga gydytojo konsultacija. Taip, deja, bet pasitaiko, kad nepavyksta nustatyti plaukų slinkimo priežasčių arba aplinkybės nepalankios, kad galėtume išvengti streso. Tokiais atvejais tinka gerinančios galvos  odos  kraujotaką, plaukus stiprinančios procedūros bei priemonės.

Kas dar, be nesėkmingos genų kombinacijos, gali skatinti plaukų slinkimą? Stresas! Moterims, kurių gyvenimas kupinas streso, plaukai itin stipriau slenka beveik 10 kartų dažniau. Tam įtakos turi ir neaktyvi skydliaukė. Alopecijos priežastimi gali tapti nėštumas, kai dėl estrogenų poveikio sutrinka plaukų folikulų pajėgumas, jų augimo ir ramybės ciklai, todėl plaukai nebegali augti kaip įprasta. Kartais tai gali būti nulemta staigaus estrogenų lygio sumažėjimo po gimdymo, taip pat organizme ima trūkti vitaminų bei mineralų. Tai paveikia ir plaukų sveikatą, jie ima silpnėti ir slinkti. Dar viena plaukų retėjimo priežastis – oralinių kontraceptikų, slopinančių natūralių hormonų gamybą, vartojimas. Nustojus juos vartoti, po kurio laiko organizmas vėl prisitaiko, nusistovi normalus hormonų gamybos ciklas, ir plaukai vėl ima augti.

Kodėl  plaukų retėjimą neretai pastebi moterys, besilaikančios dietų? Plaukų folikulų ląstelės – vienos aktyviausių mūsų organizme. Šis nepaprastas aktyvumas reikalauja didelių energijos resursų. Jeigu laikantis dietos pristinga maisto medžiagų, ima strigti ir plaukų ląstelių gamyba. Jų folikulai pereina į ramybės fazę, o vėliau iškrenta. Panašiai plaukai reaguoja ir į vitaminų (ypač svarbūs B grupės vitaminai bei biotinas) stoką. Plaukai silpnėja ir dėl geležies trūkumo sergant mažakraujyste, dėl cinko bei kai kurių kitų elementų, ypač vario, kuris atsakingas už geležies įsisavinimą, stokos, persirgus sunkiomis infekcinėmis ligomis, patyrus operaciją ir sunkių emocinių išgyvenimų. Tiesa, kad patyrę didelį skausmą, netektį, baimę žmonės pražyla… Emocinis šokas, ilgalaikis stresas, įtampa, kaip ir bet koks nepalankus nervų sistemos procesas, neigiamai veikia ir plaukų augimą bei sveikatą.

Ar įmanoma išsaugoti plaukus ir pažadinti snaudžiančius plaukų folikulus? Priemonių, padedančių kovoti su plaukų slinkimu, veiksmingumas priklauso nuo jų sudedamųjų dalių. Sisteminiam gydymui skiriamų antiandrogeninių preparatų dažnai atsisakoma dėl galimo šalutinio poveikio: libido, potencijos sutrikimų ar net depresijos. Plačiai naudojamas minoksidilio tirpalas visiškai netiks, jeigu plaukai pradėjo slinkti dėl mažakraujystės, ar žmogus turi jautrią odą. Tačiau preparatai, kurių sudėtyje yra sintezuotų užkrūčio liaukos peptidų, tinka norint atlikti sisteminį gydymą ir išlaikyti pasiektą rezultatą. Tai įrodo klinikinės studijos atliktos patikimiausiuose Europos universitetinėse ligoninėse ir dermatologijos klinikose: Vokietijoje, Austrijoje, Italijoje. Patartina rinktis priemones, kurios skatina ląstelių regeneraciją, atkuria ir apsaugo plaukų folikulus nuo sunykimo, stimuliuoja limfocitų prolifiraciją. Nereikia tikėtis žaibiško rezultato. Akivaizdus poveikis pastebimas po 8-12 savaičių ir būtinas nuoseklus ir reguliarus medicininių priemonių naudojimas. Taip pat patartina sveikai maitintis, paisyti darbo ir poilsio režimų.

Mokslinių tyrimų duomenys liudija:  80 proc. vyrų ir 65 proc. moterų patiria nemalonumų dėl įvairių plikimo formų.

Sveiko žmogaus apie 85 proc. visų plaukų yra aktyvaus augimo fazėje ir tik 15 proc. yra ramybės ir iškritimo fazėje.

 

TAIP PAT SKAITYKITE