Mollers

Ruduo – skrandžio ligų metas

Dažnas galvoja, kad to priežastis – gausus obuolių, kriaušių, pupelių bei kitų rudens gėrybių vartojimas, ir gydytis bando naudodami įvairius virškinimo fermentus, o deginimą galugerklyje gesina gerdami sodą. Toks gydymas daugeliu atveju duoda tik laikiną pagerėjimą. Negalavimams pasikartojus, kartoja ir minėtą gydymą.

Taip neretai užleidžiamos skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligė, uždegimai, įvairūs refliuksai, o, neretai – ir vėžys.

Šiuolaikinės diagnostikos priemonės leidžia gana tiksliai diagnozuotiminėtų negalavimų priežastis ir sėkmingai išgydyti daugelį ligų, jeigu jos tik nėra pernelyg toli pažengusios. Problema yra ta, kad daugelis žmonių arba neskiria pakankamai dėmesio minėtiems negalavimams (iškyrus tuos atvejus, kai skausmas tampa stiprus ir beveik pastovus), arba visai be gastroskopijos (stemblės, skrandžio, dvylikapirštės žarnos apžiūrėjimas iš vidaus specialios optinės aparatūros pagalba). Minkštame, lanksčiame apvalkale įmontuotas šviesos laidininkas, kurio gale – optinė sistema, perteikianti tikslų ir padidintą tiriamojo organo vaizdą – atsargiai įvedamas į stemblę (prieš tai nujautrinus ryklę), po to – į skrandį ir – pagaliau – į dvylikapirštę žarną. Šios procedūros metu galima ne tik gerai apžiūrėti minėtus organus bei įvertinti pakitimus juose, bet ir paimti histologiniam tyrimui audinio gabalėlį iš įtartinų vietų ar net atlikti kai kuriuos gydomuosius veiksmus.

Kaip elgtis, jei iki tol jokių negalavimų nejautusį žmogų staiga ėmė varginti pykinimas, skausmai ar sunkumo jausmas po krūtine? Pirmiausia reikėtų bent pusdieniui atsisakyti maisto ir gerti pakankamai skysčių (geriausiai – vandens ar vaistažolių arbatos) ir, negalavimams praėjus, dar bent vieną dieną maitintis tik lengvai virškinamu maistu: džiuvėsiais, košėmis, arbatomis. Tačiau visai negalima delsti, jei vėmimas nesiliauja ir, tuo labiau, – jei žmogus išvemtame turinyje pastebėjo kraujo priemaišas, pasituštino juodomis išmatomis, ar pajuto ryškų bendrą silpnumą. Tai – vidinio kraujavimo požymiai, ir pagalba būtina nelaukiant. Kraujavimą dažniausiai sukelia dvylikapirštės žarnos, skrandžio bei stemblės išopėjimai, kurie dažniausiai išsivysto sergant opalige ar vėžiu.

Reikėtų atidžiau įsiklausyti į negalavimus po krūtine ir nebandyti susigyventi su, kad ir nedideliais, bet savitėmis ar net mėnesiais ažsitęsusiais ar pasikartojančiais negalavimais.

Autorius: Antanas Jablonskis, gydytojas

Avevita klinika

TAIP PAT SKAITYKITE