Gegužės 29d. Sekmadienis

Pagalbiniam apvaisinimui – kliūtys

Peržiūrų skaičius: 45332
Pagalbiniam apvaisinimui – kliūtys

Mūsų medikai yra pasiruošę nevaisingoms poroms teikti najausią pagalbą, tačiau ja pasinaudoti gali vienetai. Finansinė nevaisingumo ligos gydymo pusė vis dar gula ant pacientų pečių, o valstybė ne tik neskuba šios naštos palengvinti, bet atvirkščiai, sunkiame mediko ir paciento kelyje rengiasi pridėti daugiau kliūčių.

Lietuvoje – 50 tūkst. nevaisingų šeimų

Prieš metus uostamiestyje pagalbinio apvaisinimo pagalbą nevaisingoms šeimoms teikti pradėjusio medicinos centro "Jolsana" vadovė Jolanta Sąlygienė patikino, kad Lietuvoje nevaisingumo problema yra vienodai aktuali kaip ir visame pasaulyje – apie 10–15 proc. šeimų yra nevaisingos.

Skaičiuojama, kad Lietuvoje apie 50 tūkst. šeimų negali susilaukti vaikų. Kasmet šią problemą turinčių šeimų padaugėja dviem tūkstančiais. Visame pasaulyje ši problema yra laikoma liga. Nevaisingumas įtrauktas į Pasaulinės sveikatos organizacijos tarptautinių ligų nomenklatūrą ir turi savo šifrą.

Lietuvoje šiuo metu veikia penkios pagalbinio apvaisinimo klinikos, kuriose per metus atliekama apie 600 apvaisinimo procedūrų.

"O reikėtų kur kas daugiau. Skaičiuojama, kad milijonui gyventojų reikėtų atlikti 2 tūkst. pagalbinio apvaisinimo procedūrų. Belgijoje milijonui gyventojų jų tenka 4 tūkst.", – sakė J.Sąlygienė.

Kainuoja kelis tūkstančius

Pasak ilgametę patirtį šioje srityje turinčios medikės, šį procesą stabdo finansinės pacientų galimybės.

"Pagalbinio apvaisinimo procedūros, specialus gydymo kursas prieš tai, procedūrai naudojamos terpės yra brangūs. Brangi ir klinikose naudojama įranga. Kad ir kaip skaičiuotum, vidutiniškai viena apvaisinimo procedūra kainuoja 7–14 tūkst. litų. Telieka apgailestauti, kad visos šios išlaidos gula ant pacientų pečių", – pabrėžė J.Sąlygienė.

Šeimos, kurios gali išleisti nemenkas sumas, pagalbos kreipiasi į medikus Lietuvoje arba užsienyje, kur neretai išvyksta ne tik dėl gerokai mažesnių kainų, bet ir palankesnių įstatymų.

"Žmonės anksčiau vykdavo pagalbos į Latviją, Angliją, Izraelį, Lenkiją. Šie procesai tebevyksta. Tačiau ne tik dėl ten palankesnių kainų. Į minėtas šalis pagalbos ieškančios šeimos vyksta dėl donorinės spermos. Pas mus nėra spermos bankų, o spermos, kaip ir kiaušialąsčių, donorystė draudžiama ", – pasakojo J.Sąlygienė.

Įstatymo vis dar nėra

Dalies pasaulyje priimtinos ir naudojamos pagalbos mūsų šalies medikai negali taikyti, nes politikai nesiryžta priimti reikiamo įstatymo.

"Susidarė kuriozinė situacija. Praėjusių metų pabaigoje Seimas pritarė dviem pagalbinį apvaisinimą mūsų šalyje reglamentuojantiems įstatymams. Vieną jų teikė Dangutė Mikutienė, kitą – Algis Čaplikas. Kadangi šie įstatymai skyrėsi, diskusijos dėl jų tebevyksta iki šiol, – pasakojo jose dalyvaujanti J.Sąlygienė.

Vyskupų konferencija pasisako prieš pagalbinį apvaisinimą. Tačiau jei įstatymas vis dėlto būtų priimtas, bažnyčia rinktųsi D.Mikutienės siūlomą variantą. Medikai labiau norėtų, kad būtų priimtas A.Čapliko siūlomas įstatymas, nes jis parankesnis moteriai, yra humaniškesnis.

D.Mikutienės įstatyme kalbama, kad dirbtinio apvaisinimo procedūrai galima ruošti moterį naudojant hormonus ir paimti apvaisinimui ne daugiau kaip 3 kiaušialąstes. Tačiau, pasak medikų, kiaušaląsčių apvaisinimo procentas siekia 60 proc. Maždaug apie 50 proc. apvaisintų embrionų yra genetiškai pakitę. Todėl apvaisinant tik tris kiaušialąstes, medikui nebelieka galimybės rinktis ir apvaisinti moterį tikrai kokybišku embrionu.

Šis įstatymas yra paremtas Italų pagalbinio apvaisinimo įstatymu, kuris draudžia embrionus užšaldyti, yra prieš donorinę spermą ar donorinę kiaušialąstę ir, žinoma, surogatinę motinystę.

Italija keičia požiūrį

"Jolsanoje" dirbanti didžiausią patirtį turinčių šalies embriologių Aušra Blažėnienė tikino, kad Italijoje priimtas dirbtinio apvaisinimo įstatymas, į kurį orientuojasi lietuviai, patyrė didelį fiasko.

"Italija, Vokietija ir Kroatija vadovavosi tokiu griežtu įstatymu, kuris neatnešė naudos pacientams. Šis įstatymas buvo sukritikuotas ir dėl to, kad nors pagalbiniam apvaisinimui draudžiama šaldyti embrionus, tačiau buvo palikta galimybė vystyti mokslą, kurio pagrindas – embrionų panaudojimas kamieninėms ląstelėms gauti", – apie paradoksalią situaciją pasakojo pirmąjį dirbtinį apvaisinimą Lietuvoje atlikusi, daugiau nei šešetą metų Amerikoje ir Airijoje dirbusi vyresnioji embriologė A.Blažėnienė.

Pasak medikės, nepaisant nepalankaus įstatymo, Italijoje yra 360 apvaisinimo klinikų. Lenkijoje ir Airijoje, kurios yra labiau katalikiškos šalys nei Lietuva, pagalbinio apvaisinimo sritis pakankamai plėtojama. "Nors Airijoje draudžami abortai, tačiau į pagalbinio apvaisinimo procedūras žiūrima labai palankiai", – pasakojo A.Blažėnienė.

Naudingesnis moteriai

Specialistės tikino, kad A.Čapliko parengtas pagalbinio apvaisinimo įstatymas būtų parankesnis ir medikams, ir pacientams. Jame kalbama, kad visas paimtas moters kiaušialąstes galima apvaisinti, o likusius nepanaudotus embrionus – užšaldyti.

"Tai itin naudinga moteriai, nes jei pirmas bandymas apvaisinti būtų nesėkmingas, kitą kartą jai nebereikėtų leisti pinigų brangiai kainuojantiems vaistams. Be to, taip būtų ne tik taupomi šeimos pinigai, bet ir tausojama moters sveikata", – tvirtino medikės.

Klaipėdiečių klinika "Jolsana" yra penktoji pagalbinio apvaisinimo klinika mūsų šalyje, teikianti visas iki šiol galiojančiais teisės aktais leidžiamas apvaisinimo procedūras.

Finansinė pagalba šeimoms

A.Čapliko parengtame įstatyme numatyta, kad dalį pagalbinio apvaisinimo išlaidų turėtų kompensuoti valstybė.Latvijoje nevaisinga šeima gali kreiptis į privatų fondą, kuris sprendžia, kiek ir kam padėti. Estijoje valstybė kompensuoja 100 proc. gydymą, 60 proc. – vaistus. Airijoje 80 proc. kompensuojami vaistai, 20 proc. – procedūra. JAV, priklausomai nuo valstijos, yra 14 skirtingų kompensavimo variantų. Vokietijoje šeimai visos pagalbinio apvaisinimo išlaidos kompensuojamos tol, kol pora susilaukia dviejų vaikų.

Pagalbinis apvaisinimas Lietuvoje

Nevaisingumo gydymą taikant pagalbinį apvaisinimą pradėjo 1993 m. gydytoja Gražina Bogdanskienė. Ji paruošdavo pacientes, o atlikti procedūros siųsdavo į Angliją.

1997 m. Motinos ir vaiko klinikoje Kaune atidaryta pirmoji dirbtinio apvaisinimo laboratorija ir atliktos dvi pirmosios pagalbinio apvaisinimo procedūros Lietuvoje. Po jų vienai šeimai gimė dvynukai, kitai – trynukai.

1998 m. gruodį Motinos ir vaiko klinikoje pirmą kartą pradėti auginti embrionai iki blastocistos stadijos. 1999 m. lapkritį gimė pirmieji vaikučiai taikant šį prailginto auginimo būdą.

1999 m. gruodį Motinos ir vaiko klinikoje pradėti šaldyti embrionai.

2000 m. Vaisingumo klinikoje Vilniuje pirmą kartą atlikta intracitoplazminė spermatozoido injekcija.

Nėra statistikos, kiek vaikų gimė po pagalbinio apvaisinimo Lietuvoje per 13 metų.

Pagalbinis apvaisinimas pasaulyje

1978 m. Didžiojoje Britanijoje gimė pirmasis kūdikis iš mėgintuvėlio. Ffiziologui Robertui Edvardsui pernai "už apvaisinimo in vitro išvystymą" skirta Nobelio premija.

1983 m. Australijoje gimė pirmasis kūdikis iš užšaldyto embriono.

Vien iki 2006 m. pasaulyje pagalbinio apvaisinimo būdu gimė maždaug 3 mln. vaikų, iš jų apie 60 proc. – Europoje.

JAV 1 proc. visų vaikų yra gimę po dirbtinio apvaisinimo. Apskritai Vakarų valstybėse tokiu metodu gimę vaikai sudaro 1–4 proc. visų gimusių skaičiaus.

Pagalbinio apvaisinimo būdai

Intrauterininė inseminacija (IUI) – tai specialiai paruoštos spermos sušvirkštimas į moters gimdą. IUI atliekama per natūralų ciklą arba stimuliuojant ovuliaciją vaistais, sekant folikulų augimą ultragarsu.

Apvaisinimas mėgintuvėlyje IVF – hormonais stimuliuojama ovuliacija, stebimas folikulų augimas. Kai folikulai subręsta, atliekama jų punkcija (iš folikulų imamas skystis). Embriologas tame skystyje ieško kiaušialąsčių, jas paėmęs suleidžia į vieną indą su spermatozoidais. Apsivaisinęs kiaušinėlis įsodinamas į gimdą.

Intracitoplazminė spermatozoidų injekcija (ICSI) – taikoma tuomet, kai vaisingumo problemų turi vyras (kai spermoje yra labai mažai spermatozoidų, kai bloga spermatozoidų kokybė, judrumas arba iš viso jų nėra). Tuo atveju spermatozoidų ieškoma sėklidės audinyje. Tada embriologas, naudodamas mikroskopą, į kiaušialąstę įleidžia spermatozoidą.

Nevaisingumo priežastys

Nevaisingumas maždaug 40 proc. gali būti dėl moters ir 40 proc. dėl vyrų problemų.

Apie 20 proc. problemų skiriama neaiškios kilmės nevaisingumui.

Moters ir vyro nevaisingumo priežastys gali būti: endokrininės, mechaninės, anatominės, genetinės.

Pagalbinio apvaisinimo būdas dažniausiai taikomas tada, kai nustatomos mechaninio nevaisingumo priežastys, spermos pakitimai.

Koks darbas labiausiai žaloja smegenis?

Koks darbas labiausiai žaloja smegenis?

Mokslininkai ištyrė, kad darbas kontorose žaloja smegenis ir mažina darbo produktyvumą. Kaip praneša telegraph.co.uk, kontorose, kuriose vienoje patalpoje vienu metu dirba daug kolegų, darbuotojų produktyvumas gali kristi beveik perpus. Anot...


Tyrimas: sveikiesiems aspirinas labiau kenkia nei padeda

Tyrimas: sveikiesiems aspirinas labiau kenkia nei padeda

Skelbiama, kad sveiki žmonės, vartojantys aspiriną norėdami apsisaugoti nuo širdies smūgio, kenkia savo sveikatai. Britų "The Telegraph" praneša, kad milijonai žmonių - tarp jų ir nemažas skaičius sveikų - kiekvieną dieną vartoja...


Specialistai: būkite labai atsargūs su gyvsidabrio termometrais

Specialistai: būkite labai atsargūs su gyvsidabrio termometrais

Nors sveikatos specialistai jau keletą metų nerekomenduoja naudoti gyvsidabrio termometrų, vis dar nemažai žmonių Lietuvoje neskuba jų atsisakyti. Gyvsidabrio termometrų problema dažniausiai paaštrėja šaltuoju metų laikotarpiu, kuomet daugiau...


Reklama padėjo beveik pusei milijonų lenkų mesti rūkyti

Reklama padėjo beveik pusei milijonų lenkų mesti rūkyti

Apie 450 tūkst. lenkų praėjusių metų pabaigoje metė rūkyti pasižiūrėję per lenkų televiziją rodomą reklamą "Cigaretės tave ryja gyvą". Taip Lenkijos sveikatos apsaugos ministerija gyrė kampaniją prieš rūkymą, pranešė šios šalies naujienų...


Kaip saugoti inkstus

Kaip saugoti inkstus

Inkstų ligos labai dažnai užklumpa netikėtai, nes praktiškai neturi jokių simptomų. Būna, kad žmogui atrodo, jog jis tik pervargo, neišsimiegojo, galvoja, kad nueis pas gydytojus, gaus nedarbingumo lapelį, pailsės, pagers vitaminų ir toliau gyvens...


WATSU – VANDENS TERAPIJA JŪSŲ FIZINIAM IR DVASINIAM SVEIKATINIMUISI

WATSU – VANDENS TERAPIJA JŪSŲ FIZINIAM IR DVASINIAM SVEIKATINIMUISI

Gradiali Palangoje siūlo išbandyti unikalią vandens terapiją – WATSU – japoniško masažo, raumenų tempimo ir meditacijos derinį! Pajuskite vandens galią, judesio laisvę ir patį giliausią atsipalaidavimą! WATSU tinka bet kokio amžiaus...


Nuovargio priežastis – geležies trūkumas

Nuovargio priežastis – geležies trūkumas

Žiemos pabaigoje padaugėja į gydytojus besikreipiančių pacientų, kuriuos kamuoja nuovargis, mieguistumas, odos blyškumas ir sausumas. Dažniausią tokiais simptomais pasireiškiančią negalavimo priežastį – mažakraujystę, dar vadinamą anemija,...


Varpos galvutės ir apyvarpės uždegimas - balanopostitas

Varpos galvutės ir apyvarpės uždegimas - balanopostitas

Balanitas yra varpos galvutės uždegimas. Postitas yra apyvarpės uždegimas. Apyvarpė, tai laisva oda, kuri dengia varpos galvutę (jei vyras nebuvo apipjaustytas). Balanopostitas yra varpos galvutės ir apyvarpės uždegimas. Balanitas gali...


Negalite užmigti? Keletas patarimų

Negalite užmigti? Keletas patarimų

Turbūt visi esame išgyvenę panašią situaciją, kai vakare akys lipte limpa, o taip norėtųsi dar pažiūrėti žinias ar tą seną gerą filmą. Galiausiai nusprendžiate nebekovoti su snauduliu: išsivalote dantis ir einate į lovą. O lovoje... miegelio nė...


Kenčiate nuo padidėjusio prakaitavimo? Sprendimas yra!

Kenčiate nuo padidėjusio prakaitavimo? Sprendimas yra!

Kai už lango šiltasis metų laikas, intensyvesnė saulė ir aukštesnė lauko temperatūra yra savaime suprantami. To pasekoje žmonių organizmai reguliuodami kūno temperatūrą, gausiau išskiria prakaitą. Prakaitavimas tai viena iš žmogaus organizmo...


Omega-3 gali sumažinti pažengusio prostatos vėžio riziką

Omega-3 gali sumažinti pažengusio prostatos vėžio riziką

Omega-3 polinesočiųjų riebiųjų rūgščių turtingas maistas apsaugo nuo pažengusio prostatos vėžio rizikos net ir tuos vyrus, kurie turi tam tikrą geno COX-2 variantą, kuris žinomas kaip didinantis šios ligos riziką. "Ankstesnieji tyrimai parodė...


Po išsamaus tyrimo sustiprėjo nusivylimas multivitaminais

Po išsamaus tyrimo sustiprėjo nusivylimas multivitaminais

Išsamus tyrimas parodė, kad vartoti multivitaminai neapsaugojo vyresnių moterų nuo vėžio ar nuo širdies ligų. Aštuonerius metus buvo atliekamas tyrimas, kuriame dalyvavo 161 808 moterys po menopauzės laikotarpiu, o neseniai atliktas vyrų tyrimas...


Judėjimas - geros nuotaikos receptas

Judėjimas - geros nuotaikos receptas

Jei norite būti sveiki, geros nuotaikos - ne vaikščiokite, o bėgiokite. Mokslininkai nustatė ir patvirtino, kad energingai judantieji gyvena ilgiau, jų gyvenimo kokybė daug geresnė nei lėtai vaikštančių ir tinginiaujančių žmonių. Klysta tie, kurie...


Nutukimas ir depresija skatina vienas kitą

Nutukimas ir depresija skatina vienas kitą

Nutukusiems žmonėms padidėja rizika pulti į depresiją, o depresuotiems – tapti nutukusiems, teigia olandų mokslininkai. Leideno universiteto medicinos centro mokslininkai nustatė, kad depresijos nekankinamiems žmonėms nutukus, tikimybė...


Kaip prižiūrėti rankų odą žiemą

Kaip prižiūrėti rankų odą žiemą

Mūsų oda — tikras barometras. Kol oras drėgnas, ji jaučiasi puikiai, o vos tik atšąla — parausta ir ima pleiskanoti. Dažniausiai nukenčia ne visada atviras šalčiui veidas, o saugiai "supakuotos" pėdos ir plaštakos. Žiemą joms...


Kaip vyrams sulaukti 90 metų ir išlikti žvaliems?

Kaip vyrams sulaukti 90 metų ir išlikti žvaliems?

Mokslininkai nustatė penkis pagrindinius veiksnius, padidinančius tikimybę vyrams sulaukti garbingo amžiaus. Jų manymu, septyniasdešimtmečio daug judančio vyro, kuris nerūko, kurio nekamuoja antsvoris, padidėjęs kraujospūdis bei diabetas, galimybė...


Tyrimas: lapkritį gimusieji gyvena ilgiau

Tyrimas: lapkritį gimusieji gyvena ilgiau

Gali būti, kad žmogaus gyvenimo trukmė priklauso ir nuo jo gimimo mėnesio. Tokią netikėtą išvadą daro Greifsvaldo universiteto mokslininkai. Mokslininkai išanalizavo daugiau kaip 6 mln. mirties atvejų Vokietijoje. Tyrimas parodė, kad lapkritį...


Įtemptai galvojant lengviau priaugti svorio

Įtemptai galvojant lengviau priaugti svorio

Laval universiteto (Kanada) mokslininkai aptiko, kad įtemptai galvojant suvartojama daugiau kalorijų. Angelo Tremblay'aus vadovaujama tyrėjų komanda stebėjo 14 studentų suvartojamo maisto kiekį po to, kai jie atliko tris skirtingas užduotis,...


Vairuoti pagiringam - keturis kartus pavojingiau

Vairuoti pagiringam - keturis kartus pavojingiau

Net jei alkoholio kiekis kraujyje neviršija leistinos normos, vairuoti ryte, po vakarėlio, kol jaučiami pagirių simptomai, yra keturis kartus pavojingiau nei įprastomis aplinkybėmis. Tai rodo draudimo grupės RSA, kuriai priklauso "Lietuvos...


Padidėjęs spaudimas labiausiai kankina Vilniaus gyventojus

Padidėjęs spaudimas labiausiai kankina Vilniaus gyventojus

Lyginant su Lietuvos vidurkiu, Vilniumi ir Vilniaus apskritimi, 2001 – 2008 metų laikotarpyje Vilniaus rajone registruotas didžiausias sergamumas hipertenzinėmis ligomis, tik 2009 metais sumažėjo ir buvo beveik toks pats kaip ir bendras...


Atrasta medžiaga, kurios trūkumas sukelia depresiją

Atrasta medžiaga, kurios trūkumas sukelia depresiją

Kai kurie žmonės yra genetiškai linkę į depresiją ir nerimą. JAV mokslininkai išsiaiškino, kad tai priklauso nuo tam tikros cheminės medžiagos trūkumo. Mokslininkai atliko tyrimus su žiurkėmis ir išsiaiškino, kad neramių žiurkių smegenyse yra...


Kur namuose statyti kompiuterį?

Kur namuose statyti kompiuterį?

Turbūt ne viena šeima vasarą ketina įsigyti naują kompiuterį. Marijampolės visuomenės sveikatos centro specialistai pataria, į ką atkreipti dėmesį ruošiant vietą kompiuteriui namuose. Primename, kad ilgalaikis darbas ar pramogavimas prie...


Linų sėmenys gali apsaugoti nuo radiacijos keliamų susirgimų

Linų sėmenys gali apsaugoti nuo radiacijos keliamų susirgimų

Tyrimai su pelėmis atskleidė, kad linų sėmenys gali apsaugoti organizmą nuo radiacijos keliamos žalos. Pelės, kurios ėdė linų sėmenis prieš jas apšvitinant radiacija arba 6 savaites po radiacijos gavimo, patyrė mažiau plaučių susirgimų nei tie...


"Darboholikai" labiau rizikuoja tapti alkoholikais

"Darboholikai" labiau rizikuoja tapti alkoholikais

Persidirbimas gali daugiau nei triskart padidinti girtavimo ir priklausomybės nuo alkoholio riziką, nustatė tyrėjai iš Naujosios Zelandijos. Otago universiteto darbuotojams ištyrus per tūkstantį 25-30 metų žmonių, nustatytas statistiškai patikimas...


Raukšlėms šalinti JAV bus naudojami... nervų nuodai

Raukšlėms šalinti JAV bus naudojami... nervų nuodai

Išdavikiškas raukšleles apie akis ir lupų kampučiuose dabar JAV bus galima visiškai oficialiai šalinti... atskiestais nervų nuodais. Kompetentinga Maisto ir vaistų administracija (FDA) pirmadienio vakarą leido komerciškai naudoti botulino toksiną....


"Antibakteriniai" gaminiai gali būti pavojingi

"Antibakteriniai" gaminiai gali būti pavojingi

Kosmetikos rinka – didžiulė ir labai konkurencinga. Gamintojai ir pardavėjai visomis išgalėmis stengiasi pritraukti klientą, tačiau ne visada jų priemonės teisėtos. Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos (VVSPT) specialistai...


Treniruotis kartu lengviau

Treniruotis kartu lengviau

Atletai, kurie treniruojasi kartu, gali iškęsti dvigubai daugiau skausmo nei treniruodamiesi atskirai, tikina Oksfordo universiteto mokslininkai. Pasak universiteto ekspertų, kartu treniruodamiesi paspartiname endorfinų - chemikalų, sukeliančių...


Širdis plaka greičiau

Širdis plaka greičiau

Išgyvenus stresą ar susijaudinus širdis kurį laiką plaka itin greitai, pulsas siekia 110 kartų per minutę. Ar užtenka greitą plakimą nuraminti vaistažoliniais atpalaiduojančiais lašeliais, ar reikalingas gydymas? Ar gali turėti įtakos širdžiai...


Hormonų įtaka krūties vėžiui neginčyjama

Hormonų įtaka krūties vėžiui neginčyjama

Penkeris metus vartojant menopauzės simptomus švelninančius hormonus krūties vėžio rizika išauga du kartus, rodo nauji tyrimai. Netgi moterys vartojančios estrogeno ir progestino tabletes vos du metus labiau rizikuoja susirgti. Nustojus vartoti...


Mobiliųjų telefonų poveikis sveikatai vis dar neaiškus

Mobiliųjų telefonų poveikis sveikatai vis dar neaiškus

Naujausias Europos Komisijos įsteigto nepriklausomo mokslinių tyrimų komiteto, tiriančio potencialias grėsmes žmonių sveikatai, tyrimas nepatvirtino, kad mobilieji telefonai yra žalingi, praneša "Physorg.com". Tyrimo išvadose teigiama,...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9