Lapkričio 15d. Penktadienis

Pagalbiniam apvaisinimui – kliūtys

Peržiūrų skaičius: 45332
Pagalbiniam apvaisinimui – kliūtys

Mūsų medikai yra pasiruošę nevaisingoms poroms teikti najausią pagalbą, tačiau ja pasinaudoti gali vienetai. Finansinė nevaisingumo ligos gydymo pusė vis dar gula ant pacientų pečių, o valstybė ne tik neskuba šios naštos palengvinti, bet atvirkščiai, sunkiame mediko ir paciento kelyje rengiasi pridėti daugiau kliūčių.

Lietuvoje – 50 tūkst. nevaisingų šeimų

Prieš metus uostamiestyje pagalbinio apvaisinimo pagalbą nevaisingoms šeimoms teikti pradėjusio medicinos centro "Jolsana" vadovė Jolanta Sąlygienė patikino, kad Lietuvoje nevaisingumo problema yra vienodai aktuali kaip ir visame pasaulyje – apie 10–15 proc. šeimų yra nevaisingos.

Skaičiuojama, kad Lietuvoje apie 50 tūkst. šeimų negali susilaukti vaikų. Kasmet šią problemą turinčių šeimų padaugėja dviem tūkstančiais. Visame pasaulyje ši problema yra laikoma liga. Nevaisingumas įtrauktas į Pasaulinės sveikatos organizacijos tarptautinių ligų nomenklatūrą ir turi savo šifrą.

Lietuvoje šiuo metu veikia penkios pagalbinio apvaisinimo klinikos, kuriose per metus atliekama apie 600 apvaisinimo procedūrų.

"O reikėtų kur kas daugiau. Skaičiuojama, kad milijonui gyventojų reikėtų atlikti 2 tūkst. pagalbinio apvaisinimo procedūrų. Belgijoje milijonui gyventojų jų tenka 4 tūkst.", – sakė J.Sąlygienė.

Kainuoja kelis tūkstančius

Pasak ilgametę patirtį šioje srityje turinčios medikės, šį procesą stabdo finansinės pacientų galimybės.

"Pagalbinio apvaisinimo procedūros, specialus gydymo kursas prieš tai, procedūrai naudojamos terpės yra brangūs. Brangi ir klinikose naudojama įranga. Kad ir kaip skaičiuotum, vidutiniškai viena apvaisinimo procedūra kainuoja 7–14 tūkst. litų. Telieka apgailestauti, kad visos šios išlaidos gula ant pacientų pečių", – pabrėžė J.Sąlygienė.

Šeimos, kurios gali išleisti nemenkas sumas, pagalbos kreipiasi į medikus Lietuvoje arba užsienyje, kur neretai išvyksta ne tik dėl gerokai mažesnių kainų, bet ir palankesnių įstatymų.

"Žmonės anksčiau vykdavo pagalbos į Latviją, Angliją, Izraelį, Lenkiją. Šie procesai tebevyksta. Tačiau ne tik dėl ten palankesnių kainų. Į minėtas šalis pagalbos ieškančios šeimos vyksta dėl donorinės spermos. Pas mus nėra spermos bankų, o spermos, kaip ir kiaušialąsčių, donorystė draudžiama ", – pasakojo J.Sąlygienė.

Įstatymo vis dar nėra

Dalies pasaulyje priimtinos ir naudojamos pagalbos mūsų šalies medikai negali taikyti, nes politikai nesiryžta priimti reikiamo įstatymo.

"Susidarė kuriozinė situacija. Praėjusių metų pabaigoje Seimas pritarė dviem pagalbinį apvaisinimą mūsų šalyje reglamentuojantiems įstatymams. Vieną jų teikė Dangutė Mikutienė, kitą – Algis Čaplikas. Kadangi šie įstatymai skyrėsi, diskusijos dėl jų tebevyksta iki šiol, – pasakojo jose dalyvaujanti J.Sąlygienė.

Vyskupų konferencija pasisako prieš pagalbinį apvaisinimą. Tačiau jei įstatymas vis dėlto būtų priimtas, bažnyčia rinktųsi D.Mikutienės siūlomą variantą. Medikai labiau norėtų, kad būtų priimtas A.Čapliko siūlomas įstatymas, nes jis parankesnis moteriai, yra humaniškesnis.

D.Mikutienės įstatyme kalbama, kad dirbtinio apvaisinimo procedūrai galima ruošti moterį naudojant hormonus ir paimti apvaisinimui ne daugiau kaip 3 kiaušialąstes. Tačiau, pasak medikų, kiaušaląsčių apvaisinimo procentas siekia 60 proc. Maždaug apie 50 proc. apvaisintų embrionų yra genetiškai pakitę. Todėl apvaisinant tik tris kiaušialąstes, medikui nebelieka galimybės rinktis ir apvaisinti moterį tikrai kokybišku embrionu.

Šis įstatymas yra paremtas Italų pagalbinio apvaisinimo įstatymu, kuris draudžia embrionus užšaldyti, yra prieš donorinę spermą ar donorinę kiaušialąstę ir, žinoma, surogatinę motinystę.

Italija keičia požiūrį

"Jolsanoje" dirbanti didžiausią patirtį turinčių šalies embriologių Aušra Blažėnienė tikino, kad Italijoje priimtas dirbtinio apvaisinimo įstatymas, į kurį orientuojasi lietuviai, patyrė didelį fiasko.

"Italija, Vokietija ir Kroatija vadovavosi tokiu griežtu įstatymu, kuris neatnešė naudos pacientams. Šis įstatymas buvo sukritikuotas ir dėl to, kad nors pagalbiniam apvaisinimui draudžiama šaldyti embrionus, tačiau buvo palikta galimybė vystyti mokslą, kurio pagrindas – embrionų panaudojimas kamieninėms ląstelėms gauti", – apie paradoksalią situaciją pasakojo pirmąjį dirbtinį apvaisinimą Lietuvoje atlikusi, daugiau nei šešetą metų Amerikoje ir Airijoje dirbusi vyresnioji embriologė A.Blažėnienė.

Pasak medikės, nepaisant nepalankaus įstatymo, Italijoje yra 360 apvaisinimo klinikų. Lenkijoje ir Airijoje, kurios yra labiau katalikiškos šalys nei Lietuva, pagalbinio apvaisinimo sritis pakankamai plėtojama. "Nors Airijoje draudžami abortai, tačiau į pagalbinio apvaisinimo procedūras žiūrima labai palankiai", – pasakojo A.Blažėnienė.

Naudingesnis moteriai

Specialistės tikino, kad A.Čapliko parengtas pagalbinio apvaisinimo įstatymas būtų parankesnis ir medikams, ir pacientams. Jame kalbama, kad visas paimtas moters kiaušialąstes galima apvaisinti, o likusius nepanaudotus embrionus – užšaldyti.

"Tai itin naudinga moteriai, nes jei pirmas bandymas apvaisinti būtų nesėkmingas, kitą kartą jai nebereikėtų leisti pinigų brangiai kainuojantiems vaistams. Be to, taip būtų ne tik taupomi šeimos pinigai, bet ir tausojama moters sveikata", – tvirtino medikės.

Klaipėdiečių klinika "Jolsana" yra penktoji pagalbinio apvaisinimo klinika mūsų šalyje, teikianti visas iki šiol galiojančiais teisės aktais leidžiamas apvaisinimo procedūras.

Finansinė pagalba šeimoms

A.Čapliko parengtame įstatyme numatyta, kad dalį pagalbinio apvaisinimo išlaidų turėtų kompensuoti valstybė.Latvijoje nevaisinga šeima gali kreiptis į privatų fondą, kuris sprendžia, kiek ir kam padėti. Estijoje valstybė kompensuoja 100 proc. gydymą, 60 proc. – vaistus. Airijoje 80 proc. kompensuojami vaistai, 20 proc. – procedūra. JAV, priklausomai nuo valstijos, yra 14 skirtingų kompensavimo variantų. Vokietijoje šeimai visos pagalbinio apvaisinimo išlaidos kompensuojamos tol, kol pora susilaukia dviejų vaikų.

Pagalbinis apvaisinimas Lietuvoje

Nevaisingumo gydymą taikant pagalbinį apvaisinimą pradėjo 1993 m. gydytoja Gražina Bogdanskienė. Ji paruošdavo pacientes, o atlikti procedūros siųsdavo į Angliją.

1997 m. Motinos ir vaiko klinikoje Kaune atidaryta pirmoji dirbtinio apvaisinimo laboratorija ir atliktos dvi pirmosios pagalbinio apvaisinimo procedūros Lietuvoje. Po jų vienai šeimai gimė dvynukai, kitai – trynukai.

1998 m. gruodį Motinos ir vaiko klinikoje pirmą kartą pradėti auginti embrionai iki blastocistos stadijos. 1999 m. lapkritį gimė pirmieji vaikučiai taikant šį prailginto auginimo būdą.

1999 m. gruodį Motinos ir vaiko klinikoje pradėti šaldyti embrionai.

2000 m. Vaisingumo klinikoje Vilniuje pirmą kartą atlikta intracitoplazminė spermatozoido injekcija.

Nėra statistikos, kiek vaikų gimė po pagalbinio apvaisinimo Lietuvoje per 13 metų.

Pagalbinis apvaisinimas pasaulyje

1978 m. Didžiojoje Britanijoje gimė pirmasis kūdikis iš mėgintuvėlio. Ffiziologui Robertui Edvardsui pernai "už apvaisinimo in vitro išvystymą" skirta Nobelio premija.

1983 m. Australijoje gimė pirmasis kūdikis iš užšaldyto embriono.

Vien iki 2006 m. pasaulyje pagalbinio apvaisinimo būdu gimė maždaug 3 mln. vaikų, iš jų apie 60 proc. – Europoje.

JAV 1 proc. visų vaikų yra gimę po dirbtinio apvaisinimo. Apskritai Vakarų valstybėse tokiu metodu gimę vaikai sudaro 1–4 proc. visų gimusių skaičiaus.

Pagalbinio apvaisinimo būdai

Intrauterininė inseminacija (IUI) – tai specialiai paruoštos spermos sušvirkštimas į moters gimdą. IUI atliekama per natūralų ciklą arba stimuliuojant ovuliaciją vaistais, sekant folikulų augimą ultragarsu.

Apvaisinimas mėgintuvėlyje IVF – hormonais stimuliuojama ovuliacija, stebimas folikulų augimas. Kai folikulai subręsta, atliekama jų punkcija (iš folikulų imamas skystis). Embriologas tame skystyje ieško kiaušialąsčių, jas paėmęs suleidžia į vieną indą su spermatozoidais. Apsivaisinęs kiaušinėlis įsodinamas į gimdą.

Intracitoplazminė spermatozoidų injekcija (ICSI) – taikoma tuomet, kai vaisingumo problemų turi vyras (kai spermoje yra labai mažai spermatozoidų, kai bloga spermatozoidų kokybė, judrumas arba iš viso jų nėra). Tuo atveju spermatozoidų ieškoma sėklidės audinyje. Tada embriologas, naudodamas mikroskopą, į kiaušialąstę įleidžia spermatozoidą.

Nevaisingumo priežastys

Nevaisingumas maždaug 40 proc. gali būti dėl moters ir 40 proc. dėl vyrų problemų.

Apie 20 proc. problemų skiriama neaiškios kilmės nevaisingumui.

Moters ir vyro nevaisingumo priežastys gali būti: endokrininės, mechaninės, anatominės, genetinės.

Pagalbinio apvaisinimo būdas dažniausiai taikomas tada, kai nustatomos mechaninio nevaisingumo priežastys, spermos pakitimai.

Ar žinote, su kuo jūs miegate?

Ar žinote, su kuo jūs miegate?

Medikai teigia, kad kasnakt atsigulę į lovą esame ne vieni. Patalynėje, lovoje, kilimuose, lovų užtiesaluose kartu su mumis miega šimtai tūkstančių erkučių. Jas vadina namų dulkių erkėmis. 100 milijonų pasaulio gyventojų yra jautrūs šiems...


Tobulo kūno kultas

Tobulo kūno kultas

Daugiau nei 70 proc. lietuvių genetiškai linkę į nutukimą, o tai reiškia amžiną kovą su savo svoriu bei skanesniu ir sotesniu maistu. Moterys laikosi dietų, vyrai alina save sporto salėse. Tačiau kartais tai baigiasi žymiai liūdniau —...


Kaip valgai, taip ir atrodai

Kaip valgai, taip ir atrodai

Mitybos įpročiai turi įtakos ne tik mūsų sveikatai, bet išvaizdai, bendrai organizmo savijautai. Remdamiesi medicinos specialistų rekomendacijomis, pabandėme sudaryti idealų dienos meniu. Pasak gydytojų, kasdien pusryčiaujantys žmonės dienos metu...


Po insulto atsigauti padeda dainavimas

Po insulto atsigauti padeda dainavimas

Nauji moksliniai tyrimai rodo, jog išdainuodami žodžius pacientai greičiau atsistato po insulto, rašo "bbc.co.uk". Dainuojant dirba kita smegenų dalis, nei atsakinga už kalbą. Tad jei pacientų "kalbos centras" po insulto...


Oro užterštumas gyvenimą sutrumpina 9 metais

Oro užterštumas gyvenimą sutrumpina 9 metais

Oro užterštumas D. Britanijoje prisideda prie dešimčių tūkstančių žmonių mirčių ir britų gyvenimo trukmę gali sutrumpinti net 9 metais. Kaip teigiama Didžiosios Britanijos parlamento komiteto pateiktoje ataskaitoje, oro užterštumas kasmet tampa 50...


Ligų ieškojimas - noras sulaukti dėmesio?

Ligų ieškojimas - noras sulaukti dėmesio?

"Mano tėvai gyvena nuošaliame kaime. Nėra labai seni ar paliegę, patys tvarkosi be didesnės pagalbos. Bet kai ateina ruduo ir žiema, vis ima skųstis negalavimais, ypač mama. Tai šoną skauda, tai nevirškina, tai galva svaigsta. Vežu pas...


Kaitra sutrumpins europiečių gyvenimo trukmę

Kaitra sutrumpins europiečių gyvenimo trukmę

Metų metus mokslininkai manė, kad vienas iš nedaugelio šylančio klimato privalumų bus tas, kad sumažės mirčių dėl smarkių šalčių. Dabar paaiškėjo, jog su padidėjusia kaitra susijusių mirčių skaičius, bent Europoje, augs tiek, kad tokį sumažėjimą...


Kokios moterų seksualinio nepasitenkinimo priežastys?

Kokios moterų seksualinio nepasitenkinimo priežastys?

Vokietijos farmacijos kompanijos Bayer Schering Pharma užsakymu buvo atliktas tyrimas, kurio metu apklaustos kelios dešimtys tūkstančių moterų visame pasaulyje, norint išsiaiškinti, kokios jų pagrindinės seksualinio nepasitenkinimo priežastys....


Kiek orgazmas trunka vyrams ir moterims?

Kiek orgazmas trunka vyrams ir moterims?

Medikai sakytų, kad orgazmas – nevalinga raumens susitraukimo serija. Tačiau daugeliui žmonių orgazmas yra šis tas daugiau, kas priverčia kojas drebėti. "Vieniems orgazmas – neapsakomas malonumas, kitiems – galvosūkis, o...


Dienos nuotaika gali priklausyti nuo žadintuvo signalo

Dienos nuotaika gali priklausyti nuo žadintuvo signalo

Profesorė Vanda Liesienė sako, kad savo miegą reikia branginti. Vos ne pusę gyvenimo pramiegame. Jei norime, kad likusioji būtų visada energinga, entuziastinga, sveika ir harmoninga, turėtume žinoti miego higienos reikalavimus ir jų laikytis....


Kaip atnaujinti sąnarius?

Kaip atnaujinti sąnarius?

Labai dažnai į ortopedus-traumatologus kreipiamasi dėl kelio, peties, čiurnos sąnarių kremzlės susidėvėjimo ar trauminės kilmės pažeidimų. Kremzlinis audinys susilpnėja dėl įvairių priežasčių. Tuomet sutrinka kremzlės medžiagų apykaita, sumažėja...


Gultis į ligoninę chemoterapijai nebūtina

Gultis į ligoninę chemoterapijai nebūtina

Klaipėdos universitetinės ligoninės Onkologijos klinikos Chemoterapijos skyriuje ne per seniausiai sergantiesiems vėžiu gydyti pradėtos naudoti specialios nešiojamosios vakuuminės vaistų įpurškimo sistemos. Kuo jos naudingos pacientui, papasakojo...


Medikai: neužmiega vis daugiau lietuvių

Medikai: neužmiega vis daugiau lietuvių

Pastebima, kad lietuvius nakties miego metu dažniausiai kamuoja nemiga ir kvėpavimo sutrikimai, knarkimas. Be to, medikai priduria, kad šiais laikais pas juos kreipiasi daug daugiau žmonių, sergančių miego sutrikimais. Tad jei miegate gerai,...


Naujasis atradimas padės dar efektyviau gydytis patiems

Naujasis atradimas padės dar efektyviau gydytis patiems

Mokslininkai atrado revoliuciniu vadinamą terapijos būdą, kuris šimteriopai sustiprina organizmo gebėjimus pačiam pagydyti sunkios ligos ar traumos pažeistus audinius. Šis D. Britanijos mokslininkų atradimas remiasi dirbtiniu organizmo išskiriamų...


Nuovargio sindromas

Nuovargio sindromas

Kur tik bepasisuksi, visur girdime skundžiantis nuovargiu. Rodos, nei laukų arkliu arti, nei miško kirviu kirsti nereikia, bet žmonės jaučiasi išsekę, lyg kalnus vertę. O, pasirodo, yra būdų, kaip tuo nuovargiu nusikratyti, kol jis dar nepaguldė...


Kaip atsikratyti žagsėjimo?

Kaip atsikratyti žagsėjimo?

Žagsėjimas - nevalingas diafragmos susitraukimas, dažniausiai kylantis padauginus alkoholio, o daug rūkantiems žagsėjimas gali būti onkologinės ligos ženklas. Žagsėjimą kai kada gali išprovokuoti stemplės uždegimas, skrandžio augliai, sutrikęs...


Kaip mylėtis vandenyje?

Kaip mylėtis vandenyje?

Seksologai mylėtis vandenyje nepataria. Tačiau tiems, kuriems labiau rūpi malonumas, o ne sveikata, mylintis vandenyje reikia kruopščiai saugotis. Portalas askmen.com pataria, kaip mylėtis vandenyje nepanardinant viso kūno ir kaip tinkamai...


Kava gali apsaugoti nuo burnos ir gerklės vėžio

Kava gali apsaugoti nuo burnos ir gerklės vėžio

Japonijoje atliktas didelis tyrimas parodė, kad kava gali sumažinti riziką susirgti burnos ertmės ar gerklės vėžiu. Japonai išgeria palyginti daug kavos, o vyrų stemplės vėžys šioje šalyje gana paplitęs. Norėdami įvertinti šių dviejų reiškinių...


Bėdos dėl dantukų

Bėdos dėl dantukų

Tapusi mama, esi priversta susitaikyti su tuo, kad vaikų peršalimo ligų išvengti beveik neįmanoma. Kur kas sunkiau yra susigyventi su nesveikuojančiais vaikų dantukais... Praeitą savaitę sūnus valgydamas pasiguodė, kad suskaudo dantuką. Puoliau...


Vaikščiojimas padeda smegenims išlikti jaunoms

Vaikščiojimas padeda smegenims išlikti jaunoms

Naujas JAV mokslininkų tyrimas parodė, kad ėjimas gali pagerinti ne tik senėjančio organizmo būklę, bet ir smegenų darbingumą. "Galvos smegenų (nervų tinklų) rišlumas su amžiumi mažėja", - sakė daktaras Arthuras F.Krameris, vadovaujantis...


Antsvoris: kaltinkite savo gyvenimo būdą, bet tik ne genus

Antsvoris: kaltinkite savo gyvenimo būdą, bet tik ne genus

Antsvorio turintys žmonės neretai kaltę dėl papildomų kilogramų suverčia genetikai. Tačiau genai neturi įtakos nutukimui.Kaip praneša telegraph.co.uk, mokslininkai nustatė, kad žmonės maždaug 40 procentų savo svorio numestų, jeigu jie reguliariai...


Skirtingi miestai – skirtingi tyrimų rezultatai

Skirtingi miestai – skirtingi tyrimų rezultatai

Kauno ir Vilniaus gydymo įstaigose atlikti to paties ligonio sveikatos tyrimai po pusantro mėnesio skyrėsi kaip dangus ir žemė, bet kaltų lyg ir nėra. Klemensas Kliukinskas, kaip dera visiems, rūpinasi savo sveikata. Žinia, kad metams bėgant ji...


Daugiau nei pusė Lietuvos gyventojų savo sveikatą vertina gerai

Daugiau nei pusė Lietuvos gyventojų savo sveikatą vertina gerai

Daugiau nei pusė Lietuvos gyventojų savo sveikatos būklę vertina kaip labai gerą arba gerą, rodo naujas tyrimas. Apklausos metu Lietuvos gyventojų buvo klausiama, kaip jie vertina savo esamą sveikatos būklę: ar jų sveikata yra labai gera, gera,...


Linkime neramybės!

Linkime neramybės!

Taip, ir vėl pasikartosime – gyvenimas pilnas paradoksų. Ypač, kai viešai pripažintos normos ima ir apsiverčia trigubu salto, atskleisdamos naujas tiesas. Ramybė – viena iš didžiųjų gyvenimo vertybių, kuri yra viešai pripažinta....


Zita Vasiliauskaitė. Besaikio darbštumo bėdos

Zita Vasiliauskaitė. Besaikio darbštumo bėdos

Tikriausiai rastume mažai sričių, kuriose saikingumas nebūtų akivaizdžiai susijęs su žmogaus sveikata ir ypač psichine. Saikingumas – vienas iš pagrindinių psichinės sveikatos kriterijų, nes būtent jis padeda žmogui prisitaikyti prie...


Apendicitas – naudingų žmogaus bakterijų slėptuvė

Apendicitas – naudingų žmogaus bakterijų slėptuvė

Ilgą laiką mokslas negalėjo paaiškinti kokią funkciją žmogaus organizme gali atlikti apendicitas. Aišku, kaip ir visada, sklandė įvairios teorijos, tačiau nei viena nebuvo iki galo įrodyta. O kadangi aiškios reikalingos funkcijos apendicitas kaip...


Gera žinia rūkaliams – kuriami saugesni nanomedžiagų filtrai

Gera žinia rūkaliams – kuriami saugesni nanomedžiagų filtrai

Nors dabartiniai cigarečių filtrai yra gaminami iš celiuliozės acetato, kuris neblogai sugeria nikotiną, dervas bei policiklinius aromatinius angliavandenilius, Kinijos tyrėjai atrado, jog nanomedžiagos, pagamintos iš titano dioksido, gali būti...


"Tylusis žudikas" ieško aukų

"Tylusis žudikas" ieško aukų

Spalio 1-oji yra skiriama atkreipti dėmesį į vieną pagrindinių kepenų virusinių susirgimų - hepatitą. Jis dar vadinamas "tyliuoju žudiku", nes žmonių, nešiojančių hepatitą B ir C daugėja. Bet jie patys apie tai nežino. Žmogus gali būti...


Žiūri televizorių – rizikuoji susirgti astma

Žiūri televizorių – rizikuoji susirgti astma

Jei vaikas kasdien prieš televizorių praleidžia daugiau nei dvi valandas, du kartus padidėja rizika, jog jis susirgs astma, teigia britų mokslininkai. Astma, kuria serga daugiau kaip 300 mln. žmonių visame pasaulyje, yra labiausiai paplitusi...


Negerkite valgydami

Negerkite valgydami

Tai taisyklė, kurios būtina laikytis. Vanduo iš skrandžio pasišalina per 10 min. po suvartojimo, kartu pasiimdamas praskiestas skrandžio sultis. Tai rimta, kadangi lėtina virškinimą. Dažnai sakoma, kad valgant išgertas vanduo skatina skrandžio...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9