Balandžio 1d. Trečiadienis

Pagalbiniam apvaisinimui – kliūtys

Peržiūrų skaičius: 45332
Pagalbiniam apvaisinimui – kliūtys

Mūsų medikai yra pasiruošę nevaisingoms poroms teikti najausią pagalbą, tačiau ja pasinaudoti gali vienetai. Finansinė nevaisingumo ligos gydymo pusė vis dar gula ant pacientų pečių, o valstybė ne tik neskuba šios naštos palengvinti, bet atvirkščiai, sunkiame mediko ir paciento kelyje rengiasi pridėti daugiau kliūčių.

Lietuvoje – 50 tūkst. nevaisingų šeimų

Prieš metus uostamiestyje pagalbinio apvaisinimo pagalbą nevaisingoms šeimoms teikti pradėjusio medicinos centro "Jolsana" vadovė Jolanta Sąlygienė patikino, kad Lietuvoje nevaisingumo problema yra vienodai aktuali kaip ir visame pasaulyje – apie 10–15 proc. šeimų yra nevaisingos.

Skaičiuojama, kad Lietuvoje apie 50 tūkst. šeimų negali susilaukti vaikų. Kasmet šią problemą turinčių šeimų padaugėja dviem tūkstančiais. Visame pasaulyje ši problema yra laikoma liga. Nevaisingumas įtrauktas į Pasaulinės sveikatos organizacijos tarptautinių ligų nomenklatūrą ir turi savo šifrą.

Lietuvoje šiuo metu veikia penkios pagalbinio apvaisinimo klinikos, kuriose per metus atliekama apie 600 apvaisinimo procedūrų.

"O reikėtų kur kas daugiau. Skaičiuojama, kad milijonui gyventojų reikėtų atlikti 2 tūkst. pagalbinio apvaisinimo procedūrų. Belgijoje milijonui gyventojų jų tenka 4 tūkst.", – sakė J.Sąlygienė.

Kainuoja kelis tūkstančius

Pasak ilgametę patirtį šioje srityje turinčios medikės, šį procesą stabdo finansinės pacientų galimybės.

"Pagalbinio apvaisinimo procedūros, specialus gydymo kursas prieš tai, procedūrai naudojamos terpės yra brangūs. Brangi ir klinikose naudojama įranga. Kad ir kaip skaičiuotum, vidutiniškai viena apvaisinimo procedūra kainuoja 7–14 tūkst. litų. Telieka apgailestauti, kad visos šios išlaidos gula ant pacientų pečių", – pabrėžė J.Sąlygienė.

Šeimos, kurios gali išleisti nemenkas sumas, pagalbos kreipiasi į medikus Lietuvoje arba užsienyje, kur neretai išvyksta ne tik dėl gerokai mažesnių kainų, bet ir palankesnių įstatymų.

"Žmonės anksčiau vykdavo pagalbos į Latviją, Angliją, Izraelį, Lenkiją. Šie procesai tebevyksta. Tačiau ne tik dėl ten palankesnių kainų. Į minėtas šalis pagalbos ieškančios šeimos vyksta dėl donorinės spermos. Pas mus nėra spermos bankų, o spermos, kaip ir kiaušialąsčių, donorystė draudžiama ", – pasakojo J.Sąlygienė.

Įstatymo vis dar nėra

Dalies pasaulyje priimtinos ir naudojamos pagalbos mūsų šalies medikai negali taikyti, nes politikai nesiryžta priimti reikiamo įstatymo.

"Susidarė kuriozinė situacija. Praėjusių metų pabaigoje Seimas pritarė dviem pagalbinį apvaisinimą mūsų šalyje reglamentuojantiems įstatymams. Vieną jų teikė Dangutė Mikutienė, kitą – Algis Čaplikas. Kadangi šie įstatymai skyrėsi, diskusijos dėl jų tebevyksta iki šiol, – pasakojo jose dalyvaujanti J.Sąlygienė.

Vyskupų konferencija pasisako prieš pagalbinį apvaisinimą. Tačiau jei įstatymas vis dėlto būtų priimtas, bažnyčia rinktųsi D.Mikutienės siūlomą variantą. Medikai labiau norėtų, kad būtų priimtas A.Čapliko siūlomas įstatymas, nes jis parankesnis moteriai, yra humaniškesnis.

D.Mikutienės įstatyme kalbama, kad dirbtinio apvaisinimo procedūrai galima ruošti moterį naudojant hormonus ir paimti apvaisinimui ne daugiau kaip 3 kiaušialąstes. Tačiau, pasak medikų, kiaušaląsčių apvaisinimo procentas siekia 60 proc. Maždaug apie 50 proc. apvaisintų embrionų yra genetiškai pakitę. Todėl apvaisinant tik tris kiaušialąstes, medikui nebelieka galimybės rinktis ir apvaisinti moterį tikrai kokybišku embrionu.

Šis įstatymas yra paremtas Italų pagalbinio apvaisinimo įstatymu, kuris draudžia embrionus užšaldyti, yra prieš donorinę spermą ar donorinę kiaušialąstę ir, žinoma, surogatinę motinystę.

Italija keičia požiūrį

"Jolsanoje" dirbanti didžiausią patirtį turinčių šalies embriologių Aušra Blažėnienė tikino, kad Italijoje priimtas dirbtinio apvaisinimo įstatymas, į kurį orientuojasi lietuviai, patyrė didelį fiasko.

"Italija, Vokietija ir Kroatija vadovavosi tokiu griežtu įstatymu, kuris neatnešė naudos pacientams. Šis įstatymas buvo sukritikuotas ir dėl to, kad nors pagalbiniam apvaisinimui draudžiama šaldyti embrionus, tačiau buvo palikta galimybė vystyti mokslą, kurio pagrindas – embrionų panaudojimas kamieninėms ląstelėms gauti", – apie paradoksalią situaciją pasakojo pirmąjį dirbtinį apvaisinimą Lietuvoje atlikusi, daugiau nei šešetą metų Amerikoje ir Airijoje dirbusi vyresnioji embriologė A.Blažėnienė.

Pasak medikės, nepaisant nepalankaus įstatymo, Italijoje yra 360 apvaisinimo klinikų. Lenkijoje ir Airijoje, kurios yra labiau katalikiškos šalys nei Lietuva, pagalbinio apvaisinimo sritis pakankamai plėtojama. "Nors Airijoje draudžami abortai, tačiau į pagalbinio apvaisinimo procedūras žiūrima labai palankiai", – pasakojo A.Blažėnienė.

Naudingesnis moteriai

Specialistės tikino, kad A.Čapliko parengtas pagalbinio apvaisinimo įstatymas būtų parankesnis ir medikams, ir pacientams. Jame kalbama, kad visas paimtas moters kiaušialąstes galima apvaisinti, o likusius nepanaudotus embrionus – užšaldyti.

"Tai itin naudinga moteriai, nes jei pirmas bandymas apvaisinti būtų nesėkmingas, kitą kartą jai nebereikėtų leisti pinigų brangiai kainuojantiems vaistams. Be to, taip būtų ne tik taupomi šeimos pinigai, bet ir tausojama moters sveikata", – tvirtino medikės.

Klaipėdiečių klinika "Jolsana" yra penktoji pagalbinio apvaisinimo klinika mūsų šalyje, teikianti visas iki šiol galiojančiais teisės aktais leidžiamas apvaisinimo procedūras.

Finansinė pagalba šeimoms

A.Čapliko parengtame įstatyme numatyta, kad dalį pagalbinio apvaisinimo išlaidų turėtų kompensuoti valstybė.Latvijoje nevaisinga šeima gali kreiptis į privatų fondą, kuris sprendžia, kiek ir kam padėti. Estijoje valstybė kompensuoja 100 proc. gydymą, 60 proc. – vaistus. Airijoje 80 proc. kompensuojami vaistai, 20 proc. – procedūra. JAV, priklausomai nuo valstijos, yra 14 skirtingų kompensavimo variantų. Vokietijoje šeimai visos pagalbinio apvaisinimo išlaidos kompensuojamos tol, kol pora susilaukia dviejų vaikų.

Pagalbinis apvaisinimas Lietuvoje

Nevaisingumo gydymą taikant pagalbinį apvaisinimą pradėjo 1993 m. gydytoja Gražina Bogdanskienė. Ji paruošdavo pacientes, o atlikti procedūros siųsdavo į Angliją.

1997 m. Motinos ir vaiko klinikoje Kaune atidaryta pirmoji dirbtinio apvaisinimo laboratorija ir atliktos dvi pirmosios pagalbinio apvaisinimo procedūros Lietuvoje. Po jų vienai šeimai gimė dvynukai, kitai – trynukai.

1998 m. gruodį Motinos ir vaiko klinikoje pirmą kartą pradėti auginti embrionai iki blastocistos stadijos. 1999 m. lapkritį gimė pirmieji vaikučiai taikant šį prailginto auginimo būdą.

1999 m. gruodį Motinos ir vaiko klinikoje pradėti šaldyti embrionai.

2000 m. Vaisingumo klinikoje Vilniuje pirmą kartą atlikta intracitoplazminė spermatozoido injekcija.

Nėra statistikos, kiek vaikų gimė po pagalbinio apvaisinimo Lietuvoje per 13 metų.

Pagalbinis apvaisinimas pasaulyje

1978 m. Didžiojoje Britanijoje gimė pirmasis kūdikis iš mėgintuvėlio. Ffiziologui Robertui Edvardsui pernai "už apvaisinimo in vitro išvystymą" skirta Nobelio premija.

1983 m. Australijoje gimė pirmasis kūdikis iš užšaldyto embriono.

Vien iki 2006 m. pasaulyje pagalbinio apvaisinimo būdu gimė maždaug 3 mln. vaikų, iš jų apie 60 proc. – Europoje.

JAV 1 proc. visų vaikų yra gimę po dirbtinio apvaisinimo. Apskritai Vakarų valstybėse tokiu metodu gimę vaikai sudaro 1–4 proc. visų gimusių skaičiaus.

Pagalbinio apvaisinimo būdai

Intrauterininė inseminacija (IUI) – tai specialiai paruoštos spermos sušvirkštimas į moters gimdą. IUI atliekama per natūralų ciklą arba stimuliuojant ovuliaciją vaistais, sekant folikulų augimą ultragarsu.

Apvaisinimas mėgintuvėlyje IVF – hormonais stimuliuojama ovuliacija, stebimas folikulų augimas. Kai folikulai subręsta, atliekama jų punkcija (iš folikulų imamas skystis). Embriologas tame skystyje ieško kiaušialąsčių, jas paėmęs suleidžia į vieną indą su spermatozoidais. Apsivaisinęs kiaušinėlis įsodinamas į gimdą.

Intracitoplazminė spermatozoidų injekcija (ICSI) – taikoma tuomet, kai vaisingumo problemų turi vyras (kai spermoje yra labai mažai spermatozoidų, kai bloga spermatozoidų kokybė, judrumas arba iš viso jų nėra). Tuo atveju spermatozoidų ieškoma sėklidės audinyje. Tada embriologas, naudodamas mikroskopą, į kiaušialąstę įleidžia spermatozoidą.

Nevaisingumo priežastys

Nevaisingumas maždaug 40 proc. gali būti dėl moters ir 40 proc. dėl vyrų problemų.

Apie 20 proc. problemų skiriama neaiškios kilmės nevaisingumui.

Moters ir vyro nevaisingumo priežastys gali būti: endokrininės, mechaninės, anatominės, genetinės.

Pagalbinio apvaisinimo būdas dažniausiai taikomas tada, kai nustatomos mechaninio nevaisingumo priežastys, spermos pakitimai.

Stiprus imunitetas – geriausia apsauga nuo kiaulių gripo

Stiprus imunitetas – geriausia apsauga nuo kiaulių gripo

Maisto papildų ir nereceptinių vaistinių preparatų gamintojai pabrėžia, kad stiprus žmogaus imunitetas yra geriausia apsauga nuo bet kokio gripo ar ūminių kvėpavimo takų infekcijų. "Vaistinėse yra kuo įvairiausių ir įvairioms amžiaus grupėms...


Spalvų poveikis sveikatai

Spalvų poveikis sveikatai

Mes gyvename spalvų pasaulyje. Su spalva susiduriame nuo pat lopšio, kai mama virš lovytės pakabina spalvotus žaisliukus. Sakoma, kad vaikai jau nuo trijų mėnesių pradeda skirti kai kurias spalvas. Įvairūs ir sudėtingi mechanizmai formuoja...


Vartojant daugiau vitamino E, sumažėja demencijos tikimybė

Vartojant daugiau vitamino E, sumažėja demencijos tikimybė

Pagyvenusiems žmonėms su maistu suvartojant daugiau vitamino E sumažėja tikimybė susirgti demencija arba senatvine silpnaprotyste. Ištyrę maždaug 5400 olandų, kurių amžius buvo 55 metai ar daugiau, mokslininkai nustatė, kad tam trečdaliui...


Darbas bendrame kabinete kenkia sveikatai

Darbas bendrame kabinete kenkia sveikatai

Mokslininkai nustatė, kad darbas vadinamajame "atviro tipo biure" kenkia psichinei sveikatai, skelbia "The Telegraph". Ekspertai skelbia: darbas didelėje atviroje erdvėje su kitais kolegomis mažina žmogaus darbingumą ir blogina...


Marso gyvybės detektorius leis išvengti galvos skausmo geriant raudoną vyną

Marso gyvybės detektorius leis išvengti galvos skausmo geriant raudoną vyną

Raudono vyno mėgėjai puikiai žino, jog padauginus šio iš pirmo žvilgsnio nelabai pavojingo gėrimo, galima susilaukti labai nekokių pasekmių - galvos skausmo, pykinimo, blogos savijautos. Nors mokslininkai ir nežada panaikinti tokio nemalonaus vyno...


Celiulitas įveikiamas tik pastangomis ir kantrybe

Celiulitas įveikiamas tik pastangomis ir kantrybe

Moterys visais laikais kovojo su celiulitu. Nors išrasta begalė masažuojančių prietaisų ir kosmetikos priemonių, dėl celiulito į specialistus kreipiasi vis jaunesnės moterys. Šiuolaikinėms moterims šis odos defektas yra viena opiausių problemų....


Ekspertas: sveiko gyvenimo trukmė Lietuvoje – 51,2 m.

Ekspertas: sveiko gyvenimo trukmė Lietuvoje – 51,2 m.

Lietuvai, nusprendusiai iki 65-erių metų pavėlinti pensinį amžių, reikia imtis priemonių gerinti savo visuomenės sveikatą. Tikėtina sveiko gyvenimo trukmė Lietuvoje yra tik 51,2 metai. Į tai dėmesį atkreipė ketvirtadienį apvaliojo diskusijoje...


V. Valkiūnas: trimačiu vaizdu turėtų susidomėti psichologai

V. Valkiūnas: trimačiu vaizdu turėtų susidomėti psichologai

Parlamentaras Valdemaras Valkiūnas nerimauja dėl neigiamo trimačio vaizdo (3D) poveikio sveikatai ir psichikai. Jo teigimu, 3D gali kardinaliai pakeisti elgesio kultūros modelį. Pajutus 3D privalumus, retam žiūrovui norisi grįžti prie įprastų...


Kaukės kaklui ir pastorėjusiam smakrui

Kaukės kaklui ir pastorėjusiam smakrui

Jei pastebėjote, kad pasikeitė Jūsų veido ovalas, padidėjo pasmakrė nedelsiant pradėkite gydytis. 2 ar 3 kartus per savaitę ant veido patariama dėti maitinamuosius kremus ir kompresus. Atsigulkite, prieš save padėkite dubenėlį su šiltu augaliniu...


Cinamonas naikina virusus ir bakterijas

Cinamonas naikina virusus ir bakterijas

Pastebėta, kad žmonės, dirbantys patalpose, kuriose malamas ir fasuojamas cinamonas, neserga gripu. Mokslininkai išaiškino šį fenomeną. Pasirodo, cinamonas naikina virusus ir bakterijas. Kad organizmas būtų atsparesnis peršalimo ir virusinėms...


Kaip išvengti pagirių?

Kaip išvengti pagirių?

Jei neturėsite saiko, šventės padovanos ne tik džiaugsmo ir malonių akimirkų. Kaip per šventes nepadauginti alkoholinių gėrimų ir išvengti pagirių? Šventėms reikia tinkamai pasiruošti: gerai išsimiegoti ir sočiai pavalgyti. Šaukštelis saulėgrąžų...


Kiekvieną dieną suvalgykime po svogūną

Kiekvieną dieną suvalgykime po svogūną

1. Per dieną reikėtų suvartoti iki 2–3 šaukštų bičių duonos, iki 3–4 šaukštų medaus. Bičių produktai turi imuninei sistemai reikalingų "statybinių" medžiagų. Žiedadulkėse yra visų aminorūgščių, kurios veikia imuninių ląstelių...


Dirgli šlapimo  pūslė

Dirgli šlapimo pūslė

Dirglios (hiperaktyvios) šlapimo pūslės nevalingi susitraukimai sukelia šlapimo nelaikymą, atsiranda staigus, nenumaldomas noras šlapintis su faktiniu šlapimo nutekėjimu ar be jo, esant ir nedideliam šlapimo kiekiui šlapimo pūslėje. Taip pat...


Ar kavinėje galiu užsikrėsti salmonelioze?

Ar kavinėje galiu užsikrėsti salmonelioze?

Skaičiau, kad šiltuoju sezonu ypač dažnai užsikrečiama salmonelioze, tai ką dabar daryti – į kavines ar kitas viešojo maitinimo įstaigas neiti, kad neduok Dieve nesuvalgytum kokiais parazitais užkrėsto kepsnio ar salotų? O jeigu eičiau ir...


Staigi mirtis dėl širdies problemų siejama su vitamino D nepakankamumu

Staigi mirtis dėl širdies problemų siejama su vitamino D nepakankamumu

Vokietijos mokslininkai vitamino D nepakankamumą sieja su širdies sutrikimais, staigia kardialine mirtimi ar mirtimi dėl širdies sutrikimų. Mokslininkų nuomone, vitamino D nepakankamumo ir širdies negalavimų ryšys yra fiziologiškai paaiškinamas,...


Vokietijoje išgydytas ŽIV virusą turėjęs pacientas

Vokietijoje išgydytas ŽIV virusą turėjęs pacientas

Vokietijos medikams, pasitelkus kamieninių ląstelių transplantaciją, pavyko visiškai išgydyti žmogaus imunodeficito (ŽIV) virusu užsikrėtusį vyrą. Vadinamasis "Berlyno pacientas", ketvirtąją dešimtį įpusėjęs amerikietis, iki gydymo...


"Griponomika": baimė pavojingesnė už virusą

"Griponomika": baimė pavojingesnė už virusą

Baimė dėl gripo pandemijos plinta greičiau negu pats virusas. Nors skaičiuojama, kad gripas galėtų padaryti milijardinę žalą šalies ekonomikai, kol kas jis viso labo padidino vaistų ir citrusinių vaisių paklausą. Gripo pandemija Lietuvai gali...


Gražios tik sveikos kojos

Gražios tik sveikos kojos

Išsiplėtusios kojų venos jau gydomos ne tik tradiciniu būdu, bet ir lazeriu. "Statistika rodo, kad venų varikozė dažniau pasitaiko moterims, ypač nėštumo metu ir po gimdymo. Išsiplėtusios kojų venos taip pat kankina vyresnius nei 50 metų...


Varginantis nugaros skausmas

Varginantis nugaros skausmas

Medikai tvirtina, kad dėl sumažėjusio fizinio aktyvumo ir sėdimo darbo maždaug 80-90 proc. suaugusių žmonių nors kartą gyvenime jautė arba nuolat jaučia aštrius nugaros skausmus. Nugaros skausmai vienodai "populiarūs" tarp įvairių...


Senstant miego reikia mažiau

Senstant miego reikia mažiau

Anglijoje atliktas tyrimas parodė, kad 66-83 metų amžiaus žmonės miega vidutiniškai 20 minučių trumpiau nei 40-55 metų asmenys. Šie savo ruožtu miega 23 minučių trumpiau nei 20-30 metų žmonės, praneša agentūra AFP. Remiantis studijos rezultatais,...


Nuo alergijos ir pagirių gydys ir skambučių tonai

Nuo alergijos ir pagirių gydys ir skambučių tonai

Japonijos kompanija "Japan Ringing Tone Laboratory" sukūrė mobiliųjų telefonų skambučių tonus, turinčius gydomųjų savybių. Pavyzdžiui, naujovė padeda atsikratyti alergijos, praneša BBC. Pasak kompanijos vadovo Matsumio Suzukio, jo...


Šokoladą pakeisti gali vaikščiojimas

Šokoladą pakeisti gali vaikščiojimas

Norite šokolado? Pasivaikščiokite. Taip smaližiams pataria Ekseterio universiteto mokslininkai, rašo sciencedaily.com. Fizinių pratimų nauda kovojant su priklausomybe nuo nikotino ir anksčiau buvo žinoma. Tačiau dabar mokslininkai iš Didžiosios...


Prie soliariumų priprantama

Prie soliariumų priprantama

Maždaug trečdalis žmonių, besimėgaujančių soliariumo malonumais, gali tapti priklausomi ne tik nuo deginimosi efektų, bet ir nuo alkoholio ar narkotikų. Kaip praneša BBC, paprastai žmonių, pripratusių prie soliariumų, polinkis į alkoholį bei...


Darbovietėse raginama rengti antsvorio metimo varžybas

Darbovietėse raginama rengti antsvorio metimo varžybas

Su plintančiu antsvoriu ir nutukimu raginamos kovoti ir darbovietės. Čia sveikatos apsaugos specialistai rekomenduoja ir rengti antsvorio metimo varžybas, ir propaguoti sveiką gyvenseną. Tokios priemonės įvardinamos preliminariose tarptautinėse...


Geriau nei vitaminai atmintį stiprina kryžiažodžių sprendimas

Geriau nei vitaminai atmintį stiprina kryžiažodžių sprendimas

Užmaršumu skundžiasi ne tik senoliai. Ekspertai tikina, kad atmintis pradeda blogėti sulaukus dvidešimties metų. Tačiau jauni žmonės to nepastebi, nes turi kur kas mažiau ką prisiminti nei seni. Tačiau jei paanalizuotume, pamatytume, kad to, ką...


Moters balso seksualumas priklauso nuo jos vaisingumo

Moters balso seksualumas priklauso nuo jos vaisingumo

Niujorko Valstybinio Universiteto mokslininkai Nathan'as Pipitone ir Gordon'as Gallup'as nustatė, jog moters balsas tampa patrauklesnis kai ji yra vaisingumo ciklo viršūnėje. Tyrinėtojai įrašinėjo 10 moterų balsus įvairiais...


Naujas atradimas, saugantis nuo trombų

Naujas atradimas, saugantis nuo trombų

Indų mokslininkai sukūrė naują profilaktikos priemonę nuo trombų (kraujo krešulių), sukeliančių infarktą, insultą ir kitas pavojingas ligas, susidarymo. Kaip alternatyvą aspirinui ir kitiems antiagregantams jie siūlo sidabro nanodalelių, kurių...


Vitamino B nepakankamumas siejamas su klubo lūžio rizika

Vitamino B nepakankamumas siejamas su klubo lūžio rizika

Vyresniojo amžiaus žmonėms, kurių organizme yra nepakankamai vitamino B arba kurie turi padidėjusį kraujo proteino homocisteino kiekį, gali grėsti didesnė rizika patirti klubo lūžį, teigiama naujo tyrimo išvadose. Žinoma, kad homocisteino kiekis...


Apsauga nuo visų ligų

Apsauga nuo visų ligų

Reikia stiprinti imunitetą. Tokį pirmą patarimą dažnai išgirstame pravėrę šeimos gydytojo kabineto duris, kai siaučia gripas ir peršalimo ligos. Bendrosios medicinos praktikos klinikos vadovas Alfonsas Paliulis teigia: norint, kad mūsų organizmo...


"Tylusis žudikas" ieško aukų

"Tylusis žudikas" ieško aukų

Spalio 1-oji yra skiriama atkreipti dėmesį į vieną pagrindinių kepenų virusinių susirgimų - hepatitą. Jis dar vadinamas "tyliuoju žudiku", nes žmonių, nešiojančių hepatitą B ir C daugėja. Bet jie patys apie tai nežino. Žmogus gali būti...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9