Nobel biocare

Ligonis prie automobilio vairo – saugu?

Automobilis – tarsi ginklas, kuriuo galima sužeisti ar net mirtinai sužaloti kitus ir save. Medikai tvirtina: tokia nuomone buvo vadovaujamasi anksčiau, o dabar automobilį gali vairuoti sergantieji ir epilepsija, ir šizofrenija, ir daugybe kitų ligų.

Sveikatos pažyma būtina

Norint gauti vairuotojo pažymėjimą reikia ne tik išmokti valdyti automobilį ir išlaikyti vairavimo egzaminą, bet ir pasitikrinti sveikatą. Ji vertinama, vadovaujantis prieš dvejus metus įsigaliojusiu sveikatos apsaugos ministro patvirtintu tvarkos aprašu, atitinkančiu Europos Sąjungos reikalavimus. Jie gerokai liberalesni, o sprendimą, ar gali sėsti prie automobilio vairo, prastai besijaučiantis žmogus priima pats. Atsakomybė už tai irgi tenka jam pačiam, tik dėl to gali nukentėti ir niekuo dėti kiti eismo dalyviai.

Vairuotojai skirstomi į dvi grupes. Pirmajai priskirti mopedų, motociklų ir lengvųjų automobilių vairuotojai ir ji apima kone visus pilnamečius šalies gyventojus. Juk dabar vairuoti automobilį moka kone kiekvienas, vos sulaukęs 18 metų, gatvėse prie automobilio vairo moterų matome ne mažiau nei vyrų.

Jei neturi nusiskundimų

Sveikatos pažymą išduoda daugumoje poliklinikų veikiantys ligų profilaktikos kabinetai. Jų paslaugos mokamos.

„Mūsų poliklinikoje už sveikatos pažymą reikia mokėti 43 litus. Pacientas turi atsinešti šeimos gydytojo nustatytos formos pažymą arba, jei prisirašęs mūsų poliklinikoje – ambulatorinę kortelę”, – paaiškino Kalniečių poliklinikos ligų profilaktikos kabinete dirbanti šeimos gydytoja Zita Adomėnienė.

Gydymo įstaigose, kuriose tokių kabinetų nėra, pažymą gali išduoti specialios komisijos ar net ir šeimos gydytojas. Tikrinant sveikatą įvertinami pagrindiniai jos rodikliai ir regėjimas, psichika. Jei žmogus turi nusiskundimų, konsultuoja atitinkamos srities specialistai ir parašo savo išvadas, galima ar negalima vairuoti automobilį. Taip turi būti išduodant vairuotojui sveikatos pažymą ir pirmą kartą, ir pakartotinai.

Vadovaujasi savo sąžine

Pagal taisykles pirmosios grupės vairuotojams arba, kitaip sakant, vairuotojams mėgėjams sveikatą reikia tikrintis rečiausiai kas dešimt metų ar daug dažniau. Tai priklauso nuo amžiaus. Tačiau ar daug kas iš mūsų tai darome?

Juk policininkai, sustabdę vairuotoją kelyje ir tikrindami dokumentus, sveikatos pažymos neprašo. Avariją dėl sutrikusios sveikatos sukėlusio vairuotojo dažniau gailima, nei smerkiama.

Taigi vairuojame sirgdami ne tik sloga, kai akys ašaroja ir nosis varva, bet ir išgėrę teraflu nuo peršalimo ligų, kuris migdo ar migdomųjų. Sprendimas, sėsti prie vairo ar ne, priimamas pagal sąžinę, juolab kad pagal naują vairuotojų sveikatos patikrinimo tvarką asmenims, kuriems anksčiau nebuvo leidžiama vairuoti automobilio dėl kai kurių ligų, dabar numatomi tik individualūs apribojimai. Pavyzdžiui, leidžiama vairuoti tik dieną, važiuoti be keleivių, neviršijant nurodyto greičio, ne greitkeliais, be priekabos.

Be to, pirmą kartą Lietuvoje įteisinta „Vairuotojo garbės deklaracija”. Ją užpildo ir pasirašo kiekvienas prieš sveikatos tikrinimą sveikatos priežiūros įstaigoje. Ši deklaracija liudija, kad vairuotojas savo sveikatos būklę įvertina pats, o jai pablogėjus savo valia kreipiasi į gydytoją. Ar daug tokių, kurie sakytų: patikrinkite mano sveikatą ir įvertinkite, nes man atrodo, kad aš nebegaliu vairuoti automobilio? Gydytoja Z.Adomėnienė sako tokių pacientų neturėjusi.

Ligos – ne kliūtis

Anksčiau sunkiomis vadintos lėtinės ligos dėl medicinos pažangos tapo lengvai valdomos. Dėl to jos nebetrukdo vairuoti automobilį ir tai daryti leidžiama, pavyzdžiui, sergantiesiems opalige ar bronchine astma.

„Jei vairuotojo sveikatos pažymos prašo ligonis, sergantis bronchine astma, pirmiausia įvertinamas plaučių nepakankamumo lygis. Jei jis nedidelis, ligonis gali vairuoti automobilį, nes yra gerų vaistų astmai efektyviai kontroliuoti”, – pakomentavo gydytoja Z.Adomėnienė.

Dabar prie automobilio vairo galima sėsti ir sergantiesiems epilepsija, jei tai leidžia gydytojai neurologai.

„Būtina įvertinti epilepsijos ar kitų sąmonės sutrikimų būklę, klinikinę formą ir progresavimą, gydymą ir jo rezultatus”, – aiškina Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Neurologijos klinikos skyriaus administratorius gydytojas Algirdas Mačionis.

Sprendimą leisti vairuoti gydytojai neurologai priima labai atsakingai, sergantiesiems epilepsija taikomi apribojimai. Diagnozavus šią ligą, bet priepuoliams nesikartojant, mopedų, motociklų ir lengvųjų automobilių negalima vairuoti dvejus metus. Draudžiama vairuoti periodu, kai nustojami vartoti vaistai nuo epilepsijos ir šešis mėnesius po to. Priepuoliams kartojantis tik miegant, po dvejų metų leidžiama vairuoti tik dieną.

„Jei žmogus paprasčiausiai nualpo dėl bet kokios priežasties ir pateko į gydymo įstaigą, gydytojas turi šiam pacientui rekomenduoti nevairuoti automobilio tris mėnesius. Tai turi būti įrašyta dokumentuose, o įrašas, jei įvyksta teismas, apgina gydytoją nuo atsakomybės”, – medikų pozicijas gina gydytojas A.Mačionis.

Jis dalyvavo darbo grupėje, rengiant vairuotojų sveikatos tikrinimo tvarką ir siūlė daugiau apribojimų, tačiau jų priimti neleista dėl Europos Sąjungos normatyvų. Gydytojo įsitikinimu, rizikingas yra didelis greitis kelyje, jei jis sergantiesiems neribojamas, o priepuolius gali išprovokuoti alkoholio vartojimas, nors jie ir nesikartojo.

„Europos Sąjungos reikalavimai humaniški, bet jie tinka ten, kur aukštas vairuotojų sąmoningumas. Tikėtina, kad ir pas mus jis taps didesnis, nes dabar visa atsakomybė tenka ne gydytojui, o vairuotojui”, – viliasi gydytojas A.Mačionis.

Galimybės su išlygomis

Sunki aritmija, implantuoti širdies stimuliatoriai, nenormalus arterinis kraujospūdis – tai indikacijos, taip pat keliančios pavojų eismo saugumui. Ar suteikti tokiems ligoniams teisę vairuoti automobilį, sprendžiama remiantis nustatytais apžiūros rezultatais, atsižvelgiant į galimas komplikacijas ir pavojų. Patyrusiesiems miokardo infarktą, vairuotojo pažymėjimai turėtų būti išduodami ar atnaujinami tik pateikus gydytojo kardiologo išvadą ir prireikus reguliariai atliekant medicinines apžiūras.

Vairuotojo pažymėjimai neišduodami ir neatnaujinami vairuotojams, turintiems sunkių psichikos sutrikimų, įgimtų ar sukeltų ligos, traumų ar neurochirurginių operacijų, taip pat sunkų protinį atsilikimą, sunkių elgesio sutrikimų dėl senėjimo proceso arba asmenybės sutrikimų, kurie labai trikdo nuovoką, elgesį ar sugebėjimą prisitaikyti. Išimtis – atvejai, kai su prašymu pateikiama gydytojo psichiatro išvada ir prireikus reguliariai atliekant medicinines apžiūras.

Kalniečių poliklinikos gydytoja Z.Adomėnienė tvirtino, kad ji ir jos kolegos visus pacientus, kuriems reikia pasitikrinti sveikatą vairuotojo pažymai gauti, siunčia pas psichiatrus. Privačios klinikos pačios susisiekia su psichikos sveikatos centrais. Psichiatrai gali leisti vairuoti automobilį net ir sergantiesiems šizofrenija, esant remisijai. Tai nustatoma individualiai, atsižvelgiant į kompleksinio tyrimo duomenis, medikamentinį gydymą.

Sudėtingais ir konfliktiniais atvejais apie tinkamumą vairuoti sprendžia Vairuotojų sveikatos tikrinimo komisija arba sveikatos priežiūros įstaigos Gydytojų konsultacinė komisija. Jos sprendimą galima apskųsti.

Į klausimą, kaip vertina liberalesnę tvarką, gydytoja Z.Adomėnienė atsakė dviprasmiškai. Jai nerimą kelia epilepsija, širdies ligos.

„Labai daug priklauso nuo žmogaus sąžinės. Niekas neapdraustas nuo priepuolių, todėl kiekvienas, prieš sėsdamas prie automobilio vairo, turi atkreipti dėmesį į savo savijautą, vengti slopinamųjų vaistų, nes jie trukdo susikoncentruoti”, – patarė gydytoja Z.Adomėnienė.

Žmogus, vairuojantis automobilį, yra atsakingas ne tik už savo, bet ir už kitų eismo dalyvių sveikatą.

Sveikatos tikrinimo periodiškumas:

Iki 55-erių sveikatą reikia tikrintis kartą per 10 metų (anksčiau reikėjo kas 5 metus).

56–69 metų žmonėms – kartą per 5 metus (buvo kas 3 metai).

70–79 metų žmonėms – kartą per 2 metus.

Vyresniems nei 80 metų – kartą per metus.

Atsiliepimai interneto pokalbių svetainėse:

Mano sveikatos patikrinimas užtruko maždaug tiek, kiek reikia užpildyti popierius. Juokingiausia, kad mano sūnus net nevažiavo su manimi kartu, aš užėjau į gydytojo kabinetą, padaviau nuotraukas ir pasus, į stalčių įdėjau po 40 litų už kiekvieną pažymą ir gavau abi iš karto. Net ir man, nekalbant apie sūnų, nieko nepasiūlė pasitikrinti. Jei kam įdomu, duosiu gydytojos telefoną.

Iš dalies tai labai gerai, nes nereikėjo vargti eilėse, bet kai rimčiau pagalvoji, tai Dieve mano, iki ko mes prieisim. Juk neaišku, kas sėdi prie kitos mašinos vairo. Juk man net regėjimo netikrino, absoliučiai nieko.

Kai aš ėjau tikrintis sveikatos, patikrino regėjimą, beje, labai atsainiai, pamatavo kraujospūdį ir bendrais bruožais paklausinėjo apie sveikatą.

Jei sergi šizofrenija, bet per pastaruosius dvejus metus paūmėjimų nebuvo, gausi tą sveikatos pažymą. Tikrai nėra ko nerimauti.

Aš nešioju akinius, bet su jais nebūtina fotografuotis, nes dabar dauguma žmonių regėjimą stiprina kontaktiniais lęšiais. Sveikatos pažymą gavau labai greitai: į vairavimo mokyklą atėjo gydytoja, patikrino akis, reakciją, pamatavo kraujospūdį, ir viskas.

Vienoje Vilniaus poliklinikoje sėdi pensininkės, kurios neva tikrina vairuotojų sveikatą ir taip sau prisiduria prie pensijos. Tereikia nueiti ir pasakyti, kad pažymos reikia labai greitai. Paklaus, ar kuo nors skundiesi, jei norėsi, patikrins akis, sudėlios visų gydytojų spaudus. Procedūra užtruks ne ilgiau kaip 10 min., kaina tokia, kaip ant durų parašyta. Registruotis iš anksto nereikia. Taip yra, jei jų dar neprikirpo. Yra dar viena klinika, kur viskas irgi labai greitai padaroma. Skiriasi tik tai, kad ten rimtai tikrina akis ir dar yra vienas pagrindinis gydytojas, kuris klausą, nervus patikrina ir užsiregistruoti reikia iš anksto. Kaina visur vienoda, bet už tą pačią valstybinėje poliklinikoje vaikščiosi iš kabineto į kabinetą mažiausiai dvi dienas.

TAIP PAT SKAITYKITE