Gudručio vaistinė

Kas suleis vaistus?

Nuošaliuose vienkiemiuose gyvenantys senyvo amžiaus žmonės dejuoja kartais nesulaukiantys medikų pagalbos namuose. Vaistų gydytojai jiems išrašo, tačiau suleisti nėra kam. Ligotam senoliui ir artimiausia ambulatorija kartais nepasiekiama. Kokią išeitį siūlo medikai?

Atsisakė suleisti vaistus?

Į redakciją paskambino moteris, gyvenanti Pabiržės seniūnijoje, vienkiemyje. Jos ligotam vyrui gydytoja išrašė leidžiamų vaistų. Sutuoktiniai – garbingo amžiaus, sunkiai iš kiemo beišeina. Tad ir vaistų susileisti vargu ar iki ambulatorijos nukeliautų. Kreipėsi moteris į ambulatorijos gydytoją O. Ramanauskienę – prašė atsiųsti slaugytoją vaistų suleisti, tačiau gydytoja atsisakė. Mat senoliai prisiregistravę Biržų poliklinikoje, o ne ambulatorijoje. Tad ir vaistus turėtų leisti Poliklinikos slaugytojos. „Ką mums, seniems, daryti? Belieka numirti. Greitoji taip pat vaistų leisti nevažiuoja”, – guodėsi moteris. Pabiržietės tvirtinimu, su šia problema susidūrė ne vien jų šeima, bet ir daugelis senų žmonių, gyvenančių nuošaliuose vienkiemiuose.

Paslaugos tik ambulatorijos ir Poliklinikos pacientams

Pabiržės ambulatorijoje prisiregistravę apie 1600 apylinkės gyventojų. Dirba dvi slaugytojos ir gydytoja Ona Ramanauskienė. Medikėms darbo netrūksta, tačiau, gydytojos teigimu, pagalba ligoniams visuomet suteikiama.

– Ambulatorija priklauso Poliklinikai, todėl Poliklinikoje prisiregistravusiems žmonėms vaistų suleisti niekada neatsisakome. Svarbu, kad ligonis atsineštų gydytojo nukreipimą, kad slaugytojos žinotų, kaip paskirti vaistai. Tokio nukreipimo nereikia mano pacientams, – teigė O. Ramanauskienė.

Kita kalba su Šeimos gydytojų centro pacientais.

– Žmonėms, kurie gyvena mūsų apylinkėje, bet prisiregistravę Šeimos gydytojų centre, gražiai paaiškiname, jog jiems paslaugų neteiksime, nes už jas mums nemoka Ligonių kasa, – sakė gydytoja.

O. Ramanauskienė mano, kad į redakciją kreipėsi moteris, kuri yra Šeimos gydytojų centro pacientė. Ji buvo nepatenkinta, kad ambulatorijos slaugytojos atsisakė jai leisti vaistus.

– Mūsų ambulatorija – tarsi maža poliklinika. Imame kraujo, šlapimo tyrimus, užrašome elektrokardiogramas, skiepijame vaikus, leidžiame vaistus, statome lašines. Jei reikia, lašines statome ir namuose, nekalbant, kad važiuojame į namus leisti vaistų. Būna ir taip, kad ligonį atsivežame į ambulatoriją, pastatome lašinę, po to parvežame namo. Slaugytojos kartais neturi laiko būti prie ligonio su lašine jo namuose, – kalbėjo gydytoja.

Ambulatorijos medikės ligonių lankyti vyksta valdišku transportu. Nemokamai važiuojama pas neįgaliuosius ir vaikus. Kiti pacientai pagal neseniai įsigaliojusią tvarką turi sumokėti simbolišką mokestį: už kilometrą – vieną litą.

– Įvedus mokestį, iškvietimų sumažėjo. Žmogui ir keli litai – pinigas. Tačiau anksčiau pasitaikydavo ir piktnaudžiavimo. Nenori žmogus eiti į Polikliniką išsirašyti vaistų – kviečiasi gydytoją į namus, – sakė gydytoja ir dar kartą patvirtino, jog Poliklinikos ir ambulatorijos pacientai pagalbos gali kreiptis visada.

Išeitis – mokama paslauga

Šeimos gydytojų centro direktorė gydytoja Elena Šakelienė sakė, kad centre yra prisiregistravę daugiau kaip 1000 žmonių iš kaimo vietovių. Pasak gydytojos, nė vienas žmogus likimo valiai nepaliekamas ir tvarka iki šiol nesiskundė.

– Jei žmogus negali atvykti procedūrai į centrą ar nesuranda, kas jam suleis vaistus, guldome į Ligoninę, – sakė E. Šakelienė.

Gydytojos manymu, ambulatorijose Šeimos gydytojų centro pacientams paslaugos galėtų būti mokamos. Jei žmogus nori susileisti vaistus ar kad jam lašinę pastatytų ambulatorijos slaugytojos, už paslaugą galėtų susimokėti pagal nustatytus įkainius.

– Šeimos gydytojų centre ne centro pacientai gali kreiptis dėl vaistų suleidimo ar kitų procedūrų. Paslauga mokama, – sakė E. Šakelienė.

Vyriausioji slaugytoja Laima Čižauskienė sakė, jog už vaistų suleidimą į veną ne Šeimos gydytojų centro pacientai moka 9 litus, už vaistų suleidimą į raumenis – 6,20 Lt, už lašinę į veną iki 30 min. – 15 Lt, ilgiau – 18 Lt.

Į namus – už nustatytą mokestį

Poliklinikos direktorius Leonidas Sologubovas sakė, jog rajone yra 4 ambulatorijos ir 16 medicinos punktų. Ir ambulatorijos, ir medicinos punktai suteikia paslaugas ir ne savo pacientams.

– Jei žmogus ateina į ambulatoriją susileisti vaistų, niekas jo neišvaro, jei jis yra Šeimos gydytojų centro pacientas. Tačiau važiuoti į namus pas ne savo pacientą slaugytojai nepriklauso, – sakė Poliklinikos direktorius.

Pasak L. Sologubovo, Šeimos gydytojų centras turėtų padėti Poliklinikai išlaikyti savo pacientus. Tačiau ši problema neišspręsta ne tik Biržuose, bet ir visoje Lietuvoje.

Gydytojo manymu, ambulatorijų ar medicinos punktų slaugytojoms Šeimos gydytojų centro pacientai turėtų sumokėti už paslaugą pagal nustatytus įkainius. Jei Šeimos gydytojų centro pacientas į namus kviestųsi ambulatorijos slaugytoją, jam tektų mokėti už kelionę (1 Lt – 1 kilometras) ir už pačią paslaugą. Pavyzdžiui, vaistų suleidimas į raumenis ar veną – 6,70 Lt, lašinė iki 30 min. – 14,80 Lt, ilgiau – 17,90 Lt. Poliklinikoje ar ambulatorijoje prisirašę pacientai mokėtų tik už kelionę (išskyrus vaikus ir invalidus).

Sudėjus kelionės ir paslaugos kainą, kaimo žmogui susidaro nemaža suma. Tad belieka rinktis: užimti vietą Ligoninėje vien tam, kad tau suleistų vaistus, sveikatos vardan iškratyti paskutinius litus ar pasiūlyti slaugytojai sumokėti „tiesiai į kišenę” – kad būtų pigiau…

Edita MIKELIONIENĖ

Healthy Feed

TAIP PAT SKAITYKITE