Biorythm

Kaip vasarą išvengti apsinuodijimų

Šiaulių visuomenės sveikatos centro specialistai praneša, jog kiekvieną vasarą padaugėja per maistą plintančių infekcijų. Jau šiais metais užkrečiamosiomis žarnyno infekcijomis susirgo -928 gyventojai apskrityje. 2005 m. per tą patį laikotarpį -696 gyventojai. Per 2006 m. pirmąjį pusmetį buvo užregistruota 232 susirgimais daugiau, nei per tą patį laikotarpį praėjusiais metais.

Medikai pastebi, jog dažniausiai susergama salmonelioze. Per šių metų pirmą pusmetį Šiaulių apskrityje buvo užregistruoti 123 susirgimai salmonelioze. Mažiau užregistruojama dizenterijos, kampilobakteriozės, jersiniozės ir bakterinės kilmės nepatikslintų užkrečiamųjų žarnyno infekcijų. Vasarą dažniau pasitaiko apsinuodijimų maistu ar per maistą perduodamų toksikoinfekcijų. -Žmonės mėgaudamiesi vasaros malonumais pajūryje ar gamtoje, pamiršta apie būtinybę itin atidžiai pasirinkti maisto produktus.

Vyraujant karštiems orams, gana sunku išlaikyti maistą ir gėrimus tinkamoje temperatūroje. „Neilgą laiką pabuvęs maisto produktas šiltai, gali tapti ligą sukeliančių bakterijų ar jos veiklos produktų šaltiniu” nors produkto skonio savybės ar išvaizda nepakinta. Tad dažniausiai apsinuodijama maistu, esant aukštai oro temperatūrai, „- pasakojo ŠVSC medikė Nijolė Urbanovičienė.

Epidemiologės teigimu, žmonės pamiršta, kad pieno produktai, vištienos, mėsos, žuvies konditeriniai gaminiai ( ypatingai su kremu ), daržovių mišrainės turi būti laikomi šaldytuve (+2 – +8 c) ir suvartojami per nurodytą laiką. Perkant šiuos produktus, būtina atkreipti dėmesį ne tik į datą iki kurios reikia suvartoti produktą, bet ir kokioje temperatūroje jis laikomas šaldymo vitrinoje. Itin rizikuoja savo sveikata, perkantys pieno produktus iš kiemuose ar tarpuvartėse prekiaujančių prekybininkų. Taip pat nerekomenduojama į keliones pasiimti keptų mėsos gaminių.

Salmonelioze – dažniausiai užsikrečiama per gyvulinės kilmės maisto produktus. Dažniausiai per mėsą ar pieną. Salmonelioze susergama po 6- 30 valandų, suvalgius salmonelėmis apkrėsto produkto. Liga prasideda ūmiai, pykinimu, pilvo skausmais, krečia šaltis, temperatūra pakyla iki 39 c, kamuoja galvos skausmai, viduriavimas. Pirktą paukštieną padėkite šaldytuve taip, kad skystis nuo paukščio nenulašėtų ant žemiau padėtų produktų.

Ant tos pačios lentelės nepjaustykite virtų, valgyti paruoštų ar termiškai neapdorotų produktų. Gerai išvirkite ar iškepkite paukštieną. Keptos ar rūkytos vištos mėsa prie šlaunikaulio neturi būti rausva. Šaldytuve laikomus mėsos patiekalus geriau valgyti pakartotinai pakaitinus aukštesnėje nei 70 C temperatūroje. Kiaušinius vartoti tik šviežius, ne senesnius kaip 7 dienų. Pirkdami atkreipkite dėmesį į kiaušinių realizavimo datą.

Venkite tortų ir pyragaičių, kuriems pagaminti naudojami žali kiaušiniai. Rizikinga pirkti pieną pakelėse, turguose ar iš privačių asmenų, supiltą į abejotino švarumo butelius ir laikomą kelias valandas be šaldymo. Atsargiai vartoti iš kaimiško pieno pagamintą grietinę, varškę ar sūrius. Populiaru į kelionę vežtis vakuume sufasuotą mėsą, jos pusfabrikačius.. Produktai vakuuminėje pakuotėje yra ideali terpė daugintis kampilobakterijomis, sukeliančioms ligą žmonėms, laukiniams bei naminiams paukščiams, naminiams gyvūnams.

Niekada negerkite upės ar ežero vandens. Vartokite sultis ar mineralinį vandenį. Neužmirškite plauti rankų. Taip pat švariai nuplaukite virtuvės inventorių, nuplikykite karštu vandeniu visus naudotus indus.

Avevita klinika

TAIP PAT SKAITYKITE