Gudručio vaistinė

Natūrali ir ekologiška kosmetika: kuo skiriasi?

Natūrali ir ekologiška kosmetika: kuo skiriasi?

Natūralios ir ekologiškos kosmetikos priemonių pasirinkimas nuolatos auga – vartotojai vis labiau domisi kaip sumažinti kenksmingą poveikį sau ir gamtai, bei renkasi produktus, kuriuose būtų kuo mažiau žalingų cheminių medžiagų. Tačiau esant tokiai didelei pasiūlai svarbu žinoti, kaip tinkamai atpažinti bei pasirinkti tokius produktus, kokių tikitės. Pirmiausia turime žinoti kuo skiriasi natūrali ir ekologiška kosmetika.

Ekologiška kosmetika visada bus natūrali, o natūrali nebūtinai ekologiška. Pateikiame paprastą pavyzdį: ramunėlė, kuri dažnai naudojama kosmetikos gaminiuose, yra augalinės kilmės ingredientas ir tikrai natūralus produktas, bet ar ekologiškas? Į šitą klausimą galime atsakyti, jeigu žinome kokiomis sąlygomis ji užaugo. Jeigu ramunėlė augo prie judrios gatvės ar kitoje užterštoje aplinkoje, ji savo gydomosiomis savybėmis tikrai negali lyginti su ekologiška miško ramunėle.

Natūrali kosmetika

Kosmetikos gaminys laikomas „natūraliu“, kai jo sudėtyje esantys keli ar visi ingredientai yra natūralūs, t.y. augalinės, o ne sintetinės kilmės. Tačiau visgi negalime būti užtikrinti ar jie auginami ekologiškai, ir ar šiuose produktuose nėra sintetinių ar cheminių priedų. Natūraliose kosmetikos priemonėse neturėtų būti sveikatai kenksmingų medžiagų, tačiau šie reikalavimai yra tik pačių gamintojų sąžinės reikalas.

Ekologiška kosmetika

Ekologiška kosmetika yra sertifikuota, jai keliami griežti reikalavimai: produktai turi būti pagaminti iš natūralių ir ekologiniuose ūkiuose išaugintų augalinių žaliavų, perdirbant žaliavas turi būti užtikrintas minimalus cheminių reakcijų kiekis, prekių pakuotės turi būti ekologiškai švarios ir neteršiančios aplinkos (perdirbamos) arba pagaminamos iš antrinių žaliavų. Taip pat, tiek žaliavos auginimo, tiek perdirbimo, pakavimo procesai turi būti minimaliai teršiantys aplinką.

Kaip atskirti tikrą ekologišką kosmetiką?

Pagrindinis skirtumas tarp natūralios ir ekologiškos kosmetikos yra kosmetikai keliami reikalavimai. Ekologiška kosmetika galima vadinti tik sertifikuotus produktus, pagamintus iš natūralių, ekologiškuose ūkiuose išaugintų augalinių žaliavų, nedarant žalos aplinkai. Jei kosmetika neturi ekologijos sertifikato, jos neverta laikyti ekologiška. Taigi pats paprasčiausias būdas įsitikinti, ar Jūsų perkama priemonė iš tiesų yra ekologiška, yra ant pakuočių esantis sertifikavimo ženklas (pavyzdžiui Soil Association).

Sertifikavimas – tai įvairių šalių gamintojų susitarimas nenaudoti tam tikrų medžiagų kosmetikos gamybos procesuose. Vieni sertifikatai yra griežtesni, kiti mažiau griežti, bet visuomet yra numatyta kontrolės sistema, kuri užtikrina vartotojų apsaugą ir leidžia jiems  rinktis švaresnę ir sveikesnę kosmetiką. Sertifikatai suteikiami kiekvienam produktui atskirai.

Ekologiškos kosmetikos sertifikavimui būdingi šie reikalavimai:

  • produkto sudėtyje neturi būti žmonėms ir aplinkai kenksmingų medžiagų ;
  • produkto sudedamosios dalys turi būti biologiškai suyrančios gamtoje ir nežalingos aplinkai;
  • produktas ar jo sudedamosios dalys negali būti genetiškai modifikuotos;
  • produktai negali būti bandomi su gyvūnais;
  • bent dalis žaliavų turi būti išauginta natūraliose augimo vietose ar ekologiniuose ūkiuose.

Kad kosmetikos priemonė negestų bent kelis mėnesius, ekologiškas priemones sertifikuojančios organizacijos visgi leidžia naudoti nedidelį kiekį nekenksmingais pripažintų konservantų ir priedų. Tradiciniai cheminiai konservantai ekologiškoje kosmetikoje yra pakeičiami natūraliais, gamtiniais konservantais: cukraus produktais, eteriniais aliejais, medumi, iš ekologiškos žaliavos išgautu alkoholiu – tai yra puikūs ir neabejotinos kilmės konservantai.

Nepaisant šios nuostatos, Europoje naudojami kosmetikos sertifikatai vienas nuo kito šiek tiek skiriasi. Vieni yra griežtesni, kiti liberalesni, vienų kokybė matuojama procentais, kitų pagal sudarytus sudėtinių dalių sąrašus, produktų tipus ir pan.

Ekologiškoje kosmetikoje nėra tokių kenksmingų medžiagų kaip SLS (Sodium Lauryl Sulfate), mineralinio aliejaus, silikono, emulgatorių (pavyzdžiui PEG), karbomerų, parabenų, sintetinių kvėpiklių ir dažiklių, riebaus spirito ar rūgščių, propileno glikolio, izopropilo miristato.

TAIP PAT SKAITYKITE