Kas yra hidrolatas?
Hidrolatas yra kvapnus vanduo, kartais dar vadinamas gėlių vandeniu, turintis eterinių aliejų molekulių, kurios lieka po eterinio aliejaus gamybos.
Iš tikrųjų tai distiliacijos produktas. Pavyzdžiui, kai tikrosios levandos distiliuojamos vandens garais, jų poveikyje atsiradęs eterinis aliejus proceso pabaigoje kondensuojasi ir tampa vandeniu. Eterinis aliejus, riebalai, atsiskiria nuo vandens, tačiau likęs vanduo jau kitoks, prisodrintas kvapnių molekulių. Tai ir yra levandų hidrolatas.
Savybės
Hidrolatų funkcija panaši į eterinių aliejų, bet jie gerokai švelnesni ir neturi pašalinio poveikio. Jų terapinis poveikis yra silpnesnis.
Kadangi tai vanduo, jis sunkiai jungiasi su eteriniu ar kitu aliejumi, todėl jį geriau miksuoti su geliu arba sultimis. Taip pat jis trumpiau išlieka šviežias (vanduo palankus bakterijoms), nors tai ir reliatyvus faktas. Bet visada paranku žvilgterėti į galiojimo laiką.
Šiuo metų laiku labai tinka vartoti hidrolatus, nes jie yra nuostabi kosmetikos priemonė jūsų odai.
Kokį hidrolatą rinktis?
Rinkitės tokį, kuris padėtų jūsų odos poreikiams. Tarkime, tikrųjų levandų, levandinų, arbatmedžio, lauramedžio, geranijų hidrolatai kaip tonikai labai tinka riebios odos priežiūrai.
Nenaudokite hidrolatų, kuriuose yra bent kiek alkoholio arba konservantų, nes jie nėra būtini ir daro produktą nenatūralų. Geriausia rinktis produktus su bio sertifikatais (žiūrėkite etiketę).
Panaudojimas
– Grožiui
Norint nuraminti sudirgintą odą (niežulys, egzema, psoriazė), reikia purkšti hidrolatu perštinčias vietas du kartus per dieną ir jų nenuplauti. Ramunėlių, bitkrėslių ar rugiagėlių hidrolatai ypač ramina ir yra labai švelnūs. Idealiai tinka psoriazės sudirgintai galvos odai. Rozmarinų, morkų, levandinų, levandų, arbatmedžio hidrolatai paglbės į aknę linkusiai odai.
– Virškinimui
Norint detoksikuoti organizmą ar gerinti virškinimą galima gerti po vieną šaukštą hidrolato, išmaišyto stiklinėje vandens arba sulčių. Tam tiktų rozmarinų, bazilikų, pipirmėčių hidrolatai (tik paisykite dozių ir pasitarkite su gydytoju!).
– Tonusui didinti
nėra nieko geriau už šaukštą cinamono hidrolato, išmaišyto stiklinėje sulčių be cukraus.
– Vaikams ir nėščiosioms
Geriausia naudoti hidrolatus vietoje eterinių aliejų, nes jie yra švelnesni. Tarkime peršalusiam 3 metų vaikui gydyti vietoje rozmarinų eterinio aliejaus geriausia to paties augalo hidrolatu ištrinti krūtinę.
– Mėgautis
Hidrolatai puikiausiai tinka kokteiliams: naudokite vieną valgomąjį šaukštą stiklinei sulčių arba lengvam alkoholiniam gėrimui. Internete tikrai rasite receptų. Tam reikalui tinka cinamono, gvazdikėlių, juodųjų serbentų, mėtų hidrolatai. Beje, labai originalu iš hidrolatų pasigaminti ledo kubelių ir atšaldyti savo gėrimus (naudokite rožių, geranijų, cinamono hidrolatus). Taip pat užšaldyto ramunėlių, rugiagėlių hidrolatų kubelius naudokite paraudusiai odai raminti.
Galiausiai nepamirškite, kad hidrolatus visada galima maišyti, bet tam pakaktų 3 augalų hidrolatų.