Gudručio vaistinė

Klastinga pavasarinė liga – cistitas, arba šlapimo pūslės uždegimas

Pagaliau Lietuvą pasiekė šiluma lepinantys orai ir tuojau upių pakrantes, parkų pieveles, suoliukus nutūpė pailsėti norintys žmonės. Tačiau dažnas, prisėdęs ant dar šaltos ir drėgnos žemės nesusimąsto, kokiomis ligomis gali baigtis tokios poilsio minutės. Gydytojai perspėja, jog viena iš galimų pasekmių – šlapimo pūslės uždegimas, galintis virsti net ir inkstų uždegimu.

Ligos eiga

Cistito arba šlapimo pūslės uždegimas atsiranda staiga po peršalimo, lytinių santykių, kartais ir be pastebimos priežasties. Žinoma, kaip ir visos ligos, cistitas gali praeiti ir savaime, tačiau visuomet išlieka rizika, kad cistitas gali peraugti į inkstų uždegimą. O šios ligos gydymas yra daug sudėtingesnis, kilus komplikacijoms ji gali baigtis ir mirtimi.

Šlapimo pūslės uždegimas išsivysto tuomet, kai į šlapimo pūslę patenka patogeniniai mikroorganizmai. Šis uždegimas gali būti ūmus (pasireiškiantis staiga) arba besikartojantis (recidivuojantis).

Anot medikų, cistitas – labai dažna liga: beveik pusė suaugusių moterų yra kažkada sirgusios cistitu ar viršutinių šlapimo takų infekcija.

Simptomai

* Dažnas šlapinimasis po truputį
* Nevalingas šlapinimasis
* Apsunkintas šlapinimasis
* Dvokiantis, drumstas, kraujingas šlapimas
* Pilvo skausmas
* Nuolatinis noras šlapintis, net esant tuščiai šlapimo pūslei
* Skausmingas šlapinimasis

Diagnozės nustatymas

Dažnai diagnozę pavyksta nustatyti išklausius paciento nusiskundimų, apžiūrėjus ligonį – esant cistitui, spaudžiant ligoniui skauda apatinę pilvo dalį. Atlikus šlapimo tyrimą, randama leukocitų, eritrocitų. Kartojantis cistitui, būtina atlikti šlapimo pasėlį, kurio pagalba nustatomas mikroorganizmas, sukėlęs šlapimo takų infekciją, jo jautrumas tam tikriems antibiotikams. Kartojantis šlapimo takų infekcijoms taip pat svarbu atlikti tyrimus (sonoskopiją, urogamas), kurie padėtų išsiaiškinti priežastis, nulemiančias infekcijos pasikartojimą. Vyrams būtina urologo konsultacija, nes šlapimo takų infekcijos kartojasi ir dėl esamo lėtinio prostatito.

Gydymas

Būtina suvartoti visus paskirtus antibiotikus, net jeigu ligos požymiai išnyksta anksčiau. Uždegiminis procesas gali būti dar ne visai pasibaigęs, todėl nustojus vartoti vaistus cistitas gali įgauti lėtinę formą, kurią gydyti gerokai sudėtingiau.

Sergant cistitu, reikia šilčiau rengtis. Pravestų ir sauso pobūdžio šildomosios procedūros: šildymas elektrine ar gumine šildykle, druska ar upės smėliu, pakaitintais iki 35-38 laipsnių temperatūros. Pašildžius pilvo apačią apie 20 minučių, reikia padaryti pusvalandžio pertrauką ir pakartoti procedūrą. Karšta vonia, pirtis, sauna – nerekomenduotinos, tačiau šiltas dušas labai praverstų – ne tik apsiplauti, bet ir skausmui malšinti. Maudantis po dušu galima naudoti tik specialias, intymiai higienai skirtas, priemones.

Sveikimo proceso pagreitinimui rekomenduojama gerti meškauogių, petražolių, dirvinio asiūklio, bruknių lapų antpilus – jie stimuliuoja šlapimo skyrimąsi ir malšina uždegiminius procesus.

Reikia griežtai laikytis asmens higienos taisyklių, kasdien švariai nusiplauti išorinius lytinius organus ir išangę, vengti juos dirginančių higienos priemonių, kontraceptikų.

Mityba

Sergant cistitu, nebūtina laikytis labai griežtos dietos. Reikėtų vengti sūraus, aštraus ir labai rūgštaus maisto, koncentruotų baltymų (mėsos, varškės, sūrio, žuvies, pupelių). Taip pat nederėtų valgyti daug krakmolingų maisto produktų, saldumynų.

Patartina valgyti kruopų košių, virtų ir troškintų daržovių, gerti šviežių daržovių (morkų, burokėlių, agurkų, moliūgų) ir vaisių (obuolių, kriaušių, abrikosų, juodųjų serbentų) sulčių ir rūgštaus pieno gėrimų, ypač su bifidobakterijomis. Taip maitintis reikia visa gydymo periodą (6-10 dienų)ir dvi ar tris savaites po jo.

Gydytojai pataria apskritai gerti daug skysčių, ypač vaistažolių antpilų, bet reikia vengti kavos, citrusinių vaisių sulčių, mineralinio vandens ir gazuotų gėrimų, nes jie dirgina šlapimo pūslę. Dėl tos pačios priežasties reikėtų atsisakyti ir alkoholinių gėrimų.

Sultis, kisielius, kompotus, antpilus geriausia gerti pašildytus. Jie neturėtų būti labai saldūs.

Svarbu prisiminti

Vos pajutus galimus cistito simptomus, reikia kreiptis į gydytoją. Ypač vaikams, nėščioms moterims ir sergantiems diabetu.



TAIP PAT SKAITYKITE