Sausio 24d. Sekmadienis

Visa Nida geria iš vieno šulinio

Peržiūrų skaičius: 27848
Visa Nida geria iš vieno šulinio

Europiniu kurortu tituluotoje Nidoje vandenį gėrimui ir valgiui virti dauguma gyventojų atsineša iš vienintelio šulinio, esančio švyturio papėdėje. Atsukus vandens čiaupą Nidoje bėga toks rudas keisto kvapo vanduo, kad jo vietiniai, o ypač turistai, nesiryžta naudoti ne tik maistui, bet ir plauti dantis ar jame maudytis. Balti rūbai po skalbimo gelsta, o geltonai dažyti plaukai įgauna rudą atspalvį.

Pažadais greitai turėti gerą vandenį nidiškiai maitinami jau dvejus metus. ES ir Lietuvos biudžeto milijonus surijęs projektas įstrigo – higienos normas atitinkančio vandens išgauti vis tiek nepavyksta.

Poilsiautojai ir pasiturintys nidiškiai geriamo vandens stengiasi nusipirkti Klaipėdoje, nes penkių litrų butelis Nidoje kainuoja 3,5 lito. Tačiau dauguma vietinių, o ypač pensininkai, mina kelius prie šulinio, kurį 1952 metais iškasė švyturį statę sovietinės armijos kariškiai. Dabar jį eksploatuoja Lietuvos saugios laivybos administracija "Nidos švyturys", geranoriškai leidžianti semti vandenį visiems.

Susitikimų vieta – šulinys

Nuo 1957-ųjų Nidoje gyvenantis Juozas Radzevičius tikino, jog, kaip ir jo kaimynai, jau daugybę metų čia ateinantis vandens. Anot pašnekovo, miestui tiekiamas vanduo ypač suprastėjo paskutinįjį dešimtmetį, kai sumažėjo vartotojų – užsidarė Nidos restoranas, daugybė viešbučių, buvo išparduoti butai.

Per 40 metų Nidoje gyvenanti Marytė Urbontaitienė kalbėjo, jog vasarą poilsiautojai, pamatę, koks baisus vanduo, nedrįsta palįsti po dušu, jau nekalbant apie vonią.

Daugelis svečių, ypač užsieniečiai, atsukę čiaupą, negali išsiplauti dantų, nes atvykėlius nuo vandens pykina. Dėl to brangesni viešbučiai yra pasistatę vandens gerinimo filtrus, kad būtų pašalintos pačios baisiausios čionykščio vandens savybės – jo drumstumas, ruda spalva ir pelkių kvapas.

Nemažai žmonių šviesius ar geresnius rūbus veža skalbti į Klaipėdą, nes nuo vietinio vandens jie atrodo lyg murzini. Plaukus geltonai dažančios moterys jų plovimui taip pat stengiasi prisinešti vandens iš šulinio.

Ir prastas, ir brangiausias

Klaipėdos miesto valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausioji higienos gydytoja Rita Vainauskienė patvirtino, jog šiuo metu Neringoje, išskyrus Juodkrantę, gyventojams tiekiamas vanduo neatitinka higienos normų.

Jame yra per daug amonio, mangano, geležies, permanganato. Prasta ir spalva, kvapas. Šios bėdos yra senos ir specialistams gerai žinomos.

R.Vainauskienė negalėjo teigti, jog Nidos vanduo žmogaus sveikatai labai pavojingas, tačiau pati sakė nesiryžtų tokį naudodama virti valgį. Gydytoja stebėjosi geležine Neringos žmonių kantrybe, nes kol kas nėra užregistruota nė vieno skundo dėl netinkamos vandens kokybės.

Paradoksalu, jog blogiausios kokybės vanduo kainuoja brangiausiai šalyje – 10,15 lito už kubinį metrą. Gyventojai moka 4,38 lito, o kitą dalį subsidijuoja savivaldybė.

Žinodami, koks prastas ir brangus yra vietos vanduo, daug Preilos, Pervalkos ir Juodkrantės gyventojų išsigręžė savus gręžinius.

Merui gėda

Vis dėlto didelė dalis nidiškių, gyvenančių daugiabučiuose, su baime laukia tos dienos, kai bus pradėtas tiekti "naujas" vanduo, kurio kaina turėtų kilti mažiausiai dvigubai.

Neringos vandens gerinimo įrenginių rekonstrukcijos projekto ėmėsi konkursą laimėjusi estų įmonė "Merko Ehitus", kurios antrinei bendrovei Lietuvoje šis vandentvarkos projektas buvo pirmasis. Manoma, jog bendrovė neįvertino Neringos vandens sudėtingumo, nors "Merko Ehitus" direktorius Gediminas Kazlauskas paprieštaravo, kad konkurso užduotyje pateikti duomenys buvo netikslūs. Neringos vanduo, pasak jo, savo sudėtimi analogo pasaulyje neturi.

2005-ųjų gruodžio gale pasirašiusi sutartį "Merco Ehitus" švarų vandenį turėjo pradėti tiekti po metų. Tačiau darbų baigimo terminai buvo keletą kartų pratęsiami, kol prieita prie galutinio susitarimo – 2007 metų birželio 1-osios.

Neringos meras Vigantas Giedraitis paskubėjo viuomenę informuoti, jog būtent tuo metu ir pradės tekėti švarus vanduo. Dabar jis yra atsargesnis ir apie terminus garsiai šnekėti nelinkęs sako, kad jam esą gėda prieš žmones.

Vis dėlto išvalytas vanduo pernai rudenį pasiekė Juodkrantę, kur pasiekti kokybišką vandenį nebuvo sudėtinga, nes ten jis suteka iš kopų ir esti santykinai švarus.

Rekonstravus Juodkrantės įrenginius pasigirdo kalbų, jog Nidą, Preilą ir Pervalką reikėjo "maitinti" Juodkrantės vandeniu, užuot dėjus milijonus į brangią gerinimo technologiją, prarandant laiką ir nežinant, ar Nidos vanduo apskritai kada nors bus išvalomas, kol atitiks higienos norma.

Unikaliai blogas vanduo

Visi specialistai sutartinai kalbėjo, jog žalias vanduo Nidoje – vienas blogiausių šalyje, "unikalus" savo blogosiomis savybėmis, kurias lemia gamta. Kuršių nerijoje esantys gruntiniai vandenys prisisotinę organinių junginių, kurie įprastais valymo metodais nepasišalina.

Anot bendrovės "Neringos vanduo" vadovo Ričardo Gubino, prieš dvylika metų geresnio vandens ieškoję vokiečių specialistai jo Nidoje dideliais kiekiais taip ir nerado.

"Merko Ehitus" direktorius G.Kazlauskas garantavo, kad bendrovė jau po mėnesio galėtų pradėti tiekti išvalytą vandenį Nidai, kuris būtų nepalyginamai kokybiškesnis už dabartinį, tačiau nepavyksta pašalinti amonio, kurio koncentracija viršija leistiną.

Pasitelkę technologus iš Vokietijos, "Merco Ehitus" per metus taip ir neatrado būdo, kaip išvalyti amonį.

G.Kazlausko teigimu, amonio kiekis, randamas Nidos vandenyje, žmogaus sveikatai nėra kenksmingas, tačiau formaliai neatitinka higienos normų, kurios Lietuvoje esančios per griežtos, palyginti su vokiečių. Pasak jo, svarstytina, ar verta toliau investuoti ieškant sudėtingų technologijų, kurios taip pabrangins vandenį, kad jo galbūt niekas nebepirks.

Normas galima "švelninti"?

Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Visuomenės sveikatos instituto docentas Šarūnas Kučingis, dirbantis Respublikiniame mitybos centre, patikino, jog ir Vokietijos, ir Lietuvos higienos normos suderintos su ES geriamo vandens direktyva, todėl neteisinga teigti, jog kokiosnors normos yra švelnesnės.

Pasak Š.Kučingio, amonis nėra tiesiogiai kenksmingas sveikatai, todėl ir nėra kategoriškai uždrausta didesnė už normą jo koncentracija vandenyje. Esant tam tikroms sąlygoms, amonis gali virsti nitritais ir nitratais, kurie priskirtini prie kenksmingų sveikatai toksinių medžiagų.

Nelaikė prioritetu

Kuršių neriją įtraukiant į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą tarptautiniai ekspertai akcentavo, jog Kuršių nerijos išsaugojimas turi duoti maksimalią naudą ir čia gyvenantiems žmonėms. Kaip vieną prioritetų jie nurodė švarų geriamą vandenį, kuriuo galėtų naudotis Neringoje gyvenatys ir poilsiauti čia atvykstantys žmonės.

Tačiau mūsų šalies politikai neskubėjo investuoti į Neringai gyvybiškai svarbią sritį, kadangi išleisti milijonai niekada neatsipirks.

Neringoje yra saujelė vartotojų, nėra nė vieno sveikatos centro ar pirčių komplekso su baseinu, vandens suvartojama daugiau tik vasarą.

Tai, kad investicija į geresnį vandenį niekada neatsipirks, įžvelgė ir Briuselio biurokratai, Neringos vandens gerinimo ir nuotekų valymo sistemų rekonstrukcijai skyrę tik 47 proc. finansavimo. Didiesiems šalies miestams finansinė parama paprastai siekė iki 75 proc.

2001-aisiais Briuseliui pasirašius finansinį memorandumą, Lietuvos Vyriausybė mąstė dar dvejus metus, nes prie projekto privalėjo prisidėti 45 proc. Neringos savivaldybės dalis liko 8 proc.

Šiandien į vandens gerinimą Neringoje jau investuota per 10 milijonų litų, dar 12,2 milijono išleista pusei senų vamzdynų pakeisti, kitai daliai keisti dar prireiks 20 milijonų.

Sveikatos sodas

Valentino dienos užkulisiai Amerikoje. Iš kur atkeliauja rožės?

Valentino dienos užkulisiai Amerikoje. Iš kur atkeliauja rožės?

Ar nešitės tuziną rožių namo savo brangiausiajai Valentino dienos proga? Nieko negali būti romantiškiau ir, be abejonės, ne taip tukina kaip šokoladai. Bet, kai kalbame apie rožes, klausimas yra platesnis, nei akys mato ir… nei nosis...


Meditacija padeda kovoti su širdies ligomis

Meditacija padeda kovoti su širdies ligomis

Meditacija gali padėti sumažinti širdies ligomis sergančių pacientų mirtingumą, tvirtina JAV mokslininkai. Viskonsino medicinos koledžo ir Maharishi universiteto Ajovoje tyrime dalyvavusiam 201 afroamerikiečiui mokslininkai liepė medituoti arba...


Švari skalbimo mašina – gaivus kvapas

Švari skalbimo mašina – gaivus kvapas

Skalbimo mašinoje gali kauptis plika akimi nematomos purvo dalelės ir skalbimo priemonių likučiai. Laikui bėgant, dėl šių likučių gali pablogėti skalbimo mašinos veikimas.


Gyvenimas viduramžiais buvo sveikesnis nei dabar

Gyvenimas viduramžiais buvo sveikesnis nei dabar

Jei nebūtų kankinti maro ir kitų ligų epidemijų, viduramžių žmonės galėjo būti sveikesni nei jų palikuonys šiandien, rašo BBC. Mūsų protėvių neriebus, daržovių turtingas maistas, užgertas silpnu alumi buvo daug sveikesnis širdžiai nei dabartinis...


FROSCH Dėmių valymo želė su aktyviuoju deguonimi

FROSCH Dėmių valymo želė su aktyviuoju deguonimi

FROSCH Dėmių valymo želė su aktyviuoju deguonimi pašalina visas išbalinamas sunkiai valomas dėmes (pavyzdžiui, kavos, arbatos, žolės, raudono vyno, vaisių) net žemoje temperatūroje nuo 20°C.


Aromaterapiniai aksesuarai – gerai nuotaikai ir sveikatai kasdien

Aromaterapiniai aksesuarai – gerai nuotaikai ir sveikatai kasdien

Aromaterapija jau yra naudojama nuo seniausių laikų. Pastebėtos augalų aromaterapinės savybės leido žmonėms kovoti su įvairiomis ligomis ir pagerinti emocinę būklę. Eterinių aliejų dalelės yra itin smulkios, todėl greitai patenka į organizmą ir...


Ne viskas ekologija, kas ekologiškai kvepia

Ne viskas ekologija, kas ekologiškai kvepia

Praslinkus supermarketų bumui, vis daugiau žmonių renkasi ūkininkų užaugintus ekologiškus produktus. Išaugusi paklausa paskatino mobilių ūkininkų turgelių atsiradimą, tačiau ne kiekvienas turgelis yra ekologiškas, – teigia...


E.D.L. – aplinkai draugiškas ir efektyvus valymas

E.D.L. – aplinkai draugiškas ir efektyvus valymas

Jūs vis dar tikite prietarais, kad aplinkai draugiškos valymo priemonės yra neefektyvios? Kad laukinėmis levandomis ir prisirpusiomis citrinomis kvepiantys valikliai nepašalins dėmių ir nuosėdų, o skalbikliai be fosfatų neišskalbs Jūsų mėgstamų...


"SmartMicrofiber" produkciją

"SmartMicrofiber" produkciją

Kasdien vis dažniau pagalvojame, kokiame pasaulyje gyvens mūsų vaikai ir anūkai: už indaplovių tabletes, konservantus maiste, chemikalus šveitimui sumokame alergijomis ir visokiomis kitokiomis ligomis. Dabar tikriausiai rasti jokios alergijos...


Skalbimo priemonė su alijošiumi Frosch

Skalbimo priemonė su alijošiumi Frosch

Naudojimas: FROSCH skalbimo priemonė su alijošiumi idealiai tinka skalbimui skalbimo mašinose nuo 30 oC iki 95 oC. Iki 30 oC skirta sintetinio pluošto medžiagoms, pvz. poliamidui ir poliesteriui (žr. gamintojo nurodymus)


Jūros vanduo namų vaistinėlėje

Jūros vanduo namų vaistinėlėje

Pasibaigus vasarai apie šiltas dienas prie jūros daugumai lieka tik malonūs prisiminimai. Ateinantis šaltasis sezonas primena apie pernykščius peršalimus ir slogas. Dauguma mūsų esant slogai esame linkę į kraštutinumus: nedaryti nieko (anot...


Filosofiškai apie ekologišką gyvenimo būdą

Filosofiškai apie ekologišką gyvenimo būdą

Dabar gan dažnai žiniasklaidoje vartojamas terminas "ekologiškas gyvenimo būdas". Vieni pasigiria, kad rūšiuoja šiukšles, kiti – kad valgo ekologišką maistą. O ką iš tiesų reiškia gyventi ekologiškai? Kodėl reikia ekologiškai...


Kenksmingiausi mobilieji telefonai. Kaip apsisaugoti nuo spinduliuotės?

Kenksmingiausi mobilieji telefonai. Kaip apsisaugoti nuo spinduliuotės?

Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) paskelbė sąrašą, kuriame išskirti didžiausią pavojų susirgti smegenų vėžiu keliantys mobilieji telefonai, rašo naujienų portalas "Business Insider". JAV Federalinė komunikacijų komisija (FKK)...


Nanotechnologijos gali būti mirtinai pavojingos, perspėja mokslininkai

Nanotechnologijos gali būti mirtinai pavojingos, perspėja mokslininkai

D. Britanijos mokslininkai ragina nedelsiant pradėti tirti į kasdienio vartojimo produktus kelią jau prasiskynusias nanomedžiagas: įtariama, kad kai kurios iš jų gali sukelti vėžį. Pasak specialistų, apie nanodalelių poveikį sveikatai beveik nieko...


Kaip skalbti vaikų drabužėlius?

Kaip skalbti vaikų drabužėlius?

Daugeliui mamų iškyla klausimas: kaip skalbti savo vaiko drabužėlius? Kaip išimti dėmes? Tai nėra visai paprasta, ypač jaunoms mamoms, kurios ir taip vos spėja suktis. www.gyvinamai.lt komanda dalinasi patarimais kaip negaištant daug laiko...


Kosmetika, kurią gaminant atliekami žiaurūs bandymai su gyvūnais – ji Jūsų namuose

Kosmetika, kurią gaminant atliekami žiaurūs bandymai su gyvūnais – ji Jūsų namuose

Dabar labai daug kalbama apie ekologiją, sveiką gyvenimą, ekologišką gyvenimą ar aplinką, tačiau ar daugelis susimąsto, kas įeina į šią sąvoką. Dauguma žmonių tai supranta kaip produktų pažymėtų tam tikru ženklu pirkimą. Dar kiti supranta kaip...


Pelėsiai prilygsta nuodams

Pelėsiai prilygsta nuodams

Kai kurie maisto produktai ilgai laikomi supelija. Bet reta šeimininkė skuba juos išmesti. Pašalinusi pelėsį, sumaitina produktą savo šeimai nė neįtardama, koks jis gali būti žalingas sveikatai. Daugeliui žmonių pelėsiai atrodo visiškai...


Natūralūs kvepalai vaikams

Natūralūs kvepalai vaikams

Jau nuo mažų dienų vaikai mėgsta kvepintis. Pirmiausia su smalsumu nori išbandyti tėvų kvepalus, paaugus atsiranda noras turėti savo privatumą ir savo mėgstamus kvepalus. Kai aplink kvepalų pasirinkimas toks platus, o animacinių filmų, žaidimų ir...


Gauta daugiau duomenų, kad folio rūgštis saugo nuo apsigimimų

Gauta daugiau duomenų, kad folio rūgštis saugo nuo apsigimimų

Naujas JAV atliktas tyrimas nustatė, kad moterims ėmus vartoti daugiau folio rūgšties, žymiai sumažėjo įgimtų stuburo patologijų ir panašių vaisiaus apsigimimų, o tai patvirtina, kad vitaminas B nėštumo laikotarpiu teikia naudos. Nuo 1998 metų JAV...


Amerikiečiai atsisako teflono

Amerikiečiai atsisako teflono

JAV tebeverda aistros dėl tefloninių indų. Pusanttro tūkstančio žmonių padavę į teismą kompaniją "Dupone" - tvirtina, kad jos gaminamos keptuvės ir puodai nepridegančiu paviršiumi pavojingi sveikatai. Ieškinio autoriai teigia, jog viena...


„Frosch“ kūdikiams. Purškiklis pirminiam skalbimui

„Frosch“ kūdikiams. Purškiklis pirminiam skalbimui

Stiprus specialus dėmių valiklis su citratu (vaisių rūgščių druska). Patikimai išvalo įsisenėjusias ir sudžiūvusias dėmes iš kūdikių tekstilinių audinių. Stiprios priemonės receptūra, skirta pirminiam skalbinių apdorojimui, kad jie taptų švarūs.


Atrask vilnos minkštumą ir grikių lukštų natūralumą miegodamas ant naujos pagalvės

Atrask vilnos minkštumą ir grikių lukštų natūralumą miegodamas ant naujos pagalvės

Visi žinome, kaip svarbu gerai išsimiegoti, todėl norisi atrasti geriausiai mums tinkančią pagalvę. Naujos technologijos sprendimas sveikam miegui – dvisluoksnė pagalvė “Apsiversk”. Vienas sluoksnis minkštas (100% lietuviškos...


Rankų darbo žvakės kūnui ir sielai jau ir Vilniuje !

Rankų darbo žvakės kūnui ir sielai jau ir Vilniuje !

Fresh Deli žvakės gaminamos iš 100% natūralaus ekologiško sojų vaško ir yra netoksiškos, degdamos jos neišskiria jokių kenksmingų medžiagų, dega apie 60 valandų. Pasklidę aromatai atgaivina patalpų orą, suteikia joms namų jaukumo.


Apšvietimas – svarbiausias namų akcentas

Apšvietimas – svarbiausias namų akcentas

Daugelis žmonių jau pradeda skirti didesnį dėmesį buto šviesai. Gerai suderintos šviesos ne tik patenkina matomumo poreikį, bet ir kuria nuotaiką bei atmosferą. Namų dizaino specialistai įsitikinę, kad, planuojant kambario interjerą, iš karto...


Vantas galima rišti ne tik iš beržų, ąžuolų ar liepų

Vantas galima rišti ne tik iš beržų, ąžuolų ar liepų

Ne tik aistringi pirtininkai, bet ir mėgėjai žino, jog tikros pirties esmė neatsiejama nuo svarbiausio jos palydovo – aromatingos, sveikatinančios, žvalumą bei gausybę kitų malonumų dovanojančios vantos. Žinovai juokauja, jog bene...


Kūdikių maistui – 100 metų patirtis ir švariausias Alpių karvių pienas

Kūdikių maistui – 100 metų patirtis ir švariausias Alpių karvių pienas

Maistas kūdikiams yra labai specifinė maisto pramonės dalis. Pradedant nuo to, kad joks gamintojas negali pagaminti geriausio maisto kūdikiui – jį garantuoja tik mama. Kūdikiui visomis prasmėmis sveikiausia, kai jis maitinasi mamos pienu....


Ką daryti, jei sudužo gyvsidabrio termometras

Ką daryti, jei sudužo gyvsidabrio termometras

Nors jau kitais metais pagal ES reikalavimus gyvsidabrio termometrai nebus parduodami, šiandien jie vis dar populiarūs. Anot pacientų, jie ne tik pigesni už elektroninius, bet ir patikimesni. Bėda tik ta, kad jie dažnai dūžta, o po grindis...


Namų interjeras - pagal charakterį

Namų interjeras - pagal charakterį

Pagal temperamentą ir charakterį žmones galima suskirstyti į keturias grupes: cholerikus, melancholikus, flegmatikus ir sangvinikus. Visi jie išsiskiria ne tik savo būdo savybėmis. Jie taip pat skirtingai suvokia aplinką ir grožį, skiriasi jų...


Namuose – pavojingų medžiagų lobynas

Namuose – pavojingų medžiagų lobynas

Nors ant valiklių pakuočių galima pamatyti įvairių įspėjamųjų ženklų, bylojančių, kad jie pavojingi, retas kuris į tai atkreipia dėmesį. Daugelis nė nežino šių ženklų reikšmės. Pasirodo, bene mažiausiai agresyviais laikomi universalūs valikliai....


Švara arba sveikata. Ar būtina rinktis?

Švara arba sveikata. Ar būtina rinktis?

Ekologiški skalbikliai ir plovikliai – „švelnioji chemija“. Kuo jie kitokie? Skalbimo miltelių ar minkštiklio kvapas dažnai siejamas su švara. Ar iš tiesų taip yra? Apie ekologiškų ir įprastų skalbiklių skirtumus pasakoja sveikos...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9