Biorythm

Šiferio stogai kenkia sveikatai ir piniginei

Gyventojai nemokšiškai plėšia šiferio stogus ir skaldo jų lakštus, nežinodami, kad įkvepia mirtinai nuodingas asbesto dulkes. Kol Vyriausybė ruošiasi kilniai Asbesto šalinimo akcijai, žmonės senu šiferiu atsikrato kaip kas išmano. O pavojingų atliekų aikštelėse palikti vieną toną seno šiferio kainuoja šimtus litų.
Susmulkino ir užkasė

Vieni Šiaulių rajono gyventojai nuplėšė seną šiferio stogą, o kenksmingo asbesto turinčius šiferio lakštus sukrovė ir laiko kieme, mat tikisi gauti numatytą valstybės paramą už asbesto gaminių šalinimą.

Nors girdėjo, kad šiferis turi nuodingo asbesto, visus darbus atliko plikomis rankomis, be pirštinių ir respiratorių. Kai kurie šiferio lakštai, plėšiant nuo stogo, suskilo, dalis sudužo į šukes.

Tvarkydami aplinką ir rūšiuodami lakštus, žmonės nežinojo, jog įkvepia nuodingo asbesto dulkes. Klaidingai tikėjosi, kad nuodai per daugelį metų išgaravo.

Dar drąsiau pasielgė šiauliečių šeima: nuplėšę seną šiferio stogą, lakštus susmulkino ir užkasė kieme.

Akmenės rajono gyventoja Nijolė žino apie šiferio kenksmingumą. Ji kreipėsi į Akmenės statybinių atliekų aikštelę, bet ten šiferio nepriėmė. Liepė vežti į pavojingų atliekų įmonę „Toksika”.

Kol šeimininkai svarsto, kiek, be transporto išlaidų, tai kainuos, suirę ir kenksmingas medžiagas skleidžiantys lakštai riogso kieme.

Nijolė sakė, kad kiti akmeniškiai duženas nuveža ir iškrato tiesiog ant kelio arba pamiškėse.

Asbesto plaušai

Gydytoja Jūratė Karalevičienė, Šiaulių visuomenės sveikatos centro sveikatos saugos skyriaus vedėja, įspėja gyventojus jokiu būdu savarankiškai nenuiminėti stogo dangų ir kitaip neatsakingai elgtis su asbesto turinčiais gaminiais. Mat asbestas ypač kenksmingas žmogaus sveikatai, gali sukelti vėžinius susirgimus.

Asbesto šalinimu turi pasirūpinti specialiai darbui su asbestu paruoštos komandos, privalomos apsaugos priemonės.

Nuimtą šiferį būtina saugiai, specialioje pakuotėje pristatyti į tam skirtą sąvartyno aikštelę. Jokiu būdu negalima jo panaudoti dar kartą: sode, ūkinių pastatų stogams ar panašiai.

Panaudoti asbestcemenčio lakštai ypač pavojingi, nes pažeistas dangos vientisumas leidžia asbestui lengvai sklisti į aplinką, o asbesto plaušeliai įkvepiant pasiekia plaučius ir gali pasilikti ten visam gyvenimui.

Po 20 metų eksploatacijos prasideda natūralus asbestcemenčio lakštų dūlėjimas, todėl kuo senesnė stogo danga, tuo didesnė tikimybė, kad asbesto skaidulos pateks į aplinką.

Asbesto poveikis sveikatai pasireiškia po 20— 30 metų.

Mokslininkų duomenimis, kasmet Lietuvoje nustatoma apie 1,5 tūkstančio naujų plaučio vėžio atvejų, iš jų apie 50 gali būti sukelti asbesto.

Visuomenės informavimas apie kenksmingą asbesto poveikį padėjo pasiekti, kad Šiaulių vaikų darželiuose 2006 metais neliko pavėsinių su asbestcemenčio lakštais.

Visiems nekompensuos

Valstybės teikiama parama skatins gyventojus keisti kenksmingo asbesto turinčius šiferio stogus.

Pagal Vyriausybės patvirtintą programą, šiferio stogai turėtų būti pradėti keisti po trejų metų — 2011-aisiais.

Gyventojams valstybė stogo keitimo 100 procentų nekompensuos. Keičiami bus ne visi stogai, tiktai tie, kurių būklė yra blogiausia.

Nuo 2011 metų per trejus metus tam numatoma skirti 14 milijonų litų. 

– Lietuvoje beveik visi senos statybos namai turi šiferio stogus, — „Šiaulių kraštui” sakė Mindaugas Bilkis, Aplinkos ministerijos Aplinkos kokybės departamento vyriausiasis specialistas. — Visų nekeisime todėl, kad neyrantis šiferis — nieko blogo, nes kenksmingas medžiagas į aplinką skleidžia tiktai irti pradėjęs šiferis.

Per ateinančius dvejus metus Savivaldybės įpareigotos surinkti duomenis apie savivaldybių teritorijose esančius asbesto gaminius, jų būklę.

Nors programa patvirtinta ir pinigai numatyti, jos vykdymo tvarka dar neparengta. Nėra aišku, kokio dydžio kompensacijos, už ką ir kokia tvarka bus išmokamos.

2008 – 2013 metais programos veiksmų įgyvendinimui skirta 23 milijonai litų.

Kur dėti šiferį?

Kol Vyriausybė ruošiasi kilniai akcijai, gyventojai suka galvas, kur dėti kenksmingus šiferio lakštus, nes jų išvežimas labai brangiai kainuoja. Šiauliškėje bendrovėje „Toksika” palikti vieną kilogramą medžiagų su asbesto priemaišomis kainuoja 60 centų plius PVM arba per 600 litų už toną.

Jau galima šiferiu atsikratyti ir Aukštrakių sąvartyne. Aukštrakiuose už vieną toną senų šiferio lakštų teks pakloti 300 litų plius PVM. Zenonas Kučinskas, Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro atstovas ryšiams su visuomene, sakė, jog sveiki šiferio lakštai priimami nesupakuoti, o šiferio duženos privalo būti supiltos į dvigubas pakuotes.

Bmigroup gali pasiūlyti stogo dangas, kurios ne tik ekologiškos, bet ir draugiškos aplinkai. Daugiau informacijos rasite: bmigroup.com/lt

TAIP PAT SKAITYKITE