Gudručio vaistinė

Rojus ten, kur gera žmogui

Jau prieš penketą metų tarptautinė konsultacinė firma „Uiljams Merfer”, įsikūrusi Šveicarijoje, tyrinėjo, kokios žmonėms sudaromos gyvenimo sąlygos pasaulio didmiesčiuose. Buvo pasirinkta 118 objektų ir vertinama net pagal 39 rodiklius, tarp kurių labai svarbią vietą užėmė žmonių sveikatingumo, poilsio gerinimo, turizmo plėtojimo klausimai.

Buvo įvardinti geriausi

Koks didmiesčiuose ekonominis gyvenimas, kiek rūpinamasi aplinka, žmonių sveikatos apsauga, švietimu, kultūra, kiek stabili politinė padėtis, ar vietiniai gyventojai, taip pat ir atvykstantys, yra pakankamai saugūs, kaip tvarkomas transportas, kokios atvykstantiems siūlomos gyvenamosios patalpos, kaip vertina savo keliones į šiuos miestus viso pasaulio turistai, – tai tik dalis tų sąlygų, kurias tyrinėjo minėta firma.

Susumavus rezultatus, pagal pasirinktus rodiklius didmiesčių sąrašo pradžioje atsidūrė Kanados Vankuveris. Antroji vieta buvo pripažinta Šveicarijos Ciurichui, trečioji – Austrijos Vienai.

Tai – ne atsitiktinumas

Jau ir iki tol įvairiose tarptautinėse apžiūrose Vankuveriui tekdavo pats aukščiausias įvertinimas.

Įtakingas Anglijos žurnalas „Ekonomist” jau praėjusio šimtmečio apžvalgoje „Pasaulis ir skaičiai” pagal žmonių gyvenimo indeksą Vankuverį žymėjo pirmuoju numeriu.

Šiaurės Amerikos žurnalistų asociacija Vankuverį taip pat įvardino kaip geriausiai tinkantį turistinėms kelionėms didmiestį.

Tai, žinoma, ne atsitiktinumas. Vankuverio geografinė padėtis daugiau nei puiki. Jis įsikūręs didžiausio vandenyno pakrantėje, kalnų su snieguotomis viršūnėmis papėdėje. Jau vien išvydus tokį vaizdą atvykusiam užima kvapą!

Tikriausiai Anglijos jūrų keliautojas Džordžas Vankuveris, 1790-1795 metais tyrinėjęs visą Ramiojo vandenyno Šiaurės Amerikos pakrantę, nė nesapnavo, kad čia įsikurs toks puikus miestas, kuris visame pasaulyje išgarsins jo vardą (beje, netoliese yra dar vienas miestas tokiu pat vardu, bet jis priklauso JAV ir yra daug mažesnis).

Ką sako vietos gyventojai?

Kiekvienas Vankuverio gyventojas, paklaustas, kaip jis čia gyvena, kaip praleidžia savo laisvalaikį, labai mielai, didžiuodamasis ir džiaugdamasis papasakos, jog poilsio dieną vos papusryčiavęs jis turi visas galimybes paslidinėti kalnuose. Jis nepamirš paminėti, kiek įgauna fizinių jėgų ir patiria vidinio džiaugsmo, lyg paukštis skriedamas saulės užlietais baltais kalnų šlaitais, kiek daug čia visais metų laikais suplaukia viso pasaulio turistų.

Grįžęs iš kalnų šio miesto gyventojas ar turistas, jei tik panorės, po pietų suspės sau padovanoti dar vieną didžiulį malonumą – paplaukioti vandenyno įlankoje buriniu laivu.

O kiek čia dar kitokių pramogų, turiningo poilsio galimybių – Vankuverio gyventojas nesiryš nė vardinti, nes tai jam užimtų daug naudingo laiko. Greičiau pasiūlys kartu su juo tai pamatyti.

Tai neatsiranda savaime

Visi patogumai besiilsinčiam, keliaujančiam žmogui, pasiturintis gyvenimas miestiečiams čia neatsirado savaime. Gamta tik suteikia sąlygas, o kaip žmogus sugebės jas išnaudoti – jau jo rūpestis.

Vankuveryje visas tas komfortas atsirado po kelerių metų nenutrūkstamo investavimo į turizmo ir poilsio sąlygų tobulinimą bei kūrimą.

Dar būtina žinoti, kad Vankuverio – labai minkštas klimatas. Čia tokia daugybė ištisus metus vaiskiai žydinčios žalumos, kad ne tik atvykėlis, bet ir nuolat gyvenantis žmogus pasijunta gyvenąs kurorte. Ir tą pojūtį čia stengiamasi išsaugoti, nors didmiestyje gyvena du milijonai žmonių.

To siekiama sparčiai vystant ekonomiką.

Vankuverio uoste kasmet perkraunama apie 40 milijonų tonų krovinių. Nesunku įsivaizduoti, kiek čia dirba žmonių! Gerai išvystyta medžio apdirbimo, maisto, mašinų gamybos pramonė. Tai lemia ne tik žmonių užimtumą, pragyvenimo lygį, bet ir miesto iždo reikalus.

Miestą saugo, puoselėja

Kam atsiranda proga pakalbėti su Vankuverio miesto vadovu – meru, tas sužino, kaip apgalvotai buvo kuriama šio miesto infrastruktūra.

Jokių savavališkų,savanaudiškų (nors ir kokių turtuolių užmačias tenkinančių) statybų!

Pavyzdžiui, čia, skirtingai nei kituose Šiaurės Amerikos didmiesčiuose, municipalitetas neleido per centrą tiesti automobilių greitkelių, skatino gyvenamųjų namų, skirtų vidutiniajam sluoksniui ir verslo žmonėms, statybas.

Kompanijos buvo įpareigotos sparčiau realizuoti gyvenamųjų kvartalų kompleksinius projektus, jokiu būdu neužmiršti mokyklų,vaikų darželių, skverų ir t.t.

Urbanistikos požiūriu centriniai Vankuverio gyvenamieji rajonai sukurti pagal pačius pavyzdingiausius projektus visoje Šiaurės Amerikoje. Visa tai padaryta per 25 metus!

Čia viename mikrorajone galima pragyventi visą gyvenimą ir turėti arti viską, ko tau reikia: puikią biblioteką, kurią įrengti kainavo 100 milijonų dolerių(!), prašmatnią sporto areną, kurioje žaidžia ledo rutulį žinoma komanda „Vankuver Kanuks”, ir t.t.

Dvasinis komfortas

Žmonių gerovės kūrimo, turizmo plėtojimo požiūriu nuo šio didmiesčio stengiasi neatsilikti ir visa provincija „Britanijos Kolumbija”, kurios sostinė ir yra Vankuveris.

Kasmet čia traukia vis daugiau turistų. Pavyzdžiui, šiandien čia neretai matomos prie miniatiūrinių, žalumoje skendinčių bažnyčių besifotografuojančios jaunavedžių poros.

Daug kas į tokį idilišką kampelį specialiai atvyksta. Tai įsimintina visam gyvenimui, nes niekas puikesnio grožio nesukurs! Ypač tas grožis jaučiamas vasaros naktimis.

Atvykęs žmogus pasijunta patekęs į rojų!.. Būtent čia, toli nuo įprastos pilkos kasdienybės, visiškoje tyloje, kvapais ir žiedais kerinčioje gamtoje, jauni žmonės ir nori duoti švenčiausią savo priesaiką vienas kitam.

Kasmet apie tūkstantį jaunų porų čia atkeliauja vien iš pačios Kanados. Bet sutiksi čia ir anglų, japonų, australiečių!

Tradicines povestuvines keliones į Havajus ar Las Vegasą vis dažniau pakeičia specialūs kelialapiai „Kanados vestuvinis turas”.

O svarbiausia, kad tokius kelialapus pajėgia įsigyti daugelio šalių vidutiniojo sluoksnio žmonės.

Juolab kad taip sudaroma proga pakeliauti po visas žymiausias šios provincijos vietas, žinoma, ir aplankyti Vankuverį.

Traukia senovė, gamtos siurprizai

Kai kuriuos turistus į šį Kanados pakraštį traukia ir kitokios įdomybės. Čia galima apsilankyti šios šalies senbuvių indėnų gyvenvietėse, su jais pabendrauti, susipažinti su jų nepaprastai senomis, įdomiomis tradicijomis bei papročiais.

O jei kas pasuks vadinamuoju „ekologiniu maršrutu”, turės progą pamatyti pilkuosius ryklius, nuvykti į kalnus prie karštųjų šaltinių, pakeliauti po tamsias girias, sutikti gigantiškų erelių.

Panorėjęs galėsi apžvelgti ir derlingus kanadiečių vynuogynus, iš kurių derliaus vietos gyventojai gamina vis daugiau puikaus vyno, apsilankyti Vankuverio saloje.

Kalnuose, netoli Vankuverio, irgi įsikūrę puikūs kurortai.

Todėl turistui nereikia įsivaizduoti, kad čia atvykęs jis turės būtinai gyventi sostinėje. Juk dažniau žmogus ieško gamtos grožio, kurį supa ne tik jam reikalingi patogumai, bet ir gamtos tyla.

Parengė Vetusta PRIŠMANTIENĖ

Sveikatos sodas

TAIP PAT SKAITYKITE