Sausio 18d. Pirmadienis

Mikrobangės tebekelia diskusijas

2012 Lapkričio 7d.
Peržiūrų skaičius: 28408
Mikrobangės tebekelia diskusijas

Kai tik mikrobangų krosnelės tapo prieinamos kiekvienai šeimininkei, užvirė ir iki šiol nesiliauja diskusijos, ar tikrai juose ruošti maistą nėra kenksminga. Kai kurie klaipėdiečiai, prisiklausę kalbų, kad mikrobangų krosnelės į aplinką skleidžia kenksmingą elektromagnetinį lauką ir netinkamai paveikia maisto produktus, informacijos ieško įvairiausiais būdais. Tačiau oficialiuose šaltiniuose pateikiamos žinios tokios prieštaringos, kad rasti vienareikšmį atsakymą – sudėtinga.

Atsitraukti per metrą

Kaip "Klaipėdai" teigė Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Bendrosios higienos gydytoja Vilija Pečkauskienė, pastaruosius keleris metus nė vienas klaipėdietis oficialiai nesidomėjo mikrobangų krosnelių poveikiu sveikatai.

V.Pečkauskienės įsitikinimu, bet koks atsakymas į šį klausimą nebūtų galutinis. Tačiau kelis svarbiausius dalykus apie šio buitinio prietaiso veikimą reikėtų žinoti kiekvienam.

"Kaip maistą, o vėliau sveikatą veikia mikrobangos, kol kas nieko negalime pasakyti. Jų naudojimo laikas per trumpas, kad mokslininkai galėtų tiksliai nustatyti, kenkia, ar nekenkia žmogaus organizmui taip paruoštas maistas", - tikino ji.

Gydytoja teigė, kad žmogus nesaugus, kai, veikiant mikrobangų krosnelei, stovi šalia arčiau nei per metrą. Tuomet suaktyvėja krosnelės skleidžiamas elektromagnetinis laukas, kuris gali pakenkti sveikatai.

Pasak V.Pečkauskienės, ir vaikai, ir suaugę, visada turėtų laikytis metro atstumo nuo veikiančios krosnelės. Jos nuomone, taip pat labai svarbu atkreipti dėmesį ar nėra pasibaigęs prietaiso galiojimo terminas. Dažniausiai gamintojai rekomenduoja krosnelę naudoti 2-5 metus, todėl reikėtų paisyti šio patarimo.

Nepirkti panaudotų

V.Pečkauskienės teigimu, privalu itin atidžiai perskaityti mikrobangų krosnelės techninį pasą, instrukciją ir laikytis jos naudojimo rekomendacijų.

Pasak jos, vien tai, kad daugeliu atveju gamintojai nerekomenduoja šalia veikiančios krosnelės būti žmonėms, nešiojantiems širdies stimuliatorių, pasako, kad ir sveiki žmonės turėtų būti atsargesni.

"Užsienyje, kai baigiasi krosnelės galiojimo terminas, žmonės ją be gailesčio išmeta. Gaila, kad lietuviai tokias krosneles superka ir parduoda dėvėtas. Nerekomenduočiau pirkti tokios krosnelės. Net jei įsigijote naują krosnelę, nuolat stebėkite, ar sandarios jos durelės, ar nepasikeitė skleidžiamas garsas", - patarė gydytoja.

Visuomenės sveikatos centro specialistė teigė, kad nėra nei už, nei prieš mikrobangų krosnelių naudojimą.

"Viską gyvenime vartoti reikėtų saikingai. Aplinką ir žmones veikia daugelis veiksnių. Galbūt žmogui kenkia ir mikrobangų krosnelės. Tačiau kol mokslininkai tiksliai to neįrodė, negalima drausti tokio maisto ruošimo būdo," - teigė ji.

Bandė matuoti

Higienos ir fizikinių matavimų laboratorijos vyresnis inžinierius Arvydas Navajauskas "Klaipėdai" sakė, kad įstatymuose nėra apibrėžta higienos norma, nusakanti, kaip tirti mikrobangų krosnelių poveikį aplinkai.

Tačiau inžinierius, norėdamas patenkinti savo smalsumą, ne visai tikslius rodmenis fiksuojančiu prietaisu pamėgino išmatuoti krosnelės spinduliavimą.

"Akivaizdu, kad veikianti mikrobangų krosnelė skleidžia padidintą spinduliavimą, tačiau atsitraukus bent per pusmetrį, parodymai geri, normos neviršijamos", - tikino jis.

Galioja 7 metus

Prekybos centro "Avitela" buities skyriaus vedėja Violeta Pudžmytė dienraščiui teigė, kad per pastaruosius metus mikrobangų krosnelių paklausa ir pardavimai išaugo.

Pasak jos, kai kurie žmonės pasiteirauja specialistų patarimo ir nori išgirsti argumentus apie krosnelės poveikį sveikatai.

"Visada paaiškiname pirkėjui, kad mikrobangų krosnelėje yra įtaisytos specialios akytos plokštės, kurios sulaiko mikrobangas ir apsaugo nuo kenksmingų medžiagų patekimo į aplinką, - tikino vedėja. - Be to, nepamirštame pasakyti, jog vertėtų nebūti labai arti krosnelės, kai ji veikia. Taip pat neverta iš karto atidaryti durelių, kai krosnelė nustoja veikti. Geriau palaukti bent 10-15 sekundžių".

V.Pudžmytės teigimu, kiekvieną šiuolaikišką mikrobangų krosnelę galima naudoti 7 metus.

"Manau, kad visi buities prietaisai kažkiek veikia aplinką. Tačiau žmonėms svarbiausias kriterijus, renkantis prietaisą – patogumas. Nieko nepadarysi, nuo mūsų gyvenimo tempo priklauso, kad renkamės tai, kas greičiau, patogiau ir nevargina", - dienraščiui sakė specialistė.

Pavojingas – ir plaktukas

Profesorius, habilituotas daktaras Jonas Grigas tikino, kad ir mokslinėje literatūroje apie mikrobangų krosnelių bei kitų buitinių prietaisų skleidžiamą elektromagnetinį lauką ir jo poveikį žmogui – daug gana prieštaringų duomenų.

Profesorius juokavo, kad pavojingas gali būti ir plaktukas, jei, užuot kalus vinis, kaukštelsi juo kam nors į kaktą. Pasak J.Grigo, sunku apie mikrobangų krosnelių poveikį atsakyti vienareikšmiškai, nes žmones vienu metu veikia daugelis aplinkos veiksnių. Tačiau yra neginčijamų faktų apie elektromagnetinių laukų žalingus biologinius poveikius. Pripažinta, kad elektromagnetiniai laukai sukelia neurasteniją, galvos skausmus, nerimą, impotenciją.

Anot J.Grigo, žmones veikia daugybės elektros įrenginių, kurie labai pagerino gyvenimo kokybę, skleidžiami elektromagnetiniai laukai. Ir nors tai kelia susirūpinimą, pasaulyje tebevyksta intensyvi diskusija apie tai, ar elektromagnetiniai laukai, sklindantys iš buitinių elektros prietaisų, elektros perdavimo linijų, radijo ir televizijos stočių, radarų ir ypač iš mobiliojo ryšio telefonų, kenkia žmogui, ar gali jie sukelti žmonėms vėžį ir kitas ligas.

Faktai apie mikrobangų krosneles:

* Nauja era virtuvėje prasidėjo, kai amerikietis inžinierius P.B. Spenseris 1946 metais atrado, jog tam tikro dažnio mikrobangos ima intensyviai skirti šilumą.

* 1962 metais firma "Sharp" pradėjo masiškai gaminti mikrobangų krosneles.

* Nėra duomenų, kad mikrobangų krosnelėje gaminamas maistas įgautų kokių nors kitokių savybių negu gaminant kitais būdais.

* Mikrobangų krosnelės sukonstruotos taip, kad iš jų bangos beveik neprasiskverbia, o atidarant krosnelės dureles, magnetronas automatiškai išsijungia.

* Ruošiant maistą mikrobangų krosnelėje, pirmiausia įkaista produkto paviršius ir tik tada šiluma ima skverbtis į jo vidų. Todėl patariama mikrobangų krosnelėje nekepti didelių mėsos gabalų, nes jų vidus gali neįkaisti iki tokios temperatūros, kurioje žūtų kenksmingos bakterijos (85°C).

* Krosnelės būna dviejų rūšių: vienos maistą šildo mikrobangomis. Kitos šildo mikrobangomis, o kepa ir apskrudina maistą elektra, arba vienu metu veikia ir mikrobangos, ir kaitinimo elementai.

Sveikatos sodas

Kosmetika, kurią gaminant atliekami žiaurūs bandymai su gyvūnais – ji Jūsų namuose

Kosmetika, kurią gaminant atliekami žiaurūs bandymai su gyvūnais – ji Jūsų namuose

Dabar labai daug kalbama apie ekologiją, sveiką gyvenimą, ekologišką gyvenimą ar aplinką, tačiau ar daugelis susimąsto, kas įeina į šią sąvoką. Dauguma žmonių tai supranta kaip produktų pažymėtų tam tikru ženklu pirkimą. Dar kiti supranta kaip...


Po kokia patalyne miegoti yra sveikiausia?

Po kokia patalyne miegoti yra sveikiausia?

Jei norime būti sveiki ir turėti puikią savijautą bei nuotaiką, patys tuo ir turime pasirūpinti. Visi, kurie nori taip jaustis, imasi pačių įvariausių priemonių (derina mitybą, ima sportuoti, vartoja maisto papildus ir pan.). Tačiau reikia...


Gyvenimas viduramžiais buvo sveikesnis nei dabar

Gyvenimas viduramžiais buvo sveikesnis nei dabar

Jei nebūtų kankinti maro ir kitų ligų epidemijų, viduramžių žmonės galėjo būti sveikesni nei jų palikuonys šiandien, rašo BBC. Mūsų protėvių neriebus, daržovių turtingas maistas, užgertas silpnu alumi buvo daug sveikesnis širdžiai nei dabartinis...


Šiferio stogai kenkia sveikatai ir piniginei

Šiferio stogai kenkia sveikatai ir piniginei

Gyventojai nemokšiškai plėšia šiferio stogus ir skaldo jų lakštus, nežinodami, kad įkvepia mirtinai nuodingas asbesto dulkes. Kol Vyriausybė ruošiasi kilniai Asbesto šalinimo akcijai, žmonės senu šiferiu atsikrato kaip kas išmano. O pavojingų...


Dekoratyviniai augalai puošia namus ir veikia žmones

Dekoratyviniai augalai puošia namus ir veikia žmones

Dekoratyviniai augalai gali pagerinti nuotaiką, sveikatą ir tarpusavio santykius. Šiandien nė vieni stilingi namai neapsieina be kambarinių augalų, kurie ne tik papildo ir papuošia interjerą, bet ir veikia žmogaus gyvenimą. Augalus reikėtų rinktis...


Žaliosios arbatos ekstraktas padeda įveikti kraujo vėžį

Žaliosios arbatos ekstraktas padeda įveikti kraujo vėžį

Klinikinių tyrimų metu nustatyta, kad žaliosios arbatos ekstrakte esanti medžiaga padidina agresyvia leukemijos forma sergančių pacientų išgyvenimo tikimybę, praneš britų dienraštis "Daily Mail". Pacientų, kuriems buvo skirtos didelės...


Kaip buityje iš vaisių ir daržovių pašalinti kenksmingas medžiagas?

Kaip buityje iš vaisių ir daržovių pašalinti kenksmingas medžiagas?

Jau nesistebime visais metų laikais matydami parduotuvių lentynose šviežius vaisius ir daržoves. Įpratome juos pirkti ir valgyti. Tačiau vis dažniau kalbama ne vien apie augalinės kilmės produktų naudą, bet ir apie nitratais, sunkiaisiais metalais...


TITAN ALPHA 2000 - profesionalūs indai sveikai mitybai

TITAN ALPHA 2000 - profesionalūs indai sveikai mitybai

TITAN ALPHA 2000 suderina nepridegančio paviršiaus privalumus su dideliu tvirtumu ir ilgaamžiškumu, atlaiko aukštą temperatūrą, todėl puikiai tinka ir intensyviam naudojimui.


Humate Green OK – XXI amžiaus trąšos sodo sveikatai ir grožiui

Humate Green OK – XXI amžiaus trąšos sodo sveikatai ir grožiui

Sunku įsivaizduoti namus be augalų, tai būtų nuosavas namas ar daugiaaukštis. Žalia veja ar spalvingos gėlių klombos ramina ir suteikia pusiausvyros mūsų greito gyvenimo ritmo paveiktai sielai. Bet kaip pasiekti tokį grožį? Biotechnologijų...


Kodėl HEPA filtrai tokie aktualūs epidemijos ir augalų žydėjimo metu?

Kodėl HEPA filtrai tokie aktualūs epidemijos ir augalų žydėjimo metu?

Šis pavasaris atneša nemažai iššūkių mūsų sveikatai – nuo jau įprastų augalų žydėjimo metu pasireiškiančių alergijų iki naujų pavojingų virusų. Todėl verta pasitelkti visas priemones, kurios padėtų išsaugoti ir puoselėti gerą savijautą....


Atsako specialistai: kaip pasirinkti gerą sviestą?

Atsako specialistai: kaip pasirinkti gerą sviestą? (1)

Pasaulio istorijoje sviestas atsirado anksčiau, nei žmogus prisijaukino karvę. Šiuo metu sviestu skaninamos ne tik košės ar sumuštiniai, tačiau jo dedama ir į įvairius kulinarinius kepinius, troškinius bei padažus. Kadangi šiandien turime kaip...


Meditacija padeda kovoti su širdies ligomis

Meditacija padeda kovoti su širdies ligomis

Meditacija gali padėti sumažinti širdies ligomis sergančių pacientų mirtingumą, tvirtina JAV mokslininkai. Viskonsino medicinos koledžo ir Maharishi universiteto Ajovoje tyrime dalyvavusiam 201 afroamerikiečiui mokslininkai liepė medituoti arba...


Namai be chemikalų - utopija ar realybė?

Namai be chemikalų - utopija ar realybė? (3)

Lietuvoje vis dažniau ir garsiau kalbama apie sveiką gyvenseną, sportą bei mitybą. Tačiau retas kuris susimąsto apie aplinką kurioje mes praleidžiame didžiąją dalį savo laiko - namus. Europos rinkoje tvirtą poziciją užėmusios nano technologijų...


Pavasarinis švarinimasis natūraliomis priemonėmis

Pavasarinis švarinimasis natūraliomis priemonėmis

Kiekvieną pavasarį prieš Velykas šeimininkės iš pagrindų švarina namus: nuima per žiemą pridulkėjusias užuolaidas, valo langus. Dabar parduotuvėse pilna įvairiausių valyomųjų priemonių, jų gamintojai žada tikrus stebuklus ir neregėtą efektyvumą,...


Kokie baldai sveikesni?

Kokie baldai sveikesni?

Dabar parduotuvėse gausu įvairiausios kokybės baldų, pagamintų iš kelių rūšių medžiagų. Pasitaiko, kad juos nusipirkus, namuose tvyro toks cheminis kvapas, kad nors užsidėk dujokaukę. O ir pasekmės būna liūdnos: alergija, migrena, imuniteto...


FROSCH Dėmių valymo želė su aktyviuoju deguonimi

FROSCH Dėmių valymo želė su aktyviuoju deguonimi

FROSCH Dėmių valymo želė su aktyviuoju deguonimi pašalina visas išbalinamas sunkiai valomas dėmes (pavyzdžiui, kavos, arbatos, žolės, raudono vyno, vaisių) net žemoje temperatūroje nuo 20°C.


"Žaliasis pakelis“ – ekologiškas supermaistas už superkainą!

"Žaliasis pakelis“ – ekologiškas supermaistas už superkainą!

„Tegu maistas būna mano vaistas, o vaistas – maistas“ – taip skambėjo medicinos tėvo Hipokrato kažkada išsakyta mintis. Ar egzistuoja toks maistas? Tikrai taip, ir jo rasite Biotekoje! Susipažinkite – ,,Žaliasis...


Kenksmingiausi mobilieji telefonai. Kaip apsisaugoti nuo spinduliuotės?

Kenksmingiausi mobilieji telefonai. Kaip apsisaugoti nuo spinduliuotės?

Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) paskelbė sąrašą, kuriame išskirti didžiausią pavojų susirgti smegenų vėžiu keliantys mobilieji telefonai, rašo naujienų portalas "Business Insider". JAV Federalinė komunikacijų komisija (FKK)...


Gamtos dovana - alijošius

Gamtos dovana - alijošius

Alijošius, alavijas, aloe vera – tai nuo seno žinomas ir medicinoje naudojamas augalas. Nors gamtoje randama apie 200 alijošiaus rūšių, tačiau tik 4-5 iš jų naudojamos medicinoje ir kosmetikoje. Viena iš jų – Aloe Barbadensis.


Sveikiesiems antibakterinių priemonių nereikia

Sveikiesiems antibakterinių priemonių nereikia

Bakterijos sukelia daugelį ligų. Nugalėti infekciją padeda higiena. Tačiau dabar teigiama, esą paprastas muilas neįveikia bakterijų, todėl antibakterinės priemonės pasidarė populiarios. Dušo želės, valiklių, kempinėlių ir net lūpų dažų sudėtyje...


Mirtenių eterinis aliejus

Mirtenių eterinis aliejus

Arbatmedžių aliejus jau beveik prieš 100 metų buvo naudojamas Australijoje. Šiandien visame pasaulyje galima įsigyti arbatmedžių ar kitų tos pačios genties medžių (Melaleuca – Mirtenių) eterinių aliejų, jie dažnai naudojami kosmetikos ir...


Kaip skalbti vaikų drabužėlius?

Kaip skalbti vaikų drabužėlius?

Daugeliui mamų iškyla klausimas: kaip skalbti savo vaiko drabužėlius? Kaip išimti dėmes? Tai nėra visai paprasta, ypač jaunoms mamoms, kurios ir taip vos spėja suktis. www.gyvinamai.lt komanda dalinasi patarimais kaip negaištant daug laiko...


TOPINAMBAS – NATŪRALUS CUKRAUS KIEKIO REGULIUOTOJAS ORGANIZME

TOPINAMBAS – NATŪRALUS CUKRAUS KIEKIO REGULIUOTOJAS ORGANIZME

Topinambas (dar kitaip vadinamas Bulvine saulėgrąža) ypač vertingas augalas sergantiesiems diabetu, podagra ar žarnyno ligomis. Jame esanti fruktozė valo organizmą, gerina medžiagų apykaitą, virškinimą, stiprina širdį. Topinambų gumbai ypač...


Negyvoji jūra – Jūsų grožio šaltinis!

Negyvoji jūra – Jūsų grožio šaltinis!

Turbūt nėra žmonių, kurie nebūtų girdėję apie stebuklingas Negyvosios jūros galias. Teigiama, kad Negyvosios jūros vanduo, druska, mineralai bei purvas daro stebuklus mūsų organizmui: gydo daugelį ligų, atpalaiduoja kūną bei suteikia grožio!


Rojus ten, kur gera žmogui

Rojus ten, kur gera žmogui

Jau prieš penketą metų tarptautinė konsultacinė firma "Uiljams Merfer", įsikūrusi Šveicarijoje, tyrinėjo, kokios žmonėms sudaromos gyvenimo sąlygos pasaulio didmiesčiuose. Buvo pasirinkta 118 objektų ir vertinama net pagal 39 rodiklius,...


Kodėl bijomasi produktų mutantų

Kodėl bijomasi produktų mutantų

Apie genetiškai modifikuotus (GM) produktus sklando įvairiausių gandų. Visokiausi "žaliųjų" judėjimai perspėja, kad genetiškai modifikuotas maistas keičia žmonių genetinį kodą, tačiau tampama ne genijais, o nevispročiais. Kai kuriuose...


Išmanusis vazonas - daigyklė: kai norisi ne tik estetikos, bet ir naudos

Išmanusis vazonas - daigyklė: kai norisi ne tik estetikos, bet ir naudos

Vos tik pažvelgus į išmanųjį vazoną daigyklę Plantui Smart Garden 3e, nesunku pastebėti, kad šis gaminys papuoš bet kuriuos namus, taps stilingi ir dekoratyviu akcentu. Tačiau verta akcentuoti, kad šis išmanusis vazonas yra puikus pasirinkimas...


Parkai miestus gali atvėsinti 4 laipsniais

Parkai miestus gali atvėsinti 4 laipsniais

Miesto teritorijos apsodinimas parkais ir žaliųjų erdvių kūrimas oro temperatūrą miestuose gali sumažinti iki 4°C – pasak mokslininkų, to galbūt pakaktų, kad būtų lėtinamas pasaulinis atšilimas. "Stebint infraraudonojo spektro...


Ką žinote apie Kishu Binčotan?

Ką žinote apie Kishu Binčotan?

Anglis Kishu Binchotan žinoma jau nuo VIII amžiaus. Ji gaunama iš liaukinio ąžuolo (Quercus glandulifera). Šis medis auga kalnuotuose Japonijos regionuose. Anglies pavadinimas Binčotan (Binchotan) kilo iš meistro Bitchū-ya Chōzaemon vardo, kuris...


Rankų darbo žvakės kūnui ir sielai jau ir Vilniuje !

Rankų darbo žvakės kūnui ir sielai jau ir Vilniuje !

Fresh Deli žvakės gaminamos iš 100% natūralaus ekologiško sojų vaško ir yra netoksiškos, degdamos jos neišskiria jokių kenksmingų medžiagų, dega apie 60 valandų. Pasklidę aromatai atgaivina patalpų orą, suteikia joms namų jaukumo.

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9