Balandžio 9d. Ketvirtadienis

Mikrobangės tebekelia diskusijas

2012 Lapkričio 7d.
Peržiūrų skaičius: 28408
Mikrobangės tebekelia diskusijas

Kai tik mikrobangų krosnelės tapo prieinamos kiekvienai šeimininkei, užvirė ir iki šiol nesiliauja diskusijos, ar tikrai juose ruošti maistą nėra kenksminga. Kai kurie klaipėdiečiai, prisiklausę kalbų, kad mikrobangų krosnelės į aplinką skleidžia kenksmingą elektromagnetinį lauką ir netinkamai paveikia maisto produktus, informacijos ieško įvairiausiais būdais. Tačiau oficialiuose šaltiniuose pateikiamos žinios tokios prieštaringos, kad rasti vienareikšmį atsakymą – sudėtinga.

Atsitraukti per metrą

Kaip "Klaipėdai" teigė Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Bendrosios higienos gydytoja Vilija Pečkauskienė, pastaruosius keleris metus nė vienas klaipėdietis oficialiai nesidomėjo mikrobangų krosnelių poveikiu sveikatai.

V.Pečkauskienės įsitikinimu, bet koks atsakymas į šį klausimą nebūtų galutinis. Tačiau kelis svarbiausius dalykus apie šio buitinio prietaiso veikimą reikėtų žinoti kiekvienam.

"Kaip maistą, o vėliau sveikatą veikia mikrobangos, kol kas nieko negalime pasakyti. Jų naudojimo laikas per trumpas, kad mokslininkai galėtų tiksliai nustatyti, kenkia, ar nekenkia žmogaus organizmui taip paruoštas maistas", - tikino ji.

Gydytoja teigė, kad žmogus nesaugus, kai, veikiant mikrobangų krosnelei, stovi šalia arčiau nei per metrą. Tuomet suaktyvėja krosnelės skleidžiamas elektromagnetinis laukas, kuris gali pakenkti sveikatai.

Pasak V.Pečkauskienės, ir vaikai, ir suaugę, visada turėtų laikytis metro atstumo nuo veikiančios krosnelės. Jos nuomone, taip pat labai svarbu atkreipti dėmesį ar nėra pasibaigęs prietaiso galiojimo terminas. Dažniausiai gamintojai rekomenduoja krosnelę naudoti 2-5 metus, todėl reikėtų paisyti šio patarimo.

Nepirkti panaudotų

V.Pečkauskienės teigimu, privalu itin atidžiai perskaityti mikrobangų krosnelės techninį pasą, instrukciją ir laikytis jos naudojimo rekomendacijų.

Pasak jos, vien tai, kad daugeliu atveju gamintojai nerekomenduoja šalia veikiančios krosnelės būti žmonėms, nešiojantiems širdies stimuliatorių, pasako, kad ir sveiki žmonės turėtų būti atsargesni.

"Užsienyje, kai baigiasi krosnelės galiojimo terminas, žmonės ją be gailesčio išmeta. Gaila, kad lietuviai tokias krosneles superka ir parduoda dėvėtas. Nerekomenduočiau pirkti tokios krosnelės. Net jei įsigijote naują krosnelę, nuolat stebėkite, ar sandarios jos durelės, ar nepasikeitė skleidžiamas garsas", - patarė gydytoja.

Visuomenės sveikatos centro specialistė teigė, kad nėra nei už, nei prieš mikrobangų krosnelių naudojimą.

"Viską gyvenime vartoti reikėtų saikingai. Aplinką ir žmones veikia daugelis veiksnių. Galbūt žmogui kenkia ir mikrobangų krosnelės. Tačiau kol mokslininkai tiksliai to neįrodė, negalima drausti tokio maisto ruošimo būdo," - teigė ji.

Bandė matuoti

Higienos ir fizikinių matavimų laboratorijos vyresnis inžinierius Arvydas Navajauskas "Klaipėdai" sakė, kad įstatymuose nėra apibrėžta higienos norma, nusakanti, kaip tirti mikrobangų krosnelių poveikį aplinkai.

Tačiau inžinierius, norėdamas patenkinti savo smalsumą, ne visai tikslius rodmenis fiksuojančiu prietaisu pamėgino išmatuoti krosnelės spinduliavimą.

"Akivaizdu, kad veikianti mikrobangų krosnelė skleidžia padidintą spinduliavimą, tačiau atsitraukus bent per pusmetrį, parodymai geri, normos neviršijamos", - tikino jis.

Galioja 7 metus

Prekybos centro "Avitela" buities skyriaus vedėja Violeta Pudžmytė dienraščiui teigė, kad per pastaruosius metus mikrobangų krosnelių paklausa ir pardavimai išaugo.

Pasak jos, kai kurie žmonės pasiteirauja specialistų patarimo ir nori išgirsti argumentus apie krosnelės poveikį sveikatai.

"Visada paaiškiname pirkėjui, kad mikrobangų krosnelėje yra įtaisytos specialios akytos plokštės, kurios sulaiko mikrobangas ir apsaugo nuo kenksmingų medžiagų patekimo į aplinką, - tikino vedėja. - Be to, nepamirštame pasakyti, jog vertėtų nebūti labai arti krosnelės, kai ji veikia. Taip pat neverta iš karto atidaryti durelių, kai krosnelė nustoja veikti. Geriau palaukti bent 10-15 sekundžių".

V.Pudžmytės teigimu, kiekvieną šiuolaikišką mikrobangų krosnelę galima naudoti 7 metus.

"Manau, kad visi buities prietaisai kažkiek veikia aplinką. Tačiau žmonėms svarbiausias kriterijus, renkantis prietaisą – patogumas. Nieko nepadarysi, nuo mūsų gyvenimo tempo priklauso, kad renkamės tai, kas greičiau, patogiau ir nevargina", - dienraščiui sakė specialistė.

Pavojingas – ir plaktukas

Profesorius, habilituotas daktaras Jonas Grigas tikino, kad ir mokslinėje literatūroje apie mikrobangų krosnelių bei kitų buitinių prietaisų skleidžiamą elektromagnetinį lauką ir jo poveikį žmogui – daug gana prieštaringų duomenų.

Profesorius juokavo, kad pavojingas gali būti ir plaktukas, jei, užuot kalus vinis, kaukštelsi juo kam nors į kaktą. Pasak J.Grigo, sunku apie mikrobangų krosnelių poveikį atsakyti vienareikšmiškai, nes žmones vienu metu veikia daugelis aplinkos veiksnių. Tačiau yra neginčijamų faktų apie elektromagnetinių laukų žalingus biologinius poveikius. Pripažinta, kad elektromagnetiniai laukai sukelia neurasteniją, galvos skausmus, nerimą, impotenciją.

Anot J.Grigo, žmones veikia daugybės elektros įrenginių, kurie labai pagerino gyvenimo kokybę, skleidžiami elektromagnetiniai laukai. Ir nors tai kelia susirūpinimą, pasaulyje tebevyksta intensyvi diskusija apie tai, ar elektromagnetiniai laukai, sklindantys iš buitinių elektros prietaisų, elektros perdavimo linijų, radijo ir televizijos stočių, radarų ir ypač iš mobiliojo ryšio telefonų, kenkia žmogui, ar gali jie sukelti žmonėms vėžį ir kitas ligas.

Faktai apie mikrobangų krosneles:

* Nauja era virtuvėje prasidėjo, kai amerikietis inžinierius P.B. Spenseris 1946 metais atrado, jog tam tikro dažnio mikrobangos ima intensyviai skirti šilumą.

* 1962 metais firma "Sharp" pradėjo masiškai gaminti mikrobangų krosneles.

* Nėra duomenų, kad mikrobangų krosnelėje gaminamas maistas įgautų kokių nors kitokių savybių negu gaminant kitais būdais.

* Mikrobangų krosnelės sukonstruotos taip, kad iš jų bangos beveik neprasiskverbia, o atidarant krosnelės dureles, magnetronas automatiškai išsijungia.

* Ruošiant maistą mikrobangų krosnelėje, pirmiausia įkaista produkto paviršius ir tik tada šiluma ima skverbtis į jo vidų. Todėl patariama mikrobangų krosnelėje nekepti didelių mėsos gabalų, nes jų vidus gali neįkaisti iki tokios temperatūros, kurioje žūtų kenksmingos bakterijos (85°C).

* Krosnelės būna dviejų rūšių: vienos maistą šildo mikrobangomis. Kitos šildo mikrobangomis, o kepa ir apskrudina maistą elektra, arba vienu metu veikia ir mikrobangos, ir kaitinimo elementai.

Sveikatos sodas

Čija, goji, kynva – kas tai ir su kuo tai valgoma?

Čija, goji, kynva – kas tai ir su kuo tai valgoma?

Naudingosios šio supermaisto savybės, vartojimo būdai ir sudedamosios medžiagos, naudingos sveikatai. Visą tiesą apie čija, goji ir kynva atskleidžia sveikos gyvensenos tyrinėtoja Guoda Azguridienė.


Vanduo– geriausias gėrimas!

Vanduo– geriausias gėrimas!

Vanduo – gyvybės šaltinis ir eliksyras. Jo stoka organizme gali sukelti daugybę ligų. Negaudamos pakankamai vandens ląstelės aptingsta, organizmas nebegali pasisavinti reikalingų medžiagų, todėl ima reikalauti vis daugiau maisto. Didėja...


Natūralūs kvepalai vaikams

Natūralūs kvepalai vaikams

Jau nuo mažų dienų vaikai mėgsta kvepintis. Pirmiausia su smalsumu nori išbandyti tėvų kvepalus, paaugus atsiranda noras turėti savo privatumą ir savo mėgstamus kvepalus. Kai aplink kvepalų pasirinkimas toks platus, o animacinių filmų, žaidimų ir...


Atrask vilnos minkštumą ir grikių lukštų natūralumą miegodamas ant naujos pagalvės

Atrask vilnos minkštumą ir grikių lukštų natūralumą miegodamas ant naujos pagalvės

Visi žinome, kaip svarbu gerai išsimiegoti, todėl norisi atrasti geriausiai mums tinkančią pagalvę. Naujos technologijos sprendimas sveikam miegui – dvisluoksnė pagalvė “Apsiversk”. Vienas sluoksnis minkštas (100% lietuviškos...


Gal laikas atnaujinti interjerą?

Gal laikas atnaujinti interjerą?

Kaip dažnai reikia imtis kardinalių interjero pertvarkymo darbų, pataria psichologai. Neplanuoti pokyčiai būtini, jei namuose jaučiatės nejaukiai ir nuolat perstatinėjate baldus; būtina pabėgti nuo slogių minčių - po artimojo netekties, atleidimo...


Ne viskas ekologija, kas ekologiškai kvepia

Ne viskas ekologija, kas ekologiškai kvepia

Praslinkus supermarketų bumui, vis daugiau žmonių renkasi ūkininkų užaugintus ekologiškus produktus. Išaugusi paklausa paskatino mobilių ūkininkų turgelių atsiradimą, tačiau ne kiekvienas turgelis yra ekologiškas, – teigia...


Hidrolatai: švelnioji aromaterapija

Hidrolatai: švelnioji aromaterapija

Hidrolatas yra kvapnus vanduo, kartais dar vadinamas gėlių vandeniu, turintis eterinių aliejų molekulių, kurios lieka po eterinio aliejaus gamybos. Iš tikrųjų tai distiliacijos produktas. Pavyzdžiui, kai tikrosios levandos distiliuojamos vandens...


Ekologiški CHARLES VIANCIN silikoniniai dangteliai Jūsų virtuvei

Ekologiški CHARLES VIANCIN silikoniniai dangteliai Jūsų virtuvei

Dabartinė visuomenė vis dažniau kalba apie ekologiją, labiau rūpinasi savo ir savo šeimos sveikata bei gerove. Todėl svarbu žinoti, iš ko pagamintus indus ir jų priedus naudojame savo buityje. Tai susiję su mūsų visų sveikata, nes indai tiesiogiai...


Lėkštutė-trintuvė

Lėkštutė-trintuvė

Lėkštutė-trintuvė puikus pagalbininkas ruošiant maistą vaikams pirmaisiais gyvenimo metais: lengvai sutrinsite morkų, obuolių, bananu ir tt gabaliukus į tyrę.


"Žaliasis pakelis“ – ekologiškas supermaistas už superkainą!

"Žaliasis pakelis“ – ekologiškas supermaistas už superkainą!

„Tegu maistas būna mano vaistas, o vaistas – maistas“ – taip skambėjo medicinos tėvo Hipokrato kažkada išsakyta mintis. Ar egzistuoja toks maistas? Tikrai taip, ir jo rasite Biotekoje! Susipažinkite – ,,Žaliasis...


Miegoti ant grikių lukštų – sveika, patogu, ekologiška

Miegoti ant grikių lukštų – sveika, patogu, ekologiška

Maždaug trečdalį savo gyvenimo žmogus praleidžia miegodamas. Miegas svarbus žmogaus gyvybei palaikyti kaip oras, maistas ir vanduo. Nuo miego kokybės priklauso mūsų santykiai su artimaisiais, darbo rezultatai, savijauta, sveikata, nuotaika.


Nanotechnologijos gali būti mirtinai pavojingos, perspėja mokslininkai

Nanotechnologijos gali būti mirtinai pavojingos, perspėja mokslininkai

D. Britanijos mokslininkai ragina nedelsiant pradėti tirti į kasdienio vartojimo produktus kelią jau prasiskynusias nanomedžiagas: įtariama, kad kai kurios iš jų gali sukelti vėžį. Pasak specialistų, apie nanodalelių poveikį sveikatai beveik nieko...


Švara arba sveikata. Ar būtina rinktis?

Švara arba sveikata. Ar būtina rinktis?

Ekologiški skalbikliai ir plovikliai – „švelnioji chemija“. Kuo jie kitokie? Skalbimo miltelių ar minkštiklio kvapas dažnai siejamas su švara. Ar iš tiesų taip yra? Apie ekologiškų ir įprastų skalbiklių skirtumus pasakoja sveikos...


Veiksmingas plovimas, kad indai blizgėtų

Veiksmingas plovimas, kad indai blizgėtų

Veiksmingas plovimas, kad indai blizgėtų Sudėtis, į kurią įeina vertingi šaltalankių ekstraktai, gaivina odą ir užtikrina veiksmingą riebalų bei nešvarumų pašalinimą.


Meditacija padeda kovoti su širdies ligomis

Meditacija padeda kovoti su širdies ligomis

Meditacija gali padėti sumažinti širdies ligomis sergančių pacientų mirtingumą, tvirtina JAV mokslininkai. Viskonsino medicinos koledžo ir Maharishi universiteto Ajovoje tyrime dalyvavusiam 201 afroamerikiečiui mokslininkai liepė medituoti arba...


Namuose – pavojingų medžiagų lobynas

Namuose – pavojingų medžiagų lobynas

Nors ant valiklių pakuočių galima pamatyti įvairių įspėjamųjų ženklų, bylojančių, kad jie pavojingi, retas kuris į tai atkreipia dėmesį. Daugelis nė nežino šių ženklų reikšmės. Pasirodo, bene mažiausiai agresyviais laikomi universalūs valikliai....


Parkai miestus gali atvėsinti 4 laipsniais

Parkai miestus gali atvėsinti 4 laipsniais

Miesto teritorijos apsodinimas parkais ir žaliųjų erdvių kūrimas oro temperatūrą miestuose gali sumažinti iki 4°C – pasak mokslininkų, to galbūt pakaktų, kad būtų lėtinamas pasaulinis atšilimas. "Stebint infraraudonojo spektro...


Frosch aloe vera

Frosch aloe vera

FROSCH ALOE VERA indų plovimo rankomis losjonas puikiai plauna indus bei apsaugo rankų odą nuo išdžiūvimo. Idealiai tinka ir rankoms plauti, nes sudėtyje esantys alijošiaus lapų ekstraktai palaiko drėgmės pusiausvyrą ir stabdo odos senėjimą, Tai...


Namų kvapai. Kuo kvepia Jūsų namai?

Namų kvapai. Kuo kvepia Jūsų namai?

Posakiai „taip kvepia prabanga“, arba „kvapas išduoda“ naudojami ne veltui. Neįtikėtina, koks magiškas reiškinys yra kvapas. Garsusis filmas „Kvepalai. Vieno žudiko istorija“ primena mums tai, kad tokie jausmai,...


„FROSCH REINE PFLEGE“ rankų muilas su dygliuotuoju šaltalankiu

„FROSCH REINE PFLEGE“ rankų muilas su dygliuotuoju šaltalankiu

skystas muilas daugkartinio naudojimo maišelyje; dygliuotojo šaltalankio ekstraktai padeda atgaivinti, nuplauti ir prižiūrėti odą; apsauga odai ir jos priežiūra


Apšvietimas – svarbiausias namų akcentas

Apšvietimas – svarbiausias namų akcentas

Daugelis žmonių jau pradeda skirti didesnį dėmesį buto šviesai. Gerai suderintos šviesos ne tik patenkina matomumo poreikį, bet ir kuria nuotaiką bei atmosferą. Namų dizaino specialistai įsitikinę, kad, planuojant kambario interjerą, iš karto...


6 eterinių aliejų panaudojimo būdai šaltuoju sezonu

6 eterinių aliejų panaudojimo būdai šaltuoju sezonu

Čiaudite, kosite, kamuoja sloga? Šaltuoju sezonu daugelį kamuoja peršalimo ligos dėl nusilpusio imuniteto. Aromaterapija yra puiki priemonė sureguliuoti organizmo pusiausvyrą ar atsikratyti streso, kadangi tai seniausia medicina, o senovėje...


Namų interjeras - pagal charakterį

Namų interjeras - pagal charakterį

Pagal temperamentą ir charakterį žmones galima suskirstyti į keturias grupes: cholerikus, melancholikus, flegmatikus ir sangvinikus. Visi jie išsiskiria ne tik savo būdo savybėmis. Jie taip pat skirtingai suvokia aplinką ir grožį, skiriasi jų...


Sauganti skalavimo priemonė (koncentratas) "Frosch" - Granatų kvapo

Sauganti skalavimo priemonė (koncentratas) "Frosch" - Granatų kvapo

Sauganti skalavimo priemonė (koncentratas) “Frosch” – Granatų kvapo. Naudojama spalvotiems ir baltiems skalbiniams, kad jie maloniai kvepėtų, taptų minkšti. Tinka skalauti medvilnei, vilnai, viskozei, melanžiniams audiniams ir...


Ką daryti, jei sudužo gyvsidabrio termometras

Ką daryti, jei sudužo gyvsidabrio termometras

Nors jau kitais metais pagal ES reikalavimus gyvsidabrio termometrai nebus parduodami, šiandien jie vis dar populiarūs. Anot pacientų, jie ne tik pigesni už elektroninius, bet ir patikimesni. Bėda tik ta, kad jie dažnai dūžta, o po grindis...


Pavasarinis švarinimasis natūraliomis priemonėmis

Pavasarinis švarinimasis natūraliomis priemonėmis

Kiekvieną pavasarį prieš Velykas šeimininkės iš pagrindų švarina namus: nuima per žiemą pridulkėjusias užuolaidas, valo langus. Dabar parduotuvėse pilna įvairiausių valyomųjų priemonių, jų gamintojai žada tikrus stebuklus ir neregėtą efektyvumą,...


Nauja drabužių parduotuvė visai šeimai - vertinantiems kokybę, natūralumą bei ekologiją

Nauja drabužių parduotuvė visai šeimai - vertinantiems kokybę, natūralumą bei ekologiją

Ar jūs vertinate kokybę, natūralumą bei ekologiją? Tuomet jums turime gerų naujienų - rugpjūčio 26 d. Vilniuje duris atveria specializuota natūralių drabužių parduotuvė visai šeimai GREEN ROSE. GREEN ROSE (ŽALIA ROŽĖ) – tai prekės ženklas,...


Geras vanduo – sveikas žmogus

Geras vanduo – sveikas žmogus

Mokslininkai teigia, kad nuo troškulio žmogus miršta jau aštuntą parą, nors be maisto jis gali išgyventi iki 40 – ties parų. Vandens dėka vyksta medžiagų apytaka visoje planetoje ir medžiagų apykaita tarp organizmų bei aplinkos, palaikančios...


Gamtos dovana - alijošius

Gamtos dovana - alijošius

Alijošius, alavijas, aloe vera – tai nuo seno žinomas ir medicinoje naudojamas augalas. Nors gamtoje randama apie 200 alijošiaus rūšių, tačiau tik 4-5 iš jų naudojamos medicinoje ir kosmetikoje. Viena iš jų – Aloe Barbadensis.


Šaltos ir nevėdinamos patalpos - rizika sveikatai

Šaltos ir nevėdinamos patalpos - rizika sveikatai

Besirūpindami, kaip sutaupyti patalpų šildymo sąskaita, galime smarkiai pakenkti sveikatai, o išlaidos vaistams gali būti dar didesnės nei šildymui. Kaip primena Vilniaus visuomenės sveikatos centras, Lietuvos higienos norma HN 42:2004...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9