Biorythm

Kokie baldai sveikesni?

Dabar parduotuvėse gausu įvairiausios kokybės baldų, pagamintų iš kelių rūšių medžiagų. Pasitaiko, kad juos nusipirkus, namuose tvyro toks cheminis kvapas, kad nors užsidėk dujokaukę. O ir pasekmės būna liūdnos: alergija, migrena, imuniteto susilpnėjimas, ant kūno atsiranda net pūlingų uždegimų. Tad kuo reikėtų vadovautis perkant baldus, kad nepakenktumėte savo šeimos sveikatai?

Baldai, kurie gydo

Patys naudingiausi sveikatai baldai yra pagaminti iš pušies, riešutmedžio, ąžuolo ir maumedžio. Brangiausi baldai — iš pušies — gerina patalpų orą. Ir nors šio medžio struktūra nėra paprasta, tačiau baldžiai jau išmoko iš pušies sukurti solidžius baldus.

Beržo baldai, ypač kareliškojo, brangesni ir prestižiškesni. Jie vertinami dėl nepakartojamo grožio rašto ir gydomųjų savybių. Mirkytas ąžuolas (ilgą laiką išlaikytas vandenyje) pakrauna energija, tonizuoja organizmą. Tokio ąžuolo baldai ne tik pasižymi išraiškinga tekstūra, bet ir yra ilgalaikiai ir nepasiduoda puvimui.

Problema tik ta, kad baldai iš natūralaus medžio — labai pasiturinčių žmonių privilegija.

Medžio drožles atpažįstame pagal kvapą

Dauguma šiuolaikiškų baldų yra gaminami iš medžio drožlių ar medžio plaušo. Iš jų pagaminti baldai pranašesni tuo, kad juos įsigyti gali dauguma iš mūsų. Antra, jiems gaminti prireikia mažiau medienos, kurios atsargos pasaulyje senka neregėtai sparčiai.

Tačiau iš jų gali išsiskirti kenksmingos medžiagos — formaldehidai ir fenolis. Jie neigiamai veikia kepenis, inkstus, širdį ir galvos smegenis. Ne visada nuo jų gelbsti ir tai, kad išorinė baldų pusė yra apklijuojama plona fanera, pagaminta iš vertingų rūšių medienos, ar dirbtinėmis medžiagomis, primenančiomis „medieną”.

Tad prieš įsigyjant tokius baldus, vertėtų pasidomėti kokybės pasu. Jame paprastai būna nurodyta, kiek laisvojo formaldehido gali išsiskirti iš baldų pagal tris klases: E1 klasės — po 0-10 mg, E2 — po 10-20 mg ir po 30-60mg — E3 klasės 100 gramui sausos medienos. Galinėms spintų ir stalčių sienelėms paprastai naudojami medžio plaušo lakštai E1 klasės. Todėl patikimiausia rinktis tuos baldus, kurių medienos sudėtis atitinka E1 klasės formaldehidų emisiją. Tai pačios nekenksmingiausios medžiagos. O nekokybišką baldą galima atpažinti ir iš aštraus „cheminio” kvapo. Jo geriausia atsisakyti.

Nauja kokybė

Baldai iš smulkiadispersinės frakcijos — tai beveik tokie pat, kaip ir iš medžio drožlių. Tik jie gaminami iš žymiai smulkesnių pjuvenų, kurios yra suklijuojamos ekologiškai švariomis rišliosiomis medžiagomis, pavyzdžiui, ligninu, kurio yra ir medienos sudėtyje. Be to, tokie baldai yra patvaresni, estetiškesnės išvaizdos ir tik nežymiai brangesni už pagamintus iš medžio drožlių ar medžio plaušo.

Sofa iš augalų

Masinei minkštųjų baldų apmušalų gamybai dažniausiai naudojami sintetiniai audiniai, kurie stipriai elektrinasi ir sutraukia dulkes. Kur kas maloniau ir higieniškiau, jei baldas yra aptrauktas natūraliu audiniu — šilku, linu ar vilna. Patrauklūs ir ekologiški yra odos baldai. Jiems gaminti naudojama tik kokybiška oda. Tai ir garantija, kad baldas jums tarnaus ilgą laiką.

Galima rinktis baldus ir su dirbtinės odos apdaila, tačiau jie kainuos brangiau nei audiniu traukti baldai.

O kuo gi pripildomi šiuolaikiniai baldai? Dažniausiai porolonu. Laikui bėgant jis yra ir išskiria nuodingas medžiagas. Reikėtų turėti omenyje ir tai, kad degdamas porolonas išskiria net keletą nuodingų dujų, viena iš kurių — ciano vandenilis. Būtent nuo jo žūsta rūkaliai, užsnūdę ant sofos ar krėslo su cigarete rankoje.

Kad porolonas būtų mažiau degus, į jo sudėtį specialistai vis dažniau įtraukia ir vadinamuosius antipirenus. Perkant minkštuosius baldus vertėtų pasidomėti ir porolono kokybės pažymėjimu.

Geriausias kamšalas minkštiesiems baldams — kokoso drožlės, sausos jūros žolės, natūralus lateksas ir ypač — arklio plaukai, labai vertinga ir brangi medžiaga. Ji pasižymi dideliu elastingumu, puikiai išlaiko baldo formą, patvari, nekaupia dulkių, gerai išgarina drėgmę.

Kur garantija?

Jei norite apsaugoti savo namus nuo neigiamos „chemijos”, baldus turite rinktis labai atidžiai. O patikimas gamintojas paprastai pasirūpina informatyviu gaminio pasu, kuriame yra smulkiai nurodytos gaminio eksploatacijos ir priežiūros taisyklės.

Pase turėtų būti nurodyta ir garantija: minkštiesiems baldams — 18 mėnesių, korpusiniams — 24. Per tą laiką, jeigu jūs pastebėsite ką nors netinkamo, jūs turite teisę grąžinti baldą gamintojui ar pareikalauti, kad baldas būtų suremontuotas gamintojo sąskaita.

Tiesa, tikėtis, kad jūsų baldais galės naudotis ir anūkai, galite tik tuo atveju, jei jie pagaminti iš natūralių medžiagų. Tie, kurie turi bent truputį sintetikos, vidutiniškai gali tarnauti nuo penkerių iki penkiolikos metų. Vėliau vertėtų juos pakeisti.

Senovines ąžuolo spintas, riešutmedžio stalus, sofas ir krėslus, kimštus arklio plaukais, galima atnaujinti, restauruoti, modernizuoti — retro stilius ir vėl sugrįžta į madą!

Sveikatos sodas

TAIP PAT SKAITYKITE