Balandžio 8d. Trečiadienis

Kodėl bijomasi produktų mutantų

2012 Gruodžio 9d.
Peržiūrų skaičius: 31680
Kodėl bijomasi produktų mutantų

Apie genetiškai modifikuotus (GM) produktus sklando įvairiausių gandų. Visokiausi "žaliųjų" judėjimai perspėja, kad genetiškai modifikuotas maistas keičia žmonių genetinį kodą, tačiau tampama ne genijais, o nevispročiais. Kai kuriuose laikraščiuose pasirodo pranešimų, esą produktai mutantai žudo vaikus, mokslininkai šveintia įsitikinę, kad nuo GM produktų susergama vėžiu. Ar tikrai naujausia genetikos išradimai padėjo sukurti "Frankenšteino maistą"?

Mes maitinamės augaliniu ir gyvuliniu maistu, kartais grybais, dabar pripažįstamais "trečiosios karalystės" atstovais. Tačiau tą maistą reikia gaminti didžiuliais kiekiais - juk nepasikliausi medžiotojais ar grybautojais.

Maisto produktams auginti žmonija sugalvojo žemės ūkį, o tų produktų kiekiui padidinti - selekciją, t.y. produktyvesnių rūšių kūrimą. Selekcija užsiimama jau daug metų, atrenkamos skanesnės viršūnėlės ir šaknelės, stambesnės karvės, skaniausios avytės.

Laikui bėgant selekcininkai išmoko kryžminti augalus arba gyvūnus atrinkdami geriausių savybių turinčius egzempliorius. Taip buvo gautos cholmogorų veislės karvės, koviniai šunys bulterjerai ir javai, kurių derlius - 100 centnerių iš hektaro.

Tačiau vartotojai bijosi transgenų, kitaip sakant, genetiškai modifikuotų produktų. Jie jaudinasi, kad:

1. GM maistas gali pakeisti genetinį suaugusiųjų kodą, o vaikai išaugs pabaisos arba nevispročiai.

2. GM maistas sukelia vėžį.

3. GM produktai - siaubingi alergenai.

4. Nuo transgenų žmogaus organizmas nebereaguoja į antibiotikus.

5. GM produktai neskanūs arba beskoniai.

XX amžiuje atsirado mokslinis selekcijos pagrindas genetika. Paaiškėjo, kad bet kuri organizmo savybė nustatoma ilgos paveldimos DNR molekulės gabalėliu. Tas gabalėlis, vadinamas genu, lemia sėklų daigumą, karvės pieno riebumą ir net žmogaus būdo savybes. Natūraliai kilo idėja: jei vienos būtybės genai būtų įkomponuoti į kitos būtybės DNR, būtų galima labai greit perduoti naujas savybes.

Praėjusio amžiaus pabaigoje tai buvo išmokta daryti beveik automatiniu režimu. Atsirado transgeniniai, t.y. su perkeltais genais, arba genetiškai modifikuoti augalai bei gyvūnai. Paprasčiau sakant, genų modifikacija yra ne kas kitas kaip pagreitinta selekcija.

Mirtis kolorado vabalams

Šiuolaikiniam žemės ūkiui reikia augalų bei gyvūnų rūšių, pasižyminčių ne vien puikiomis derliaus bei reprodukcinėmis savybėmis. Tarkime, kokia nauda iš itin didelio derlumo bulvių, jei jas vis vien suėda kolorado vabalai? Ar puikiausi, bet nuo sausros mirštantys kviečiai? Todėl biotechnologai kuria rūšis, tinkamiausias vienokiai ar kitokiai vietovei.

Tradicinė kovos su kolorado vabalais priemonė yra laukų purškimas insekticidais. Tos nuodingos cheminės medžiagos puikiai susidoroja su kenkėjais, bet, deja, kaupiasi augaluose. Tad didžiuliu biotechnologijos pasiekimu laikoma veislė bulvių, kurių neliečia kolorado vabalai.

Kita bėda - piktžolės. Kai net Amerikos laukuose nebepakanka emigrantų iš Meksikos ir labai sugriežtinta kova su nelegaliais imigrantais, mokslininkai sukūrė transgeninius kukurūzus, be kita ko, atsparius herbicidams. Vadinasi, laukas gali būti purškiamas cheminėmis medžiagomis, naikinančiomis visas piktžoles, bet nekenkiančiomis kukurūzams.

Transgeninis žmogus

1990 metais Kinijoje pradėta komerciškai auginti pirmuosius transgeninius ligoms atsparius kukurūzus. JAV to imtasi 1994-aisiais, o dabar visame pasaulyje transgenais užsėta 100 mln. hektarų. Kasmet pasėliai didinami.

Iš tiesų genų inžinerijos pasiekimais mes naudojamės jau seniai. Prieš 40 metų pasirodė dirbtinis insulinas, išgelbėjęs tūkstančių žmonių gyvybes. Tiek pat metų biotechnologai kuria naujus antibiotikus, hormonus bei kitokius vaistus.

Ir dar - visi, skaitantieji šias eilutes, kai kuria prasme yra genetiškai modifikuoti organizmai, nes pusę savo genų gavo iš tėvo, pusę - iš mamos. Žinoma, ne visada "eksperimentai" būna vykę - atsiranda tokių ypatų kaip Hitleris ar Čikatila. Tačiau juk dėl to žmonija neatsisako užsiimti "genų modifikacija".

Obuoliuose transgenų nerasta

Kai kurie tėvai vengia prekybos centruose vaikams pirkti atvežtinius obuolius, egzotiškus vaisius, ankstyvąsias braškes - atseit jie genetiškai modifikuoti. Kodėl? Todėl. Kad keisto skonio ar visai beskoniai.

Galima nuraminti - atvežtinuose obuoliuose transgenų nėra. Ir braškėse nėra. O beskonės jos todėl, kad auginamos hidroponiniu būdu, t.y. be dirvos. Žinoma, kaimo braškės kur kas skanesnės. Tik bėda, kad gamintoją domina ne skonis, o kiekis.

"Žalieji" GM produktų kritikai teigia, kad svetimi genai žmogaus organizme gali sukelti nenuspėjamas pasekmes. Spaudoje buvo plačiai išreklamuoti vengrų mokslininko Puštajaus ir rusų tyrinėtojos Jermakovos bandymai, kuriais atseit įrodyta, jog žiurkės, šertos GM bulvėmis arba kukurūzais, ilgai neišgyveno, žuvo ir jų palikuonys. Tačiau vėliau paaiškėjo, kad bandymai buvo skuboti ir negrabiai atlikti.

Per dvidešimt metų nepasitvirtino nė vienas GM produktų nuodingumo atvejis. Juk žmogaus organizmas bet kurį maistą skaido į paprasčiausius elementus, visiškai vienodus tiek GM produktams, tiek bet kokiems kitiems. Tūkstančius metų žmonės valgo mėsą, bet nė vienam neišaugo nei karvės uodega, nei vištos sparnai.

Kai kuriais atvejais prieinama iki absurdo: europiečiai reikalauja, kad ant iš JAV importuojamo sojų aliejaus butelių būtų nuoroda, iš kokių sojų, modifikuotų ar ne, jis spaustas. Tačiau pačiame aliejuje nėra jokių genų, o grynas aliejus net "nežino", iš ko padarytas, ir jokiu būdu negali sukelti žmogaus organizmo mutacijų.

Tad galima teigti, jog GM produktai ne tik kad nekenksmingi, bet saugesni nei įprasti. Juk matėte pažaliavusias bulves ar supelijusį sūrį.

Tikras pavojus

Gali būti, kad GM kultūrų auginimas sukels kai kuriuos kataklizmus. Tarkime, kenkėjams atsparūs augalai taps piktžolėmis, o jų teigiamas savybes teks pamiršti. Taip buvo ir anksčiau: valgomoji balandūnė tapo piktžole.

Gali įvykti "perdulkinimas", o tada kaimyniniai nemodifikuoti augalai gaus naujų genų ir nenuspėjamai mutuos. Gali vykti natūrali vabzdžių, nuo kurių apsiginti augalas gavo papildomą geną, atranka ir išsivystys žudikų, galinčių suryti bet ką, rūšis.

Ypatingai baimintis nėra dėl ko, nes transgeninių organizmų diegimas kruopščiai kontroliuojamas. Lauko, kuriame auginamos transgeninės bulvės, pakraščiais sodinamos paprastos, kuriomis gali smaguriauti kolorado vabalai.

Šalyse, kuriose plačiai pritaikomi biotechnologijų pasiekimai, atidžiai stebimos GM augalų diegimo pasekmės. Kaip minėta, per dvidešimt su viršum metų nepastebėta jokių neigiamų padarinių ekosistemai.

Teisybės dėlei reikia paminėti, jog tokia grėsmė vis dėlto yra. Reikia būti atsargiems.

Sveikatos sodas

Žymės: GMO
Čija, goji, kynva – kas tai ir su kuo tai valgoma?

Čija, goji, kynva – kas tai ir su kuo tai valgoma?

Naudingosios šio supermaisto savybės, vartojimo būdai ir sudedamosios medžiagos, naudingos sveikatai. Visą tiesą apie čija, goji ir kynva atskleidžia sveikos gyvensenos tyrinėtoja Guoda Azguridienė.


Rojus ten, kur gera žmogui

Rojus ten, kur gera žmogui

Jau prieš penketą metų tarptautinė konsultacinė firma "Uiljams Merfer", įsikūrusi Šveicarijoje, tyrinėjo, kokios žmonėms sudaromos gyvenimo sąlygos pasaulio didmiesčiuose. Buvo pasirinkta 118 objektų ir vertinama net pagal 39 rodiklius,...


Pelėsiai prilygsta nuodams

Pelėsiai prilygsta nuodams

Kai kurie maisto produktai ilgai laikomi supelija. Bet reta šeimininkė skuba juos išmesti. Pašalinusi pelėsį, sumaitina produktą savo šeimai nė neįtardama, koks jis gali būti žalingas sveikatai. Daugeliui žmonių pelėsiai atrodo visiškai...


Išmanusis vazonas - daigyklė: kai norisi ne tik estetikos, bet ir naudos

Išmanusis vazonas - daigyklė: kai norisi ne tik estetikos, bet ir naudos

Vos tik pažvelgus į išmanųjį vazoną daigyklę Plantui Smart Garden 3e, nesunku pastebėti, kad šis gaminys papuoš bet kuriuos namus, taps stilingi ir dekoratyviu akcentu. Tačiau verta akcentuoti, kad šis išmanusis vazonas yra puikus pasirinkimas...


10 mitų apie vandenį. Kuo tikėti, o kuo – ne

10 mitų apie vandenį. Kuo tikėti, o kuo – ne

Apie vandenį, jo sudėtį ir savybes sukurta tikrai nemažai mitų. Nemaža dalis jų – gajūs kasdieniniame mūsų gyvenime, atėję iš praeities ir nyksta mokslui žengiant tolyn, kitus atneša įvairūs gyvenimo būdo pranašai, kartais jie gimsta iš...


6 eterinių aliejų panaudojimo būdai šaltuoju sezonu

6 eterinių aliejų panaudojimo būdai šaltuoju sezonu

Čiaudite, kosite, kamuoja sloga? Šaltuoju sezonu daugelį kamuoja peršalimo ligos dėl nusilpusio imuniteto. Aromaterapija yra puiki priemonė sureguliuoti organizmo pusiausvyrą ar atsikratyti streso, kadangi tai seniausia medicina, o senovėje...


100 procentų natūralūs dezodorantai yra

100 procentų natūralūs dezodorantai yra

„Natura Amica“ yra pažangi produktų linija, kuri apsaugo vartotojus nuo odos ligų. Šie produktai gaminami Italijoje, naudojant tik veiksmingus, saugius ir aktyvius komponentus. „Natura Amica“ – tai 100% natūralūs...


Švari skalbimo mašina – gaivus kvapas

Švari skalbimo mašina – gaivus kvapas

Skalbimo mašinoje gali kauptis plika akimi nematomos purvo dalelės ir skalbimo priemonių likučiai. Laikui bėgant, dėl šių likučių gali pablogėti skalbimo mašinos veikimas.


Namų interjeras - pagal charakterį

Namų interjeras - pagal charakterį

Pagal temperamentą ir charakterį žmones galima suskirstyti į keturias grupes: cholerikus, melancholikus, flegmatikus ir sangvinikus. Visi jie išsiskiria ne tik savo būdo savybėmis. Jie taip pat skirtingai suvokia aplinką ir grožį, skiriasi jų...


TOPINAMBAS – NATŪRALUS CUKRAUS KIEKIO REGULIUOTOJAS ORGANIZME

TOPINAMBAS – NATŪRALUS CUKRAUS KIEKIO REGULIUOTOJAS ORGANIZME

Topinambas (dar kitaip vadinamas Bulvine saulėgrąža) ypač vertingas augalas sergantiesiems diabetu, podagra ar žarnyno ligomis. Jame esanti fruktozė valo organizmą, gerina medžiagų apykaitą, virškinimą, stiprina širdį. Topinambų gumbai ypač...


Nauja drabužių parduotuvė visai šeimai - vertinantiems kokybę, natūralumą bei ekologiją

Nauja drabužių parduotuvė visai šeimai - vertinantiems kokybę, natūralumą bei ekologiją

Ar jūs vertinate kokybę, natūralumą bei ekologiją? Tuomet jums turime gerų naujienų - rugpjūčio 26 d. Vilniuje duris atveria specializuota natūralių drabužių parduotuvė visai šeimai GREEN ROSE. GREEN ROSE (ŽALIA ROŽĖ) – tai prekės ženklas,...


Svajonių namai – ekologiški namai

Svajonių namai – ekologiški namai

Ekologiško gyvenimo praktikavimą įprasta pradėti nuo virtuvės: stebime, ką valgome, domimės, iš kur tai atkeliavo, rūpinamės, jog maistas nebūtų švaistomas veltui. Asmenys, kuriems ekologija nėra tik mados vaikymasis, ilgainiui suvokia, jog...


Kaip teisingai vėdinti gyvenamas patalpas?

Kaip teisingai vėdinti gyvenamas patalpas?

Gerai izoliuoti šiuolaikiniai langai sulaiko patalpose ne tik šilumą, bet ir drėgmę. Dėl netinkamos oro apykaitos ir per didelės drėgmės koncentracijos, atsirandančios dėl žmogaus veiklos, vandens kondensatas neišvengiamai kaupiasi ant šalčiausių...


Amerikiečiai atsisako teflono

Amerikiečiai atsisako teflono

JAV tebeverda aistros dėl tefloninių indų. Pusanttro tūkstančio žmonių padavę į teismą kompaniją "Dupone" - tvirtina, kad jos gaminamos keptuvės ir puodai nepridegančiu paviršiumi pavojingi sveikatai. Ieškinio autoriai teigia, jog viena...


Filosofiškai apie ekologišką gyvenimo būdą

Filosofiškai apie ekologišką gyvenimo būdą

Dabar gan dažnai žiniasklaidoje vartojamas terminas "ekologiškas gyvenimo būdas". Vieni pasigiria, kad rūšiuoja šiukšles, kiti – kad valgo ekologišką maistą. O ką iš tiesų reiškia gyventi ekologiškai? Kodėl reikia ekologiškai...


Smogas atakuoja mūsų sveikatą

Smogas atakuoja mūsų sveikatą

Ilgalaikis teršalų poveikis skatina kvėpavimo organų, vėžinius, širdies ir kraujagyslių, alerginius susirgimus. Vienas iš geros sveikatos šaltinių – grynas oras. Deja, šiuolaikinių miestų gyventojams jo grėsmingai trūksta. Tai sukėlė...


Švara arba sveikata. Ar būtina rinktis?

Švara arba sveikata. Ar būtina rinktis?

Ekologiški skalbikliai ir plovikliai – „švelnioji chemija“. Kuo jie kitokie? Skalbimo miltelių ar minkštiklio kvapas dažnai siejamas su švara. Ar iš tiesų taip yra? Apie ekologiškų ir įprastų skalbiklių skirtumus pasakoja sveikos...


Mirtenių eterinis aliejus

Mirtenių eterinis aliejus

Arbatmedžių aliejus jau beveik prieš 100 metų buvo naudojamas Australijoje. Šiandien visame pasaulyje galima įsigyti arbatmedžių ar kitų tos pačios genties medžių (Melaleuca – Mirtenių) eterinių aliejų, jie dažnai naudojami kosmetikos ir...


Atrask vilnos minkštumą ir grikių lukštų natūralumą miegodamas ant naujos pagalvės

Atrask vilnos minkštumą ir grikių lukštų natūralumą miegodamas ant naujos pagalvės

Visi žinome, kaip svarbu gerai išsimiegoti, todėl norisi atrasti geriausiai mums tinkančią pagalvę. Naujos technologijos sprendimas sveikam miegui – dvisluoksnė pagalvė “Apsiversk”. Vienas sluoksnis minkštas (100% lietuviškos...


Sauganti skalavimo priemonė (koncentratas) "Frosch" - Granatų kvapo

Sauganti skalavimo priemonė (koncentratas) "Frosch" - Granatų kvapo

Sauganti skalavimo priemonė (koncentratas) “Frosch” – Granatų kvapo. Naudojama spalvotiems ir baltiems skalbiniams, kad jie maloniai kvepėtų, taptų minkšti. Tinka skalauti medvilnei, vilnai, viskozei, melanžiniams audiniams ir...


Humate Green OK – XXI amžiaus trąšos sodo sveikatai ir grožiui

Humate Green OK – XXI amžiaus trąšos sodo sveikatai ir grožiui

Sunku įsivaizduoti namus be augalų, tai būtų nuosavas namas ar daugiaaukštis. Žalia veja ar spalvingos gėlių klombos ramina ir suteikia pusiausvyros mūsų greito gyvenimo ritmo paveiktai sielai. Bet kaip pasiekti tokį grožį? Biotechnologijų...


"Žaliasis pakelis“ – ekologiškas supermaistas už superkainą!

"Žaliasis pakelis“ – ekologiškas supermaistas už superkainą!

„Tegu maistas būna mano vaistas, o vaistas – maistas“ – taip skambėjo medicinos tėvo Hipokrato kažkada išsakyta mintis. Ar egzistuoja toks maistas? Tikrai taip, ir jo rasite Biotekoje! Susipažinkite – ,,Žaliasis...


Atsikratykime alergijų keisdami gyvenimo įpročius!

Atsikratykime alergijų keisdami gyvenimo įpročius!

„Sveikatą, brangiausiąjį turtą, labai lengva prarasti, vis dėlto jis saugomas prasčiausiai“, – yra pasakęs 18-ojo amžiaus gydytojas. Nors medicina pasiekusi stulbinamų laimėjimų, šie žodžiai tebėra aktualūs. Jei mokslas mokėtų...


Teflono gamybai naudojami chemikalai mažina moterų galimybę pastoti

Teflono gamybai naudojami chemikalai mažina moterų galimybę pastoti

Naujo provokuojančio tyrimo metu buvo atrasta, kad panašu, jog moterų, kurioms sunku pastoti, kraujyje yra didesnė tam tikrų nelimpančių cheminių teršalų koncentracija, nei kraujyje tų moterų, kurios pastoja per pirmąjį bandymo mėnesį. Įtariamos...


Namai be chemikalų - utopija ar realybė?

Namai be chemikalų - utopija ar realybė? (3)

Lietuvoje vis dažniau ir garsiau kalbama apie sveiką gyvenseną, sportą bei mitybą. Tačiau retas kuris susimąsto apie aplinką kurioje mes praleidžiame didžiąją dalį savo laiko - namus. Europos rinkoje tvirtą poziciją užėmusios nano technologijų...


Šiferio stogai kenkia sveikatai ir piniginei

Šiferio stogai kenkia sveikatai ir piniginei

Gyventojai nemokšiškai plėšia šiferio stogus ir skaldo jų lakštus, nežinodami, kad įkvepia mirtinai nuodingas asbesto dulkes. Kol Vyriausybė ruošiasi kilniai Asbesto šalinimo akcijai, žmonės senu šiferiu atsikrato kaip kas išmano. O pavojingų...


Kosmetika, kurią gaminant atliekami žiaurūs bandymai su gyvūnais – ji Jūsų namuose

Kosmetika, kurią gaminant atliekami žiaurūs bandymai su gyvūnais – ji Jūsų namuose

Dabar labai daug kalbama apie ekologiją, sveiką gyvenimą, ekologišką gyvenimą ar aplinką, tačiau ar daugelis susimąsto, kas įeina į šią sąvoką. Dauguma žmonių tai supranta kaip produktų pažymėtų tam tikru ženklu pirkimą. Dar kiti supranta kaip...


Apie alavijų sultis

Apie alavijų sultis

Įsivaizduokite, kad perpjaunat alavijo lapą ir geriat želė tiesiog iš lapo. Populiariausias Forever produktas – Aloe Vera sultys – yra kiek įmanoma identiškos natūraliam lapui. Šis lapo minkštimo ir skysčio mišinys yra pirmas tokio...


Mikrobangės tebekelia diskusijas

Mikrobangės tebekelia diskusijas

Kai tik mikrobangų krosnelės tapo prieinamos kiekvienai šeimininkei, užvirė ir iki šiol nesiliauja diskusijos, ar tikrai juose ruošti maistą nėra kenksminga. Kai kurie klaipėdiečiai, prisiklausę kalbų, kad mikrobangų krosnelės į aplinką skleidžia...


E.D.L. – aplinkai draugiškas ir efektyvus valymas

E.D.L. – aplinkai draugiškas ir efektyvus valymas

Jūs vis dar tikite prietarais, kad aplinkai draugiškos valymo priemonės yra neefektyvios? Kad laukinėmis levandomis ir prisirpusiomis citrinomis kvepiantys valikliai nepašalins dėmių ir nuosėdų, o skalbikliai be fosfatų neišskalbs Jūsų mėgstamų...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9