Balandžio 18d. Sekmadienis

Kodėl bijomasi produktų mutantų

2012 Gruodžio 9d.
Peržiūrų skaičius: 31680
Kodėl bijomasi produktų mutantų

Apie genetiškai modifikuotus (GM) produktus sklando įvairiausių gandų. Visokiausi "žaliųjų" judėjimai perspėja, kad genetiškai modifikuotas maistas keičia žmonių genetinį kodą, tačiau tampama ne genijais, o nevispročiais. Kai kuriuose laikraščiuose pasirodo pranešimų, esą produktai mutantai žudo vaikus, mokslininkai šveintia įsitikinę, kad nuo GM produktų susergama vėžiu. Ar tikrai naujausia genetikos išradimai padėjo sukurti "Frankenšteino maistą"?

Mes maitinamės augaliniu ir gyvuliniu maistu, kartais grybais, dabar pripažįstamais "trečiosios karalystės" atstovais. Tačiau tą maistą reikia gaminti didžiuliais kiekiais - juk nepasikliausi medžiotojais ar grybautojais.

Maisto produktams auginti žmonija sugalvojo žemės ūkį, o tų produktų kiekiui padidinti - selekciją, t.y. produktyvesnių rūšių kūrimą. Selekcija užsiimama jau daug metų, atrenkamos skanesnės viršūnėlės ir šaknelės, stambesnės karvės, skaniausios avytės.

Laikui bėgant selekcininkai išmoko kryžminti augalus arba gyvūnus atrinkdami geriausių savybių turinčius egzempliorius. Taip buvo gautos cholmogorų veislės karvės, koviniai šunys bulterjerai ir javai, kurių derlius - 100 centnerių iš hektaro.

Tačiau vartotojai bijosi transgenų, kitaip sakant, genetiškai modifikuotų produktų. Jie jaudinasi, kad:

1. GM maistas gali pakeisti genetinį suaugusiųjų kodą, o vaikai išaugs pabaisos arba nevispročiai.

2. GM maistas sukelia vėžį.

3. GM produktai - siaubingi alergenai.

4. Nuo transgenų žmogaus organizmas nebereaguoja į antibiotikus.

5. GM produktai neskanūs arba beskoniai.

XX amžiuje atsirado mokslinis selekcijos pagrindas genetika. Paaiškėjo, kad bet kuri organizmo savybė nustatoma ilgos paveldimos DNR molekulės gabalėliu. Tas gabalėlis, vadinamas genu, lemia sėklų daigumą, karvės pieno riebumą ir net žmogaus būdo savybes. Natūraliai kilo idėja: jei vienos būtybės genai būtų įkomponuoti į kitos būtybės DNR, būtų galima labai greit perduoti naujas savybes.

Praėjusio amžiaus pabaigoje tai buvo išmokta daryti beveik automatiniu režimu. Atsirado transgeniniai, t.y. su perkeltais genais, arba genetiškai modifikuoti augalai bei gyvūnai. Paprasčiau sakant, genų modifikacija yra ne kas kitas kaip pagreitinta selekcija.

Mirtis kolorado vabalams

Šiuolaikiniam žemės ūkiui reikia augalų bei gyvūnų rūšių, pasižyminčių ne vien puikiomis derliaus bei reprodukcinėmis savybėmis. Tarkime, kokia nauda iš itin didelio derlumo bulvių, jei jas vis vien suėda kolorado vabalai? Ar puikiausi, bet nuo sausros mirštantys kviečiai? Todėl biotechnologai kuria rūšis, tinkamiausias vienokiai ar kitokiai vietovei.

Tradicinė kovos su kolorado vabalais priemonė yra laukų purškimas insekticidais. Tos nuodingos cheminės medžiagos puikiai susidoroja su kenkėjais, bet, deja, kaupiasi augaluose. Tad didžiuliu biotechnologijos pasiekimu laikoma veislė bulvių, kurių neliečia kolorado vabalai.

Kita bėda - piktžolės. Kai net Amerikos laukuose nebepakanka emigrantų iš Meksikos ir labai sugriežtinta kova su nelegaliais imigrantais, mokslininkai sukūrė transgeninius kukurūzus, be kita ko, atsparius herbicidams. Vadinasi, laukas gali būti purškiamas cheminėmis medžiagomis, naikinančiomis visas piktžoles, bet nekenkiančiomis kukurūzams.

Transgeninis žmogus

1990 metais Kinijoje pradėta komerciškai auginti pirmuosius transgeninius ligoms atsparius kukurūzus. JAV to imtasi 1994-aisiais, o dabar visame pasaulyje transgenais užsėta 100 mln. hektarų. Kasmet pasėliai didinami.

Iš tiesų genų inžinerijos pasiekimais mes naudojamės jau seniai. Prieš 40 metų pasirodė dirbtinis insulinas, išgelbėjęs tūkstančių žmonių gyvybes. Tiek pat metų biotechnologai kuria naujus antibiotikus, hormonus bei kitokius vaistus.

Ir dar - visi, skaitantieji šias eilutes, kai kuria prasme yra genetiškai modifikuoti organizmai, nes pusę savo genų gavo iš tėvo, pusę - iš mamos. Žinoma, ne visada "eksperimentai" būna vykę - atsiranda tokių ypatų kaip Hitleris ar Čikatila. Tačiau juk dėl to žmonija neatsisako užsiimti "genų modifikacija".

Obuoliuose transgenų nerasta

Kai kurie tėvai vengia prekybos centruose vaikams pirkti atvežtinius obuolius, egzotiškus vaisius, ankstyvąsias braškes - atseit jie genetiškai modifikuoti. Kodėl? Todėl. Kad keisto skonio ar visai beskoniai.

Galima nuraminti - atvežtinuose obuoliuose transgenų nėra. Ir braškėse nėra. O beskonės jos todėl, kad auginamos hidroponiniu būdu, t.y. be dirvos. Žinoma, kaimo braškės kur kas skanesnės. Tik bėda, kad gamintoją domina ne skonis, o kiekis.

"Žalieji" GM produktų kritikai teigia, kad svetimi genai žmogaus organizme gali sukelti nenuspėjamas pasekmes. Spaudoje buvo plačiai išreklamuoti vengrų mokslininko Puštajaus ir rusų tyrinėtojos Jermakovos bandymai, kuriais atseit įrodyta, jog žiurkės, šertos GM bulvėmis arba kukurūzais, ilgai neišgyveno, žuvo ir jų palikuonys. Tačiau vėliau paaiškėjo, kad bandymai buvo skuboti ir negrabiai atlikti.

Per dvidešimt metų nepasitvirtino nė vienas GM produktų nuodingumo atvejis. Juk žmogaus organizmas bet kurį maistą skaido į paprasčiausius elementus, visiškai vienodus tiek GM produktams, tiek bet kokiems kitiems. Tūkstančius metų žmonės valgo mėsą, bet nė vienam neišaugo nei karvės uodega, nei vištos sparnai.

Kai kuriais atvejais prieinama iki absurdo: europiečiai reikalauja, kad ant iš JAV importuojamo sojų aliejaus butelių būtų nuoroda, iš kokių sojų, modifikuotų ar ne, jis spaustas. Tačiau pačiame aliejuje nėra jokių genų, o grynas aliejus net "nežino", iš ko padarytas, ir jokiu būdu negali sukelti žmogaus organizmo mutacijų.

Tad galima teigti, jog GM produktai ne tik kad nekenksmingi, bet saugesni nei įprasti. Juk matėte pažaliavusias bulves ar supelijusį sūrį.

Tikras pavojus

Gali būti, kad GM kultūrų auginimas sukels kai kuriuos kataklizmus. Tarkime, kenkėjams atsparūs augalai taps piktžolėmis, o jų teigiamas savybes teks pamiršti. Taip buvo ir anksčiau: valgomoji balandūnė tapo piktžole.

Gali įvykti "perdulkinimas", o tada kaimyniniai nemodifikuoti augalai gaus naujų genų ir nenuspėjamai mutuos. Gali vykti natūrali vabzdžių, nuo kurių apsiginti augalas gavo papildomą geną, atranka ir išsivystys žudikų, galinčių suryti bet ką, rūšis.

Ypatingai baimintis nėra dėl ko, nes transgeninių organizmų diegimas kruopščiai kontroliuojamas. Lauko, kuriame auginamos transgeninės bulvės, pakraščiais sodinamos paprastos, kuriomis gali smaguriauti kolorado vabalai.

Šalyse, kuriose plačiai pritaikomi biotechnologijų pasiekimai, atidžiai stebimos GM augalų diegimo pasekmės. Kaip minėta, per dvidešimt su viršum metų nepastebėta jokių neigiamų padarinių ekosistemai.

Teisybės dėlei reikia paminėti, jog tokia grėsmė vis dėlto yra. Reikia būti atsargiems.

Sveikatos sodas

Žymės: GMO
Dekoratyviniai augalai puošia namus ir veikia žmones

Dekoratyviniai augalai puošia namus ir veikia žmones

Dekoratyviniai augalai gali pagerinti nuotaiką, sveikatą ir tarpusavio santykius. Šiandien nė vieni stilingi namai neapsieina be kambarinių augalų, kurie ne tik papildo ir papuošia interjerą, bet ir veikia žmogaus gyvenimą. Augalus reikėtų rinktis...


FROSCH Dėmių valymo želė su aktyviuoju deguonimi

FROSCH Dėmių valymo želė su aktyviuoju deguonimi

FROSCH Dėmių valymo želė su aktyviuoju deguonimi pašalina visas išbalinamas sunkiai valomas dėmes (pavyzdžiui, kavos, arbatos, žolės, raudono vyno, vaisių) net žemoje temperatūroje nuo 20°C.


Smogas atakuoja mūsų sveikatą

Smogas atakuoja mūsų sveikatą

Ilgalaikis teršalų poveikis skatina kvėpavimo organų, vėžinius, širdies ir kraujagyslių, alerginius susirgimus. Vienas iš geros sveikatos šaltinių – grynas oras. Deja, šiuolaikinių miestų gyventojams jo grėsmingai trūksta. Tai sukėlė...


Apšvietimas – svarbiausias namų akcentas

Apšvietimas – svarbiausias namų akcentas

Daugelis žmonių jau pradeda skirti didesnį dėmesį buto šviesai. Gerai suderintos šviesos ne tik patenkina matomumo poreikį, bet ir kuria nuotaiką bei atmosferą. Namų dizaino specialistai įsitikinę, kad, planuojant kambario interjerą, iš karto...


Namų interjeras - pagal charakterį

Namų interjeras - pagal charakterį

Pagal temperamentą ir charakterį žmones galima suskirstyti į keturias grupes: cholerikus, melancholikus, flegmatikus ir sangvinikus. Visi jie išsiskiria ne tik savo būdo savybėmis. Jie taip pat skirtingai suvokia aplinką ir grožį, skiriasi jų...


„FROSCH REINE PFLEGE“ rankų muilas su dygliuotuoju šaltalankiu

„FROSCH REINE PFLEGE“ rankų muilas su dygliuotuoju šaltalankiu

skystas muilas daugkartinio naudojimo maišelyje; dygliuotojo šaltalankio ekstraktai padeda atgaivinti, nuplauti ir prižiūrėti odą; apsauga odai ir jos priežiūra


Meditacija padeda kovoti su širdies ligomis

Meditacija padeda kovoti su širdies ligomis

Meditacija gali padėti sumažinti širdies ligomis sergančių pacientų mirtingumą, tvirtina JAV mokslininkai. Viskonsino medicinos koledžo ir Maharishi universiteto Ajovoje tyrime dalyvavusiam 201 afroamerikiečiui mokslininkai liepė medituoti arba...


Kaip apsaugoti vaikus nuo virusų ir peršalimo šaltuoju metų laiku?

Kaip apsaugoti vaikus nuo virusų ir peršalimo šaltuoju metų laiku?

Šaltasis metų laikas - išbandymas visai šeimai. Temperatūrų kaita ir padidėjusi rizika peršalimams, siaučiantys virusai vaikų darželiuose ir mokyklose. Daugelis pagalvojame, ar aplenks susirgimai kiekvieno šeimą ir su baime žvelgiame į sergančius...


Humate Green OK – XXI amžiaus trąšos sodo sveikatai ir grožiui

Humate Green OK – XXI amžiaus trąšos sodo sveikatai ir grožiui

Sunku įsivaizduoti namus be augalų, tai būtų nuosavas namas ar daugiaaukštis. Žalia veja ar spalvingos gėlių klombos ramina ir suteikia pusiausvyros mūsų greito gyvenimo ritmo paveiktai sielai. Bet kaip pasiekti tokį grožį? Biotechnologijų...


Natūrali ir ekologiška kosmetika: kuo skiriasi?

Natūrali ir ekologiška kosmetika: kuo skiriasi?

Natūralios ir ekologiškos kosmetikos priemonių pasirinkimas nuolatos auga – vartotojai vis labiau domisi kaip sumažinti kenksmingą poveikį sau ir gamtai, bei renkasi produktus, kuriuose būtų kuo mažiau žalingų cheminių medžiagų. Tačiau esant...


Čija, goji, kynva – kas tai ir su kuo tai valgoma?

Čija, goji, kynva – kas tai ir su kuo tai valgoma?

Naudingosios šio supermaisto savybės, vartojimo būdai ir sudedamosios medžiagos, naudingos sveikatai. Visą tiesą apie čija, goji ir kynva atskleidžia sveikos gyvensenos tyrinėtoja Guoda Azguridienė.


Frosch aloe vera

Frosch aloe vera

FROSCH ALOE VERA indų plovimo rankomis losjonas puikiai plauna indus bei apsaugo rankų odą nuo išdžiūvimo. Idealiai tinka ir rankoms plauti, nes sudėtyje esantys alijošiaus lapų ekstraktai palaiko drėgmės pusiausvyrą ir stabdo odos senėjimą, Tai...


Namai be chemikalų - utopija ar realybė?

Namai be chemikalų - utopija ar realybė? (3)

Lietuvoje vis dažniau ir garsiau kalbama apie sveiką gyvenseną, sportą bei mitybą. Tačiau retas kuris susimąsto apie aplinką kurioje mes praleidžiame didžiąją dalį savo laiko - namus. Europos rinkoje tvirtą poziciją užėmusios nano technologijų...


Kodėl HEPA filtrai tokie aktualūs epidemijos ir augalų žydėjimo metu?

Kodėl HEPA filtrai tokie aktualūs epidemijos ir augalų žydėjimo metu?

Šis pavasaris atneša nemažai iššūkių mūsų sveikatai – nuo jau įprastų augalų žydėjimo metu pasireiškiančių alergijų iki naujų pavojingų virusų. Todėl verta pasitelkti visas priemones, kurios padėtų išsaugoti ir puoselėti gerą savijautą....


Vanduo– geriausias gėrimas!

Vanduo– geriausias gėrimas!

Vanduo – gyvybės šaltinis ir eliksyras. Jo stoka organizme gali sukelti daugybę ligų. Negaudamos pakankamai vandens ląstelės aptingsta, organizmas nebegali pasisavinti reikalingų medžiagų, todėl ima reikalauti vis daugiau maisto. Didėja...


"Frosch" kūdikiams. Skalbinių skalavimo priemonė

"Frosch" kūdikiams. Skalbinių skalavimo priemonė

Papildoma skalbimo priemonė, kad spalvoti ir balti skalbiniai būtų ypač minkšti ir švelnūs. Švelnios priemonės receptūra su natūraliu migdolų aliejumi tausojančiai kūdikių baltinių ir patalynės bei kitų tekstilinių audinių priežiūrai – kad...


Atsikratykime alergijų keisdami gyvenimo įpročius!

Atsikratykime alergijų keisdami gyvenimo įpročius!

„Sveikatą, brangiausiąjį turtą, labai lengva prarasti, vis dėlto jis saugomas prasčiausiai“, – yra pasakęs 18-ojo amžiaus gydytojas. Nors medicina pasiekusi stulbinamų laimėjimų, šie žodžiai tebėra aktualūs. Jei mokslas mokėtų...


Ką daryti, jei sudužo gyvsidabrio termometras

Ką daryti, jei sudužo gyvsidabrio termometras

Nors jau kitais metais pagal ES reikalavimus gyvsidabrio termometrai nebus parduodami, šiandien jie vis dar populiarūs. Anot pacientų, jie ne tik pigesni už elektroninius, bet ir patikimesni. Bėda tik ta, kad jie dažnai dūžta, o po grindis...


Kūdikių maistui – 100 metų patirtis ir švariausias Alpių karvių pienas

Kūdikių maistui – 100 metų patirtis ir švariausias Alpių karvių pienas

Maistas kūdikiams yra labai specifinė maisto pramonės dalis. Pradedant nuo to, kad joks gamintojas negali pagaminti geriausio maisto kūdikiui – jį garantuoja tik mama. Kūdikiui visomis prasmėmis sveikiausia, kai jis maitinasi mamos pienu....


TOPINAMBAS – NATŪRALUS CUKRAUS KIEKIO REGULIUOTOJAS ORGANIZME

TOPINAMBAS – NATŪRALUS CUKRAUS KIEKIO REGULIUOTOJAS ORGANIZME

Topinambas (dar kitaip vadinamas Bulvine saulėgrąža) ypač vertingas augalas sergantiesiems diabetu, podagra ar žarnyno ligomis. Jame esanti fruktozė valo organizmą, gerina medžiagų apykaitą, virškinimą, stiprina širdį. Topinambų gumbai ypač...


Kokie baldai sveikesni?

Kokie baldai sveikesni?

Dabar parduotuvėse gausu įvairiausios kokybės baldų, pagamintų iš kelių rūšių medžiagų. Pasitaiko, kad juos nusipirkus, namuose tvyro toks cheminis kvapas, kad nors užsidėk dujokaukę. O ir pasekmės būna liūdnos: alergija, migrena, imuniteto...


Svajonių namai – ekologiški namai

Svajonių namai – ekologiški namai

Ekologiško gyvenimo praktikavimą įprasta pradėti nuo virtuvės: stebime, ką valgome, domimės, iš kur tai atkeliavo, rūpinamės, jog maistas nebūtų švaistomas veltui. Asmenys, kuriems ekologija nėra tik mados vaikymasis, ilgainiui suvokia, jog...


Viską naikinantis švarinimasis gali tapti alergijų priežastimi

Viską naikinantis švarinimasis gali tapti alergijų priežastimi

Beatodairiškas švarinimasis namuose, ypač jei rezultatui pasiekti pasitelkiamos didelės koncentracijos cheminės priemonės, gali būti viena svarbių alergijos priežasčių, teigia vis daugiau pasaulio mokslininkų. Išeitimi gali tapti požiūrio į kovą...


Visa tiesa apie ekologišką patalynę kūdikiams

Visa tiesa apie ekologišką patalynę kūdikiams

Daugeliui kyla klausimas, kuo gi ekologiška patalynė pranašesnė už mūsų naudojamą įprastinę? Šiame straipsnyje mes supažindinsime Jus su esminiais ekologiškos patalynės privalumais, tuo pačiu atsakydami į klausimą, kodėl vertėtų rinktis ekologišką...


Gauta daugiau duomenų, kad folio rūgštis saugo nuo apsigimimų

Gauta daugiau duomenų, kad folio rūgštis saugo nuo apsigimimų

Naujas JAV atliktas tyrimas nustatė, kad moterims ėmus vartoti daugiau folio rūgšties, žymiai sumažėjo įgimtų stuburo patologijų ir panašių vaisiaus apsigimimų, o tai patvirtina, kad vitaminas B nėštumo laikotarpiu teikia naudos. Nuo 1998 metų JAV...


Lėkštutė-trintuvė

Lėkštutė-trintuvė

Lėkštutė-trintuvė puikus pagalbininkas ruošiant maistą vaikams pirmaisiais gyvenimo metais: lengvai sutrinsite morkų, obuolių, bananu ir tt gabaliukus į tyrę.


Gyvenimas viduramžiais buvo sveikesnis nei dabar

Gyvenimas viduramžiais buvo sveikesnis nei dabar

Jei nebūtų kankinti maro ir kitų ligų epidemijų, viduramžių žmonės galėjo būti sveikesni nei jų palikuonys šiandien, rašo BBC. Mūsų protėvių neriebus, daržovių turtingas maistas, užgertas silpnu alumi buvo daug sveikesnis širdžiai nei dabartinis...


Rojus ten, kur gera žmogui

Rojus ten, kur gera žmogui

Jau prieš penketą metų tarptautinė konsultacinė firma "Uiljams Merfer", įsikūrusi Šveicarijoje, tyrinėjo, kokios žmonėms sudaromos gyvenimo sąlygos pasaulio didmiesčiuose. Buvo pasirinkta 118 objektų ir vertinama net pagal 39 rodiklius,...


Veiksmingas plovimas, kad indai blizgėtų

Veiksmingas plovimas, kad indai blizgėtų

Veiksmingas plovimas, kad indai blizgėtų Sudėtis, į kurią įeina vertingi šaltalankių ekstraktai, gaivina odą ir užtikrina veiksmingą riebalų bei nešvarumų pašalinimą.


Kosmetika, kurią gaminant atliekami žiaurūs bandymai su gyvūnais – ji Jūsų namuose

Kosmetika, kurią gaminant atliekami žiaurūs bandymai su gyvūnais – ji Jūsų namuose

Dabar labai daug kalbama apie ekologiją, sveiką gyvenimą, ekologišką gyvenimą ar aplinką, tačiau ar daugelis susimąsto, kas įeina į šią sąvoką. Dauguma žmonių tai supranta kaip produktų pažymėtų tam tikru ženklu pirkimą. Dar kiti supranta kaip...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9