Vasario 22d. Šeštadienis

Antenų miškas kelia pavojų

2012 Lapkričio 7d.
Peržiūrų skaičius: 32804
Antenų miškas kelia pavojų

TEMĄ PASIŪLĖ SKAITYTOJAI: Šiaulių centre, ant gyvenamojo devynaukščio stogo, styro dešimtys mobiliojo ryšio teikėjų, interneto tinklo ir kitų ryšių bendrovių antenų. Naktimis, kai nutyla gatvės triukšmas, antenų gausmas ir sklindanti vibracija neleidžia gyventojams užmigti. Žmonės sako tapę "gyvais lavonais" ir kaltina, kad antenos pastatytos be jų sutikimo.

Antenų pilnas stogas

Šiaulių centre, Tilžės gatvėje, esantis devynių aukštų gyvenamasis namas — vienas iš seniausių ir aukščiausių pastatų miesto centre.

Ant jo stogo — įvairaus dydžio ir formų antenos, laidai ištempti driekiasi į kitus namus. Pastato devintajį aukštą nuo kitų namo aukštų skiria specialios rakinamos durys.

Po stogu yra įsikūrusios įvairios ryšių bendrovės: LR Ryšių reguliavimo tarnyba, UAB "Bitė GSM", interneto tinklas "Erdvės", kiti operatoriai — ant šio stogo iškeltų siųstuvų ir imtuvų savininkai.

Gyventojų kvietimu apsilankėme devynaukštyje. Atsitiktinai tarp aštuntojo ir devintojo aukštų sutikti Ryšių reguliavimo tarnybos specialistai Vaclovas Starkutis ir Egidijus Norkus pakvietė į savo kabinetą ir papasakojo antenų atsiradimo istoriją.

Specialistai pažymėjo, kad Ryšių reguliavimo tarnyba naudoja tiktai imtuvines antenas, kurios, į eterį neva nieko nespinduliuoja.

Užlipome ant stogo. Dideli ir maži strypai, "lėkštės" ir "bliūdai", kai kurie panašūs į milžiniškas konservų dėžes, taip tankiai aplipę stogą, kad laisvos vietos beveik nebelikę. Nuo jų kitų pastatų link driekiasi ištempti laidai.

Kaimynystėje yra vidurinė mokykla, vaikų darželis, autobusų stotis, prekybos centras.

Specialistai išsisuko nuo klausimo apie vienoje vietoje sukoncentruotų antenų pavojų žmonių sveikatai. Bet pripažino, kad užsienio šalyse, pavyzdžiui, Airijoje, statyti antenas ant gyvenamųjų namų stogų draudžiama. Antenos statomos ant specialių tam skirtų bokštų.

"O čia visi ir pasistatė, nes niekas jokių leidimų neprašė ir nereikalavo. Taip ir išsiplėtė", — paklaustas, ar tarnyba turi gyventojų sutikimą antenoms statyti, sakė V. Starkutis.

Antenų gausmas neleidžia miegoti

Nuo stogo nusileidome į aštuntąjį aukštą. Šio aukšto gyventojai vienbalsiai skundėsi, kad antenų gausmas ir keista vibracija naktimis neleidžia miegoti.

Pavietusi į savo butą, ponia Eugenija parodė prie lovos laikomą radijo imtuvą, kurį prieš miegą įsijungia specialiai, "kad nuo to ūžesio neišeitų iš proto".

— Va ten, viršuje, tiesiai virš mūsų, matot, koks "bliūdas", — parodė į didelę anteną, pakabintą virš virtuvės lango. — Čia kiekvieną dieną vis po naujieną: pamatytumėt, kaip liftu į viršų veža ir veža tonas metalo. Tos antenos iš mūsų padarė gyvus lavonus.

Kalbinti gyventojai su antenomis sieja įvairius sveikatos negalavimus: daugeliui be priežasties dažnai skauda ir svaigsta galvą, šokinėja kraujospūdis, kamuoja nemiga, kitiems slenka plaukai.

Jos kaimynė Jovita, auginanti pusės metų kūdikį, guodėsi, kad vaikas gerai miega tiktai išvežtas į kaimą, pas senelius.

Namo gyventojai kreipęsi į miesto Savivaldybę ir namą administruojančią šiauliškę bendrovę "Ūkvedys". Norėta išsiaiškinti, kas davė leidimą statyti antenas ant gyvenamojo namo stogo?

Tačiau vietoje atsakymo sužinoję, kad prakiuro stogas, o jiems teks dėtis pinigų jo remontui.

Stogas už dyką?

"Šiaulių kraštui" aiškinantis, paaiškėjo, kad antenas už dyką stato, kas nori ir kada nori, o leidimus gyventojų vardu išduoda namą administruojanti bendrovė "Ūkvedys".

Roma Janušonienė, "Ūkvedžio" direktorė, tikino, neva patys gyventojai prieš daugiau kaip dešimt metų davė sutikimą statyti antenas. O dabar tą sutikimą pamiršo. Kokiai antenai davė sutikimą ir kuriam laikui? Prašoma atsakyti į klausimus, direktorė akivaizdžiai pyko ir reikalavo, kad "interviu su ja nebūtų spausdinamas".

"Patys gyventojai kalti: stogą padovanojo, o sutikimo niekas neatšaukė. Aš negaliu pasakyti, kieno jos, ant kiekvienos neparašyta, ar ji Jonaičio, ar Petraičio. O kai kažkas paleido antis dėl tų antenų kenksmingumo, dabar jau susirūpino", — anot R. Janušonienės, norint atšaukti sutikimą, būtina, kad už tai raštu pasisakytų 51 procentas butų savininkų.

Gyventojai — stogo bendrasavininkiai, todėl pagal įstatymus tik jie gali leisti ar drausti iškelti kažkokias antenas. Nustatyti sąlygas ar mokestį — taip pat jų teisė. O gal mokestį kažkas ima?

UAB "Bitė GSM" atstovė spaudai Rūta Latinytė, paklausta, ar kam nors moka už stogo nuomą ir kiek, žadėjo į šį klausimą atsakyti. Bet atsakymo per kelias dienas taip ir nesulaukėme. Į "Šiaulių krašto" skambutį vėliau neatsiliepinėjo.

Romualdas Leonavičius, Ryšių reguliavimo tarnybos direktoriaus pavaduotojas, tikino, kad tarnyba ant šiauliečių stogo turi tiktai vieną anteną, kuri nėra žalinga ir atitinka visus techninius bei sanitarinius reikalavimus.

Į klausimą, ar iš tikrųjų už stogo nuomą gyventojams nemokama, vadovas išsisuko: "Galbūt galėtume padėti gyventojams išspręsti kai kurias problemas. Pavyzdžiui, padėti suremontuoti stogą."

KOMENTARAS

Elektromagnetinis smogas trumpina gyvenimą

Alfredas LANKAUSKAS, radiofizikas, Šiaulių universiteto Gamtos mokslų fakulteto dekanas:

— Gyventojų nerimas nėra be pagrindo: elektromagnetinės spinduliuotės neigiamas poveikis šimtus kartų įrodytas.

Nuo elektromagnetinio smogo intensyvumo priklauso net žmogaus kūno temperatūra. Žinoma, kad gama spinduliai ir rentgeno spinduliai sunaikina gyvąsias ląsteles. Užfiksuota, kad seno modelio radiololokacinių stočių operatoriai, jauni vyrai, po kelių metų tarnybos kariuomenėje nuplikdavo.

Ypač klastingos yra silpnos elektromagnetinės spinduliuotės, kurių poveikį žmogus pajunta tiktai po tam tikro laiko. Didesnės galios spinduliuotės sukelia netiesinius poliarizacijos reiškinius, kitaip tariant, kūno ląstelės iškraipomos. Poveikis priklauso nuo dažnio, nuo pastarojo — spinduliuotės prasiskverbimo gylis.

Elektromagnetiniai laukai labiau veikia besiformuojančias ląsteles ir augančius organizmus, todėl jie pavojingesni vaikams. Daugiausia spinduliuotės sugeria jautriausios ir gyvybiškai svarbiausios kūno dalys: galva, pilvas, lytiniai organai.

Apšvitinus gyvūnų sėklides, sumažėja kai kurių fermentų aktyvumas, sutrinka vaisiaus vystymasis, sumažėja galimybė turėti palikuonių. Atliekami tyrimai, ar elektromagnetinės spinduliuotė gali sukelti vėžinius susirgimus.

Elektromagnetinės bangos eina kaip lazeris. Imtuvai taip pat nėra nepavojingi, jie aplinkui save sukuria elektromagnetinį lauką. O mobiliojo ryšio siųstuvų spinduliuotė sklida plačiai, gaublio pavidalu. Kuo arčiau antenos, tuo spinduliavimas stipresnis.

Sigita STONKIENĖ

Giedriaus BARANAUSKO nuotr. Vieno iš seniausių Šiauliuose devynaukščio stogas tankiai nusėtas mobiliojo ryšio perdavimo teikėjų, interneto tinklo bei kitų ryšių operatorių siųstuvais bei imtuvais, kurių gausmas gyventojams naktimis neleidžia miegoti.

Sveikatos sodas

"SmartMicrofiber" produkciją

"SmartMicrofiber" produkciją

Kasdien vis dažniau pagalvojame, kokiame pasaulyje gyvens mūsų vaikai ir anūkai: už indaplovių tabletes, konservantus maiste, chemikalus šveitimui sumokame alergijomis ir visokiomis kitokiomis ligomis. Dabar tikriausiai rasti jokios alergijos...


Pelėsiai prilygsta nuodams

Pelėsiai prilygsta nuodams

Kai kurie maisto produktai ilgai laikomi supelija. Bet reta šeimininkė skuba juos išmesti. Pašalinusi pelėsį, sumaitina produktą savo šeimai nė neįtardama, koks jis gali būti žalingas sveikatai. Daugeliui žmonių pelėsiai atrodo visiškai...


Atsikratykime alergijų keisdami gyvenimo įpročius!

Atsikratykime alergijų keisdami gyvenimo įpročius!

„Sveikatą, brangiausiąjį turtą, labai lengva prarasti, vis dėlto jis saugomas prasčiausiai“, – yra pasakęs 18-ojo amžiaus gydytojas. Nors medicina pasiekusi stulbinamų laimėjimų, šie žodžiai tebėra aktualūs. Jei mokslas mokėtų...


Ąžuolo lovos - sveikam miegui

Ąžuolo lovos - sveikam miegui

Beveik trečdalį savo gyvenimo praleidžiame ilsėdamiesi ir miegodami lovoje, tačiau ne visada skiriame pakankamą dėmesį savo lovos kokybei – o svarbu juk ne tik patogus miegas, bet ir miegamojo aplinka, kuri kiekvieną rytą ir vakarą veikia...


Švara arba sveikata. Ar būtina rinktis?

Švara arba sveikata. Ar būtina rinktis?

Ekologiški skalbikliai ir plovikliai – „švelnioji chemija“. Kuo jie kitokie? Skalbimo miltelių ar minkštiklio kvapas dažnai siejamas su švara. Ar iš tiesų taip yra? Apie ekologiškų ir įprastų skalbiklių skirtumus pasakoja sveikos...


Atsako specialistai: kaip pasirinkti gerą sviestą?

Atsako specialistai: kaip pasirinkti gerą sviestą? (1)

Pasaulio istorijoje sviestas atsirado anksčiau, nei žmogus prisijaukino karvę. Šiuo metu sviestu skaninamos ne tik košės ar sumuštiniai, tačiau jo dedama ir į įvairius kulinarinius kepinius, troškinius bei padažus. Kadangi šiandien turime kaip...


Vantas galima rišti ne tik iš beržų, ąžuolų ar liepų

Vantas galima rišti ne tik iš beržų, ąžuolų ar liepų

Ne tik aistringi pirtininkai, bet ir mėgėjai žino, jog tikros pirties esmė neatsiejama nuo svarbiausio jos palydovo – aromatingos, sveikatinančios, žvalumą bei gausybę kitų malonumų dovanojančios vantos. Žinovai juokauja, jog bene...


Filosofiškai apie ekologišką gyvenimo būdą

Filosofiškai apie ekologišką gyvenimo būdą

Dabar gan dažnai žiniasklaidoje vartojamas terminas "ekologiškas gyvenimo būdas". Vieni pasigiria, kad rūšiuoja šiukšles, kiti – kad valgo ekologišką maistą. O ką iš tiesų reiškia gyventi ekologiškai? Kodėl reikia ekologiškai...


„Frosch“ kūdikiams. Purškiklis pirminiam skalbimui

„Frosch“ kūdikiams. Purškiklis pirminiam skalbimui

Stiprus specialus dėmių valiklis su citratu (vaisių rūgščių druska). Patikimai išvalo įsisenėjusias ir sudžiūvusias dėmes iš kūdikių tekstilinių audinių. Stiprios priemonės receptūra, skirta pirminiam skalbinių apdorojimui, kad jie taptų švarūs.


Nanotechnologijos gali būti mirtinai pavojingos, perspėja mokslininkai

Nanotechnologijos gali būti mirtinai pavojingos, perspėja mokslininkai

D. Britanijos mokslininkai ragina nedelsiant pradėti tirti į kasdienio vartojimo produktus kelią jau prasiskynusias nanomedžiagas: įtariama, kad kai kurios iš jų gali sukelti vėžį. Pasak specialistų, apie nanodalelių poveikį sveikatai beveik nieko...


Ne viskas ekologija, kas ekologiškai kvepia

Ne viskas ekologija, kas ekologiškai kvepia

Praslinkus supermarketų bumui, vis daugiau žmonių renkasi ūkininkų užaugintus ekologiškus produktus. Išaugusi paklausa paskatino mobilių ūkininkų turgelių atsiradimą, tačiau ne kiekvienas turgelis yra ekologiškas, – teigia...


Kaip apsaugoti vaikus nuo virusų ir peršalimo šaltuoju metų laiku?

Kaip apsaugoti vaikus nuo virusų ir peršalimo šaltuoju metų laiku?

Šaltasis metų laikas - išbandymas visai šeimai. Temperatūrų kaita ir padidėjusi rizika peršalimams, siaučiantys virusai vaikų darželiuose ir mokyklose. Daugelis pagalvojame, ar aplenks susirgimai kiekvieno šeimą ir su baime žvelgiame į sergančius...


"Trejos girnos" ekologiška duona

"Trejos girnos" ekologiška duona

Ekologiją galima drąsiai įvardinti kaip vieną iš populiariausių XXI a. temų. Vieniems tai – mada, kitiems – prekybininkų manipuliavimo priemonė, tretiems – neginčijama gyvenimo kokybė. Ir iš tiesų – egzistuoja gausybė...


Triukšmas gali sukelti priepuolius

Triukšmas gali sukelti priepuolius

Šiais metais balandžio 27 d. minima 16-oji Tarptautinė triukšmo supratimo diena. Ši diena skirta pažymėti visuotinį susirūpinimą ilgalaikio triukšmo žala visuomenės sveikatai. Pasaulio sveikatos organizacijos Europos regiono biuro 2011 m. kovo 30...


Rankų darbo žvakės kūnui ir sielai jau ir Vilniuje !

Rankų darbo žvakės kūnui ir sielai jau ir Vilniuje !

Fresh Deli žvakės gaminamos iš 100% natūralaus ekologiško sojų vaško ir yra netoksiškos, degdamos jos neišskiria jokių kenksmingų medžiagų, dega apie 60 valandų. Pasklidę aromatai atgaivina patalpų orą, suteikia joms namų jaukumo.


Odinius gaminius nuo pelėsių apsauganti medžiaga – pavojinga sveikatai

Odinius gaminius nuo pelėsių apsauganti medžiaga – pavojinga sveikatai

Visi turbūt pastebėjome, kad į batus dedami maišeliai su milteliais, apsaugančiais juos nuo drėgmės ir pelėsių. Garuodami jie neleidžia batams supelyti. Pasirodo, šie milteliai pavojingi žmonių sveikatai, nes sukelia stiprias alergines reakcijas....


6 eterinių aliejų panaudojimo būdai šaltuoju sezonu

6 eterinių aliejų panaudojimo būdai šaltuoju sezonu

Čiaudite, kosite, kamuoja sloga? Šaltuoju sezonu daugelį kamuoja peršalimo ligos dėl nusilpusio imuniteto. Aromaterapija yra puiki priemonė sureguliuoti organizmo pusiausvyrą ar atsikratyti streso, kadangi tai seniausia medicina, o senovėje...


Negyvoji jūra – Jūsų grožio šaltinis!

Negyvoji jūra – Jūsų grožio šaltinis!

Turbūt nėra žmonių, kurie nebūtų girdėję apie stebuklingas Negyvosios jūros galias. Teigiama, kad Negyvosios jūros vanduo, druska, mineralai bei purvas daro stebuklus mūsų organizmui: gydo daugelį ligų, atpalaiduoja kūną bei suteikia grožio!


Gyvenimas viduramžiais buvo sveikesnis nei dabar

Gyvenimas viduramžiais buvo sveikesnis nei dabar

Jei nebūtų kankinti maro ir kitų ligų epidemijų, viduramžių žmonės galėjo būti sveikesni nei jų palikuonys šiandien, rašo BBC. Mūsų protėvių neriebus, daržovių turtingas maistas, užgertas silpnu alumi buvo daug sveikesnis širdžiai nei dabartinis...


Aromaterapiniai aksesuarai – gerai nuotaikai ir sveikatai kasdien

Aromaterapiniai aksesuarai – gerai nuotaikai ir sveikatai kasdien

Aromaterapija jau yra naudojama nuo seniausių laikų. Pastebėtos augalų aromaterapinės savybės leido žmonėms kovoti su įvairiomis ligomis ir pagerinti emocinę būklę. Eterinių aliejų dalelės yra itin smulkios, todėl greitai patenka į organizmą ir...


Mirtenių eterinis aliejus

Mirtenių eterinis aliejus

Arbatmedžių aliejus jau beveik prieš 100 metų buvo naudojamas Australijoje. Šiandien visame pasaulyje galima įsigyti arbatmedžių ar kitų tos pačios genties medžių (Melaleuca – Mirtenių) eterinių aliejų, jie dažnai naudojami kosmetikos ir...


Gamtos dovana - alijošius

Gamtos dovana - alijošius

Alijošius, alavijas, aloe vera – tai nuo seno žinomas ir medicinoje naudojamas augalas. Nors gamtoje randama apie 200 alijošiaus rūšių, tačiau tik 4-5 iš jų naudojamos medicinoje ir kosmetikoje. Viena iš jų – Aloe Barbadensis.


Namuose – pavojingų medžiagų lobynas

Namuose – pavojingų medžiagų lobynas

Nors ant valiklių pakuočių galima pamatyti įvairių įspėjamųjų ženklų, bylojančių, kad jie pavojingi, retas kuris į tai atkreipia dėmesį. Daugelis nė nežino šių ženklų reikšmės. Pasirodo, bene mažiausiai agresyviais laikomi universalūs valikliai....


Namų interjeras - pagal charakterį

Namų interjeras - pagal charakterį

Pagal temperamentą ir charakterį žmones galima suskirstyti į keturias grupes: cholerikus, melancholikus, flegmatikus ir sangvinikus. Visi jie išsiskiria ne tik savo būdo savybėmis. Jie taip pat skirtingai suvokia aplinką ir grožį, skiriasi jų...


Švari skalbimo mašina – gaivus kvapas

Švari skalbimo mašina – gaivus kvapas

Skalbimo mašinoje gali kauptis plika akimi nematomos purvo dalelės ir skalbimo priemonių likučiai. Laikui bėgant, dėl šių likučių gali pablogėti skalbimo mašinos veikimas.


Žaliosios arbatos ekstraktas padeda įveikti kraujo vėžį

Žaliosios arbatos ekstraktas padeda įveikti kraujo vėžį

Klinikinių tyrimų metu nustatyta, kad žaliosios arbatos ekstrakte esanti medžiaga padidina agresyvia leukemijos forma sergančių pacientų išgyvenimo tikimybę, praneš britų dienraštis "Daily Mail". Pacientų, kuriems buvo skirtos didelės...


Namai be chemikalų - utopija ar realybė?

Namai be chemikalų - utopija ar realybė? (3)

Lietuvoje vis dažniau ir garsiau kalbama apie sveiką gyvenseną, sportą bei mitybą. Tačiau retas kuris susimąsto apie aplinką kurioje mes praleidžiame didžiąją dalį savo laiko - namus. Europos rinkoje tvirtą poziciją užėmusios nano technologijų...


10 mitų apie vandenį. Kuo tikėti, o kuo – ne

10 mitų apie vandenį. Kuo tikėti, o kuo – ne

Apie vandenį, jo sudėtį ir savybes sukurta tikrai nemažai mitų. Nemaža dalis jų – gajūs kasdieniniame mūsų gyvenime, atėję iš praeities ir nyksta mokslui žengiant tolyn, kitus atneša įvairūs gyvenimo būdo pranašai, kartais jie gimsta iš...


Išmanusis vazonas - daigyklė: kai norisi ne tik estetikos, bet ir naudos

Išmanusis vazonas - daigyklė: kai norisi ne tik estetikos, bet ir naudos

Vos tik pažvelgus į išmanųjį vazoną daigyklę Plantui Smart Garden 3e, nesunku pastebėti, kad šis gaminys papuoš bet kuriuos namus, taps stilingi ir dekoratyviu akcentu. Tačiau verta akcentuoti, kad šis išmanusis vazonas yra puikus pasirinkimas...


KALĖDINIŲ DOVANŲ IDĖJOS 2016 M.

KALĖDINIŲ DOVANŲ IDĖJOS 2016 M.

Artėjant gražiausioms metų šventėms, vis dažniau susimąstome, ką dovanoti savo artimiesiems, draugams, kolegoms. Gaila, tačiau dovanų pirkimas vis dažniau tampa streso priežastimi, dovanojame ne todėl, kad norime, o todėl, kad reikia, dovanas...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9