Sausio 26d. Antradienis

Antenų miškas kelia pavojų

2012 Lapkričio 7d.
Peržiūrų skaičius: 32804
Antenų miškas kelia pavojų

TEMĄ PASIŪLĖ SKAITYTOJAI: Šiaulių centre, ant gyvenamojo devynaukščio stogo, styro dešimtys mobiliojo ryšio teikėjų, interneto tinklo ir kitų ryšių bendrovių antenų. Naktimis, kai nutyla gatvės triukšmas, antenų gausmas ir sklindanti vibracija neleidžia gyventojams užmigti. Žmonės sako tapę "gyvais lavonais" ir kaltina, kad antenos pastatytos be jų sutikimo.

Antenų pilnas stogas

Šiaulių centre, Tilžės gatvėje, esantis devynių aukštų gyvenamasis namas — vienas iš seniausių ir aukščiausių pastatų miesto centre.

Ant jo stogo — įvairaus dydžio ir formų antenos, laidai ištempti driekiasi į kitus namus. Pastato devintajį aukštą nuo kitų namo aukštų skiria specialios rakinamos durys.

Po stogu yra įsikūrusios įvairios ryšių bendrovės: LR Ryšių reguliavimo tarnyba, UAB "Bitė GSM", interneto tinklas "Erdvės", kiti operatoriai — ant šio stogo iškeltų siųstuvų ir imtuvų savininkai.

Gyventojų kvietimu apsilankėme devynaukštyje. Atsitiktinai tarp aštuntojo ir devintojo aukštų sutikti Ryšių reguliavimo tarnybos specialistai Vaclovas Starkutis ir Egidijus Norkus pakvietė į savo kabinetą ir papasakojo antenų atsiradimo istoriją.

Specialistai pažymėjo, kad Ryšių reguliavimo tarnyba naudoja tiktai imtuvines antenas, kurios, į eterį neva nieko nespinduliuoja.

Užlipome ant stogo. Dideli ir maži strypai, "lėkštės" ir "bliūdai", kai kurie panašūs į milžiniškas konservų dėžes, taip tankiai aplipę stogą, kad laisvos vietos beveik nebelikę. Nuo jų kitų pastatų link driekiasi ištempti laidai.

Kaimynystėje yra vidurinė mokykla, vaikų darželis, autobusų stotis, prekybos centras.

Specialistai išsisuko nuo klausimo apie vienoje vietoje sukoncentruotų antenų pavojų žmonių sveikatai. Bet pripažino, kad užsienio šalyse, pavyzdžiui, Airijoje, statyti antenas ant gyvenamųjų namų stogų draudžiama. Antenos statomos ant specialių tam skirtų bokštų.

"O čia visi ir pasistatė, nes niekas jokių leidimų neprašė ir nereikalavo. Taip ir išsiplėtė", — paklaustas, ar tarnyba turi gyventojų sutikimą antenoms statyti, sakė V. Starkutis.

Antenų gausmas neleidžia miegoti

Nuo stogo nusileidome į aštuntąjį aukštą. Šio aukšto gyventojai vienbalsiai skundėsi, kad antenų gausmas ir keista vibracija naktimis neleidžia miegoti.

Pavietusi į savo butą, ponia Eugenija parodė prie lovos laikomą radijo imtuvą, kurį prieš miegą įsijungia specialiai, "kad nuo to ūžesio neišeitų iš proto".

— Va ten, viršuje, tiesiai virš mūsų, matot, koks "bliūdas", — parodė į didelę anteną, pakabintą virš virtuvės lango. — Čia kiekvieną dieną vis po naujieną: pamatytumėt, kaip liftu į viršų veža ir veža tonas metalo. Tos antenos iš mūsų padarė gyvus lavonus.

Kalbinti gyventojai su antenomis sieja įvairius sveikatos negalavimus: daugeliui be priežasties dažnai skauda ir svaigsta galvą, šokinėja kraujospūdis, kamuoja nemiga, kitiems slenka plaukai.

Jos kaimynė Jovita, auginanti pusės metų kūdikį, guodėsi, kad vaikas gerai miega tiktai išvežtas į kaimą, pas senelius.

Namo gyventojai kreipęsi į miesto Savivaldybę ir namą administruojančią šiauliškę bendrovę "Ūkvedys". Norėta išsiaiškinti, kas davė leidimą statyti antenas ant gyvenamojo namo stogo?

Tačiau vietoje atsakymo sužinoję, kad prakiuro stogas, o jiems teks dėtis pinigų jo remontui.

Stogas už dyką?

"Šiaulių kraštui" aiškinantis, paaiškėjo, kad antenas už dyką stato, kas nori ir kada nori, o leidimus gyventojų vardu išduoda namą administruojanti bendrovė "Ūkvedys".

Roma Janušonienė, "Ūkvedžio" direktorė, tikino, neva patys gyventojai prieš daugiau kaip dešimt metų davė sutikimą statyti antenas. O dabar tą sutikimą pamiršo. Kokiai antenai davė sutikimą ir kuriam laikui? Prašoma atsakyti į klausimus, direktorė akivaizdžiai pyko ir reikalavo, kad "interviu su ja nebūtų spausdinamas".

"Patys gyventojai kalti: stogą padovanojo, o sutikimo niekas neatšaukė. Aš negaliu pasakyti, kieno jos, ant kiekvienos neparašyta, ar ji Jonaičio, ar Petraičio. O kai kažkas paleido antis dėl tų antenų kenksmingumo, dabar jau susirūpino", — anot R. Janušonienės, norint atšaukti sutikimą, būtina, kad už tai raštu pasisakytų 51 procentas butų savininkų.

Gyventojai — stogo bendrasavininkiai, todėl pagal įstatymus tik jie gali leisti ar drausti iškelti kažkokias antenas. Nustatyti sąlygas ar mokestį — taip pat jų teisė. O gal mokestį kažkas ima?

UAB "Bitė GSM" atstovė spaudai Rūta Latinytė, paklausta, ar kam nors moka už stogo nuomą ir kiek, žadėjo į šį klausimą atsakyti. Bet atsakymo per kelias dienas taip ir nesulaukėme. Į "Šiaulių krašto" skambutį vėliau neatsiliepinėjo.

Romualdas Leonavičius, Ryšių reguliavimo tarnybos direktoriaus pavaduotojas, tikino, kad tarnyba ant šiauliečių stogo turi tiktai vieną anteną, kuri nėra žalinga ir atitinka visus techninius bei sanitarinius reikalavimus.

Į klausimą, ar iš tikrųjų už stogo nuomą gyventojams nemokama, vadovas išsisuko: "Galbūt galėtume padėti gyventojams išspręsti kai kurias problemas. Pavyzdžiui, padėti suremontuoti stogą."

KOMENTARAS

Elektromagnetinis smogas trumpina gyvenimą

Alfredas LANKAUSKAS, radiofizikas, Šiaulių universiteto Gamtos mokslų fakulteto dekanas:

— Gyventojų nerimas nėra be pagrindo: elektromagnetinės spinduliuotės neigiamas poveikis šimtus kartų įrodytas.

Nuo elektromagnetinio smogo intensyvumo priklauso net žmogaus kūno temperatūra. Žinoma, kad gama spinduliai ir rentgeno spinduliai sunaikina gyvąsias ląsteles. Užfiksuota, kad seno modelio radiololokacinių stočių operatoriai, jauni vyrai, po kelių metų tarnybos kariuomenėje nuplikdavo.

Ypač klastingos yra silpnos elektromagnetinės spinduliuotės, kurių poveikį žmogus pajunta tiktai po tam tikro laiko. Didesnės galios spinduliuotės sukelia netiesinius poliarizacijos reiškinius, kitaip tariant, kūno ląstelės iškraipomos. Poveikis priklauso nuo dažnio, nuo pastarojo — spinduliuotės prasiskverbimo gylis.

Elektromagnetiniai laukai labiau veikia besiformuojančias ląsteles ir augančius organizmus, todėl jie pavojingesni vaikams. Daugiausia spinduliuotės sugeria jautriausios ir gyvybiškai svarbiausios kūno dalys: galva, pilvas, lytiniai organai.

Apšvitinus gyvūnų sėklides, sumažėja kai kurių fermentų aktyvumas, sutrinka vaisiaus vystymasis, sumažėja galimybė turėti palikuonių. Atliekami tyrimai, ar elektromagnetinės spinduliuotė gali sukelti vėžinius susirgimus.

Elektromagnetinės bangos eina kaip lazeris. Imtuvai taip pat nėra nepavojingi, jie aplinkui save sukuria elektromagnetinį lauką. O mobiliojo ryšio siųstuvų spinduliuotė sklida plačiai, gaublio pavidalu. Kuo arčiau antenos, tuo spinduliavimas stipresnis.

Sigita STONKIENĖ

Giedriaus BARANAUSKO nuotr. Vieno iš seniausių Šiauliuose devynaukščio stogas tankiai nusėtas mobiliojo ryšio perdavimo teikėjų, interneto tinklo bei kitų ryšių operatorių siųstuvais bei imtuvais, kurių gausmas gyventojams naktimis neleidžia miegoti.

Sveikatos sodas

Išmanusis vazonas - daigyklė: kai norisi ne tik estetikos, bet ir naudos

Išmanusis vazonas - daigyklė: kai norisi ne tik estetikos, bet ir naudos

Vos tik pažvelgus į išmanųjį vazoną daigyklę Plantui Smart Garden 3e, nesunku pastebėti, kad šis gaminys papuoš bet kuriuos namus, taps stilingi ir dekoratyviu akcentu. Tačiau verta akcentuoti, kad šis išmanusis vazonas yra puikus pasirinkimas...


Humate Green OK – XXI amžiaus trąšos sodo sveikatai ir grožiui

Humate Green OK – XXI amžiaus trąšos sodo sveikatai ir grožiui

Sunku įsivaizduoti namus be augalų, tai būtų nuosavas namas ar daugiaaukštis. Žalia veja ar spalvingos gėlių klombos ramina ir suteikia pusiausvyros mūsų greito gyvenimo ritmo paveiktai sielai. Bet kaip pasiekti tokį grožį? Biotechnologijų...


Ekologiški CHARLES VIANCIN silikoniniai dangteliai Jūsų virtuvei

Ekologiški CHARLES VIANCIN silikoniniai dangteliai Jūsų virtuvei

Dabartinė visuomenė vis dažniau kalba apie ekologiją, labiau rūpinasi savo ir savo šeimos sveikata bei gerove. Todėl svarbu žinoti, iš ko pagamintus indus ir jų priedus naudojame savo buityje. Tai susiję su mūsų visų sveikata, nes indai tiesiogiai...


Kaip apsaugoti vaikus nuo virusų ir peršalimo šaltuoju metų laiku?

Kaip apsaugoti vaikus nuo virusų ir peršalimo šaltuoju metų laiku?

Šaltasis metų laikas - išbandymas visai šeimai. Temperatūrų kaita ir padidėjusi rizika peršalimams, siaučiantys virusai vaikų darželiuose ir mokyklose. Daugelis pagalvojame, ar aplenks susirgimai kiekvieno šeimą ir su baime žvelgiame į sergančius...


Aromaterapiniai aksesuarai – gerai nuotaikai ir sveikatai kasdien

Aromaterapiniai aksesuarai – gerai nuotaikai ir sveikatai kasdien

Aromaterapija jau yra naudojama nuo seniausių laikų. Pastebėtos augalų aromaterapinės savybės leido žmonėms kovoti su įvairiomis ligomis ir pagerinti emocinę būklę. Eterinių aliejų dalelės yra itin smulkios, todėl greitai patenka į organizmą ir...


Pelėsiai prilygsta nuodams

Pelėsiai prilygsta nuodams

Kai kurie maisto produktai ilgai laikomi supelija. Bet reta šeimininkė skuba juos išmesti. Pašalinusi pelėsį, sumaitina produktą savo šeimai nė neįtardama, koks jis gali būti žalingas sveikatai. Daugeliui žmonių pelėsiai atrodo visiškai...


Penkios priežastys, kodėl valikliai su probiotikais naudingi vartotojams  arba kaip išvengti cheminės atakos namuose

Penkios priežastys, kodėl valikliai su probiotikais naudingi vartotojams arba kaip išvengti cheminės atakos namuose

Guminės pirštinės ant rankų, respiratorius ant veido ir po patalpą pasklidęs aitrus cheminių medžiagų kvapas. Užkrečiamųjų ligų specialistai ruošiasi sutikti įtariamą Ebolos viruso nešiotoją? Ne, viskas kur kas paprasčiau, tai mes savaitgalį...


Ąžuolo lovos - sveikam miegui

Ąžuolo lovos - sveikam miegui

Beveik trečdalį savo gyvenimo praleidžiame ilsėdamiesi ir miegodami lovoje, tačiau ne visada skiriame pakankamą dėmesį savo lovos kokybei – o svarbu juk ne tik patogus miegas, bet ir miegamojo aplinka, kuri kiekvieną rytą ir vakarą veikia...


Hidrolatai: švelnioji aromaterapija

Hidrolatai: švelnioji aromaterapija

Hidrolatas yra kvapnus vanduo, kartais dar vadinamas gėlių vandeniu, turintis eterinių aliejų molekulių, kurios lieka po eterinio aliejaus gamybos. Iš tikrųjų tai distiliacijos produktas. Pavyzdžiui, kai tikrosios levandos distiliuojamos vandens...


Sauganti skalavimo priemonė (koncentratas) "Frosch" - Granatų kvapo

Sauganti skalavimo priemonė (koncentratas) "Frosch" - Granatų kvapo

Sauganti skalavimo priemonė (koncentratas) “Frosch” – Granatų kvapo. Naudojama spalvotiems ir baltiems skalbiniams, kad jie maloniai kvepėtų, taptų minkšti. Tinka skalauti medvilnei, vilnai, viskozei, melanžiniams audiniams ir...


Po kokia patalyne miegoti yra sveikiausia?

Po kokia patalyne miegoti yra sveikiausia?

Jei norime būti sveiki ir turėti puikią savijautą bei nuotaiką, patys tuo ir turime pasirūpinti. Visi, kurie nori taip jaustis, imasi pačių įvariausių priemonių (derina mitybą, ima sportuoti, vartoja maisto papildus ir pan.). Tačiau reikia...


Valentino dienos užkulisiai Amerikoje. Iš kur atkeliauja rožės?

Valentino dienos užkulisiai Amerikoje. Iš kur atkeliauja rožės?

Ar nešitės tuziną rožių namo savo brangiausiajai Valentino dienos proga? Nieko negali būti romantiškiau ir, be abejonės, ne taip tukina kaip šokoladai. Bet, kai kalbame apie rožes, klausimas yra platesnis, nei akys mato ir… nei nosis...


Šaltos ir nevėdinamos patalpos - rizika sveikatai

Šaltos ir nevėdinamos patalpos - rizika sveikatai

Besirūpindami, kaip sutaupyti patalpų šildymo sąskaita, galime smarkiai pakenkti sveikatai, o išlaidos vaistams gali būti dar didesnės nei šildymui. Kaip primena Vilniaus visuomenės sveikatos centras, Lietuvos higienos norma HN 42:2004...


Miegoti ant grikių lukštų – sveika, patogu, ekologiška

Miegoti ant grikių lukštų – sveika, patogu, ekologiška

Maždaug trečdalį savo gyvenimo žmogus praleidžia miegodamas. Miegas svarbus žmogaus gyvybei palaikyti kaip oras, maistas ir vanduo. Nuo miego kokybės priklauso mūsų santykiai su artimaisiais, darbo rezultatai, savijauta, sveikata, nuotaika.


Namai be chemikalų - utopija ar realybė?

Namai be chemikalų - utopija ar realybė? (3)

Lietuvoje vis dažniau ir garsiau kalbama apie sveiką gyvenseną, sportą bei mitybą. Tačiau retas kuris susimąsto apie aplinką kurioje mes praleidžiame didžiąją dalį savo laiko - namus. Europos rinkoje tvirtą poziciją užėmusios nano technologijų...


Kaip teisingai vėdinti gyvenamas patalpas?

Kaip teisingai vėdinti gyvenamas patalpas?

Gerai izoliuoti šiuolaikiniai langai sulaiko patalpose ne tik šilumą, bet ir drėgmę. Dėl netinkamos oro apykaitos ir per didelės drėgmės koncentracijos, atsirandančios dėl žmogaus veiklos, vandens kondensatas neišvengiamai kaupiasi ant šalčiausių...


Natūrali ir ekologiška kosmetika: kuo skiriasi?

Natūrali ir ekologiška kosmetika: kuo skiriasi?

Natūralios ir ekologiškos kosmetikos priemonių pasirinkimas nuolatos auga – vartotojai vis labiau domisi kaip sumažinti kenksmingą poveikį sau ir gamtai, bei renkasi produktus, kuriuose būtų kuo mažiau žalingų cheminių medžiagų. Tačiau esant...


"Trejos girnos" ekologiška duona

"Trejos girnos" ekologiška duona

Ekologiją galima drąsiai įvardinti kaip vieną iš populiariausių XXI a. temų. Vieniems tai – mada, kitiems – prekybininkų manipuliavimo priemonė, tretiems – neginčijama gyvenimo kokybė. Ir iš tiesų – egzistuoja gausybė...


Parkai miestus gali atvėsinti 4 laipsniais

Parkai miestus gali atvėsinti 4 laipsniais

Miesto teritorijos apsodinimas parkais ir žaliųjų erdvių kūrimas oro temperatūrą miestuose gali sumažinti iki 4°C – pasak mokslininkų, to galbūt pakaktų, kad būtų lėtinamas pasaulinis atšilimas. "Stebint infraraudonojo spektro...


Interjero terapija

Interjero terapija

Prancūzų specialistai sukūrė veidrodį, į kurį pažvelgęs žmogus mato, koks bus po penkerių metų - atsižvelgiant į gyvenimo būdą ir jo poveikį sveikatai. Veidrodis modeliuoja atvaizdą kartu su kompiuteriu ir belaidėmis kameromis: iškaišiotos po visą...


Atsako specialistai: kaip pasirinkti gerą sviestą?

Atsako specialistai: kaip pasirinkti gerą sviestą? (1)

Pasaulio istorijoje sviestas atsirado anksčiau, nei žmogus prisijaukino karvę. Šiuo metu sviestu skaninamos ne tik košės ar sumuštiniai, tačiau jo dedama ir į įvairius kulinarinius kepinius, troškinius bei padažus. Kadangi šiandien turime kaip...


Kūdikių maistui – 100 metų patirtis ir švariausias Alpių karvių pienas

Kūdikių maistui – 100 metų patirtis ir švariausias Alpių karvių pienas

Maistas kūdikiams yra labai specifinė maisto pramonės dalis. Pradedant nuo to, kad joks gamintojas negali pagaminti geriausio maisto kūdikiui – jį garantuoja tik mama. Kūdikiui visomis prasmėmis sveikiausia, kai jis maitinasi mamos pienu....


Frosch aloe vera

Frosch aloe vera

FROSCH ALOE VERA indų plovimo rankomis losjonas puikiai plauna indus bei apsaugo rankų odą nuo išdžiūvimo. Idealiai tinka ir rankoms plauti, nes sudėtyje esantys alijošiaus lapų ekstraktai palaiko drėgmės pusiausvyrą ir stabdo odos senėjimą, Tai...


Triukšmas gali sukelti priepuolius

Triukšmas gali sukelti priepuolius

Šiais metais balandžio 27 d. minima 16-oji Tarptautinė triukšmo supratimo diena. Ši diena skirta pažymėti visuotinį susirūpinimą ilgalaikio triukšmo žala visuomenės sveikatai. Pasaulio sveikatos organizacijos Europos regiono biuro 2011 m. kovo 30...


Vantas galima rišti ne tik iš beržų, ąžuolų ar liepų

Vantas galima rišti ne tik iš beržų, ąžuolų ar liepų

Ne tik aistringi pirtininkai, bet ir mėgėjai žino, jog tikros pirties esmė neatsiejama nuo svarbiausio jos palydovo – aromatingos, sveikatinančios, žvalumą bei gausybę kitų malonumų dovanojančios vantos. Žinovai juokauja, jog bene...


100 procentų natūralūs dezodorantai yra

100 procentų natūralūs dezodorantai yra

„Natura Amica“ yra pažangi produktų linija, kuri apsaugo vartotojus nuo odos ligų. Šie produktai gaminami Italijoje, naudojant tik veiksmingus, saugius ir aktyvius komponentus. „Natura Amica“ – tai 100% natūralūs...


Atsikratykime alergijų keisdami gyvenimo įpročius!

Atsikratykime alergijų keisdami gyvenimo įpročius!

„Sveikatą, brangiausiąjį turtą, labai lengva prarasti, vis dėlto jis saugomas prasčiausiai“, – yra pasakęs 18-ojo amžiaus gydytojas. Nors medicina pasiekusi stulbinamų laimėjimų, šie žodžiai tebėra aktualūs. Jei mokslas mokėtų...


Teflono gamybai naudojami chemikalai mažina moterų galimybę pastoti

Teflono gamybai naudojami chemikalai mažina moterų galimybę pastoti

Naujo provokuojančio tyrimo metu buvo atrasta, kad panašu, jog moterų, kurioms sunku pastoti, kraujyje yra didesnė tam tikrų nelimpančių cheminių teršalų koncentracija, nei kraujyje tų moterų, kurios pastoja per pirmąjį bandymo mėnesį. Įtariamos...


Apšvietimas – svarbiausias namų akcentas

Apšvietimas – svarbiausias namų akcentas

Daugelis žmonių jau pradeda skirti didesnį dėmesį buto šviesai. Gerai suderintos šviesos ne tik patenkina matomumo poreikį, bet ir kuria nuotaiką bei atmosferą. Namų dizaino specialistai įsitikinę, kad, planuojant kambario interjerą, iš karto...


Vanduo, tu – pats gyvenimas ...

Vanduo, tu – pats gyvenimas ...

Kovo 22-oji Pasaulinė vandens diena. „Vanduo! Tu neturi nei skonio, nei kvapo, nei spalvos, tavęs neįmanoma aprašyti, tavimi mėgaujasi, nežinodami, kas tu toks. Negalima teigti, kad tu būtinas gyvenimui: tu – pats gyvenimas. Tu...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9