Spalio 15d. Antradienis

Antenų miškas kelia pavojų

2012 Lapkričio 7d.
Peržiūrų skaičius: 32804
Antenų miškas kelia pavojų

TEMĄ PASIŪLĖ SKAITYTOJAI: Šiaulių centre, ant gyvenamojo devynaukščio stogo, styro dešimtys mobiliojo ryšio teikėjų, interneto tinklo ir kitų ryšių bendrovių antenų. Naktimis, kai nutyla gatvės triukšmas, antenų gausmas ir sklindanti vibracija neleidžia gyventojams užmigti. Žmonės sako tapę "gyvais lavonais" ir kaltina, kad antenos pastatytos be jų sutikimo.

Antenų pilnas stogas

Šiaulių centre, Tilžės gatvėje, esantis devynių aukštų gyvenamasis namas — vienas iš seniausių ir aukščiausių pastatų miesto centre.

Ant jo stogo — įvairaus dydžio ir formų antenos, laidai ištempti driekiasi į kitus namus. Pastato devintajį aukštą nuo kitų namo aukštų skiria specialios rakinamos durys.

Po stogu yra įsikūrusios įvairios ryšių bendrovės: LR Ryšių reguliavimo tarnyba, UAB "Bitė GSM", interneto tinklas "Erdvės", kiti operatoriai — ant šio stogo iškeltų siųstuvų ir imtuvų savininkai.

Gyventojų kvietimu apsilankėme devynaukštyje. Atsitiktinai tarp aštuntojo ir devintojo aukštų sutikti Ryšių reguliavimo tarnybos specialistai Vaclovas Starkutis ir Egidijus Norkus pakvietė į savo kabinetą ir papasakojo antenų atsiradimo istoriją.

Specialistai pažymėjo, kad Ryšių reguliavimo tarnyba naudoja tiktai imtuvines antenas, kurios, į eterį neva nieko nespinduliuoja.

Užlipome ant stogo. Dideli ir maži strypai, "lėkštės" ir "bliūdai", kai kurie panašūs į milžiniškas konservų dėžes, taip tankiai aplipę stogą, kad laisvos vietos beveik nebelikę. Nuo jų kitų pastatų link driekiasi ištempti laidai.

Kaimynystėje yra vidurinė mokykla, vaikų darželis, autobusų stotis, prekybos centras.

Specialistai išsisuko nuo klausimo apie vienoje vietoje sukoncentruotų antenų pavojų žmonių sveikatai. Bet pripažino, kad užsienio šalyse, pavyzdžiui, Airijoje, statyti antenas ant gyvenamųjų namų stogų draudžiama. Antenos statomos ant specialių tam skirtų bokštų.

"O čia visi ir pasistatė, nes niekas jokių leidimų neprašė ir nereikalavo. Taip ir išsiplėtė", — paklaustas, ar tarnyba turi gyventojų sutikimą antenoms statyti, sakė V. Starkutis.

Antenų gausmas neleidžia miegoti

Nuo stogo nusileidome į aštuntąjį aukštą. Šio aukšto gyventojai vienbalsiai skundėsi, kad antenų gausmas ir keista vibracija naktimis neleidžia miegoti.

Pavietusi į savo butą, ponia Eugenija parodė prie lovos laikomą radijo imtuvą, kurį prieš miegą įsijungia specialiai, "kad nuo to ūžesio neišeitų iš proto".

— Va ten, viršuje, tiesiai virš mūsų, matot, koks "bliūdas", — parodė į didelę anteną, pakabintą virš virtuvės lango. — Čia kiekvieną dieną vis po naujieną: pamatytumėt, kaip liftu į viršų veža ir veža tonas metalo. Tos antenos iš mūsų padarė gyvus lavonus.

Kalbinti gyventojai su antenomis sieja įvairius sveikatos negalavimus: daugeliui be priežasties dažnai skauda ir svaigsta galvą, šokinėja kraujospūdis, kamuoja nemiga, kitiems slenka plaukai.

Jos kaimynė Jovita, auginanti pusės metų kūdikį, guodėsi, kad vaikas gerai miega tiktai išvežtas į kaimą, pas senelius.

Namo gyventojai kreipęsi į miesto Savivaldybę ir namą administruojančią šiauliškę bendrovę "Ūkvedys". Norėta išsiaiškinti, kas davė leidimą statyti antenas ant gyvenamojo namo stogo?

Tačiau vietoje atsakymo sužinoję, kad prakiuro stogas, o jiems teks dėtis pinigų jo remontui.

Stogas už dyką?

"Šiaulių kraštui" aiškinantis, paaiškėjo, kad antenas už dyką stato, kas nori ir kada nori, o leidimus gyventojų vardu išduoda namą administruojanti bendrovė "Ūkvedys".

Roma Janušonienė, "Ūkvedžio" direktorė, tikino, neva patys gyventojai prieš daugiau kaip dešimt metų davė sutikimą statyti antenas. O dabar tą sutikimą pamiršo. Kokiai antenai davė sutikimą ir kuriam laikui? Prašoma atsakyti į klausimus, direktorė akivaizdžiai pyko ir reikalavo, kad "interviu su ja nebūtų spausdinamas".

"Patys gyventojai kalti: stogą padovanojo, o sutikimo niekas neatšaukė. Aš negaliu pasakyti, kieno jos, ant kiekvienos neparašyta, ar ji Jonaičio, ar Petraičio. O kai kažkas paleido antis dėl tų antenų kenksmingumo, dabar jau susirūpino", — anot R. Janušonienės, norint atšaukti sutikimą, būtina, kad už tai raštu pasisakytų 51 procentas butų savininkų.

Gyventojai — stogo bendrasavininkiai, todėl pagal įstatymus tik jie gali leisti ar drausti iškelti kažkokias antenas. Nustatyti sąlygas ar mokestį — taip pat jų teisė. O gal mokestį kažkas ima?

UAB "Bitė GSM" atstovė spaudai Rūta Latinytė, paklausta, ar kam nors moka už stogo nuomą ir kiek, žadėjo į šį klausimą atsakyti. Bet atsakymo per kelias dienas taip ir nesulaukėme. Į "Šiaulių krašto" skambutį vėliau neatsiliepinėjo.

Romualdas Leonavičius, Ryšių reguliavimo tarnybos direktoriaus pavaduotojas, tikino, kad tarnyba ant šiauliečių stogo turi tiktai vieną anteną, kuri nėra žalinga ir atitinka visus techninius bei sanitarinius reikalavimus.

Į klausimą, ar iš tikrųjų už stogo nuomą gyventojams nemokama, vadovas išsisuko: "Galbūt galėtume padėti gyventojams išspręsti kai kurias problemas. Pavyzdžiui, padėti suremontuoti stogą."

KOMENTARAS

Elektromagnetinis smogas trumpina gyvenimą

Alfredas LANKAUSKAS, radiofizikas, Šiaulių universiteto Gamtos mokslų fakulteto dekanas:

— Gyventojų nerimas nėra be pagrindo: elektromagnetinės spinduliuotės neigiamas poveikis šimtus kartų įrodytas.

Nuo elektromagnetinio smogo intensyvumo priklauso net žmogaus kūno temperatūra. Žinoma, kad gama spinduliai ir rentgeno spinduliai sunaikina gyvąsias ląsteles. Užfiksuota, kad seno modelio radiololokacinių stočių operatoriai, jauni vyrai, po kelių metų tarnybos kariuomenėje nuplikdavo.

Ypač klastingos yra silpnos elektromagnetinės spinduliuotės, kurių poveikį žmogus pajunta tiktai po tam tikro laiko. Didesnės galios spinduliuotės sukelia netiesinius poliarizacijos reiškinius, kitaip tariant, kūno ląstelės iškraipomos. Poveikis priklauso nuo dažnio, nuo pastarojo — spinduliuotės prasiskverbimo gylis.

Elektromagnetiniai laukai labiau veikia besiformuojančias ląsteles ir augančius organizmus, todėl jie pavojingesni vaikams. Daugiausia spinduliuotės sugeria jautriausios ir gyvybiškai svarbiausios kūno dalys: galva, pilvas, lytiniai organai.

Apšvitinus gyvūnų sėklides, sumažėja kai kurių fermentų aktyvumas, sutrinka vaisiaus vystymasis, sumažėja galimybė turėti palikuonių. Atliekami tyrimai, ar elektromagnetinės spinduliuotė gali sukelti vėžinius susirgimus.

Elektromagnetinės bangos eina kaip lazeris. Imtuvai taip pat nėra nepavojingi, jie aplinkui save sukuria elektromagnetinį lauką. O mobiliojo ryšio siųstuvų spinduliuotė sklida plačiai, gaublio pavidalu. Kuo arčiau antenos, tuo spinduliavimas stipresnis.

Sigita STONKIENĖ

Giedriaus BARANAUSKO nuotr. Vieno iš seniausių Šiauliuose devynaukščio stogas tankiai nusėtas mobiliojo ryšio perdavimo teikėjų, interneto tinklo bei kitų ryšių operatorių siųstuvais bei imtuvais, kurių gausmas gyventojams naktimis neleidžia miegoti.

Sveikatos sodas

Švarus oras virtuvėje

Švarus oras virtuvėje

Kad oras virtuvėje visada būtų švarus, reikalingas gartraukis. Jis ne tik sutraukia kvapus, bet ir gali būti virtuvės puošmena. Atskirai rengiami modeliai, vadinami kamino tipo gartraukiais, gali būti tvirtinami prie lubų arba sienos. Jie panašūs...


Atsako specialistai: kaip pasirinkti gerą sviestą?

Atsako specialistai: kaip pasirinkti gerą sviestą? (1)

Pasaulio istorijoje sviestas atsirado anksčiau, nei žmogus prisijaukino karvę. Šiuo metu sviestu skaninamos ne tik košės ar sumuštiniai, tačiau jo dedama ir į įvairius kulinarinius kepinius, troškinius bei padažus. Kadangi šiandien turime kaip...


Gal laikas atnaujinti interjerą?

Gal laikas atnaujinti interjerą?

Kaip dažnai reikia imtis kardinalių interjero pertvarkymo darbų, pataria psichologai. Neplanuoti pokyčiai būtini, jei namuose jaučiatės nejaukiai ir nuolat perstatinėjate baldus; būtina pabėgti nuo slogių minčių - po artimojo netekties, atleidimo...


Atrask vilnos minkštumą ir grikių lukštų natūralumą miegodamas ant naujos pagalvės

Atrask vilnos minkštumą ir grikių lukštų natūralumą miegodamas ant naujos pagalvės

Visi žinome, kaip svarbu gerai išsimiegoti, todėl norisi atrasti geriausiai mums tinkančią pagalvę. Naujos technologijos sprendimas sveikam miegui – dvisluoksnė pagalvė “Apsiversk”. Vienas sluoksnis minkštas (100% lietuviškos...


Šaltos ir nevėdinamos patalpos - rizika sveikatai

Šaltos ir nevėdinamos patalpos - rizika sveikatai

Besirūpindami, kaip sutaupyti patalpų šildymo sąskaita, galime smarkiai pakenkti sveikatai, o išlaidos vaistams gali būti dar didesnės nei šildymui. Kaip primena Vilniaus visuomenės sveikatos centras, Lietuvos higienos norma HN 42:2004...


TOPINAMBAS – NATŪRALUS CUKRAUS KIEKIO REGULIUOTOJAS ORGANIZME

TOPINAMBAS – NATŪRALUS CUKRAUS KIEKIO REGULIUOTOJAS ORGANIZME

Topinambas (dar kitaip vadinamas Bulvine saulėgrąža) ypač vertingas augalas sergantiesiems diabetu, podagra ar žarnyno ligomis. Jame esanti fruktozė valo organizmą, gerina medžiagų apykaitą, virškinimą, stiprina širdį. Topinambų gumbai ypač...


Kaip skalbti vaikų drabužėlius?

Kaip skalbti vaikų drabužėlius?

Daugeliui mamų iškyla klausimas: kaip skalbti savo vaiko drabužėlius? Kaip išimti dėmes? Tai nėra visai paprasta, ypač jaunoms mamoms, kurios ir taip vos spėja suktis. www.gyvinamai.lt komanda dalinasi patarimais kaip negaištant daug laiko...


Svajonių namai – ekologiški namai

Svajonių namai – ekologiški namai

Ekologiško gyvenimo praktikavimą įprasta pradėti nuo virtuvės: stebime, ką valgome, domimės, iš kur tai atkeliavo, rūpinamės, jog maistas nebūtų švaistomas veltui. Asmenys, kuriems ekologija nėra tik mados vaikymasis, ilgainiui suvokia, jog...


O kaip jums pavyksta išsaugoti švenčių dvelksmą savo namuose?

O kaip jums pavyksta išsaugoti švenčių dvelksmą savo namuose?

Ilgai lauktos šventės nudžiugino ir išskubėjo, o jaukumo ir džiaugsmo sūkuryje pamiršti puoselėti namai laukia Jūsų dėmesio? Nenusiminkite, juk tvarkymasis taip pat gali būti smagus! Juolab kad turime Jums paties Kalėdų Senelio, kuris džiugina ne...


Teflono gamybai naudojami chemikalai mažina moterų galimybę pastoti

Teflono gamybai naudojami chemikalai mažina moterų galimybę pastoti

Naujo provokuojančio tyrimo metu buvo atrasta, kad panašu, jog moterų, kurioms sunku pastoti, kraujyje yra didesnė tam tikrų nelimpančių cheminių teršalų koncentracija, nei kraujyje tų moterų, kurios pastoja per pirmąjį bandymo mėnesį. Įtariamos...


Visa tiesa apie ekologišką patalynę kūdikiams

Visa tiesa apie ekologišką patalynę kūdikiams

Daugeliui kyla klausimas, kuo gi ekologiška patalynė pranašesnė už mūsų naudojamą įprastinę? Šiame straipsnyje mes supažindinsime Jus su esminiais ekologiškos patalynės privalumais, tuo pačiu atsakydami į klausimą, kodėl vertėtų rinktis ekologišką...


„Frosch“ skalbimo priemonė „Pomegranate“

„Frosch“ skalbimo priemonė „Pomegranate“

Naujoji „FROSCH“ skalbimo priemonė „Pomegranate“ užtikrina efektyvų visų tekstilinių gaminių (išskyrus vilną ir šilką) skalbimą 20–95 °C temperatūroje. Pagal naująją formulę produkto sudėtyje yra granatų...


Nauja drabužių parduotuvė visai šeimai - vertinantiems kokybę, natūralumą bei ekologiją

Nauja drabužių parduotuvė visai šeimai - vertinantiems kokybę, natūralumą bei ekologiją

Ar jūs vertinate kokybę, natūralumą bei ekologiją? Tuomet jums turime gerų naujienų - rugpjūčio 26 d. Vilniuje duris atveria specializuota natūralių drabužių parduotuvė visai šeimai GREEN ROSE. GREEN ROSE (ŽALIA ROŽĖ) – tai prekės ženklas,...


Kaip buityje iš vaisių ir daržovių pašalinti kenksmingas medžiagas?

Kaip buityje iš vaisių ir daržovių pašalinti kenksmingas medžiagas?

Jau nesistebime visais metų laikais matydami parduotuvių lentynose šviežius vaisius ir daržoves. Įpratome juos pirkti ir valgyti. Tačiau vis dažniau kalbama ne vien apie augalinės kilmės produktų naudą, bet ir apie nitratais, sunkiaisiais metalais...


E.D.L. – aplinkai draugiškas ir efektyvus valymas

E.D.L. – aplinkai draugiškas ir efektyvus valymas

Jūs vis dar tikite prietarais, kad aplinkai draugiškos valymo priemonės yra neefektyvios? Kad laukinėmis levandomis ir prisirpusiomis citrinomis kvepiantys valikliai nepašalins dėmių ir nuosėdų, o skalbikliai be fosfatų neišskalbs Jūsų mėgstamų...


Kas bus, kai pasaulyje baigsis vanduo?

Kas bus, kai pasaulyje baigsis vanduo?

Apie 75 proc. mūsų planetos teritorijos sudaro vanduo ir visgi mes ją vadiname „Žeme“, o ne „Vandeniu“ ar „Vandenynu“. Visai nekeista, kad ir iš kosmoso Žemė atrodo mėlyna. Rodos, ko jau ko, bet vandens...


KALĖDINIŲ DOVANŲ IDĖJOS 2016 M.

KALĖDINIŲ DOVANŲ IDĖJOS 2016 M.

Artėjant gražiausioms metų šventėms, vis dažniau susimąstome, ką dovanoti savo artimiesiems, draugams, kolegoms. Gaila, tačiau dovanų pirkimas vis dažniau tampa streso priežastimi, dovanojame ne todėl, kad norime, o todėl, kad reikia, dovanas...


TITAN ALPHA 2000 - profesionalūs indai sveikai mitybai

TITAN ALPHA 2000 - profesionalūs indai sveikai mitybai

TITAN ALPHA 2000 suderina nepridegančio paviršiaus privalumus su dideliu tvirtumu ir ilgaamžiškumu, atlaiko aukštą temperatūrą, todėl puikiai tinka ir intensyviam naudojimui.


Aromaterapiniai aksesuarai – gerai nuotaikai ir sveikatai kasdien

Aromaterapiniai aksesuarai – gerai nuotaikai ir sveikatai kasdien

Aromaterapija jau yra naudojama nuo seniausių laikų. Pastebėtos augalų aromaterapinės savybės leido žmonėms kovoti su įvairiomis ligomis ir pagerinti emocinę būklę. Eterinių aliejų dalelės yra itin smulkios, todėl greitai patenka į organizmą ir...


Humate Green OK – XXI amžiaus trąšos sodo sveikatai ir grožiui

Humate Green OK – XXI amžiaus trąšos sodo sveikatai ir grožiui

Sunku įsivaizduoti namus be augalų, tai būtų nuosavas namas ar daugiaaukštis. Žalia veja ar spalvingos gėlių klombos ramina ir suteikia pusiausvyros mūsų greito gyvenimo ritmo paveiktai sielai. Bet kaip pasiekti tokį grožį? Biotechnologijų...


Amerikiečiai atsisako teflono

Amerikiečiai atsisako teflono

JAV tebeverda aistros dėl tefloninių indų. Pusanttro tūkstančio žmonių padavę į teismą kompaniją "Dupone" - tvirtina, kad jos gaminamos keptuvės ir puodai nepridegančiu paviršiumi pavojingi sveikatai. Ieškinio autoriai teigia, jog viena...


6 eterinių aliejų panaudojimo būdai šaltuoju sezonu

6 eterinių aliejų panaudojimo būdai šaltuoju sezonu

Čiaudite, kosite, kamuoja sloga? Šaltuoju sezonu daugelį kamuoja peršalimo ligos dėl nusilpusio imuniteto. Aromaterapija yra puiki priemonė sureguliuoti organizmo pusiausvyrą ar atsikratyti streso, kadangi tai seniausia medicina, o senovėje...


Sveikiesiems antibakterinių priemonių nereikia

Sveikiesiems antibakterinių priemonių nereikia

Bakterijos sukelia daugelį ligų. Nugalėti infekciją padeda higiena. Tačiau dabar teigiama, esą paprastas muilas neįveikia bakterijų, todėl antibakterinės priemonės pasidarė populiarios. Dušo želės, valiklių, kempinėlių ir net lūpų dažų sudėtyje...


Mikrobangės tebekelia diskusijas

Mikrobangės tebekelia diskusijas

Kai tik mikrobangų krosnelės tapo prieinamos kiekvienai šeimininkei, užvirė ir iki šiol nesiliauja diskusijos, ar tikrai juose ruošti maistą nėra kenksminga. Kai kurie klaipėdiečiai, prisiklausę kalbų, kad mikrobangų krosnelės į aplinką skleidžia...


Pelėsiai prilygsta nuodams

Pelėsiai prilygsta nuodams

Kai kurie maisto produktai ilgai laikomi supelija. Bet reta šeimininkė skuba juos išmesti. Pašalinusi pelėsį, sumaitina produktą savo šeimai nė neįtardama, koks jis gali būti žalingas sveikatai. Daugeliui žmonių pelėsiai atrodo visiškai...


Atsikratykime alergijų keisdami gyvenimo įpročius!

Atsikratykime alergijų keisdami gyvenimo įpročius!

„Sveikatą, brangiausiąjį turtą, labai lengva prarasti, vis dėlto jis saugomas prasčiausiai“, – yra pasakęs 18-ojo amžiaus gydytojas. Nors medicina pasiekusi stulbinamų laimėjimų, šie žodžiai tebėra aktualūs. Jei mokslas mokėtų...


Vantas galima rišti ne tik iš beržų, ąžuolų ar liepų

Vantas galima rišti ne tik iš beržų, ąžuolų ar liepų

Ne tik aistringi pirtininkai, bet ir mėgėjai žino, jog tikros pirties esmė neatsiejama nuo svarbiausio jos palydovo – aromatingos, sveikatinančios, žvalumą bei gausybę kitų malonumų dovanojančios vantos. Žinovai juokauja, jog bene...


Namai be chemikalų - utopija ar realybė?

Namai be chemikalų - utopija ar realybė? (3)

Lietuvoje vis dažniau ir garsiau kalbama apie sveiką gyvenseną, sportą bei mitybą. Tačiau retas kuris susimąsto apie aplinką kurioje mes praleidžiame didžiąją dalį savo laiko - namus. Europos rinkoje tvirtą poziciją užėmusios nano technologijų...


Visa tiesa apie mėsą. Kaip pagaminti dešrą, beveik nenaudojant mėsos?

Visa tiesa apie mėsą. Kaip pagaminti dešrą, beveik nenaudojant mėsos?

Pasakų herojai košę išvirdavo iš kirvio, o šiuolaikiniai mėsos perdirbėjai dešras gamina iš įvairių papildų ir priedų. Šiek tiek ląstelienos arba karagenino – ir produkto savikaina krenta daugiau nei perpus. Mėsos gaminiai,...


Interjero terapija

Interjero terapija

Prancūzų specialistai sukūrė veidrodį, į kurį pažvelgęs žmogus mato, koks bus po penkerių metų - atsižvelgiant į gyvenimo būdą ir jo poveikį sveikatai. Veidrodis modeliuoja atvaizdą kartu su kompiuteriu ir belaidėmis kameromis: iškaišiotos po visą...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9