Gegužės 29d. Sekmadienis

Gydančios knygų galios – ar skaitymas gali išgydyti psichines ligas?

Sausio 14d.
Gydančios knygų galios – ar skaitymas gali išgydyti psichines ligas?

Į pasaulį įžengus pandemijai, knygos sulaukė atgimimo laikotarpio – daugelis, užsidarę namie, leido laiką su knyga, o knygų pardavimai per pastaruosius metus išaugo net kelis kartus. Atsiribojimas nuo socialinio gyvenimo ir pašlijusi psichinė sveikata skatino žmones ieškoti atsakymų knygose, tad populiarumą pajuto ir psichoterapijoje naudojamas gydymo metodas – biblioterapija arba kitaip – gydymas knygomis.

Šiuo nenuspėjamu ir įtampą keliančiu metu biblioterapija tapo kaip niekad reikalinga – padaugėjus laiko susitelkimui į save, daugelio psichinė sveikata labai suprastėjo. Ne veltui biblioterapija yra laikoma netradicinės medicinos metodu, kuris padeda žmogui jaustis geriau, į pagalbą pasitelkus gydomąją literatūrą.

 

Vaistinė sielai

Biblioterapija – tai terapijos būdas, kai skaitant knygas, keliami savęs pažinimo klausimai, skaitytojas užsiima savianalize ir ieško atsakymų į rūpimus klausimus. Tai būdas gilinti žinias apie save ir pasaulį iš psichologinės pusės, nukreipiantis protą užgulusias liguistas mintis pozityvia vaga. Gydomoji literatūra skatina pažvelgti iš šalies į savo jausmus, padeda išgydyti gilias ir skausmingas vidines žaizdas, suteikia bendrumo jausmą bei vidinės stiprybės, skaitytojui sužinojus, jog sunkumus patiria ne jis vienas.

Biblioterapijos nauda buvo pastebėta jau gilioje senovėje. Teigiama, jog dar Egipto faraono Ramzio II-ojo rūmuose buvo pirmoji biblioteka – patalpa, skirta papirusų saugojimui, o užrašas virš jos skelbė, jog ši vieta yra „Vaistinė sielai“. Seniausias istorijoje bibliotekų devizas – įrodymas, jog psichologinė knygų nauda buvo atpažinta prieš daugelį amžių.

Terminas „biblioterapija“ pradėtas naudoti XX amžiuje, kai 1916 m. eseistas Samuelis Krotersas žurnale „Atlantic Monthly“ aprašė knygų skaitymą kaip vieną iš gydymo būdų, o, nepraėjus dešimtmečiui, bibliotekininkai pradėjo knygų skaitymą naudoti kaip terapijos priemonę karo veteranams gydyti.

 

Būdas pažeistai psichikai gydyti

Terapinis skaitymas daro įtaką žmogaus psichikai, o tiesiogiai per ją ir fizinei žmogaus būklei. Biblioterapija nuo paprasto skaitymo skiriasi tuo, jog teksto turinys, pagrindinė tema ir plėtojama mintis yra kryptingai parinkti, siekiant prisiliesti prie pažeistos psichikos ir ją pagydyti. Biblioterapijos specialistai šį metodą skirsto į dvi rūšis – pasyviąją ir aktyviąją.

Pasyvioji biblioterapija – tai rekomenduotų gydomųjų knygų skaitymas. Didžiausias dėmesys yra skiriamas literatūros pasiūlymams konkrečia tema, kuri yra aktuali žmogaus sveikatai. Knygoje gali būti sutinkamas herojus, kovojantis su panašiomis problemomis kaip ir skaitytojas, arba tai gali būti autobiografinė knyga žmogaus, patyrusio sunkius išbandymus, kuris suteikia skaitytojui vilties, jog viskas praeina.

Aktyvioji biblioterapija – kai apie perskaitytą gydomąją knygą yra diskutuojama kartu su ją rekomendavusiu psichoterapeutu. Anot specialistų, žinios yra daug geriau įsisavinamos, jei perskaitytas turinys yra aptariamas balsu, todėl, norint pasiekti geresnių rezultatų ir išgydyti stiprias traumas, yra pasitelkiamas šis terapijos būdas. Aktyvi biblioterapija turi stiprų poveikį dėl jos metu užmezgamų socialinių ryšių, sukuriamo bendrumo jausmo  – tai didina pasitikėjimą savimi, leidžia jaustis energingiems, o ypač naudinga tiems, kurie jaučiasi vieniši ir yra itin rekomenduojama vyresnio amžiaus žmonėms.

Svarbu pasirinkti knygos herojų

Pasak biblioterapijos specialistų, renkantis knygą, svarbu atkreipti dėmesį į pagrindinį knygos veikėją – šis turėtų išgyventi panašius jausmus, skausmingus išgyvenimus, kovoti su ta pačia problema ar problemomis, kurias nori išsigydyti skaitytojas. Tai gali būti depresija, nerimas potrauminio streso sindromas, netekties skausmas, stiprus baimės, priklausomybės ar nevisavertiškumo jausmas.

Istorijos metu veikėjai turėtų susidurti akis į akį su savo problema, bandyti ją išspręsti ir knygos pabaigoje atsidurti geresnėje psichologinėje vietoje, nei istorijai prasidėjus. Perskaitytos mintys papildo žmogaus mąstymo spragas, veikia jausmus ir išgyvenimus, suteikia motyvacijos ir gyvenimo džiaugsmą, gali išgelbėti nuo savižudybės.

2017 m. Poezijos terapijos žurnale (angl. Journal of Poetry Therapy) paskelbtame straipsnyje nagrinėjama, kad dalyvavimas skaitymo rate biblioterapijos seanso metu prisidėjo prie su depresija bei nerimu kovojančių žmonių psichologinės gerovės, o pasirinktų novelių bei poezijos kūrinių skaitymas ir aptarimas padidino dalyvių pasitikėjimo savimi lygį bei suteikė bendruomeniškumo jausmą

 

Biblioterapinės knygos

Norintiems plačiau susipažinti su knygų gydomosiomis savybėmis, e-knygynas Patogupirkti.lt rekomenduoja paguodą ir stiprybę suteikiančias knygas, kurios padės pergyventi sunkiausias akimirkas. Vis dėlto, svarbu žinoti, jog tinkamiausias knygas biblioterapiniam skaitymui gali paskirti psichologas, bibliotekininkas arba biblioterapijos specialistas, atsižvelgus į skaitytojo patiriamus išgyvenimus ir problemas.

 

Viktor Emil Frankl „Žmogus ieško prasmės“

Psichiatras, medicinos ir filosofijos daktaras Viktoras E. Frankl buvo Austrijos žydas, kuris savo knygoje aprašo išgyvenimus fašistinėje koncentracijos stovykloje holokausto metu. Žvelgdamas į skausmingus praeities prisiminimus, autorius gilinasi, kaip žmogus gali nepalūžti net pačiomis baisiausiomis aplinkybėmis, ir plėtoja savo logoterapijos teoriją apie būties prasmę.

Tai klasikinė biblioterapinė knyga, kurioje apstu kančios, tačiau ji suteikia skaitytojui vilties ir tikėjimo ateitimi. Pagrindinė šio psichoterapeuto knygos vertybė ta, jog joje mokoma klausti savęs ne įprasto klausimo, kodėl gyvenime ištiko vienokia ar kitokia bėda, bet ką gyvenimas dabar nori pasakyti ir kaip į tai reikėtų reaguoti. Knygos puslapiuose V. E. Frankl tampa atlaidumo, susitaikymo ir žmogiškumo simboliu, kuris skaitytojams praskleidžia tamsos užuolaidas ir įleidžia šviesos spindulių. Lietuvių literatūros gerbėjams ši tema narpliojama ir Balio Sruogos „Dievų miške“.

Haemin Sunim „Ką pamatysi sulėtinęs žingsnį“

Kaip atrasti ramybę lekiančiame pasaulyje – tokią mintį gvildena dzenbudistas vienuolis Haemin Sunim savo knygoje „Ką pamatysi sulėtinęs žingsnį“. Jo teigimu, žmogaus protas ir pasaulis yra tiesiogiai susiję, tad jei protą užpildė neigiamos mintys, priešiškas taps ir pasaulis, o kai ilsisi protas, poilsiu mėgausis ir žmogų supantis pasaulis.

Autorius kviečia skaitytojus į savianalizės kelionę, moko būti sąžiningais su savimi, atpažinti savo emocijas ir sugyventi su jomis, pataria, kaip išmokti neskubėti ir įžvelgti laimę dabarties akimirkose. Remdamasis budistinėmis tiesomis, H. Sunim knygos puslapiuose užšifruoja gydančią vidinę ramybę, kuri suteikia kitokį žvilgsnį į kasdienybę.

 

Ray Bradbury „Pienių vynas“

Tai knyga, kurią galima skaityti kelis kartus, kaskart joje atrandant vis kažką naujo. Mokslinės fantastikos žanro klasikas Ray Bradbury parašė knygą apie vaikystę – šviesią, lengvą ir stebuklingą. Čia vaizduojamas pagrindinis veikėjas berniukas Daglas, besimėgaujantis 1928-ųjų metų vasara, kupina grožio, šviesos, melancholijos ir gyvenimo džiaugsmo. Ši knyga tampa langu į pasaulį pro vaiko akis, naivų ir paslaptingą, kai gyvenama nesigailint praeities, tačiau suprantant, jog vasaros ateina kasmet ir kasmet vis kitokios.

Skaitant šį R. Bradbury kūrinį, juntamas atpažinimo džiaugsmas, knygoje yra keliami klausimai esminėms vertybėms – kas tai yra meilė, draugystė, mirtis, kodėl svarbios tradicijos. Tai šiltas, viltingas ir pilnas atradimų kūrinys, kuris leis nukreipti mintis nuo pasaulyje vykstančių įvykių.

 

Torey L. Hayden „Mergaitė“

Gili ir pamokanti istorija apie šešiametę mergaitę Šeilą, kuri jautė neapykantą visam pasauliui. Motina ją paliko greitkelio pakelėje, tėvas buvo alkoholikas, mergaitė patyrė seksualinę prievartą ir jautėsi nematoma visam pasauliui. Iki tol, kai susitiko su mokytoja ir psichologe Tori Heiden. Šioje gražioje ir giliai sujaudinančioje istorijoje aprašoma nelengva kova, siekiant atskleisti užsisklendusios, pasauliu nusivylusios mergaitės emocijas, ir sugrąžinti ją atgal į gyvenimą. Nuožmaus įniršio užsklanda pamažu ima blėsti ir Šeila kartu su Tori leidžiasi į meilės ir džiaugsmo kupiną pasaulį.

 

Nepasiklysti vertime padės vertimų biuras

Nepasiklysti vertime padės vertimų biuras

Kovo 15d.

Kvalifikuoti Lingo vertimų biuro specialistai garantuoja aukštos...


Veterinariniai vaistai vaistinėse parduodami Europoje, Lietuvoje vis dar ne – kodėl?

Veterinariniai vaistai vaistinėse parduodami Europoje, Lietuvoje vis dar ne – kodėl?

Kovo 15d.

Daugelyje Europos Sąjungos (ES) ir kitų šalių jau dabar toje pačioje vaistinėje prekiaujama ir žmonėms, ir gyvūnams skirtais vaistais. Tokia praktika taikoma Prancūzijoje, Vokietijoje, Švedijoje, kaimyninėje Latvijoje, Estijoje, taip pat Jungtinės Amerikos Valstijose, Jungtinėje Karalystėje,...


Vaistinių atstovai atsako į svarbiausius klausimus: dėl kalio jodido tablečių ir paramos vaistais Ukrainos gyventojams

Vaistinių atstovai atsako į svarbiausius klausimus: dėl kalio jodido tablečių ir paramos vaistais Ukrainos gyventojams

Kovo 15d.

Dėl karo Ukrainoje šalies gyventojams kilo nemažai klausimų: kaip gauti ar įsigyti kalio jodido tablečių, ar galima paremti ukrainiečius perkant jiems vaistus, ar vaistinės tikrai pašalino visas rusiškas prekes. Į visus šiuos klausimus atsako Lietuvos vaistinių asociacijos (LVA) pirmininkė...


Į pagalbą Ukrainos karo pabėgėliams: specialistai skelbia sveikatos paslaugų Lietuvoje atmintinę

Į pagalbą Ukrainos karo pabėgėliams: specialistai skelbia sveikatos paslaugų Lietuvoje atmintinę

Kovo 15d.

Sveikatos apsaugos ministerija ir Valstybinė ligonių kasa parengė atmintinę, padėsiančią iš Ukrainos dėl Rusijos Federacijos karinių veiksmų Ukrainoje į Lietuvą pasitraukusiems žmonėms gauti koncentruotą ir tikslią informaciją apie sveikatos priežiūros paslaugas Lietuvoje.


Trys patiekalai iš kiaulienos ant grilio: išbandykite ypatingo skonio receptus

Trys patiekalai iš kiaulienos ant grilio: išbandykite ypatingo skonio receptus

Kovo 15d.

Šylant orams ir daugiau dėmesio skiriant lengvesniems patiekalams, vertėtų nepamiršti ir mėsos. Tinkamai pasirinkus mėsos rūšį ir gabalėlį, ją nesudėtinga paruošti ne tik ant viryklės ar oraitėje, bet ir ant grilio, o dūmo aromatu dvelkiantys kepsniai ar šonkauliukai gali tapti puikiu vakarienės...


Maistingi ir skoniu stebinantys patiekalai iš lęšių

Maistingi ir skoniu stebinantys patiekalai iš lęšių

Kovo 15d.

Jeigu norite į savo racioną įtraukti daugiau augalinės kilmės maisto, lęšiai – puikus pasirinkimas tiek maistingiems pietums, tiek vakarienei. Šiuose nedideliuose ankštiniuose augaluose yra baltymų ir skaidulų, juos lengva paruošti, be to, lęšiai pasižymi ir ypatingu skoniu. Vaida Budrienė,...


Pistacijos – kiek jų suvalgyti, kad gautume kuo daugiau naudos

Pistacijos – kiek jų suvalgyti, kad gautume kuo daugiau naudos

Kovo 15d.

Pistacijos – ypatingu skoniu užburiantys riešutai. Jos dažniausiai naudojamos įvairiausiems desertams ruošti, tačiau puikiai dera ir pikantiškuose patiekaluose: pistacijomis gardinti galima ir sūrius, ir mėsos patiekalus. Visgi, nors šie riešutai ne tik skanūs, bet ir sveiki, nes juose...


UAB privalumai ir trūkumai: pataria ekspertas

UAB privalumai ir trūkumai: pataria ekspertas

Kovo 14d.

Norite tapti verslininku, kuris dirbs ne tik sau, tačiau taip pat ir kurs darbo vietas, kurios atvers kitiems žmonėms mėgautis savo kasdieniniu darbu? Tokiu atveju reikalinga ne tik gera idėja, tačiau taip pat ir tinkamas juridinio statuso pasirinkimas.


Miško priežiūros darbai: samdyti dirbančius tik legaliai?

Miško priežiūros darbai: samdyti dirbančius tik legaliai?

Kovo 14d.

Jeigu turite mišką, tačiau pats neturite laiko rūpintis jo vešumu – visada siūlome ieškoti specialistų, kurie gali viską atlikti už jus. Šiuo metu tokio tipo įmonių pasiūla tikrai labai plati, tad esame tikri, kad kiekvienas ras tuos, kurie jiems labiausiai tinka.


Tarptautinei matematikos dienai – 6 produktai, gerinantys protinę veiklą

Tarptautinei matematikos dienai – 6 produktai, gerinantys protinę veiklą

Kovo 14d.

Kovo 14-ąją minima tarptautinė matematikos diena. Šios ypatingos dienos proga galima pagalvoti ir apie mitybą, turinčią įtakos geresnei atminčiai, atsparumui stresui, aiškesnei logikai, stipresnei motyvacijai ir netgi didesniam kūrybiškumui. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“...


Visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ pandeminiai metai: 1,6 mln. testų, išmoktos krizių valdymo pamokos ir didesnis dėmesys psichologinei sveikatai

Visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ pandeminiai metai: 1,6 mln. testų, išmoktos krizių valdymo pamokos ir didesnis dėmesys psichologinei sveikatai

Kovo 14d.

Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras „Vilnius sveikiau“ per dvejus COVID-19 pandemijos metus sostinės mobiliajame testavimo punkte atliko daugiau nei 1,6 mln. testų, mobiliojo punkto pajėgumai per šį laikotarpį išaugo iki 16 testavimo taškų ir daugiau nei 7,5...


„Labai norėjau padėti vaikams, kurie patiria nuolatinį, lėtinį skausmą...“, – anesteziologė-reanimatologė Danguolė Ruževičienė apie savo kupiną iššūkių darbą

„Labai norėjau padėti vaikams, kurie patiria nuolatinį, lėtinį skausmą...“, – anesteziologė-reanimatologė Danguolė Ruževičienė apie savo kupiną iššūkių darbą

Kovo 14d.

„Visada labai norėjau padėti vaikams, kurie patiria nuolatinį, lėtinį skausmą, – pasakoja gydytoja Danguolė Ruževičienė. – Lėtiniu skausmu vadiname skausmą, trunkantį tris ir ilgiau mėnesius. Ūminis skausmas yra gana gerai kontroliuojamas medikamentais, tačiau vaikai, kenčiantys...


Skrandžio mažinimo operacija gali visiškai pakeisti nutukusio žmogaus gyvenimą

Skrandžio mažinimo operacija gali visiškai pakeisti nutukusio žmogaus gyvenimą

Kovo 14d.

Pasak statistikos, Lietuvos gyventojai yra vieni labiausiai nutukusių žmonių Europoje – mūsų šalyje didelį viršsvorį turi kas ketvirtas žmogus (26,3 proc.). Remiantis paskutiniais duomenimis, pagal nutukusių žmonių skaičių Lietuva patenka į pirmą Europos šalių penketuką. Ypatingą nerimą...


Patalpų oro svarba: kaip sumažinti jo užterštumą ir apsaugoti sveikatą

Patalpų oro svarba: kaip sumažinti jo užterštumą ir apsaugoti sveikatą

Kovo 13d.

Didžiausią laiko dalį žmonės leidžia uždarose patalpose, todėl jose esantys daiktai ir vidaus oro kokybė yra ypatingai svarbi visuomenės sveikatai bei kasdienei savijautai. Medikai atkreipia dėmesį, kad patalpų viduje esanti teršalų koncentracija žmonėms sukelia vis daugiau negalavimų, o jų...


Glaukoma – regėjimo vagis

Glaukoma – regėjimo vagis

Kovo 12d.

Šiuo laikotarpiu ypač padaugėjo problemų, susijusių su padidėjusiu krūviu regos organams, taip pat su pavėluotu lėtinių akių ligų gydymu. Viena klastingiausių iš jų – glaukoma. Gydytojai pastebi – jei ši akių liga užleista, ne visada galima sugrąžinti prarastas regėjimo funkcijas. Be...


Karpis egzotiškai: derinkite su aštriais prieskoniais, kokosų pienu, imbieru

Karpis egzotiškai: derinkite su aštriais prieskoniais, kokosų pienu, imbieru

Kovo 11d.

Pavasarį, norint organizmą praturinti naudingomis medžiagomis, nepamirškite ne tik šviežių daržovių, bet ir žuvies. Tai ne tik skanus, lengvai paruošiamas, bet ir sveikatai itin naudingas produktas. O jeigu tradiciniai receptai kiek pabodo, nebijokite paeksperimentuoti. Pavyzdžiui, tradicinį nuo...


Iš Ukrainos dėl Rusijos Federacijos karinių veiksmų pasitraukę žmonės būtinuosius receptinius vaistus gaus nemokamai

Iš Ukrainos dėl Rusijos Federacijos karinių veiksmų pasitraukę žmonės būtinuosius receptinius vaistus gaus nemokamai

Kovo 10d.

Ukrainos gyventojai, įskaitant nelydimus nepilnamečius, kurie pasitraukė iš Ukrainos į Lietuvos Respubliką dėl Rusijos Federacijos karinių veiksmų Ukrainoje ir užsiregistravo Migracijos departamento registracijos centre, nemokamai gaus ne tik būtinąsias sveikatos priežiūros paslaugas, bet ir...


Vaistais paremti Ukrainą gali ir didmeninio platinimo licencijos neturintys juridiniai asmenys

Vaistais paremti Ukrainą gali ir didmeninio platinimo licencijos neturintys juridiniai asmenys

Kovo 10d.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) informuoja, kad didmeninio platinimo licencijos neturintys juridiniai asmenys gali paremti Ukrainą vaistais, sudarydami trišales sutartis su platintojais ir Ukrainos gydymo įstaigomis. Suformuoti siuntą ir ją nugabenti į Ukrainą turėtų platintojas arba jo...


Odontologė paneigė tris didžiausius mitus apie dantų protezavimą

Odontologė paneigė tris didžiausius mitus apie dantų protezavimą

Kovo 10d.

Dantų protezavimą vis dar įsivaizduojame kaip dantis stiklinėje, nors šios srities specialistai visaip bando atkreipti mūsų dėmesį ir perduoti svarbią žinią: jei įlūžus ar iškritus pirmajam dančiui iškart kreiptumėmės į gydytoją protezuotoją, dantų stiklinėje mums niekada neprireiktų. Su...


Perspėja apie bundančias erkes: dar nevėlu pasiskiepyti nuo erkinio encefalito

Perspėja apie bundančias erkes: dar nevėlu pasiskiepyti nuo erkinio encefalito

Kovo 10d.

Vis dažniau palepinant saulei ir šylant orams daugiau laiko nori praleisti lauke. Tačiau gamtoje šiltajam sezonui jau ruošiasi ir bundančios erkės. Gydytojai ir draudikai perspėja, kad plika akimi vos pastebimo voragyvio įkandimas gali kainuoti sveikatą ar net gyvybę, o norint sumažinti rizikas...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9