Panašu į vestuves, bet geriau įsižiūrėjus… Nuotakos suknelė su juodais akcentais, triaukštis tortas perpjautas pusiau. Ką gi švenčiame? Ogi ištuoką. Valio laisvei!
Japonijoje dalyvauja abi pusės
Kad ir kaip ciniškai tai skambėtų, iširus dviejų žmonių sąjungai, kai kuriose Vakarų šalyse rengiami vakarėliai ar net oficialios ceremonijos turi savo prasmę. Ši nauja ceremonija sparčiai populiarėja ir Japonijoje.
Kai kurie Tekančios saulės šalies gyventojai skyrybų ceremonijoje įžvelgia gilesnę prasmę nei vien pasilinksminimą. Neįtikima, tačiau šventėje dalyvauja net tik abu sutuoktiniai, bet ir jų artimieji.
Iškilmingai „sudie” vienas kitam pasakė 13 metų drauge gyvenę tokijiečiai Tomoharu ir Miki Saito. Kiek anksčiau tūkstančius japonų gyvybių nusinešęs žemės drebėjimas ir cunamis esą paskatino juos permąstyti gyvenimo vertybes. Ilgai svarstę, vyras ir žmona nusprendė skirtis. Ir ne bet kaip.
Jie sukvietė giminines ir draugus į viešą ceremoniją. Moteris pasipuošė vakarine gelsva suknele, rankose laikė geltonų gėlių puokštę. Jos išvaizda puikiai iliustravo šventės paskirtį. Suknelę japonė vilkėjo priekiu į nugarą. Gilioje iškirptėje nugaroje nutįso ir papuošalas, o priekyje suknelė buvo susagstyta iki pat kaklo.
Abiejų buvusių sutuoktinių veiduose atsispindėjo nerimas ar net skausmas. Bene paskutinis veiksmas, kurį pora atliko drauge – specialiu plaktuku sunaikino vestuvinius žiedus, kuriuos prieš 13 metų vienas kitam užmovė. Ceremonijos stebėtojai mandagiai ploja, po to prasideda vaišės. Oficialus skyrybų procesas įvyko kitą dieną.
Ceremonija paskatino nebesiskirti
Japonijoje iškilmingos skyrybų ceremonijos pradėtos rengti kiek anksčiau nei prieš metus. Verslininkas Hiroki Terai, „padėjęs” išsiskirti savo draugui, tokias paslaugas pradėjo siūlyti ir kitiems. Dabar nebeatsigina užsakymų. Japonijoje apskritai daugėja skyrybų, anksčiau nutraukti bendrą gyvenimą drįsdavo maža dalis porų.
Kodėl nesidžiaugti nelaimingos santuokos pabaiga? Jei sutuoktiniai prisiekė būti kartu savo artimųjų akivaizdoje, tad ir skirtis, rodos, reikėtų tų pačių žmonių akyse.
Kai kurios „iškilmingai” išsiskyrusios poros nė kiek nesigaili taip padariusios. Buvę sutuoktiniai tikina, kad toks išsiskyrimas, kaip ir vestuvės, pažymi naujo gyvenimo pradžią.
Per tokią ceremoniją vienas japonas viešai prisiėmė atsakomybę už santuokos subyrėjimą. Vyras pripažino, kad per daug laiko būdavo išvykęs iš namų, per daug pinigų išleisdavo savo asmeniniams pomėgiams, nepaisė žmonos perspėjimų.
Tiesa, yra buvę ne vienas atvejis, kai skyrybų apeigų sujaudintos poros nusprendė vis dėlto likti drauge.
Šventės pradmenys – Amerikoje
Kai kas skyrybų vakarėlius vadina tiesiog verslu. Tokius renginius bene pirmieji pradėjo organizuoti amerikiečiai. Las Vegasas laikomas net vien tuoktuvių, bet ir skyrybų vakarėlių sostine.
JAV skyrybų vakarėliuose buvę sutuoktiniai dažniausiai dalyvauja po vieną, vyrauja humoristiniai elementai. Tam kuriami specialūs tortai, drabužiai, suvenyrai, pavyzdžiui, suskaldyti vestuviniai žiedai.
Ir JAV sakoma, kad skyrybų vakarėliai turi prasmę. Jie esą parodo, kad santuokos pabaiga teikia privalumų. Kita vertus, viešai pažymėdami savo ištuoką likę vienišiai tarsi prašo aplinkinių pagalbos toliau žengiant atskirais keliais.
Lietuviams tai – lyg įžeidimas
Mūsų šalyje skyrybos – gana dažnas reiškinys. Pernai Lietuvoje šimtui santuokų teko 53 ištuokos, užpernai – 45. Šalyje, kur skyrybų daug, joms skirti vakarėliai, atrodo, galėtų būti populiarūs.
Tačiau taip nėra, lietuviškam charakteriui pasilinksminimai tokia proga kol kas dar svetimi. Norinčiųjų specializuotu vakarėliu paminėti savo ištuoką pasitaiko vos vienas kitas, dažniausiai vyrai.
Dažniausiai skyrybos yra varginantis teisinis procesas, per kurį patiriamas dvasinis diskomfortas. Pesimistai analizuoja praeitį, optimistai kuria ateities planus su naujomis galimybėmis. Pastariesiems skyrybos gali virsti švente. Skyrybas vainikuojančiuose pasilinksminimuose mūsų šalyje dažniausiai dalyvauja tik vienas iš buvusių sutuoktinių.
Andrius Kandelis, šokėjas:
– Mano nuomone, skyrybos negali būti šventė. Ją rengdamas dar labiau pabrėži tai, kas buvo, sugrįžti į praeitį. Žinoma, tai priklauso nuo žmogaus charakterio. Vieni per laidotuves dainomis palydi žmogų į dangų, o kiti verkia. Man pačiam rengti skyrybų vakarėlį nebūtų priimtina.
Gintarė Karaliūnaitė, dainininkė:
– Gyvenimas po skyrybų tęsiasi, bet santuokos negali tiesiog nubraukti, tarsi nieko nebūtų buvę. Skyrybos gali būti neoficialios, draugystė gali tiesiog iširti. Nematau reikalo švęsti. Gal žmonės neturi ką veikti? Kiekvienas savaip išgyvena skyrybas. Aš toleruoju, ką daro kiti, bet man asmeniškai tai atrodo visiška nesąmonė.
Dovilė Ridzevičienė, psichologė:
– Skyrybos – tai dviejų žmonių santykių procesas. Jei poros sėkmingai įveikia visus jo etapus – neigimo, pykčio, susitaikymo ir naujo gyvenimo kūrimo, tuomet gali ir toliau tarpusavyje bendrauti. Jie gali konstruktyviai spręsti likusius bendrus klausimus, pavyzdžiui, susijusius su vaikų auginimu ar skyrybų vakarėlio organizavimu. Vis dėlto išsiskyrusi pora paprastai negali grįžti į artimą emocinį ryšį.
Pirmiausia nereikia tikėtis, kad skyrybų skausmą galima pamiršti greitai, ypač jei santykiai buvo svarbūs. Reikia laiko, kol išsenka visas pyktis. Taip pat užtrunka, kol žmonės išgyvena atsisveikinimo skausmą, kol aprauda neišsipildžiusias viltis, prarastą laiką. Nereikia stengtis pamiršti, kaip dažnai tokiais atvejais patariama. Be to, ir pats besiskiriantysis turi norėti pradėti kurti naują gyvenimą. Jei pora geba kartu rengti vakarėlį ir jame dalyvauti – tai ženklas, kad žmonės sėkmingai išgyvena skyrybų krizę. Tai viena iš priemonių apie skyrybas paskelbti viešai, šį faktą pripažinti įvykusiu. Tačiau jei buvusi pora nėra pasiruošusi tokiam vakarėliui, geriau tegu klausosi savo vidaus, antraip vakarėlis gali tapti dar vienu aiškinimosi vakaru.
Skyrybos Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, yra dar nesenas reiškinys. Jos prieštarauja katalikiškoms, tradicinėms lietuvių vertybėms. Taigi natūralu, kad skyrybų vakarėliai pas mus nėra populiarūs. Kita vertus, žmonės galbūt įsivaizduoja, kad skyrybos pasmerkia žmones visą likusį gyvenimą kentėti, būti amžinais priešais. Išmokti atleisti – nelengva užduotis. Skyrybų vakarėlis turi prasmę tik tuo atveju, jei jis simbolizuoja naujo gyvenimo pradžią.