Gudručio vaistinė

Ar daug moterų serga lytinėmis ligomis?

Ar daug moterų serga lytinėmis ligomis?

Atsako UAB Patologijos diagnostika gydytoja

Ar daug moterų serga lytinėmis ligomis?
Pasaulyje per metus LPI (kurių šiandien žinoma apie 25) suserga apie 250 mln. žmonių. 120 mln. užsikrečia trichomonomis, 50 mln. chlamidijomis, 30 mln. papilomos virusu, 25 mln. gonorėja ir 3,5 mln. sifiliu.

Ar yra lytinių ligų sezoniškumas?
Susirgimai lytiniu keliu plintančiomis infekcijos neturi sezoniškumo. Nors pastebėta, kad pacientų padaugėja vasaros, rudens laikotarpiu, pasibaigus atostogų sezonui.

Kokiomis lytinėmis ligomis dažniausiai serga moterys, o kokiomis vyrai?
Moterų ir vyrų sergamumas maždaug panašus, didelio skirtumo nėra, skiriasi tik pasekmės.

Kokio amžiaus moterys dažniausiai serga lytinėmis ligomis?
Susirgti lytiniu keliu plintančia infekcija gali bet kurio amžiaus žmogus pradėjęs lytinius santykius. Jauniausia pacientė, kuriai mūsų laboratorijoje buvo atliekami tyrimai dėl LPI, buvo 14 metų, o vyriausiai – 64 metai.

Ar svarbu anksti diagnozuoti lytines ligas? Kodėl?
Labai svarbu kiek įmanoma anksčiau nustatyti užsikrėtimą LPI. Ne tik dėl to, kad užsikrėtęs liga jos neplatintų kitiems ir gydytųsi, bet ir dėl negydomų LPI sukeliamų komplikacijų.

Kokios lytinių ligų pasekmės? Ar yra ilgalaikių pasekmių?
Jei užsikrečiama LPI ir ji negydoma gali prasidėti lyties organų lėtiniai uždegimai (prostatitai, mažojo dubens uždegiminės ligos, šlaplės ir/ar šlapimo pūslės uždegimai ir kt.), kurie nemalonūs, sunkiai pasiduoda gydymui, o pats gydymas kainuoja daug laiko bei išlaidų. Taip pat negydant LPI tiek moterims, tiek vyrams po 10 -15 metų gali būti nevaisingumas, moterims padaugėja persileidimų, priešlaikinių gimdymų, o pagimdžiusios LPI perduoda savo naujagimiams, kurie suserga akių, plaučių uždegimais ir kt. Dažnai LPI sukelia ir sąnarių pažeidimus, tuomet susergama reaktyviais artritais. Taip pat negydomos LPI ilgainiui gali būti ir vėžnių susirgimų priežastimi.

Kokios lytinės ligos sukelia nevaisingumą?
Chlamidiozė, gonorėja, mikoplazmozė, trichomonozė, ureaplazmos ir kt.

Ar lytinės ligos sukelia vėžį, jei taip – tai kokį vėžį?
Taip. Žinomiausiais vėžio sukėlėjas apie kurį ir daugiausiai kalbama – tai žmogaus papilomos virusas, kuris plinta lytiniu keliu.

Kaip apsikrečiama lytinėmis ligomis? Kas dažniausiai yra lytinių ligų nešiotojas – vyras ar moteris?
Lytiniu santykiu metu. Reikia atminti, kad ne tik klasikiniu būdu gali būti perduota LPI, bet ir oralinių, analinių ir kt. santykių metu, kuomet yra galimybė kontaktuoti kūno skysčiais, kuriais ir plinta infekcija.
Ligų nešiotojais gali būti tiek vyrai, tiek moterys. Tai daugiau priklauso ne nuo lyties, o nuo žmogaus organizmo imuniteto arba sukėlėjo. Pvz. ŽPV nešiotojai yra dažniau vyrai, o serga dažniau moterys.

Kaip reikia saugotis nuo tokių ligų?
Geriausia apsauga – susilaikymas nuo lytinių santykių. Tačiau suprantama, kad šiais laikais būna visko, tad saugotis reikėtų prezervatyvais, nors ir jie negarantuoja 100 proc. apsaugos.

Kaip diagnozuojamos lytinės ligos?
Pirmiausiai pagal jaučiamus ligos požymius, ligos istoriją, tačiau daugumos LPI požymiai yra labai panašūs, tad nustatyti konkretų susirgimą, konkrečią bakteriją padeda laboratoriniai tyrimai.
Pirmiausiai atliekamas mikroskopinis lyties organų tepinėlio tyrimas, kuriame jau galima aptikti bakterijas mikroskopo pagalba. Taip pat gali būti tiriamas kraujo mėginys, ypač toms infekcijoms, kurios plinta ir krauju (pvz. ŽIV, hepatitai) arba gali būti atliekamas ir sukėlėjo genetinės medžiagos ištyrimas (arba PGR tyrimai) iš lyties organų išskyrų mėginio.

Ar tyrimai yra patikimi? Ar jie anonimiški?
Kiekvieno tyrimo patikimumas yra skirtingas. Vieni labai priklauso nuo laboratorijos personalo profesionalumo (pvz. mikroskopavimas), o kiti nuo naudojamos laboratorijoje įrangos (pvz. kraujo ar išskyrų mėginiai). Patikimiausi ir tiksliausi LPI tyrimai yra sukėlėjo genetinės medžiagos nustatymas arba PGR tyrimai. Šiai dienai reikalavimai laboratoriniams tyrimams yra labai aukšti, tad pasitikėti atliekamais tyrimais tikrai galite.

Gal yra kompensuojamų tyrimų?
Mūsų valstybė kol kas kompensuoja tik nėščiųjų ištyrimą dėl sifilio ir ŽIV infekcijų.
Kai kuriose vakarų valstybėse (tokiose kaip JAV, Didžioji Britanija ir kt.) yra kompensuojama daugiau tyrimų ir platesnei visuomenės daliai. Pavyzdžiui, visiems pradėjusiems lytinius santykius iki 25 metų kompensuojami gonorėjos ir chlamidijozės tyrimai, arba visoms moterims kompensuojamas ŽPV tyrimas (gimdos kaklelio vėžio prevencijai).

Jei yra lytinių ligų kurios neturi ryškių požymių, kaip žinoti kuomet reiktų pasitikrinti?
Gali būti, kad LPI sergantysis ir nejaučia jokių ligos požymių, todėl tikrintis patariama profilaktiškai po kiekvieno partnerio pakeitimo.
Tačiau dažniausiai dėl lytinės infekcijos atsiranda neįprastos išskyros iš lyties organų, bėrimas (žaizdelės arba pūslelės) prie makšties, varpos ar tiesiosios žarnos, dirginimas apie makštį, varpą arba tiesiąją žarną, skausmas arba deginimo jausmas šlapinantis, padažnėjęs šlapinimasis, skausmas lytinių santykių metu, moterims neįprastas kraujavimas (po lytinių santykių, tarpmestruacinis).

Kaip yra gydomos lytinės ligos, ir ar jos išgydomos?
Kiekviena LPI gydoma jai specifiniais vaistais (antibiotiku, antivirusiniu) ar taikomi specifiniai gydymo metodai.

Kaip dažnai reikėtų tikrintis?
Pradėjus lytinius santykius (kol nusistovi pastovus partnerių ryšiai) iki 25 m., rekomenduojama tirtis bent 1 kartą per metus. Taip pat po kiekvieno partnerio pakeitimo. Arba jei žinote/įtariate, kad Jūsų partneris galėjo būti Jums neištikimas.

Kas labiausiai rizikuoja užsikrėsti lytiškai plintančiomis ligomis ir kodėl?
Žinoma, kad asmenys, kurie turi daug lytinių partnerių, laisvo gyvenimo būdo. Nes jie dažniau rizikuoja, dažniau susiduria su galimomis infekcijomis. Bet tai nereiškia, kad vyras ir moteris gyvenantys šeimoje daug metų niekada nesusirgs LPI. Gali būti, kad vienas iš jų galėjo užsikrėsti LPI nuo ankstesnių santykių ir būti kurios nors infekcijos nešiotoju, nejausti jokių ligos požymių eilę metų, bet pasikeitus imunitetui ar kitoms aplinkybėms LPI gali pasireikšti „visu savo grožiu“.

Kokias atvejais reikia skubiai kreiptis pas gydytoją?
Kai turėjote nesaugių lytinių santykių ir po jų sužinote bei turite įrodymų, jog Jūsų partneris serga LPI.

Ko jokiu būdu negalima daryti savarankiškai?
Savarankiškai nustatyti LPI ir gydytis. Tai turi daryti tik specialistai.

TAIP PAT SKAITYKITE