Mollers

Vaistininkės patarimai nėštukėms – kokių vaistų ir vaistažolių reiktų vengti laukiantis

nėštumas

Vaistų vartojimo atžvilgiu nėštumas yra sudėtingas laikotarpis, nes niekada negalima garantuoti, kad preparatas yra 100 proc. saugus, mat tyrimai su nėščiosiomis nėra atliekami. O netinkami preparatai kelia įvairias grėsmes: tiek nėščiosios, tiek būsimo kūdikio kraujavimą, persileidimą, priešlaikinį gimdymą, kūdikio organų pažeidimus, vystymosi sutrikimus bei apsigimimus. 

Pasak „Gintarinės vaistinės“ vaistininkės Giedrės Tautkevičienės, pirmasis nėštumo semestras yra itin svarbus, todėl vaistų vartojimas turėtų būti itin minimalus ir tik pasitarus su gydytoju.

„Pavojinga vartoti nuo skausmo ibuprofeną, nimesulidą, aspiriną, kompleksinių preparatų skausmui mažinti sudėtyje esantį kodeiną, komplikuotiems spuogams gydyti naudojamą izotretinoiną, epilepsijai ir manijai gydyti natrio valproatą ir valpro rūgštį. Taip pat antibiotikus ciprofloksaciną ir levofloksaciną, nerimo ar panikos priepuoliams gydyti skirtą klonazapamą, nerimui mažinti ir užmigimui pagerinti naudojamą lorazapamą“, – vardija vaistų pavadinimus ji.

Vaistininkė priduria, kad nėščiosioms pavojingi ir įvairūs augalai: atsikosėjimui lengvinti skiriamas čiobrelis, raudonėlis, šalpusnis, šalavijas, kartusis kietis, dar žinomas kaip pelynas, tinkamas negalavimams, susijusiems su virškinimo sistema, vidurius laisvinančiomis savybėmis pasižymintys sena, šaltekšnis ir vaistinis rabarbaras, taip pat raminančių savybių turinti sukatžolė.

G.Tautkevičienė sako, kad į vaistinę ateinančios būsimos mamos dažniausiai teiraujasi, kaip saugiai gydyti peršalimą, kai kurios prasitaria, kad namuose bandė išgerti turimų vaistų likučius, o sužinojusios, kad išgėrė nerekomenduojamus – išsigąsta.

„Pandemijos laikotarpiu padaugėjo nėščiųjų, kurios skundžiasi padidėjusiu nerimu, miego problemomis. Bet kuriuo atveju prieš perkant vaistus labai svarbu vaistininką perspėti, kad preparatą vartos besilaukianti moteris“, – pažymi ji.

Kokios grėsmės kyla mamai ir kūdikiui?

Pasak vaistininkės, izotretinoinas sukelia persileidimą, kūdikio apsigimimus. Baigus gydymą šiuo preparatu, mėnesį negalima planuoti pastojimo. Natrio valproatas ir valpro rūgštis taip pat sukelia kūdikio apsigimimus. Kodeinas, klonazepamas gali naujagimiui sukelti abstinencijos simptomus. Lorazepamas – apsigimimus ar gyvybei pavojingus abstinencijos simptomus.

„Didelės ibuprofeno dozės gali sukelti persileidimą, atidėtą gimdymo pradžią, kraujavimus tiek mamai, tiek vaikui, žarnyno gleivinės pažeidimus, tam tikrus smegenų pažeidimus. Ypač svarbu šio vaisto vengti trečiąjį nėštumo trimestrą. Tuomet vartojamas vaistas gali sukelti širdies ydų besivystančiam kūdikiui“, – perspėja G. Tautkevičienė.

Jos teigimu, aspirinas taip pat kelia persileidimo, kraujavimo pavojų. Nimesulidas – inkstų funkcijos anomalijas, vaisiaus vandenų sumažėjimą. Ciproloksacinas ir levofloksacinas gali sukelti raumenų bei skeleto augimo problemas, sąnarių skausmus būsimam mažyliui ir nervų pažaidas besilaukiančiajai bei gyvybei pavojingą kraujavimą.

„Ankstyvasis šalpusnis būsimam kūdikiui gali sukelti mutacijas ir pakenkti kepenų vystymuisi. Raudonėlis, čiobrelis, šalavijas, kartusis kietis, sena, šaltekšnis, vaistinis rabarbaras – persileidimą ar toksinį poveikį būsimam kūdikiui. Sukatžolė ir agurklė didina apsigimimų riziką“, – akcentuoja vaistininkė.

Namų darbai prieš pastojant

Lėtinėmis ligomis sergančios moterys, prieš planuodamos pastoti, turėtų pasikonsultuoti su gydančiu specialistu, ar jų vartojimai vaistai yra saugūs – gydytojas įvertins rizikos ir naudos santykį bei rekomenduos, kaip toliau tęsti gydymą.

„Kai ligos yra pasikartojančios, pavyzdžiui, alergija, ūmūs galvos skausmai, peršalimas, labai svarbu imtis profilaktikos, kad būklių paūmėjimai būtų kuo retesni“, – pataria G. Tautkevičienė.

Galvos skausmus dažnai sukelia poilsio režimo trūkumas, įtampa, kai kurių maisto produktų vartojimas ar per mažas vandens kiekis organizme. Sezoninės alergijos atveju reikia mažinti alergeno kiekį organizme. Daugiausiai alergenų mes įkvepiame per nosį, todėl labai svarbus nosies plovimas. Grįžus iš lauko, būtina pasikeisti drabužius, nusiprausti po dušu. Prasidėjus augalų žydėjimui, rekomenduojama lauke dėvėti nosį ir burną dengiančią kaukę, ji sulaiko dalį alergenų. Siekiant išvengti peršalimo, būtina stiprinti imuninę sistemą, būti gamtoje, vėdinti kambarius, skirti laiko fiziniam aktyvumui ir vengti masinių susibūrimo vietų, kuriuose gali būti nemažai sergančių ar platinančių virusus.

„Turint psichologinių negalavimų, pasitarus su gydytoju vertėtų pabandyti nemedikamentines gydymo priemones, kurių pasirinkimas yra labai platus. Tai gali būti meno, judesio, muzikos terapijos, įvairių mokyklų psichoterapijos, kurios gali padėti susidūrus su sunkumais“, – rekomenduoja vaistininkė.

Ką galima vartoti laukiantis?

Paracetamolis yra saugus vartoti nėštumo metu – jis skiriamas tiek temperatūrai, tiek skausmui malšinti. Peršalimo simptomams lengvinti, imuninei sistemai stiprinti, pykinimui mažinti galima vartoti imbiero arbatą, tačiau džiovinto imbiero negalima suvartoti daugiau nei 1 g per dieną. Imuninei sistemai stiprinti tinka erškėčių vaisių arbata.

„Ramunėlė tinkama kamuojant virškinimo sutrikimams, skausmui, nerimui, tačiau ją galima vartoti nedideliais kiekiais ir ne nuolatos. Pipirmėčių arbata mažina dujų susidarymą, pykinimą, skrandžio skausmą ar rėmenį, tačiau yra duomenų, kad ji gali skatinti menstruacijų atsiradimą, todėl nerekomenduojama vartoti 1-ąjį trimestrą“, – siūlo G. Tautkevičienė.

Dažnai antroje nėštumo pusėje pradeda kamuoti rėmens griaužimas, nes mažylis spaudžia skrandį ir sukyla rūgštus maisto turinys. Siekiant sumažinti šį diskomfortą, svarbu valgyti po mažiau, bet dažniau, o pavalgius – nesilankstyti ir negulėti. Rėmeniui mažinti saugu vartoti greitai rūgštingumą mažinančius preparatus – antacidą (magnio ir kalcio druskų derinius).  

„Norint sumažinti vidurių užkietėjimą, rekomenduojama likus pusvalandžiui iki valgio į stiklinę vandens įsiberti 1 arbatinį šaukštelį skaidulų. Vartojant daugiau skaidulų, svarbu vartoti ir daugiau vandens“, – teigia „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė.

Pagalba mažyliui

TAIP PAT SKAITYKITE