Biorythm

Vykdomos enterobiozės paplitimo mažinimo programos

Marijampolės visuomenės sveikatos centro specialistai, vykdydami parazitinių ligų epidemiologinę priežiūrą, organizavo profilaktinius enterobiozės (spalinių) tyrimus kai kuriose Marijampolės apskrities ikimokyklinėse įstaigose ir mokyklose. Padedant ugdymo įstaigų visuomenės sveikatos specialistams, perianalinių nuograndų tyrimai buvo atlikti vaikams, lankantiems ikimokyklines ugdymo įstaigas ir pirmas-ketvirtas klases.
Per antrąjį 2009 m. pusmetį Marijampolės visuomenės sveikatos centro specialistai organizavo enterobiozės (spalinių) paplitimo tyrimus dviejose Kalvarijos ikimokyklinio ugdymo įstaigose. Ištirti 175 vaikai. 17 iš jų (tai yra 9,7 proc.) buvo užsikrėtę spalinėmis. Tyrimai atlikti ir šešiose Kalvarijos sav. bendrojo lavinimo mokyklose, ištirti 439 vaikai. Iš jų 69 (15,7 proc.) buvo užsikrėtę enterobioze. Vaikai, kuriems nustatytas minėtas susirgimas, nukreipiami gydymui.
Vien tik ligonio išgydymas neužkerta kelių šios ligos plitimui. Kaip rodo daugiametė patirtis, dažnai pakartotinai užsikrečia tų pačių šeimų vaikai. Todėl labai svarbu mažiems vaikams nuolat diegti higieninius įgūdžius. Tai atlikti labai patogu vykdant prevencines programas. Šiuo metu vykdomos tęstinės enterobiozės paplitimo ugdymo įstaigose mažinimo programos Marijampolės ir Kalvarijos savivaldybėse. Programos finansuojamos iš savivaldybių visuomenės sveikatos rėmimo specialiųjų programų lėšų. Vykdant programas viena iš priemonių – antihelmintinių vaistų įsigijimas ir jų panaudojimas profilaktinių tyrimų metu nustatytų susirgimų gydymui asmens sveikatos priežiūros įstaigose. Už programos lėšas nupirkti vaistai prioriteto tvarka pirmiausiai skiriami vaikams, kurie gyvena sunkesnėmis socialinėmis sąlygomis. Kita svarbi kryptis – švietėjiška veikla, todėl numatomi prevenciniai renginiai pradinių klasių vaikams.
PRIMENAME
Enterobiozę sukelia 3-10 milimetrų dydžio kirmėlės, vadinamos spalinėmis. Šia liga gali sirgti bet kokio amžiaus žmonės (ir ne vieną kartą ). Tačiau dažniausiai serga vaikai. Liga ypač paplitusi tarp vaikų, lankančių darželius, mokyklas. Neretai šią ligą vaikai perduoda ir savo tėveliams bei broliukams ir sesutėms,  draugams. Ligos šaltinis yra enterobioze sergantis žmogus, kuris į aplinką išskiria helmintų kiaušinėlius. Kirmėlės parazituoja žarnyne. Spalinių patelės naktimis iššliaužia iš tiesiosios žarnos ir aplink išangę esančiose odos raukšlėse deda kiaušinius. Viena apvaisinta spalinė gali išskirti 12–15 tūkstančių kiaušinėlių. Spalinių kiaušinėliai  subręsta per kelias valandas, aplinkoje gyvybingi išlieka iki 3 savaičių. Nuo sergančio žmogaus spalinių kiaušinėlių patenka ant naktinių rūbų,  patalynės, grindų, lieka ant rankšluosčių, unitazų, vonios kraštų, per užterštas rankas patenka ant maisto. Spalinių kiaušinėlius gali išnešioti ir musės. Su dulkėmis jie gali pakilti į orą ir nusėsti ant įvairių žmogaus aplinkos daiktų (kilimų, užuolaidų, žaislų, lentynų ir kt.).
Dėdamos kiaušinėlius kirmėlės sukelia stiprų niežėjimą. Kasydamasis sergantis asmuo kiaušinėliais užteršia savo panages. Nuo užterštų rankų kiaušinėliams patekus į burną, vėl užsikrečiama kirmėlėmis, todėl liga gali tęstis nenutrūkstamai. Paprastai užsikrečia visi šeimos nariai. Tokiu pat būdu liga išplinta vaikų kolektyvuose.
Iš kiaušinėlio plonajame žarnyne išsirita lerva, ji auga kol virsta subrendusia kirmėle. Tai užtrunka apie mėnesį. Po užsikrėtimo liga pasireiškia pilvo skausmais, dažniausiai bambos srityje, gali padažnėti tuštinimasis, pykinti, kartais ir vemiama. Sumažėja apetitas. Dėl bendros intoksikacijos gali svaigti ir skaudėti galvą, dėl niežėjimo naktimis prastėja miegas. Vaikas būna irzlus, nervingas. Ilgalaikė liga lėtina vaikų fizinį ir psichinį vystymąsi. Mergaitėms kirmėlės gali suerzinti išorinius lytinius organus, atsiranda paraudimas, peršėjimas. Kartais enterobiozė komplikuojasi  apendicitu,  sukelia šlapimo ir lytinių organų uždegimus. Spalinių gyvybinės veiklos produktai alergizuoja vaiko organizmą (pvz., gali išberti odą). Kirmėlės gali būti ir šlapimo nelaikymo priežastis. Helmintai slopina organizmo imunitetą, todėl vaikai tampa neatsparūs ir kitiems infekciniams susirgimams. Taip pat lėtina imuniteto susidarymą skiepijimų metu. Enterobiozė gydoma vaistais nuo kirmėlių, kurie dar vadinami antihelmintikais. Rekomenduojama išsitirti ir gydytis visai šeimai arba kolektyvo nariams vienu metu, kad neliktų infekcijos šaltinio. Po gydymo turėtų būti kartojamas tyrimas, kad būtų įsitikinta, jog asmuo neužsikrėtė pakartotinai.
Pagyti nuo enterobiozės galima tik griežtai laikantis asmens higienos taisyklių.  Net ir po medikamentinio gydymo, jei vaikai neturės reikiamų higienos įgūdžių ar nebus sudarytos sąlygos jų laikytis, patekę į spalinių kiaušiniais užkrėstą aplinką, vėl susirgs.  Beje, pasveikti galima ir be vaistų, vien tik griežtai laikantis asmens higienos reikalavimų. Spalinė gyvena apie mėnesį. Jei per tą laiką būtų išvengta pakartotino užsikrėtimo, susirgęs pasveiktų savaime.
Pagrindinės prevencijos taisyklės:
  • Rankų higienos įgūdžiai.
  • Nagų priežiūra, vengti juos kramtyti.
  • Sergančiam vaikui naktį patartina užmauti apglundančias kelnaites, kad jam kasantis į panages nepatektų kirmėlių kiaušinėlių. Kelnaites reikia kasdien keisti, išskalbus išlyginti karštu lygintuvu.  Kiekvieną rytą šiltu vandeniu ir muilu gerai nuplauti sėdmenis, šlaunis ir rankas. Po gydymo pakeisti visus kūno ir lovos baltinius, juos išskalbti. Prižiūrėti unitazą, nuolat jį valyti, efektyvu nuplikyti karštu vandeniu tiek unitazą, tiek ir tualeto plovimo reikmenis. Spalinių kiaušinėliai jautrūs aukštai temperatūrai, 60º C temperatūros vandenyje spalinių kiaušiniai žūna gana greitai, ypač jei valymui, plovimui naudojamas ūkiškas muilas, soda ar pan.


Suduvos gidas

TAIP PAT SKAITYKITE