Vasario 20–21 d. Briuselyje (Belgija) vyko Europos Komisijos inicijuotas tarptautinis seminaras, kurio metu aptarta, kaip surinkti patikimą, tikslią ir tinkamą informaciją apie nelaimingus atsitikimus bei traumas, kokias priemones taikyti, kad vartotojai būtų apsaugoti nuo nesaugių paslaugų ir produktų bei kaip sumažinti dėl jų patiriamų nelaimingų atsitikimų ir traumų skaičių.
Lietuvai seminare atstovavo Sveikatos apsaugos ministerijos Visuomenės sveikatos skyriaus vedėjas Audrius Ščeponavičius.
Vieninga seminare dalyvavusiųjų įvairių šalių atstovų nuomone, patikimi duomenys apie traumas ir nelaimingus atsitikimus turi būti panaudojami efektyviausioms prevencinėms priemonėms nustatyti. Pažymėta, kad lemiamą vaidmenį visuomenės sveikatos apsaugoje vaidina savalaikė informacija apie sveikatai nesaugius produktus, pasirodančius rinkoje, nuolatinis šalių keitimasis duomenimis apie juos, rinkos kontrolė. Seminare akcentuota – moksliniais tyrimais nustatyta, kad lėšos, investuotos į traumų prevencines priemones, atsiperka net iki 10 kartų.
Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, daugelyje pasaulio šalių traumatizmas ir apsinuodijimai – dažna sveikatos sutrikimų bei mirčių priežastis. Europos Sąjungos (ES) šalyse namuose ir laisvalaikio metu per metus gyventojai patiria apie 20 mln. traumų, iš kurių 83 tūkst. yra mirtinos. Traumos, patiriamos keliuose, sudaro 16 proc., smurtinės traumos – 9 proc., skendimai – 5 proc., gaisrai – 5 proc., apsinuodijimai – 14 proc., griuvimai –10 proc. visų mirčių priežasčių.
Latvija, Lietuva ir Estija pirmauja ES pagal vaikų 0-4 metų amžiaus patiriamas traumas namuose. PSO duomenimis, dažniausios traumų ir nelaimingų atsitikimų priežastys namuose – gaisras, apsinuodijimas, uždusimas, nesaugūs elektros prietaisai, variklio išmetamos dujos, kritimai. Neretai traumos namuose įvyksta dėl visuomenės sveikatos saugumo reikalavimų neatitinkančių būstų. Mažas pajamas gaunantys gyventojai namuose patiria traumas net iki 5 kartų dažniau.
Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, kasmet Lietuvoje traumas dėl nelaimingų atsitikimų patiria daugiau nei 344 tūkst. gyventojų, kasdien – vidutiniškai 943 gyventojai. Eismo įvykiuose šalies keliuose kasmet žūsta beveik 800 žmonių, sužalojimus patiria beveik 8 tūkst. gyventojų.
Daugiau nei 5 tūkst. Lietuvos gyventojų kasmet miršta dėl įvairių nelaimingų atsitikimų, apsinuodijimų, patirto smurto. Į sveikatos priežiūros įstaigas dėl šių priežasčių kasmet kreipiasi apie 400 tūkst. žmonių. Statistika teigia, kad dėl nelaimingų atsitikimų dažniausiai miršta jauni žmonės. Lietuvos statistiniais duomenimis, 2004 m. traumos ir apsinuodijimai šalyje sudarė daugiau nei 12,3 proc. visų mirčių skaičiaus.
„Lietuvoje traumos ir apsinuodijimai jau kelis pastaruosius metus užima trečią vietą tarp mirties priežasčių, – teigia A. Ščeponavičius. – Tačiau Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, ieškoma būdų šioms skaudžioms visuomenės problemoms spręsti.” Šiuo metu Sveikatos apsaugos ministerija parengė ir pateikė Vyriausybei tvirtinti Valstybinės traumatizmo profilaktikos 2000-2010 metų programos 2006-2007 metų priemonių planą.