Biorythm

Tinstančios kojos – simptomas, pranašaujantis sunkią ligą

Tinstančios kojos

Sergančiųjų limfedema Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, daug, tačiau informacijos apie šią ligą vis dar trūksta. Žmonės, besiskundžiantys galūnių tinimu, nežino, kur kreiptis pagalbos, o laiku diagnozavus ir tinkamai gydant, šią ligą galima kontroliuoti, ir užkirsti kelią sunkiausiai stadijai, kai gydymo galimybės tampa žymiai sudėtingesnės.

Pirmas simptomas – stiprus tinimas

Kristina kojų tinimu skundėsi jau seniai, tačiau po čiurnos traumos moteris pradėjo jausti stiprų skausmą, čiurna ištino, sukietėjo. Tuomet ji net nenumanė, kad laukia ilgas, pastangų reikalaujantis gydymas.

„Pirmasis požymis buvo stiprus tinimas nuo kelio iki čiurnos, apsilankymo pas gydytoją metu, buvo nustatyta limfedema ir sąnario uždegimas“, – pasakojo Kristina.

Gydytoja jai paskyrė kompleksines procedūras: manualinį limfos drenažą, fizinę bei kompresinę terapiją. „Geriau pradėjau jaustis po dviejų dienų. Visiems žmonėms labai svarbu žinoti, kad pagalba yra, ir geriau jaustis tikrai galime. Svarbiausia – rūpintis savo sveikata“, – įsitikinusi Kristina.

Zitai pirmieji simptomai atsirado praėjus pusei metų po onkologinės operacijos, kuomet buvo pašalinti limfmazgiai pažasties srityje. „Pradėjau jausti tinimą, tempimą, rankos skausmą. Klinikose buvo atliekamas vakuuminis masažas, bet niekas nepadėjo, rezultatai atsirado tik pradėjus limfodrenažinius masažus rankomis, vyniojimus porolonu ir elastiniais bintais. Tai buvo ilgas ir kruopštus gydymas“, – pasakojo moteris.

Šiuo metu Zita jau puikiai moka atlikti bintavimą namuose. Pasak jos, informacijos apie šios ligos gydymą labai trūksta. Pradėjus tinti rankai ar kojai, ar išsivysčius komplikacijai po operacijų, reikia žinoti, jog yra galimybė pasveikti, nes apie limfedemą beveik niekas nekalba, labai mažai kas žino, kokia tai liga ir kaip ją gydyti.

Pacientę prižiūrinti gydytoja kineziterapeutė Giedra Bušmanienė sakė, kad pirmieji limfedemos simptomai, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį – tinimas, pilnumo ir sunkumo jausmas, odos tempimas bei spalvos pasikeitimas, sumažėjusi judesių amplitudė sąnariuose, diskomfortas.

Gydymas susideda iš dviejų stadijų. Pirmas – intensyvus gydymas su kineziterapeuto priežiūra ir pagalba. Vėliau pacientas išmokomas, ką turi atlikti namuose, ir toliau tęsia gydymą pats.

Didesnė rizika – moterims

Lietuvoje limfedemos gydymo problema ilgą laiką buvo nuošalyje, nes limfotakos sutrikimai nėra pavojingi gyvybei ir ne visada sumažina žmogaus darbingumą, todėl pacientai likdavo nuošalyje ir nežinodavo, kur kreiptis pagalbos. Tačiau toks sutrikimas neabejotinai kenkia gyvenimo kokybei, estetiškai nemaloni ir dėl jo išsivystanti komplikacija – žymus galūnių patinimas.

Lietuvoje yra tik keturi sertifikuoti specialistai, galintys taikyti limfedemos gydymo metodą, du iš jų dirba „Grožio chirurgijos klinikoje“. Tai kineziterapeutai Giedra Bušmanienė ir Darius Grečna, sutikę pasidalinti dažnos ligos priežastimis ir gydymo būdais.

Pasak G.Bušmanienės, didesnė rizika susirgti limfedema yra moterims. Išskiriama pirminė ir antrinė limfinė edema. Pirminė – įgimtoji, dažniausiai išryškėja 11 – 17 metų mergaitėms, tačiau būna atvejų, kai pirmieji simptomai išryškėja nėštumo metu.

Antrinė limfinė edema atsiranda, kai limfinę sistemą pažeidžia patologiniai procesai, pavyzdžiui, operacijos metu pašalinami limfmazgiai (ypač po krūtų, gimdos, prostatos operacijų). Didelę įtaką antrinės limfinės edemos atsiradimui daro ir spindulinė bei radiacinė terapija, odos infekcijos, parazitų sukeltos ligos, nutukimas, traumos, piktybiniai augliai, chroniškas venų nepakankamumas.

Ligos progresavimą galima sustabdyti

Limfedemos gydymui naudojamas vienintelis šiuo metu egzistuojantis ir gerus rezultatus garantuojantis JAV ir Vokietijos specialistų ištobulintas kompleksinis gydymo metodas. „Metodas puikiai veikia bet kurioje ligos stadijoje, netgi labai pažengusioje (dramblialigės, trofinės opos ir kitų ligų atveju). Jis naudojamas ir sergant lipoedema (didelės riebalinės sankaupos apatinėje kūno dalyje nuo juosmens iki pėdų), potrauminės ir poopercinės edemos bei chroninio venų nepakankamumo atvejais“, – pasakojo D.Grečna.

Įvertinus paciento būklę ir ligos stadiją, parenkamas individualus gydymo planas ir, pasiekus maksimalius rezultatus gydymo kurso metu, labai svarbu juos užfiksuoti parenkant tinkamą kompresinę aprangą, kurią pacientas dėvi dieną, o nakčiai dedami specialūs porolonai, kurie bintuojami elastiniais bintais. Tai sumažina limfos grįžimą ir tinimą. Pacientas su bintais turi būti dvylika – dvidešimt valandų per parą. Likusį laiką naudojamos kompresinės kojinės arba rankovės. Būtina ir nuolatinė odos bei nagų priežiūra, nes infekcija gali būti limfedemos komplikacija, todėl labai svarbu, kad pacientas mokėtų tinkamai apsaugoti odą nuo bakterijų.

„Tokį gydymą žmogus turi tęsti visą likusį gyvenimą. Tuomet limfedema gali būti puikiai kontroliuojama ir neprogresuoti. Sunkesniais atvejais, labai svarbi ir rekomenduojama artimųjų pagalba, juos galima įtraukti į gydymo procesą“, – sakė D.Grečna.

Žmonėms, turintiems limfinės sistemos pažeidimų, rekomenduojama vengti vabzdžių įkandimų, traumų, didelių fizinių krūvių, karščio, keisti mitybos įpročius ir gyvenimo būdą. Skrendant lėktuvu, rekomenduojama dėvėti kompresinę aprangą.

TAIP PAT SKAITYKITE