Famisano

Pusė Lietuvos moterų neatpažįsta krūties vėžio požymių

Pusė apklaustų Lietuvos moterų nežino, kokie yra krūties vėžio požymiai.

Tai rodo projekto „Nedelsk” užsakymu rinkos analizės ir tyrimų grupės RAIT gegužės 4-8 dienomis atlikta gyventojų apklausa.

Anot tyrimo, su krūties vėžio požymiais mažiausiai susipažinusios yra jauniausios Lietuvos moterys.

Krūties vėžiu susirgusi moteris dažniausiai nejaučia skausmo, tačiau keičiasi jos krūties forma, įdumba ar susitraukia spenelis, iš jo teka skystis, kinta odos struktūra ir spalva, čiuopiami mazgeliai ar sustandėjimai krūtyse ir pažastyse.

Pagal Sveikatos apsaugos ministerijos patvirtintą tvarką, krūtų apžiūrą ir apčiuopą bendrosios praktikos gydytojai privalo kas dvejus metus atlikti moterims iki 35 metų, o vyresnėms – kasmet.

Tačiau tyrimas parodė, kad tik vienai iš trijų moterų bendrosios praktikos ar šeimos gydytojas yra tikrinęs bent vieną kartą krūtis, o kas trečia moteris nėra nieko girdėjusi apie mamografijos tyrimą.

Apklausa parodė, jog tik viena iš 4 moterų, kurioms rekomenduotina mamografija, yra dariusi šį tyrimą bent kartą savo gyvenime. Tuo tarpu Pasaulio sveikatos organizacija šį tyrimą rekomenduoja atlikti moterims nuo 40 iki 50 metų kas dvejus metus, o nuo 50 metų – kasmet.

Nors ūkininkės turi nemažai žinių apie mamaografiją, vos 7 proc. jų tyrėsi mamografu. Didžiausias procentas atlikusių mamografiją yra tarp įmonių vadovių ir tarnautojų. Kas šešta dariusi mamografiją moteris papildomai mokėjo, kitoms šis tyrimas buvo atliktas nemokamai.

Nuo 2005 metų spalio mėnesio, pagal atrankinės mamografijos programą, moterims nuo 50 iki 69 metų tyrimas yra atliekamas nemokamai.

Tyrimo metu buvo apklausta 1,118 tūkst. nuolatinių 15–74 metų Lietuvos gyventojų. Iš jų buvo apklaustos 574 moterys.

TAIP PAT SKAITYKITE