Polinkį sirgti tam tikromis ligomis mes paveldime iš savo tėvų. Jeigu atkreipsime į tai dėmesį ir laiku imsimės profilaktikos priemonių, galbūt pavyks užbėgti ligai už akių ir jos išvengti.
Stresas ir depresija
Jeigu dažnai panikuojate dėl smulkmenų, paklauskite mamos, gal ji nėštumo metu patyrė kokių nors stiprių išgyvenimų? Anglų mokslininkai įrodė, kad jeigu nėščia moteris yra labai nervinga ir įsitempusi, per placentą mažyliui perduodamos didžiulės dozės hormono kortizolio. Vadinasi, yra didelė tikimybė, jog jis paveldės padidintą jautrumą stresui.
Mokslininkai įrodė, kad 15 proc. žmonių, kurių tėvas ir motina sirgo depresija, gali paveldėti šią ligą. Priežastis – genas, atsakingas už serotoniną, kuris kontroliuoja mūsų nuotaiką ir jautrumą skausmui. Beje, lemiamą vaidmenį atlieka ne tik paveldimumas. Svarbu tai, kaip tėvai elgiasi vaikų akivaizdoje. Juk dažnai mažyliai pasąmonėje kopijuoja suaugusiųjų elgesį. Jeigu „juodasis” gyvenimo periodas šiek tiek užsitęsė, sudarykite valgiaraštį, kuris padės atsikratyti depresijos. Jeigu dažnai nervinatės, savo racione padidinkite sudėtinių angliavandenių kiekį. Vitaminai B6, B12 ir folio rūgštis – efektyviausi depresijos metu.
Insultas, infarktas
Mokslininkai, ištyrę ilgaamžių DNR, pastebėjo, kad jie neturi geno, programuojančio padidintą „blogojo” cholesterolio – pagrindinio insulto ir infarkto kaltininko – kiekį. Medikų nuomone, organizmo polinkis kaupti blogąjį cholesterolį ant kraujagyslių sienelių yra paveldimas. Paklauskite savo šeimos narių, ar jie serga kraujagyslių ligomis.
Jeigu taip, kontroliuokite „blogojo” cholesterolio ir trigliceridų kiekį kraujyje. Cholesterolis padeda organizmui atstatyti pažeistas arterijas. Skirtingai nei naudingasis, kuris jas veikia tolygiai, blogasis savo darbą atlieka kaip netikęs meistras. Užuot gražiai užlopęs skyles, jis ant kraujagyslių sienelių prilipdo tiek „cemento”, kad, laikui bėgant, visiškai jas užkemša. Padidintas trigliceridų kiekis rodo, kad į kraują patenka riebalų.
Pakoreguokite savo mitybą. Kadangi cholesterolio mes gauname su maistu, tai galime kontroliuoti ir jo kiekį. Vartokite mažiau natrio (druskos) ir padidinkite kalio (riešutų, džiovintų vaisių) kiekį. Neatsisakykite jūros žuvų, kuriose daug omega-3 polinesočiųjų riebalų rūgščių, ir augalinių riebalų, skaidančių cholesteriną. O majonezą, sviestą, saldumynus ir margariną galite pamiršti.
Osteoporozė
Jeigu jūsų mamai dažnai lūždavo kaulai, vadinasi, jūs taip pat paveldėjote polinkį į osteoporozę. O ta pati problema vargino ir jūsų močiutę, rizika padidėja trigubai. Jeigu jūs esate liesoka, šviesiaplaukė, baltaodė ir dar rūkote, rizika, kad turėsite trapius kaulus, yra dvigubai didesnė.
Jeigu vyresnio amžiaus jūsų giminaitės turi osteoporozės požymių, praturtinkite savo racioną kalciu. Šio vertingo elemento yra ryžiuose, vaisiuose, daržovėse ir pieno produktuose. Išimtis – pats pienas. Jis negali padidinti kalcio kiekio, nes su amžiumi žmogus netenka laktozės, reikalingos kalciui pasisavinti. Gazuoti gėrimai ir kava išplauna iš organizmo kalcį. Jeigu didžiąją jūsų maisto raciono dalį sudaro gyvulinės kilmės baltymai, kalcis iš organizmo bus pašalinamas dar aktyviau.
Onkologinės ligos
Daugelis mano, kad jeigu šeimos nariai serga ta pačia vėžio forma, tai dėl visko kalti genai. Tačiau neskubėkite suversti kaltės paveldimumui. Pagrindinė problema — netinkamas gyvenimo būdas, nesvarbu, ar tai būtų nesubalansuota mityba, žalingi įpročiai arba hipodinamija. Norint išvengti šios ligos, pakanka išanalizuoti sirgusių ja giminaičių įpročius ir padaryti teisingas išvadas. Jeigu moterys jūsų šeimoje sirgo įvairiomis vėžio formomis — kiaušidžių, gimdos, krūties, tikėtina, jog tai genetinė priežastis. Tačiau nereikia užmiršti, kad 90 proc. atvejų vėžiu susergama veikiant kancerogenams.
Cukrinis diabetas
Kiek jūs svėrėte, kai gimėte? Jeigu daugiau nei keturis kilogramus, tikėtina, kad jūsų mama sirgo vadinamuoju nėščiųjų diabetu. Dažnai jis lieka neatpažintas ir gali sukelti mažyliams komplikacijų. Jis provokuoja pagreitintą vaiko augimą: padidėja kepenys, širdis, kasa, susikaupia poodinių riebalų perteklius, atsiranda figūros disproporcija – didelis pilvas, platūs pečiai ir mažos galūnės. Užaugę tokie vaikai dažniau nei kiti turi polinkį kaupti antsvorį ir susirgti II tipo diabetu.
Skrandžio opa
Anksčiau buvo manoma, kad ši liga atsiranda tik dėl netinkamos mitybos. Tačiau neseniai mokslininkai atrado dar vieną priežastį, kuri gali sukelti opą – tai helicobacter pylori bakterijos, kurių nešiotojai yra beveik trečdalis visų Žemės gyventojų. Jeigu jūsų mama kada nors kreipėsi į gastroenterologą, įtardama šį negalavimą, jums taip pat vertėtų pasikonsultuoti su specialistu ir pasidaryti atitinkamus tyrimus. Reikalas tas, kad motina galėjo ligos sukėlėją perduoti savo vaikui per seiles, kai jis buvo dar kūdikis. Jeigu taip yra, turėkite omenyje, kad gydytis reikia visiems šeimos nariams, antraip jūsų šeimoje ši liga bus paveldima iš kartos į kartą.
Varikozė
Polinkis turėti trapias kraujagysles, silpnus jungiamuosius audinius ir išsiplėtusias venas taip pat paveldimas. Be to, tik iš motinos pusės. Jeigu jūsų mama arba močiutė turi problemų dėl venų, be to, jeigu jums tenka ilgai sėdėti arba stovėti, jūs automatiškai patenkate į rizikos grupę. Blauzdų sunkumas, kojų tinimas – itin svarbios priežastys kreiptis į specialistą.
Antsvoris
Įsižiūrėkite į savo mamos figūrą. Keturiasdešimt procentų moterų priauga svorio sulaukusios maždaug tokio pat amžiaus. Pasiteiraukite mamos, kada ji ėmė priaugti svorio – iškart po gimdymo ar kai jai sukako keturiasdešimt penkeri? Tad ir jūs šiuo pavojingu periodu rūpinkitės savo figūra ir mityba. Tik be fanatizmo!
Raukšlės
Norėdami sužinoti, kiek laiko jūsų oda bus lygi, dar kartą įdėmiai pažvelkite į savo mamą. Jeigu jos oda lygi ir neišvagota raukšlių, jums pasisekė. Jeigu jūsų mama jau seniai kovoja su raukšlėmis, imkitės profilaktikos priemonių. Nors odos būklė tik 20 proc. priklauso nuo paveldimumo, likusieji 80 proc. priklauso nuo jos priežiūros ir gyvenimo būdo.
Pirmiausia meskite rūkyti. Rūkalų dūmai veikia odą ir iš išorės, ir iš vidaus: susiaurėja kraujagyslės, ir audiniai blogai aprūpinami krauju. Valgykite daugiau jūrinių žuvų. Jose esančios omega-3 riebalų rūgštys pailgina odos jaunystę, ilgai išlaikydamos ją lygią ir stangrią.